Постанова № 36682788, 24.12.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.12.2013
Номер справи
826/18875/13-а
Номер документу
36682788
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 грудня 2013 року № 826/18875/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г., суддів Васильченко І.П., Соколової О.А., при секретарі судового засідання Іванині М.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Артан 1»

до Міністерства доходів і зборів України

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Артан 1» (надалі - позивач, Товариство) звернулось до суду з позовом до Міністерства доходів і зборів України (надалі - відповідач, Міністерство) про визнання протиправними дій щодо не реєстрації податкових накладних, зобов'язання зареєструвати податкові накладні та усунути перешкоди щодо їх подальшої реєстрації.

Позовні вимоги мотивовано тим, що дії Міністерства доходів і зборів України є протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України.

До канцелярії суду надійшли письмові заперечення проти позовних вимог, відповідно до яких податкові накладні позивача не були зареєстрованими у зв'язку з помилками щодо зазначення податкової адреси Товариства, тому підстав для задоволення позовних вимог немає.

В судове засідання 16.12.2013р. сторони не прибули у зв'язку з чим судовий розгляд справи було продовжено в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, Товариство з обмеженою відповідальністю «АРТАН 1» (ідентифікаційний код -37819823 ) зареєстроване 23.08.2011 року відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві відповідно до законодавства України.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АРТАН 1» є платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом № 200134886 від 31.07.2013 року та перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції Шевченківського району Головного управління Міндоходів у місті Києві.

На виконання вимог пункту 201.10 статті 201 і пункту 11 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України 18.11.2013 р. позивачем надіслано Міністерству доходів і зборів України дані податкової накладної від 04.11.2013 року № 253 в електронній формі з метою її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29 грудня 2010 року.

Також, позивачем 20.11.2013 року для реєстрації було надіслано податкову накладну від 05.11.2013 р. № 254, а 21.11.2013 р. податкові накладні від 06.11.2013 р. № 273, від 07.11.2013 р. № 274, від 08.11.2013 р. № 275, від 11.11.2013 р. № 276, від 12.11.2013 р. № 277. Податкові документи були доставлені до Міністерства доходів і зборів України засобами телекомунікаційного зв'язку на Центральний портал прийому звітності МДЗ України.

Проте, податкові накладні до реєстрації Міністерством доходів і зборів України прийняті не були, про що позивачу надіслано засобами телекомунікаційного зв'язку відповідні квитанції.

Як зазначено у квитанціях, було виявлено помилку, а саме: місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі, не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 р. податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Єдиний реєстр).

Пунктом 201.10 ст.201 Податкового Кодексу України встановлено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за латою їх складання. Податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, з 01 січня 2012 року підлягають включенню до Єдиного реєстру незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній.

Пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 ( далі - Порядок № 1246), передбачено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є :

1. наявність помилок;

2. відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

3. факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими реквізитами.

Враховуючи зазначене, чинними нормативними документами встановлені причини відмови у прийнятті податкових накладних до реєстрації в Єдиному Державному реєстрі податкових накладних, та зазначений вище перелік причин є вичерпний.

Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови в реєстрації податкових накладних позивача у зв'язку із тим, що в базах даних Міністерства міститься інформація про відсутність знаходження позивача за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Крім того, судом встановлено, що позивач знаходиться за юридичною адресою: 01135, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 2, кв. 74, доказом чого є відомості з витягу з ЄДР № АГ 317367 від 21.08.2013 року, витягу з ЄДР № АА 471490 від 21.11.2013 року, а також те, що вся судова кореспонденція, яка надсилалась на таку адресу, отримувалась позивачем.

В свою чергу відповідачем не надано жодного доказу в підтвердження протилежних обставин.

Відповідно до ч. 8 ст. 21 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», виписка з ЄДРПОУ не видається юридичній особі у разі наявності в Єдиному державному реєстрі запису про: відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Відповідно до ч. 11 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», юридична особа зобов'язана подавати щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

27 серпня 2013 року представником ТОВ «АРТАН 1» була подана реєстраційна картка за формою №6 про підтвердження відомостей про юридичну особу за місцем реєстрації підприємства, що підтверджується вибірковим витягом з ЄДР від 21.11.2013 року у якому зазначено, що 27.08.2013 року проведено реєстраційну дію «Підтвердження відомостей про юридичну особу».

Вказані обставини додатково підтверджують неправомірність дій відповідача.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача зареєструвати спірні податкові накладні.

В свою чергу не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання Міністерства доходів і зборів України усунути перешкоди щодо подальшої реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки такі вимогами є вимогами на майбутнє та стосуються правовідносин, які ще не виникли.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Статтею 7 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах є: верховенство права; законність; рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом; змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; гласність і відкритість адміністративного процесу; забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень адміністративного суду; обов'язковість судових рішень.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не виконав покладений на нього обов'язок КАС України, не надав жодних доказів в підтвердження обґрунтованості своїх дій, не навів жодних доводів в підтвердження правомірності спірних рішень.

Позивач надав суду всі докази для спростування висновків, викладених у акті перевірки та повністю довів правомірність власної позиції.

За таких обставин, суд, проаналізувавши сукупність зібраних доказів та матеріалів справи, встановивши, що висновки відповідача стосовно незнаходження останнього за юридичною адресою, є необґрунтованими, не підтвердженими, та не відповідають фактичним обставинам справи, тому дії Міністерства щодо не реєстрації податкових накладних є протиправними.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, 72, 94, 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161, 162, ст. 163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним неприйняття Міністерством доходів і зборів України податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «Артан 1» від 04.11.2013 р. № 253, від 05.11.2013 р. № 254, від 06.11.2013 р. № 273, від 07.11.2013 р. № 274, від 08.11.2013 р. № 275, від 11.11.2013 р. № 276, від 12.11.2013 р. № 277 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. Визнати податкові накладні від 04.11.2013 р. № 253, від 05.11.2013 р. № 254, від 06.11.2013 р. № 273, від 07.11.2013 р. № 274, від 08.11.2013 р. № 275, від 11.11.2013 р. № 276, від 12.11.2013 р. № 277 такими, що прийняті та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, коли їх було надіслано.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст..254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Головуючий суддя Н.Г. Вєкуа

Суддя І.П. Васильченко

Суддя О.А. Соколова