ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" грудня 2013 р. м. Київ К-37973/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого: Бившевої Л.І.,
суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області
на постанову Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2010 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року
у справі № 2-а-1511/10/1070 (2-а-9739/09/1070)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд»
до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області
про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області (далі - відповідач) про скасування рішення № 0002102302 від 07 травня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 377545,28 грн. (в редакції заяви про уточнення позовних вимог від 25 листопада 2009 року за вих. № 25/01).
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2010 року позов задоволено частково. Скасовано рішення ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 07 травня 2009 року № 0002102302 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 377494,28 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ «Фоззі-Фуд» судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року постанову Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2010 року залишено без змін.
В касаційній скарзі ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
ДПА в Київській області була проведена перевірка за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, а саме: господарської одиниці - магазину, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Суворова, 4, та належить суб'єкту господарської діяльності - ТОВ «Фоззі-Фуд», за результатами якої складений акт від 17 квітня 2009 року на бланку № 001229 (зареєстрований у ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області за №0178101323/32294926).
За висновками акта перевірки, позивачем були порушені вимоги пунктів 8, 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які полягали: у наявності на реалізації товарно-матеріальних цінностей, без наявності цінників (прейскуранта); у неведенні господарською одиницею позивача обліку товарів за місцем реалізації та зберігання на суму 188747,14 грн. (на момент перевірки накладні, податкові накладні та товарно-транспортні накладні не надані).
07 травня 2009 року ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області на підставі вказаного акта перевірки прийняла рішення № 0002102302, яким згідно зі статтями 20, 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосувала до ТОВ «Фоззі-Фуд» штрафні (фінансові) санкції у сумі 377545,28 грн.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що податковим органом не було доведено належними і допустимими доказами обставин та фактів, на які він посилається в обґрунтування відповідності нормам чинного законодавства прийнятого ним оскаржуваного рішення, з урахуванням того, що ненадання накладних продавцем позивача у момент перевірки, спричинене зберіганням первинних бухгалтерських документів в бухгалтерії підприємства, яка знаходиться за іншою адресою, що передбачено обліковою політикою товариства. Відмовляючи у задоволенні решти позовних вимог, суд виходив з того, що факт порушення вимог пункту 8 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» позивачем спростований не був.
Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За приписами статті 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно преамбули Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) цей Закон визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності.
Відповідно до приписів частин 1, 2, 5 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства та обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи наказу ТОВ «Фоззі-Фуд» від 01 січня 2008 року № 1 «Про облікову політику підприємства» (т.1 арк. справи 11-16) та наказу ТОВ «Фоззі-Фуд» від 02 квітня 2008 року № 683/1 «Про розміщення бухгалтерської служби та встановлення місця зберігання (архів підприємства) первинних бухгалтерських документів та регістрів бухгалтерського обліку» (т.1 арк. справи 17, місцем зберігання первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку є бухгалтерія, яка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Філатова, 7.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, бухгалтерський облік у ТОВ «Фоззі-Фуд» ведеться із застосуванням машинного оброблення документів бухгалтерського обліку по рахунку 281 «Товари на складі» по групах товарів (Дт 281 - Кт 631) окремо по кожному контрагенту у відповідності до пункту 7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 року № 246. Оперативний асортиментний облік ведеться з використанням комп'ютерної програми «Рубікон» працівниками складського господарства відповідно до положень пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на підставі первинних документів, які після оприбуткування товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, передаються до бухгалтерії ТОВ «Фоззі-Фуд».
Матеріали справи містять також копії оборотно-сальдових відомостей в розрізі контрагентів, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, контрольних листів на перевезення (т.1 арк. справи 35-269, т.2 арк. справи 37-250, т.3 арк. справи 1-249, т.4 арк. справи 1-258, т.5 арк. справи 1-248, т.6 арк. справи 1-254, т.7 арк. справи 1-133), які підтверджують факт оприбуткування позивачем товарно-матеріальних цінностей та ведення позивачем обліку товарних запасів.
З огляду на встановлене, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правомірного висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, що податковим органом не було доведено належними і допустимими доказами обставин та фактів, на які він посилається в обґрунтування відповідності нормам чинного законодавства прийнятого ним рішення, з огляду на ведення позивачем обліку товарних запасів у відповідності до пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», з урахуванням облікової політики підприємства, зокрема, щодо зберіганням первинних бухгалтерських документів в бухгалтерії підприємства, яка знаходиться за іншою адресою.
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.
З огляду на те, що касаційна скарга не містить посилань на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права в частині відмови у задоволенні позовних вимог, а судом касаційної інстанції не встановлено таких порушень згідно положень частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення судів попередніх інстанцій підлягають залишенню без змін, а касаційна скарга - без задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області підлягає залишенню без задоволення, а постанова Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2010 року та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 2201, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ______ Л.І. Бившева
Судді: ______ А.М. Лосєв
______ Т.М. Шипуліна