ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2014 року № 813/9400/13-а
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Сасевича О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження у м.Львові адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
В С Т А Н О В И В :
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області (надалі - ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» (надалі - ДП «Львіввугілля» ВП «Шахта «Степова»), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: зобов'язати відповідача невідкладно зупинити виконання гірничих робіт по проведенню 122-го розвідувального штреку на ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної перевірки відповідача були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці при експлуатації згаданого вище виробничого об'єкта. Позивач зазначив, що такі порушення створюють загрозу життю працівників, що, відповідно до п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, є підставою для зупинення виконання гірничих робіт по проведенню 122-го розвідувального штреку. Так, на підставі ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» заявлено означений позов.
Відповідно до ухвали судді від 17 грудня 2013 року, позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.
У зв'язку із виконанням позивачем вимог зазначеної вище ухвали, 19.12.2013 року відкрито скорочене провадження у даній адміністративній справі.
Відповідачу надіслано судом копію ухвали про відкриття скороченого провадження, разом із витягом про процесуальні права та обов'язки сторін, копією позовної заяви і додатками до неї та запропоновано протягом десяти днів з дня одержання вказаних вище документів подати заперечення проти позову, а також необхідні документи або ж заяву про визнання позову. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, направлені судом документи, отримані уповноваженою особою відповідача 25 грудня 2013 року. У встановлений строк заперечень чи пояснень відповідача щодо даного адміністративного позову до суду не надходило.
У відповідності до положень ч.4 ст.183-2, п.2 ч.5 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оскільки судом належним чином виконано свій обов'язок щодо повідомлення відповідача, тому суд дійшов до висновку про наявність достатніх підстав для розгляду справи в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши і оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи докази на їх підтвердження, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
Судом встановлено, на підставі наказу т.в.о. начальника Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.11.2013 року №871, повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об'єктів від 18.11.2013 року №516/6.2 та направлення на проведення перевірки від 19.11.2013 року №1443/6.2 головним державним гірничотехнічним інспектором Західної МДІН у ВП Яковлевим О.С. у період з 03 грудня 2013 року по 04 грудня 2013 року проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні 122-го розвідувального штреку пласта пл.n7H ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля».
За результатами перевірки складено акт від 04 грудня 2013 року №6.2-08/172, в якому зафіксовано такі порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які спричиняють ризик для життя працюючих:
-допущено проведення тупикової виробки 122-го розвідувального штреку довжиною 190м з непрацездатним резервним вентилятором місцевого провітрювання (надалі - ВМП), що є порушеням п.2 гл.4 розд.VI «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10 (затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 року за №62 (надалі по тексту - «ПБ») - несе безпосередню загрозу загазуванню виробки до небезпечної концентрації газом метаном із зменшенням концентрації кисню в гірничій виробці менше 20% за об'єктом в разі раптової зупинки робочого ВМП, що може призвести до загибелі людей. Зазначена норма містить наступну вимогу: тупикова виробка повинна бути обладнана резервним вентилятором місцевого провітрювання;
-допущено проведення тупикової виробки 122-го розвідувального штреку з відсутнім спеціальним розгазуючим пристроєм, що є порушеннями п.3 гл.5 розд.VI «ПБ» та п.3.7 «Інструкції з розгазування гірничих виробок, розслідування обліку та попередження загазувань», НПАОП 10.0-5.06-04 (затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 26.10.2004 року за №236) і може призвести до неможливості проведення розгазування виробки, в якій скупчився газ метан і виникнення вибуху, який, у свою чергу, може призвести до травмування великої кількості людей. Зазначена норма містить наступну вимогу: розгазування виробок повинне проводитися відповідно до заходів, погоджених з командиром загону ДВГРС і затверджених головним інженером шахти за допомогою розгазуючого пристрою. Для розгазування тупикових виробок повинен застосовуватись спеціальний пристрій;
-вибій підготовчої виробки 122-го розвідувального штреку незахищений водяним заслоном (відстань від вибою 122-го розвідувального штреку до водяних заслонів, встановлених на головному західному конвеєрному штреку перевищує 250м), що є порушенням п.15 гл.7 розд.VI «ПБ» і несе безпосередню загрозу у випадку виникнення вибуху у виробці 122-го розвідувального штреку пласта n7H, його розповсюдження у решті гірничих виробок шахти, у зв'язку із чим створить загрозу життю працівників. Зазначена норма містить наступну вимогу: водяними заслонами повинні бути захищені вибої підготовчих виробок, проведених по вугіллю або по вугіллю та породі. Для захисту тупикових підготовчих виробок водяні заслони повинні встановлюватися по всій довжині виробки на відстані не більше 250м;
-поперечний переріз гірничої виробки 122-го розвідувального штреку не відповідає типовим перерізам, мінімальна висота дільничної виробки від підошви до кріплення для пересування працівників має бути не менше 1,8м (фактична висота виробки має висоту 1,5м), що є порушенням п.9 гл.3 розд.V, табл.1 додатку 2 «ПБ» і несе безпосередню загрозу життю працівників, при їх пересуванні по гірничій виробці. Зазначена норма містить вимогу: поперечні перерізи гірничих виробок повинні відповідати типовим перерізам. Висота штреку повинна бути не менше 1,8м;
-відставання пожежно-зрошувального трубопроводу від вибою 122-го розвідувального штреку становить 100м, що є порушенням п.7 гл.3 розд.IX «ПБ», п.7.4.6 «Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України» НАПБ Б.01.009-2004 і у випадку виникнення пожежі не забезпечить локалізацію пожежі та може призвести до травмування і загибелі людей. Зазначена норма містить наступну вимогу: у діючих гірничих виробках має бути прокладений пожежно-зрошувальний трубопровід, що забезпечує необхідні витрати і тиск води для гасіння пожежі у будь-якому місці гірничих виробок шахти;
-допущена експлуатація скребкового конвеєра СП-202, прокладеного по 122-му розвідувальному штреку з незакріпленою приводною станцією відповідно до вимог ТПД, що є порушенням п.3 гл.2 розд.IV «ПБ» і може призвести до змішення привідної станції конвеєра та внаслідок контакту з людьми, які знаходяться в зоні роботи конвеєра, спричинити травмування або загибель працівників. Зазначена норма містить наступну вимогу: експлуатація гірничошахтного обладнання здійснюється відповідно до «Правил безпеки у вугільних шахтах», інструкції з їх експлуатації та відповідно до вимог чинного законодавства;
-допущена експлуатація скребкового конвеєра СП-202, прокладеного по 122-му розвідувальному штреку з незакріпленою натяжною станцією, відповідно до вимог ТПД, що є порушенням п.3 гл.2 розд.IV «ПБ» і таке може призвести до зміщення натяжної станції конвеєра та внаслідок контакту з людьми, які знаходяться в зоні роботи конвеєра, спричинити травмування або загибель працівників. Зазначена норма містить наступну вимогу: експлуатація гірничошахтного обладнання здійснюється відповідно до «Правил безпеки у вугільних шахтах», інструкції з їх експлуатації та відповідно до вимог чинного законодавства.
Примірник акта перевірки вручено уповноваженій особі ВП «Шахта «Степова», яка підписалася про його отримання без жодних зауважень.
Загалом, актом перевірки, у зв'язку з виявленими порушеннями, попереджено суб'єкта господарювання про необхідність негайного зупинення робіт по проведенню 120-го розвідувального штреку ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля».
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (надалі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктами 1, 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Пунктом 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к визначено, що територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України та їй підпорядковується.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року №2694-ХІІ передбачено, що державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно п.1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року №826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за №1531/20269 (надалі - Положення №826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п.2.1 Положення №826, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (надалі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (надалі - об'єкти перевірки).
Пунктом 2.26 Положення №826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Згідно пункту 5 частини першої статті 183-2 КАС України, в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням застосовується скорочене провадження.
Позивачем надані усі документи, які підтверджують обґрунтованість заявленого позову. Водночас, відповідачем не надано суду жодних доказів щодо усунення виявлених порушень, зафіксованих в акті перевірки від 04.12.2013 року №6.2-08/172.
Із системного аналізу вищезазначених норм законодавства та зібраних у справі документів, суд вважає, що перевірка призначена та проведена позивачем у відповідності до вимог діючого законодавства, в межах повноважень органів державного нагляду, а виявлені перевіркою порушення становлять небезпеку та загрозу життю і здоров'ю працівників відповідача.
Отже, за вищенаведених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, а також беручи до уваги ненадання відповідачем жодних доказів щодо усунення порушень, зазначених в акті перевірки, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають до задоволення у повному обсязі.
Судові витрати, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, суд залишає за позивачем.
Керуючись ст.ст.7-11, 14, 69-71, 86, 94, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» (місцезнаходження: Львівська область, Сокальський район, с.Глухів, код ЄДРПОУ 23360210), шляхом невідкладного зупинення виконання гірничих робіт по проведенню 122-го розвідувального штреку на Відокремленому підрозділі «Шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 04.12.2013 року №6.2-08/172 у повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, виконується негайно.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Сасевич О.М.