Постанова № 36680330, 25.09.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.09.2013
Номер справи
826/13846/13-а
Номер документу
36680330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 вересня 2013 року 08:15 № 826/13846/13-а

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва - Шулежко В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві (далі - позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» (далі - відповідач, ТОВ «Альянс Холдинг») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Згідно із статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України дана адміністративна справа за предметом позову може бути розглянута у порядку скороченого провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення планової перевірки встановлено ряд порушень з боку відповідача вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Відповідач письмових заперечень проти позову не надав.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі направлення на проведення перевірки від 08.08.2013 року № 10/310 головним державним інспектором з охорони праці Державної інспекції нагляду у газовому комплексі та хімічній промисловості територіального управління Ковальовим О.В. проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Альянс Холдинг», а саме АЗС № 4038 та № 4040, які розташовані за адресами: м. Київ, Столичне шосе, 20 та м. Київ, Столичне шосе 31/1.

За результатами проведеної перевірки АЗС № 4038 ТОВ «Альянс Холдинг», яка знаходиться за адресою: м. Київ, Столичне шосе, 20 та АЗС № 4040 ТОВ «Альянс Холдинг», яка знаходиться за адресою: м. Київ, Столичне шосе, 31/1, позивачем виявлено, що відповідачем порушено вимоги Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005р. № 15, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 р. за № 231/10511, Закону України «Про охорону праці» та інших нормативно-правових актів.

За результатами проведеної перевірки складено акти від 23.08.2013 року № 10/111/658А та № 10/111/659А, в якому зафіксовані встановлені позивачем порушення.

На підставі викладених в акті перевірки висновків позивачем видано приписи від 23.08.2013 року №10/111/658П та № 10/111/659П, якими вимагалося усунути зазначені в актах перевірки порушення.

Враховуючи зазначене та виявленні порушення вимог Закону України «Про охорону праці», положень державних будівельних норм, які є підставою для заборони виконання робіт, що пов'язані з охороною праці, позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Законом, що визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V (надалі - Закон України №877-V).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 України Закону №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Так, ч. 4 ст. 4 Закону України №877-V визначено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Відповідно до ч. 10 ст. 4 Закону України №877-V посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.

Плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання. (ч. 11 ст. 4 Закону України №877-V).

Планові заходи зі здійснення державного нагляду передбачені статтею 5 Закону України №877-V.

Так, планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Згідно зі статтею 7 Закону України №877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт (ч. 6 ст.7 Закону України №877-V).

Згідно з частинами 7, 8, 9 ст.7 Закону України №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) або його заступником.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі викладених в актах перевірки висновків позивачем видано приписи від 23.08.2013 року щодо необхідності усунення зазначених в акті перевірки порушень.

Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.

Як встановлено судом, відповідачем приписи не оскаржувались, жодна із сторін таких доказів суду не надала.

Статтею 8 Закону України №877-V передбачено повноваження органу державного нагляду (контролю), передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю), а саме має право вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду органами Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 р. № 826 затверджено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України (далі - Положення).

Порядок організації і проведення державного нагляду передбачено у розділі ІІ вказаного Положення.

Згідно п. 2.25 Положення передбачено, якщо під час здійснення перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) виявлено порушення, посадова особа Держгірпромнагляду України на підставі відповідного акта складає обов'язковий до виконання припис, форма якого наведена в додатку 4 до цього Положення.

Припис, як правило, складається в останній день перевірки.

Відповідно до п.2.26 Положення, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

- порушень вимог Кодексу України про надра;

- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки;

- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Пунктом 2.29 Положення передбачено, що приписи та розпорядження можуть бути оскаржені до центрального апарату Держгірпромнагляду України або до суду в установленому законодавством порядку.

У разі якщо виявлені порушення несуть безпосередню загрозу життю працівників, що потребує негайного зупинення робіт або виробництва чи їх обмеження, керівник (заступник керівника) або уповноважена особа суб'єкта господарювання на вимогу і в присутності посадової особи Держгірпромнагляду України повинен негайно припинити або обмежити ці роботи (виробництво).

При цьому в акті перевірки зазначається відповідний запис та проставляється фактичний час зупинення або обмеження робіт (виробництва) (п.2.30 Положення).

Відповідно до п.2.39 Положення, про стан виконання припису суб'єкт господарювання повинен письмово у встановлені терміни повідомити посадову особу Держгірпромнагляду України, яка видала припис, для чого надсилає їй офіційний лист. У листі обов'язково вказуються номер та дата припису, номери порушень та відображається факт їх усунення.

Як зазначив позивач та не спростовано відповідачем, приписи в установлений ним строк та на час звернення до суду відповідачем не виконано та письмово не повідомлено про усунення недоліків, які виявлені під час перевірки.

Крім того, як вбачається з актів перевірок № 10/111/658А та № 10/111/659А, зауважень або заперечень щодо проведених позивачем планових заходів чи складання актів про виявлені порушення від відповідачем не зазначено.

Обов'язки суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) передбачені статтею 11 Закону України №877-V, зокрема, допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу.

