Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15 січня 2014 р. № 820/13992/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В, при секретарі судового засідання Дрижанові О.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до ТОВ «Мебельна фабрика «Дарим» про стягнення суми
встановив
Позовні вимоги заявлені до ТОВ “Мебельна фабрика “Дарим” про стягнення у дохід держбюджету штрафу у сумі 5100,00 грн. В обґрунтування позову зазначено, що внаслідок обстеження технічного стану електричного обладнання відповідача, проведеного 24.01.2013 року складено акт № 07/101-37-123, яким встановлено порушення вимог діючого законодавства у сфері споживання електричної та теплової енергії. За результатами обстеження відповідачеві видано обов'язковий до виконання припис № 07/101-37-123 від 24.01.13 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав. 26.06.13 р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області проведено перевірку виконання вимог припису № 07/101-37-123 від 24.01.13р. за результатами якої встановлено, що припис відповідачем не виконано, про що складено протокол № 07/10-37-032 та винесено постанову № 07/10-01-039 від 02.07.13 р. про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень на суму 5100 грн.
В судове засідання представник позивача не прибув, надавши через канцелярію суду клопотання про розгляд справи за його вітсутності.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся повісткою з поштовим повідомленням, які направлялися за офіційним місцем знаходження, але повернулися до суду з відміткою про закінчення терміну зберігання. Згідно з ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі судовому засіданні не скористався.
Відповідно до ч. 8, 11 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. Розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. Відповідно приписів ст.ст. 41, ч.6 ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи суд встановив наступні обставини.
Відповідно до статуту затвердженого Наказом Міненерговугілля від 21.02.2012 року №127, Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, що засноване не державній власності, підпорядковане та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України .
Статтею 5 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Положеннями ст. 9 вищевказаного закону та п.1 Положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії" передбачено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про теплопостачання", державний нагляд (контроль) у сфері теплопостачання здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) у сфері теплопостачання є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування теплових, тепловикористальних установок і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Матеріалами справи підтверджено, що 24.01.2013 року фахівцями проведено перевірку відповідача з питань дотримання технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, про що складено акт № 07/101-37-123, яким встановлено порушення вимог діючого законодавства у сфері споживання електричної та теплової енергії (а.с.5-10).
Відповідно до п. 1 Положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії", затвердженого КМУ від 07.08.96 року №929 із змінами та доповненнями, державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд). Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати у встановленому законом порядку санкції до суб'єктів господарювання за порушення нормативно-правових актів.
Припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства (ч. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Із долучених до матеріалів справи документів встановлено, що за результатами обстеження відповідачеві видано обов'язковий до виконання припис № 07/101-37-123 від 24.01.13 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав (а.с.11-12). Вказаний припис отриманий відповідача, що підтверджується відповідним підписом уповноваженої особи. Доказів оскарження або виконання вимог припису відповідачем в судове засідання не надано.
Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.9.5. Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 року №817, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання Приписів, Розпоряджень. У разі якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом чи Розпорядженням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого строку виконання відповідного заходу звертається у довільній формі до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на продовження строків виконання Припису чи Розпорядження. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання протягом 5 днів з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке готується інспектором Держенергонагляду, що видав Припис чи Розпорядження.
Пунктом 6 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312 передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи: за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до п.7 вищевказаного Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (п. 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання).
Нормами п.10 Положення №1312 визначено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Матеріалами справи підтверджено, що 26.06.13 р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області проведено перевірку виконання вимог припису № 07/101-37-123 від 24.01.13р. за результатами якої встановлено, що припис відповідачем не виконано, про що складено протокол № 07/10-37-032 та винесено постанову № 07/10-01-039 від 02.07.13 р. про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень на суму 5100 грн. (а.с.13-16)
Постанова про накладення штрафу №07/10-01-039 від 02.07.2013 року направлена на адресу відповідача, що підтверджується відповідною квитанцією, яка міститься у матеріалах справи. В судове засідання доказів оскарження або скасування вказаної постанови сторонами не надано, а отже остання є діючою.
Виходячи з викладеного, беручи до уваги, що вказана вище постанова Відповідачем не оскаржувалась, доказів виконання установою обов'язку щодо сплати штрафу до суду не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 94 КАС України
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до ТОВ «Мебельна фабрика «Дарим» про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ТОВ «Мебельна фабрика «Дарим» ( 61051, м.Харків, вул.. Котельниківська, 2 , код ЄДРПОУ 32032934) у дохід держбюджету штраф у сумі 5100 (п’ять тисяч сто гривень) 00 коп. (одержувач: р/р 31116106700003 відкритий на УДКСУ у Дзержинському районі м.Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999654, код платежу до держбюджету 21081100.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя Зоркіна Ю.В.