Постанова № 36696558, 13.01.2014, Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
13.01.2014
Номер справи
121/9872/13-а
Номер документу
36696558
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 121/9872/13-а

2-а/121/754/13

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 січня 2014 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Берещанського Ю.В., при секретарі Савватєєві О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Ялтинського міського суду адміністративну справу за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Катерининська 10" до Ялтинської міської ради про визнання недійсним та скасувати пункту рішення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасувати пункту 2 рішення Ялтинської міської ради № 192 32 сесії 6-го скликання від 26.06.2013р. «Про скасування рішення 34 сесії Ялтинської міської ради 5-го скликання від 21.08.2010 року №281 «Про надання дозволу Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Катерининська 10» на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтованою площею 0,1387 га. для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та належний йому будівель, споруд та прибудинкової території за адресою: м. Ялта, вул. Катерининська, 10 з послідуючою передачею у власність на землях Ялтинської міської ради».

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням 34 сесії 5 скликання Ялтинської міської ради №281 від 21 серпня 2010 року позивачу будо надано дозвіл на розробку проекту по відводу земельної ділянки орієнтованою площею 0,1387 га. для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та належних йому будівель, споруд та прибудинкової території за адресою: м. Ялта, вул. Катерининська, 10 з послідуючою передачею у власність на землях Ялтинської міської ради». На виконання вказаного рішення позивачем було замовлено розробку проекту по відводу земельної ділянки у власність, яка знаходиться на завершальній стадії. Вказаним рішенням порушено право позивача на отримання у власність земельної ділянки. На думку позивача, Ялтинська міська рада перевищила свої повноваження та діяла не в межах Закону.

У судовому засіданні представник позивача Яковлєв С.О. позовні вимоги підтримав, із підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача Куничкін Р.В. у судовому засідання позовні вимоги не визнав з тих підстав, що вказане рішення прийняте на підставі заяви позивача про внесення змін до рішення Ялтинської міської ради №281 від 21.08.2010 р. про збільшення площі земельної ділянки, з урахуванням пропозиції постійної комісії ради з землекористування та екології. Також, причиною скасування рішення сталі численні разові скарги мешканців на самовільні будівельні роботи на прибудинкової території по вул. Катериненська 10. Ялтинська міська рада діяла в межах своїх повноважень та відповідно до закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 року, кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов'язків або встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Конвенція про захист прав і основних свобод людини є складовою частиною загальнонаціонального законодавства України.

Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи громадян захищаються судом.

Це означає, що суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації, або мають місце інші ущемлення прав та свобод.

Положення Конвенції та Конституції з цього питання відтворені в ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України про завдання адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльностісуб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує протиадміністративного позову.

Судом встановлено, що рішенням Ялтинської міської ради 32 сесії 6-го скликання №192 від 26.06.2013р. було скасовано рішення 34 сесії Ялтинської міської ради 5-го скликання від 21.08.2010 року №281 «Про надання дозволу Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Катерининська 10» на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтованою площею 0,1387 га. для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та належних йому будівель, споруд та прибудинкової території за адресою: м. Ялта, вул. Катерининська, 10 з послідуючою передачею у власність на землях Ялтинської міської ради» (а.с.6,7). Відмова мотивована тим, що вказане рішення було прийнято на підставі клопотання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Катерининська 10» про внесення змін до рішення 34 сесії Ялтинської міської ради 5-го скликання №281 від 21.08.2010 р. «Про надання дозволу Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Катерининська 10» на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтованою площею 0,1387 га. для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та належних йому будівель, споруд та прибудинкової території за адресою: м. Ялта, вул. Катерининська, 10 з послідуючою передачею у власність на землях Ялтинської міської ради», в частині збільшення площі земельної ділянки, з урахуванням висновків Головного управління містобудування, архітектури та регіонального розвитку (на земельній ділянки розташовані самовільні споруди) а також, враховуючи пропозиції постійної комісії ради з землекористування та екології. Однак, вказані доводи відповідача спростовуються матеріалами справи.

На підставі рішення № 281 34 сесії 5 скликання від 21.08.2010р. надано Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Катерининська 10» дозвіл на розробку проекту по відводу земельної ділянки орієнтовної площі 0,1387га для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та належних йому будівель, споруд та прибудинкової території за адресою: м. Ялта, вул. Катерининська, 10 з послідуючою передачею у власність на землях Ялтинської міської ради.

