ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 грудня 2013 року 16:46 № 826/19045/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Іванині М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Приватного підприємства «Фінанси-Бізнес-Інвестиції»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві
про скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Фінанси-Бізнес-Інвестиції» (далі - позивач, Підприємство) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (надалі - відповідач, податковий орган), про скасування податкових повідомлень-рішень від 09.08.2013р. № 000013150122 та від 10.09.2013р. № 000017150122.
Позовні вимоги мотивовані неправомірними діями податкового органу щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій та зменшення сум бюджетного відшкодування з ПДВ у зв'язку з декларуванням використаних сум податкового кредиту, оскільки позиція відповідача мотивована без урахування уточнюючого розрахунку Підприємства.
Представник відповідача в судових засіданнях та письмових запереченнях проти позову заперечив, зазначивши, що позивачем самостійно було відображену суму від'ємного значення об'єкта оподаткування з ПДВ, яке вже не існує, що є порушення норм Податкового кодексу України та тягне за собою відповідальність, обов'язок притягнення до якої лежить на податковому органі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ПП «Фінанси-Бізнес-Інвестиції» в частині декларування бюджетного відшкодування р.23.2 «у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів» у розмірі 8 970 грн. за травень 2013 (декларація за травень 2013 року від 14.06.2013, вх. № 9034910453), за результатами якої складено акт від 19.07.2013р. № 37/15-01-61.
При перевірці поданої податкової декларації з ПДВ ПП «Фінанси-Бізнес-Інвестиції» за травень 2013 року встановлено порушення п.200.1, п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України та п.п 4.6.4, п.п 4.6.5. п. 4.6 розділ V п.п. 14.2 розділ III Порядку № 1492, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування в частині декларування бюджетного відшкодування р.23.2 «у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів» на суму 8 970 грн. за травень 2013 року та не вірно заповнено Додаток 2 «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2)» і Додаток 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)» до податкової декларації з ПДВ за травень 2013 року.
Відповідно до Додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за травень 2013 ПП «Фінанси-Бізнес-Інвестиції», в колонці 3 «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яке підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (р.22 декларації звітного (податкового) періоду)» відображає суму залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, якої на момент проведення перевірки не існує.
Тобто, перевіркою встановлено, що від'ємне значення, яке виникло в грудні 2012 року, ПП «Фінанси-Бізнес-Інвестиції» використано за рахунок позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту р.18 податкової декларації з ПДВ за лютий 2013 року та за рахунок декларування бюджетного відшкодування р.23.2 «у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів» згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2013 року.
Також, в ході проведення перевірки встановлено, що ПП «Фінанси-Бізнес-Інвестиції», Додаток 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)» до податкової декларації з ПДВ за травень 2013 року подано з помилками, а саме не перенесено показники рядків декларації з ПДВ за травень 2013 року.
На підставі встановлених перевіркою обставин податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.08.2013р. № 000013150122, відповідно до якого відповідачем зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 8 970,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2 242,50 грн.
Заперечуючи проти правомірності прийнятого податковим органом рішення, представник позивача звернув увагу суду на те, що встановлена відповідачем методологічна помилка у декларації була виправлена позивачем самостійно, шляхом подання уточнюючого розрахунку до зазначеної декларації від 27.09.2013 р.
Суд не бере такі доводи до уваги, оскільки уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ за травень 2013 року позивачем подано 27.09.2013 р., а перевірка була проведена в липні 2013 року.
Згідно з п.9 розділу І Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 p. зa № 1490/20228 (далі - Порядок), до податкової звітності з податку на додану вартість належить податкова декларація з податку на додану вартість.
Відповідно до положень п.46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною. Таким чином, додатки до податкової декларації належать до податкової звітності.
Згідно з вимогами п.8. Розділу III Порядку платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в податковій звітності. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.
Відповідно до вимог пункту 200.1 ст. 200 Розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з вимогами п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Вимогами п.п 4.6.4. розділу V Порядку №1492 передбачено що, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).
Згідно з вимогами п.п 4.6.5. п. 4.6 розділу V Порядку №1492 платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (ДЗ) (додаток 3).
Відповідно до вимог п.п 14,2, 14,3 розділу III Порядку №1492 довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2) (додаток 2); Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ) (додаток 3).
Пунктом 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про те, що приймаючи податкове повідомлення-рішення від 09.08.2013р. № 000013150122, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормативно-правовими актами України.
Таким чином, суд не знаходить підстав для скасування вказаного податкового повідомлення-рішення.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 10.09.2013р. № 000017150122 суд зазначає наступне.
ДПІ у Шевченківському районі м.Києва проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ПП «Фінанси-Бізнес-Інвестиції» в частині декларування бюджетного відшкодування р.23.2 «у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів» у розмірі 8 856 грн. за червень 2013 року, (декларація червень за 2013 року від 11.07.2013р., вх. №9041231631).
При перевірці вказаної податкової декларації податковим органом встановлено порушення п.200.1, п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України та п.п 4.6.4, п.п 4.6.5. п. 4.6 розділ V п.п. 14.2 розділ III Порядку № 1492, а саме не вірно заповнено Додаток 2 «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2)» і Додаток 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)» до податкової декларації з ПДВ за червень 2013 року.
Згідно з Додатком 2 до податкової декларації з ПДВ за червень 2013р. ПП «Фінанси-Бізнес-Інвестиції», в колонці 3 «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яке підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (р.22 декларації звітного (податкового) періоду)» відображає суму залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, якої, як вказує відповідач, на момент проведення перевірки не існує.
Перевіркою встановлено, що від'ємне значення, яке виникло в грудні 2012 року, ПП «Фінанси-Бізнес-Інвестиції» використано за рахунок позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту р.18 податкової декларації з ПДВ за лютий 2013 року та за рахунок декларування бюджетного відшкодування.
Проте, суд не може погодитись із доводами податкового органу щодо порушення позивачем податкової дисципліни, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що в податковій декларації з ПДВ за червень 2013 р. позивач зазначив суму 8 856,00 грн. у рядку № 23.2 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів», в той час як мав би зазначити цю ж суму в рядку № 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» зазначеної декларації.
Ця методологічна помилка була виправлена позивачем, шляхом подання відповідачу у липні 2013 р. уточнюючих додатків № 2 та № 3 до декларації, а також уточнюючого розрахунку до зазначеної декларації від 27.09.2013 р.
Відповідно до п. 50.1. ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Враховуючи те, що позивачем самостійно виправлено помилки у вказаній декларації до проведення відповідачем перевірки, а також те, що допущені помилки не вплинули на сальдо Державного бюджету України, суд приходить до висновку про відсутність у податкового органу підстав для коригування згаданих показників податкового кредиту Підприємства та нарахування у зв'язку з цим штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду жодних доказів в обґрунтування обставин правомірності винесення ним спірного податкового повідомлення-рішення від 10.09.2013р. № 000017150122.
Разом з тим, позивачем не обґрунтовано неправомірності податкового повідомлення-рішення від 09.08.2013р. № 000013150122, у зв'язку з чим позовні вимоги про його скасування задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 10.09.2013р. № 000017150122.
Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в розмірі 913,00 грн. (дев'ятсот тринадцять гривень) із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на користь Приватного підприємства «Фінанси-Бізнес-Інвестиції».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вєкуа Н.Г.
постанова складена в повному обсязі 24 грудня 2013 року