Постанова № 36722347, 18.12.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2013
Номер справи
808/8545/13-а
Номер документу
36722347
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2013 року 11:38Справа № 808/8545/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Татаринова Д.В., при секретарі судового засідання Корольові О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Приазовбуд» до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0001122211 від 30 вересня 2013 року,

за участю представників:

від позивача - Мідяного Є.О. (дов. № 1 від 22.11.2013),

від відповідача - Морозової Я.В. (дов. № 2472/8 від 03.09.2013), -

ВСТАНОВИВ:

04 листопада 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Приазовбуд» (далі - позивач або ТОВ «Приазовбуд») до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - відповідач або Бердянська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області), у якому позивач просить суд визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення - рішення, винесене відповідачем, № 0001122211 від 30 вересня 2013 року про визначення суми грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 24 735 грн. 97 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що висновки акту перевірки є необґрунтованими, а прийняте на їх підставі оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства виходячи з наступного. Законом України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV (зі змінами та доповненнями) встановлено різні розміри орендної плати за користування земельною ділянкою в залежності від умов її використання. Відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Як передбачено статтею 30 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Відповідно до статті 13 договору оренди землі б/н від 26.01.2009, розмір орендної плати переглядається в таких випадках, як: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом. Пропозицій стосовно внесення змін до умов договору, зокрема, стосовно зміни розміру оренди плати за землю, від Бердянської міської ради до ТОВ «Приазовбуд» не надходило. Відтак, представник позивача вважає, що Бердянська ОДПІ збільшивши суму грошового зобов'язання ТОВ «Приазовбуд», вийшла за межі наданих їй повноважень, втрутившись при цьому у відносини між сторонами договору оренди землі. Також зазначено, що в обґрунтування висновків акту перевірки відповідач посилається на Порядок грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему, Держкоммістобудування, Мінсільгосппроду та Української академії аграрних наук від 27.11.1995 pоку № 76/230/325/150 та зареєстрованим у Мін'юсті 30.11.1995 року за № 427/963 було не змінено, як зазначено у акті перевірки, а скасовано Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві, юстиції України 5 квітня 2006 року за № 388/12262, яким було затверджено новий ПОРЯДОК нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів. Таким відповідач при проведенні перевірки застосував не чинний нормативно правовий акт, що є неприпустимим.

18 грудня 2013 року до суду від представника відповідача надійшли письмові заперечення на позов від 17.12.2013 за вих. № 1119/08-01-10-01. В обґрунтування заперечень відповідач посилається на статті 2, 5, 13 Закону України «Про плату за землю», статтю 271 ПК України, п. 1.7 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року № 18/15/21/11. Також зазначено, що в ході перевірки Бердянською ОДПІ направлено запит № 3110/10/22-14 від 28.08.2013 року в Управління Держкомзему у Бердянському районі Запорізької області про надання Витягу (довідки) з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки за земельну ділянку на території м. Бердянська вул. Свердлова в районі житлових будинків № 65-75, за кожний рік з 2010 року по 2013 рік. Бердянською ОДПІ отримано Витяг (довідку) з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки за земельну ділянку вул. Свердлова районі житлових будинків № 65-75 яка складає - 527 702,13 грн. з коефіцієнтом функціонального призначення 1. За вказаний період коефіцієнт був незмінний і дорівнював 1, тому нормативна грошова оцінка за земельну ділянку за вказаний період складала 527 702,13 грн. Згідно Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні підприємства, станове на 2010 рік - 527 702,13 грн., на 2011 рік - 527 702,13 грн. на 2012 рік - 527 702,13 грн. на 2013 рік - 527 702,13 грн. Таким чином, сума орендної плати за землю, яка повинна сплачуватись підприємством згідно вимог діючого законодавства, становить: на 2010 рік за період з 01 липня 2010 року по 31 грудня 2010 року у розмірі 4 295,35 грн.; на 2011 рік - 8 590,68 грн., на 2012 рік - 8 590,68 грн., на 2013 рік за період з 01 січня 2013 року по 30 червня 2013 року у розмірі 4 295,34 грн. З огляду на зазначене вважає, що висновки акту перевірки є обґрунтованими, та прийняте на їх підставі оскаржуване податкове повідомлення-рішення таким, що винесено у відповідності до чинного законодавства України.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити, з підстав зазначених у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав визначених у письмових запереченнях. Просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Вислухавши думку представників сторін, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

На підставі пункту 1.10 Рішення п'ятдесят першої (ІІ частина) сесії V скликання Бердянської міської ради Запорізької області від 02 жовтня 2008 року № 16 «Про передачу в оренду земельних ділянок», між Бердянською міською ради (Орендодавцем) та ТОВ «Приазовбуд» (Орендарем) поновлено договір оренди земельної ділянки.

26 січня 2009 року між Бердянською міською ради (Орендодавцем) та ТОВ «Приазовбуд» (Орендарем) укладено договір оренди землі б/н, який зареєстровано у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04 квітня 2009 року за №040926500115.

Відповідно до вищезазначеного договору, позивачу в строкове платне володіння і користування надана земельна ділянка площею 0,3340 га для будівництва багатоповерхового будинку, що знаходиться в місті Бердянськ, Запорізької області, вулиця Свердлова (в районі житлових будинків № 65-75). Земельна ділянка передана на підставі пункту 1.10.1 рішення п'ятдесят першої (ІІ частина) сесії V скликання Бердянської міської ради Запорізької області від 02 жовтня 2008 року № 16 «Про передачу в оренду земельних ділянок». Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою № 34 від 11 грудня 2008 року становить 220 605,71 грн.

Розділом 4 Договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % від її нормативної грошової оцінки (на підставі рішення п'ятдесят шостої сесії міської ради V скликання від 11.12.2008 за № 9 «Про затвердження Переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянську»).

Відповідно до податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) наданих ТОВ «Приазовбуд» до Бердянської ОДПІ, задекларовано наступні суми орендної плати за вищенаведену земельну ділянку, а саме: за 2010 рік сума орендної плати за земельну ділянку становить 24 628,89 грн. (у тому числі з липня по грудень - 12 314,44 грн.), за 2011 рік - 24 628,92 грн., за 2012 рік - 24 628,89 грн. та за 2013 рік - 24 628,89 грн. (у тому числі з з січня по червень - 12 314,46 грн.).

З 27 серпня 2013 року по 02 вересня 2013 року головним державним податковим ревізором-інспектором управління податкового аудиту Бердянської ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізький області Стародубцевою Іриною Іванівною на підставі підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року за № 2755-VІ (далі - ПК України) згідно наказу Бердянської ОДПІ на перевірку № 672 15 серпня 2013 року проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «Приазовбуд» з питання дотримання вимог податкового законодавства з плати за землю за період з 01 липня 2010 року по 30 червня 2013 року.

Місцезнаходження земельної ділянки: Запорізька область, місто Бердянськ вулиця Першотравнева та вулиця Свердлова, місто Бердянськ вулиця Свердлова, (районі житлових будинків 64-74) та місто Бердянськ вулиця Свердлова, (районі житлових будинків 65-75).

Перевіркою встановлено порушення вимог розділ 07 Наказу № 548, до пункту 1.4. «Про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», № 18/15/21/11 від 27 січня 2006 року (із змінами та доповненнями) статті 2 Закону України «Про плату за землю» № 2535-ХІІ від 03 липня 1992 року (що був чинний на момент виникнення правовідносин), статті 271 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755- VI, що привело до заниження по орендної плати за землю на суму 21 721,12 грн. а саме: на 2010 рік за період з 01 липня 2010 року по 31 грудня 2010 року у розмірі 3 620,18 грн.; на 2011 рік - 7 240,38 грн., на 2012 рік - 7 240,37 грн., на 2013 рік за період з 01 січня 2013 року по 30 червня 2013 року у розмірі 3 620,19 грн.

За наслідками перевірки складено акт № 043/08-22-22-11/20336699 від 09 вересня 2013 року.

На підставі акту перевірки № 043/08-22-22-11/20336699 від 09 вересня 2013 року Бердянською ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення № 0001122211 від 30 вересня 2013 року, яким позивачу визначено грошове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 24 735,97 грн., у тому числі 20 514,41 грн. за основним платежем та 4 221,56 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Не погодившись із винесеним податковим повідомленням рішенням і рішеннями, винесеними за результатами розгляду скарг, позивач звернувся до суду.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Як передбачено статтею 270 Податкового Кодексу України Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю» від 03 липня 1992 року № 2335-ХІІ (далі - Закон № 2535-ХІІ), використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Як вбачається зі змісту статті 13 Закону України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року № 161-ХІV (далі - Закон № 161-ХІV), договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 Закону № 161-ХІV передбачені істотні умови договору оренди. Так, до істотних умов договору оренди належать: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Даним Законом також встановлений граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, які є обов'язковими при укладанні відповідних договорів.

Відповідно до частини 1 статті 21 Закону № 161-ХІV, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки (стаття 13 Закону № 2535-ХІІ).

Відповідно до пункту 288.4 статті 288 Розділу ХІІІ «Плата за землю» Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно зі статтею 14 Закону № 2535-ХІІ, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до статті 30 Закону № 161-ХІV, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Як встановлено приписами частин 1, 3 статті 653 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (далі - ЦК України) у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (частина 1 статті 654 ЦК України).

Згідно зі статтями 24, 30 Закону № 161-ХІV та пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого надавати органу доходів і зборів за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган доходів і зборів про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до статті 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи виконують такі функції, зокрема: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Однак аналіз вищезазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що ініціативою внесення будь-яких змін до договорів оренди землі, в тому числі що стосується зміни розміру орендної плати, наділена виключно одна зі сторін подібних договорів.

Суд дійшов до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін, вносити свої зміни або корективи щодо умов викладених у договорі. Так, він має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, проте в рамках своїх повноважень. Якщо, на думку суб'єкта владних повноважень, укладений між сторонами договір спрямований на ухилення від сплати податків, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.

Законом України від 03 червня 2008 року № 309-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» змінено розмір земельного податку, що безперечно є суттєвою підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, однак дана обставина не тягне за собою автоматичної зміни умов договору щодо розміру орендної плати.

Враховуючи викладене Бердянська ОДПІ не мала повноважень донараховувати ТОВ «Приазовбуд» суму податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано належних доказів на підтвердження обґрунтованості прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

На підставі викладеного, суд вважає, що податкове повідомлення рішення № 0001122211 від 30 вересня 2013 року, прийняте Бердянською ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 2, 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення - рішення, винесене Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Запорізькій області № 0001122211 від 30 вересня 2013 року про визначення суми грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 24 735 грн. 97 коп.

Судові витрати у розмірі 247,37 (двісті сорок сім гривень тридцять сім копійок) грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Приазовбуд» (код ЄДРПОУ 20336699) з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк (з дня отримання копії постанови) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д. В. Татаринов.