На виконання вказаного рішення позивачем, Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Катерининська 10», було укладено договір із приватним підприємством «Геркулесь» на розробку проекту відводу земельної ділянки за адресою: м. Ялта, вул. Катерининська, 10 (а.с.13,14).

Вказані в рішенні Ялтинської міської ради №192 від 26.06.2013 року причини відмови позивачу спростовуються наступними доказами.

Відповідно до акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, складений головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим Шарко С.В. від 15.02.2013 року, будівельні роботи на прибудинковій території не виконуються. Ознак нового будівництва не встановлено. Будівлі та споруди розташовані на земельній ділянці мають вигляд закінченого будівництва та експлуатуються мешканцями (а.с.19).

25 лютого 2013 року товариством з обмеженою відповідальністю «Бюро технічних ідей» для Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Катерининська 10» було виготовлено технічний паспорт на житловий будинок №10 по вул. Катерининська в м. Ялта. Відповідно до технічного паспорту, самовільних споруд та будов не виявлено (а.с.37-56).

У відповідності із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Зазначені положення Конституції України кореспондовані в ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» частиною 3 якої передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі земельних відносин визначено главою 2 Земельного кодексу України. Так, згідно із ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить право розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, а також надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

У відповідності зі ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. ст. 26, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключною компетенцією сільських, селищних та міських рад є врегулювання земельних правовідносин, зокрема, до яких відноситься надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад.

Органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п.4.1, 4.2, 4.4 Положення про порядок встановлення та закріплення меж прибудинкових територій існуючого житлового фонду та надання у спільне користування або спільну сумісну власність земельних ділянок для спорудження житлових будинків, що затверджено наказом Держкомзема та Фонду державного майна України від 05.04.1996р. N 31/30/53/396, затвердженим в Міністерстві юстиції України 26.04.96 р. за N 203/1228, прибудинкові території (земельні ділянки) передаються у власність або надаються в користування відповідними органами місцевого самоврядування, в тому числі на умовах оренди, Об'єднанням власників будинків, для обслуговування існуючого житлового будинку (будинків) відповідно до земельного законодавства.

Суб'єктами права власності (користування) на земельні ділянки прибудинкових територій можуть виступати об'єднання власників багатоквартирних житлових, допоміжних та нежитлових приміщень, у тому числі вбудовано-прибудованих, багатоквартирних житлових будинків згідно з чинним законодавством.

Виділення частки земельної ділянки власникам квартир і нежитлових приміщень в натурі та їх окреме відчуження не допускається.

Позивач дізнався про рішення №192 лише 23.07.2013р. із листа заступника міського голови Войченко В.І. Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З цих підстав суд вважав, що позивачем дотриманий строк звернення із даним позовом до суду.

Оцінюючи правомірність оскаржуваного рішення Ялтинської міської ради суд керується вимогами ст. 2 КАС України та перевіряє, чи прийняте воно: на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-яким несприятливими наслідками для прав і свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскільки судом було встановлено, що приймаючи оскаржуємо рішення, Ялтинська міська рада не дотрималась вимог чинного законодавства, чим порушила права позивача на отримання земельної ділянки у встановлений законом спосіб, позовні вимоги підлягають задоволенню. Суд також бере до уваги, що відповідачем всупереч вимог ч. 2 ст. 71 КАС України не надано жодних доказів.

На підстав викладеного та керуючись ст. ст. 19, 55 Конституції України, ст. 12 Земельного кодексу України, ст. ст. 5, 24, 26, 33, Закону України «про місцеве самоврядування», ст. ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 17, 71, 99, 123, 159-163, 171 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Катерининська 10" задовольнити.

Визнати незаконним і скасувати пункт 2 рішення 32 сесії 6-го скликання Ялтинської міської ради № 192 від 26.06.2013р. «Про скасування рішення 34-ой сесії Ялтинської міської ради 5-го скликання від 21.08.2010р. №281 «Про надання дозволу Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Катерининська 10» на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтованою площею 0,1387 га. для обслуговування багатоквартирного житлового будинку та належних йому будівель, споруд та прибудинкової території за адресою: м. Ялта, вул. Катерининська, 10 з послідуючою передачею у власність на землях Ялтинської міської ради».

У порядку розподілу судових витрат стягнути з Ялтинської міської ради на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Катерининська 10" суму судового збору у розмірі 68 гривень 82 копійки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. ст.184,186 КАС України.

Суддя: