ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2013 року справа № 823/3310/13-а
м. Черкаси
17 год. 03 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Каліновської А.В.,
при секретарі - Хіврич В.В.,
за участю представника прокуратури - Нестеренко О.Л.,
представника особи, в інтересах якої заявлено позов - Новак О.І.
представника відповідача - Прудиуса М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора м. Умані в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «Трудовий колектив «Уманьхліб» про стягнення штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Умані в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до закритого акціонерного товариства «Трудовий колектив «Уманьхліб», в якому просить стягнути з відповідача штраф за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 170 000 грн.
В обґрунтування вимог прокурором зазначено, що постановами Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.04.2013 №639-ЦД-1-Е та №640-ЦД-4-Е до закритого акціонерного товариства «Трудовий колектив «Уманьхліб» за правопорушення на ринку цінних паперів були застосовані санкції у вигляді штрафів у розмірі 85 000 грн. (разом у розмірі 170 000 грн.), за не приведення до 30.04.2011 статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» та за нерозміщення відповідачем особливої інформації про зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій на веб-сайті загальнодоступної інформації бази даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Вказані постанови відповідачем не оскаржені, суми штрафів у добровільному порядку не сплачені, а тому, на думку прокурора, вищезазначена сума штрафів підлягає стягненню у судовому порядку.
Прокурор та представник особи, в інтересах якої заявлено позов, в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з вищезазначених підстав.
Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на те, що постанови Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.04.2013 №639-ЦД-1-Е та №640-ЦД-4-Е є протиправними, оскільки на відповідача за такі самі правопорушення вже накладалися штрафи постановами уповноваженої особи Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.10.2012 та 24.03.2013, зокрема за невиконання вимог розпорядження щодо приведення статуту та внутрішніх положень товариства у відповідність з нормами Закону України «Про акціонерні товариства». Крім того представник відповідача зазначає, що штраф в розмірі 85 000 грн., за не приведення до 30.04.2011 статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» накладений неправомірно, оскільки закрите акціонерне товариство «Трудовий колектив «Уманьхліб» неодноразово намагалось скликати позачергові загальні збори акціонерів для вирішення питань у відповідність до норм Закону України «Про акціонерні товариства» назви підприємства та його статуту, однак через корпоративні спори між акціонерами та блокування акціонером з значним пакетом акцій, а потім із контрольним пакетом акцій, виконати умови закону було неможливим.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Закрите акціонерне товариство «Трудовий колектив «Уманьхліб», як суб'єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код - 31275189, зареєстроване 12.01.2001, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 10.10.2013.
Судом встановлено, що 19.03.2013 уповноваженою особою Комісії - заступником директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Грищенко І.С. було складено акт №543-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено ознаки порушення ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб» вимог п. 10, ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме невиконання розпорядження №1111- ЦД-1-Е від 19.09.2012 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 19.12.2012). Розпорядження виносилось у зв'язку з порушенням вимог п.5 розділу XVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме не приведення до 30.04.2011 статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
20 березня 2013 року уповноваженою особою Комісії - заступником директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Грищенко І.С. було складено акт №587-ЦД-4-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено ознаки порушення вимог п.10, ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме невиконання розпорядження №1792-ЦД-1-Е від 06.12.2012 про усунення порушень законодавства про цінні папери( термін виконання до 08.01.2013). Розпорядження виносилося у зв'язку з порушенням вимог ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 глави 3 розділу ІІ «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», а саме нерозміщення ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб» особливої інформації про зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій на веб-сайті загальнодоступної інформації бази даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів за адресою:www.stokmarket.gov.ua. (стрічка новин).
Постановами Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20.03.2013 та від 22.03.2013 відповідача повідомлено про час та дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
24 квітня 2013 року уповноваженою особою Комісії - директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Жупаненко В.М. було винесено постанову №639-ЦД-1-Е, якою за невиконання розпорядження №1111- ЦД-1-Е від 19.09.2012 про усунення порушень законодавства про цінні папери на ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб» накладено штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85 000 грн.
24 квітня 2013 року уповноваженою особою Комісії - директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Жупаненко В.М. було винесено постанову №640-ЦД-4-Е, якою за невиконання розпорядження №1792-ЦД-1-Е від 06.12.2012 про усунення порушень законодавства про цінні папери на ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб» накладено штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85 000 грн.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон України № 448/96-ВР).
Відповідно до ст. 1 Закону України № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною 1 ст. 5 Закону України № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно частин 1-4 ст. 6 Закону України № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Як передбачено п.10 ст.8 Закону №448 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.11 Закону №448, Національна Комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 5 розділу XVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI передбачено, що статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Відповідно ч. 1 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23 лютого 2006р. №3480-ІV (далі - Закон України №3480-ІV) регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: - розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; - опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; - розміщення на власному веб-сайті (ч. 4 ст. 40 Закону України №3480-ІV).
Абзацом 5 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначено, що емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Зокрема ч. 1, 2, 3 ст. 41 вказаного Закону визначено, що особлива інформація про емітента - інформація, до якої належать відомості про:
- прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 відсотків статутного капіталу;
- прийняття рішення про викуп власних акцій, крім акцій корпоративних інвестиційних фондів інтервального та відкритого типу;
- факти лістингу/делістингу цінних паперів на фондовій біржі;
- отримання позики або кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента;
- зміну складу посадових осіб емітента;
- зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій;
- рішення емітента про утворення, припинення його філій, представництв;
- рішення вищого органу емітента про зменшення статутного капіталу;
- порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію;
- рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента.
Строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Особлива інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом шляхом:
- розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- розміщення на власному веб-сайті.
Пунктом 1 гл.3 розд. ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, встановлено, що розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Враховуючи вищезазначені норми законодавства, суд приходить до висновку, що винесення позивачем вищезазначених розпоряджень не суперечить чинному законодавству України.
Статтею 11 Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Положеннями п. 4 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії
з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 № 1470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012 р. за № 1855/22167 зокрема, передбачено, що постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.
Як вбачається з матеріалів справи, вищезазначені постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів були надіслані відповідачу, що підтверджується реєстрами рекомендованих відправлень №305 від 29.04.2013 із наявністю відбитку календарного штемпеля пошти.
Статтею 11 Закону України № 448/96-ВР передбачено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження вищезазначених розпоряджень та постанов.
Посилання представника відповідача на неправомірність накладення штрафів у зв'язку із тим, що на відповідача за одне й те саме правопорушення повторно накладено штраф, не підтверджується матеріалами справи, зокрема відповідачем не надано доказу, щодо накладення на нього штрафу за невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери №1792-ЦД-1-Е від 06.12.2012 та №1111-ЦД-1-Е від 19.09.2012, окрім вищезазначених постанов від 24.04.2013 №639-ЦД-1-Е та №640-ЦД-4-Е.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідач посилається у запереченнях на постанови уповноваженої особи Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.10.2012 та 24.03.2013, однак вказаних копій постанов суду не надав.
Приймаючи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Трудовий колектив «Уманьхліб» (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Піонтковського, буд. 3 ідентифікаційний код - 31275189) в дохід бюджету через Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (03680, м. Київ, вул. Горького, 51, ідентифікаційний код - 38039715) штраф в розмірі 170 000 (сто сімдесят тисяч) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Каліновська
Повний текст постанови виготовлений 25.11.2013