Дослідивши акти перевірок, суд встановив, що відповідачем не дотримано вимог нормативно-правових актів з охорони праці, державних будівельних норм та інших нормативно-правових актів, а саме:

- за результатами проведеної перевірки АЗС № 4038 ТОВ «Альянс Холдинг», яка знаходиться за адресою: м. Київ, Столичне шосе, 20, виявлено порушення вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, а саме: працівники АЗС не пройшли повторних та первинних інструктажів з питань охорони праці у встановленому порядку (в журналі реєстрації інструктажів на робочому місці відсутні підписи працівників, що інструктуються та посадової особи, яка проводить інструктажі) та новоприйняті працівники АЗС не пройшли необхідного стажування у встановленому порядку (в журналі реєстрації інструктажів на робочому місці відсутні записи про проведення стажування та допуск до роботи працівників); крім того, не надано проектну документацію, через відсутність якої неможливо було позивачем встановити відповідність проектних рішень щодо проведення реконструкції на АЗС № 4038 (розділення навпіл перегородкою одного з резервуарів для зберігання палива; зміни розводки технологічних трубопроводів та виводу до труби дихального клапану після розділення резервуару для зберігання палива).

Також, крім іншого відповідачем порушено вимоги п. 7.3.1 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів», а саме: на АЗС № 4038 допускається застосування електрообладнання загального призначення у вибухонебезпечних зонах, вимоги п.п. 2.10.1, 6.1.2 «Правил по технике безопасности и промышленной санитарии при эксплуатации нефтебаз и автозаправочных станций»; п. 13.29 «Правил технической эксплуатации стационарных, контейнерных и передвижных автозаправочных станций», а саме: контактний пристрій для приєднання заземлюючих провідників для заземлення автоцистерн під час зливу з них палива до резервуарів, встановлений у межах вибухонебезпечної зони.

- за результатами проведеної перевірки АЗС № 4040 ТОВ «Альянс Холдинг», яка знаходиться за адресою: м. Київ, Столичне шосе, 31/1, виявлено порушення вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, а саме: працівники АЗС не пройшли повторних та первинних інструктажів з питань охорони праці у встановлені терміни, а новоприйняті працівники АЗС не пройшли необхідного стажування у встановленому порядку (в журналі реєстрації інструктажів на робочому місці відсутні записи про проведення стажування та допуск до роботи працівників).

Крім того, відповідачем порушено вимоги: п. 2.10.1, п. 6.1.2 «Правил по технике безопасности и промышленной санитарии при эксплуатации нефтебаз и автозаправочных станций», а саме: під час перевірки не надана проектна документація, через відсутність якої неможливо встановити відповідність проектних рішень щодо проведення модернізації (реконструкції) на АЗС № 4040; п. 7.3.1, п. 7.3.18 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів»: - на АЗС допускається застосування електрообладнання загального призначення у вибухонебезпечних зонах (для додаткового освітлення в блоку управління ПРК встановлені електричні патрони та лампи, які належать до електрообладнання загального призначення), - порушено вибухозахист вибухозахищеного електрообладнання ПРК№1-2, яка експлуатується на АЗС (порушено цілісність герметизації вводу електрокабелю до клемної коробки цієї ПРК); п.п. 3.23, 3.35 «Правил технической эксплуатации стационарных, контейнерных и передвижных автозаправочных станций».

Вказані порушення в акті перевірки на час розгляду справи ніяким чином відповідачем не спростовані, вимоги приписів від 23.08.2013 року №10/111/658П та № 10/111/659П не виконані.

Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Від імені держави державне управління охороною праці згідно зі ст. 31 Закону України «Про охорону праці» здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з нагляду за охороною праці. Зазначеним органом є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України, яка наділена правом контролю та застосування заходів, передбачених законодавством щодо дотримання роботодавцем законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі і тих, що створюють загрозу життю та здоров'ю працівників.

Таким чином, системно проаналізувавши правові норми чинного законодавства, враховуючи законність проведення позивачем планових заходів, виявлення під час перевірки порушень відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, що створюють загрозу здоров'ю та життю працівників, що передбачає заборону виконання робіт, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві про застосування заходу реагування є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Окрім того, враховуючи клопотання позивача в позовній заяві про звільнення від сплати судового збору та надання на підтвердження зазначеного належних доказів, враховуючи положення ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе звільнити Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зважаючи на викладене, виходячи з наявних матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 88, 158-163, 183-2, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській області та м. Києві задовольнити повністю.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» (код ЄДРПОУ 34430873) заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме:

заборонити на АЗС № 4038 ТОВ «Альянс Холдинг», яка знаходиться за адресою: м. Київ, Столичне шосе, 20, виконання робіт працівниками, які не пройшли інструктажі з питань охорони праці та не мають допуску до роботи у встановленому порядку; заборонити експлуатацію резервуару, який розділений навпіл на дві секції по 12,5 м ; заборонити застосування електрообладнання загального призначення у вибухонебезпечних зонах; заборонити злив палива з автоцистерн;

заборонити на АЗС № 4040 ТОВ «Альянс Холдинг», яка знаходиться за адресою: м. Київ, Столичне шосе, 31/1, виконання робіт працівниками, які не пройшли інструктажі з питань охорони праці та не мають допуску до роботи у встановленому порядку; заборонити експлуатацію технологічних поліетиленових трубопроводів АЗС; заборонити застосування електрообладнання загального призначення у вибухонебезпечних зонах; заборонити експлуатацію ПРК №1-2.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко