Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 січня 2014 р. Справа №805/17330/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15:50
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Хохленкова О.В. за участю секретаря судового засідання Проніна Д.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради про визнання незаконним та скасування акта індивідуальної дії,-
за участю:
позивача: не з'явився,
представників відповідача: Ромадиновій І.В., Кравченко О.Е., -
ВСТАНОВИВ :
Фізична особа ОСОБА_1 (далі позивач або ОСОБА_1) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради (далі - відповідач або УПСЗН) про визнання незаконним та скасування акта індивідуальної дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом від 20.03.2012 року № 01-06/048 «Про створення робочої групи з перевірки правильності встановлення статусу» та наказом від 29.03.2012 р. за № 01-06/052 УПСЗН Слов'янської міської ради «Про затвердження Положення про Робочу групу з перевірки правильності встановлення статусу» відповідач перевищив надані йому законодавством повноваження, що спричинило до видання Робочою групою УПСЗН з перевірки правильності встановлення статусу незаконних протоколів про позбавлення позивача статусу інваліда війни. Просив визнати незаконним та скасувати абзац 2 п. 4 та абзац 2 п. 5 Положення про Робочу групу з перевірки правильності встановлення статусу, затвердженого наказом Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради від 29.03.2012 р. № 01-06/052, у частині повноважень цієї Робочої групи перевіряти підстави, правильність та правомірність встановлення статусів згідно законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань» та «Про соціальний захист дітей війни силовими структурами. Визнати незаконними та скасувати абз. 6 п.5 та п. 6 Положення про Робочу групу з перевірки правильності встановлення статусу, затвердженого наказом УПСЗН Слов'янської міської ради від 29.03.2012 року № 01-06/052 у частині повноважень цієї Робочої групи змінювати та скасовувати відповідний соціальний статус особи, щодо якої проводилась перевірка, і обов'язковості цього рішення. Визнати незаконним та скасувати наказ УПСЗН Слов'янської міської ради від 20.03.2012 року № 01-06/048 «Про створення робочої групи з перевірки правильності встановлення статусу» у повному обсязі. Визнати незаконним та скасувати наказ УПСЗН Слов'янської міської ради від 29.03.2012 року за № 01-06/052 «Про затвердження Положення про Робочу групу з перевірки правильності встановлення статусу» в повному обсязі. Просив справу розглянути без його участі.
Позивач у судове засідання не з'явився. Надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність.
Представники відповідача в судове засідання з'явилися. Проти позову заперечували та надали суду письмові заперечення в яких вказано, що управління діяло на підставі листа № 07/07-0207 від 16.03.2012 року, яким Головним Управлінням праці та соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації з метою забезпечення Протокольного доручення Кабінету Міністрів України від 13.02.2012 № 10 в частині встановлення статусів відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань» та «Про соціальний захист дітей війни» було запропоновано створити комісії з проведення роботи перевірки встановлених статусів відповідно до зазначених законів.
Наказом начальника УПСЗН від 20.03.2012 року № 01-06/048 «Про створення робочої групи з перевірки правильності встановлення статусу» було створена робоча група з перевірки правильності встановлення статусу.
Наказом від 29.03.2012 р. за № 01-06/052 УПСЗН Слов'янської міської ради було затверджено Положення про Робочу групу з перевірки правильності встановлення статусу.
Вважають що приймаючи вищенаведені накази начальник УПСЗН Слов'янської міської ради діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.
В позові просили відмовити.
Заслухавши думку представників відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - фізична особа ОСОБА_1, паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий Слов'янським МВ УМВС України в Донецькій області 01.06.2001 року.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради, є юридичною особою код ЄДРПОУ 25954290, суб'єктом владних повноважень та діє на підставі Положення про управління праці і соціального захисту населення Слов'янської міської ради, затвердженим рішенням Слов'янської міської ради № 38-111-6 від 15.12.2010 року (а.с. 116-124).
Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради є структурним підрозділом Словянської міської ради що утворюється цією радою, підзвітним і підконтрольним міській ради та підпорядковане виконавчому комітету міської ради та міському голові.
Між сторонами склалися правовідносини, які регулюються Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 та Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, яки мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 117.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280 (далі по тексту Закон № 280) відносяться до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад та вирішуються виключно на пленарних засіданнях питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, затвердження за пропозицією міського голови структури виконавчих органів влади та утворення інших виконавчих органів влади.
Згідно п.4 ст.54 Закону № 280, положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.
Рішенням Слов'янської міської ради № 38-111-6 від 15.12.2010 року було затверджено Положення про управління праці і соціального захисту населення Слов'янської міської ради (далі по тексту - Положення про управління (а.с.116-124).
Згідно з п.1.2 Положення про управління, управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінпраці, розпорядженнями голови районної держадміністрації, актами відповідного органу місцевого самоврядування, а також положенням про управління.
Відповідно до п.п.6.1 - 6.3 Положення про управління, управління має право:
здійснювати контроль за наданням інвалідам, ветеранам війни та праці, сім'ям загиблих військовослужбовців, сім'ям з дітьми, іншим громадянам пільг, установлених законодавством;
здійснювати контроль за додержанням підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності встановленого порядку оформлення документів (у тому числі їх достовірності) для призначення допомоги;
одержувати в установленому порядку від інших структурних підрозділів районної держадміністрації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності інформацію, документи та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.
Згідно з протокольним дорученням Кабінету Міністрів України № 10 від 13.02.2012 року Мінсоцполітики було доручено провести детальний аналіз виконання Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про соціальний захист дітей війни» в частині встановлення статусів учасника ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, ветеранів війни, дітей війни (а.с.129).
Листом заступника начальника Головного УПСЗН Донецької обласної державної адміністрації від 16.03.2012 року № 07/07-0207 всім начальникам міськ (рай) управлінь соціального захисту населення було запропоновано створити комісії з проведення роботи перевірки встановлених статусів відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань» та «Про соціальний захист дітей війни» (а.с.128).
Відповідно до п.п.2.4, 2.6 посадової інструкції начальника управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради, затвердженої міським головою м.Слов'янська 25.02.2008 року, начальник управління організує розробку проектів законодавчих і нормативних актів, державних програм, що належать до компетенції управління та контролює процеси реалізації державної політики управлінням, виконання законодавчих і нормативних актів, розпоряджень і наказів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади у межах затверджених посадових обов'язків (а.с.125-127).
Наказом начальника УПСЗН від 20.03.2012 року № 01-06/048 «Про створення робочої групи з перевірки правильності встановлення статусу» було створена робоча група з перевірки правильності встановлення статусу. Відповідно до п. 2.4 цього наказу зобов'язано начальника відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій населення Кучинську О. П. до 01.05.2012 р. виявити коло осіб з числа силових структур, яким пільгове посвідчення видано після 04.2005 року (а.с. 12).
Наказом начальника УПСЗН від 29.03.2012 № 01-06/052 Про затвердження Положення про Робочу групу з перевірки правильності встановлення статусу, було затверджено Положення про Робочу групу з перевірки правильності встановлення статусу (далі по тексту - Положення про робочу групу чи Положення) (а.с.13 об.- 14).
Щодо вимоги позивача визнати незаконним та скасувати абзац 2 п. 4 та абзац 2 п. 5 Положення про Робочу групу з перевірки правильності встановлення статусу, затвердженого наказом Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради від 29.03.2012 р. № 01-06/052, у частині повноважень цієї Робочої групи перевіряти підстави, правильність та правомірність встановлення статусів згідно законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань» та «Про соціальний захист дітей війни силовими структурами, суд зазначає наступне.
З детального аналізу абз. 2 п. 4 Положення вбачається, що робоча група відповідно до покладених на неї завдань, в разі необхідності з'ясування підстав встановлення статусу, запрошує на співбесіду осіб, стосовно яких здійснено перевірку щодо підстав, правомірності та правильності встановлення статусу та роз'яснює право на доповнення наявних, новими первинними документами, оскарження прийнятого рішення до вищих органів виконавчої та судової влади.
Відповідно до абз. 2 п.5 Положення про Робочу групу, Робоча група має досліджувати первинні документи, на підставі яких встановлено органам соціального захисту населення та силовими структурами статус особам, які користуються пільгами за Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-XII від 22.10.1993 р. «Про жертви нацистських переслідувань» № 1584-III від 23.03.200 та «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 - IV від 18.11.2004;
З аналізу цих норм локального нормативно - правового акту, яким є Положення про робочу групу, суд робить висновок що вони відповідають нормам законів України, на виконання яких вони прийняті.
Що стосується позовної вимоги про визнання незаконними та скасувати абз. 6 п.5 та п. 6 Положення про Робочу групу з перевірки правильності встановлення статусу, затвердженого наказом УПСЗН Слов'янської міської ради від 29.03.2012 року № 01-06/052 у частині повноважень цієї Робочої групи змінювати та скасовувати відповідний соціальний статус особи, щодо якої проводилась перевірка, і обов'язковості цього рішення, суд зазначає наступне.
Згідно з абз. 6 п. 5 Положення про Робочу групу, Робоча група має право для відповідного реагування надсилати повідомлення комунальним підприємствам - постачальникам послуг, відділу з призначення пенсій Управління Пенсійного фонду України та силовими структурами про прийняте Робочою групою рішення, щодо зміни або скасування відповідного статусу особи, стосовно, якої здійснювалася перевірка.
Відповідно до п. 6 Положення про Робочу групу рішення Робочої групи з питань, що належать до її компетенції, є обов'язковими для виконання.
Аналізуючи ці норм Положення про робочу групу, суд робить висновок що вони відповідають нормам законів України, на виконання яких вони прийняті.
Тому, в цієї частині позовних вимог позивача слід відмовити.
Що стосується позовних вимог про визнання незаконним та скасувати наказ УПСЗН Слов'янської міської ради від 20.03.2012 року № 01-06/048 «Про створення робочої групи з перевірки правильності встановлення статусу» у повному обсязі та визнання незаконним та скасувати наказ УПСЗН Слов'янської міської ради від 29.03.2012 року за № 01-06/052 «Про затвердження Положення про Робочу групу з перевірки правильності встановлення статусу» в повному обсязі, суд вважає що вони не підлягають задоволенню, оскільки вищезгадані накази прийняті начальником УПСЗН на підставі в межах повноважень та у спосіб що передбачені законами України.
Окрім цього, судом було встановлено, що відповідно Довідки до Акта огляду МСЕК Серії 10 ААБ № 055230 ОСОБА_1 призначено першу групу інвалідності, причина інвалідності - «травма и ее последствия связанные с исполнением обязанностей военной служби», строк - «бессрочно» (а.с. 16).
Згідно з Протоколом робочої групи з перевірки правильності встановлення статусу № 02-20/01 від 28.03.2012 року, у зв'язку з відсутністю в досліджених документах підстав, викладених у ст..1, ст.4, ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з метою виправлення допущеної помилки було скасовано статус «інвалід війни» гр..ОСОБА_1 (а.с.23 об.).
Тобто, судом встановлено, що оскаржуваний позивачем наказ УПСЗН Слов'янської міської ради від 29.03.2012 року за № 01-06/052 «Про затвердження Положення про Робочу групу з перевірки правильності встановлення статусу» був прийнятий пізніше (29.03.2012 року) ніж Протокол робочої групи № 02-20/01 від 28.03.2012 року, яким позивач був позбавлений статусу «інвалід війни».
Позивач оскаржив рішення про скасування його статусу «інвалід війни» в судовому порядку.
Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 27.04.2012 року у позивних вимогах ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання надати статус інваліда війни, було відмовлено (а.с.130-133).
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.05.2012 року апеляційна скарга позивача ОСОБА_1 була залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишено без змін (а.с.134-137)
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.05.2013 року касаційна скарга позивача ОСОБА_1 була залишено без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанції залишено без змін (а.с.138-140).
Постановою Верховного суду України від 06.11.2013 року заява про перегляд судових рішень ОСОБА_1 була залишено без задоволення (а.с.141-143).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Нормами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи дотримання відповідачем вимог ч.3 ст.2 КАС України, суд вважає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.8-11, 94, 112, 158-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У позові ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради про визнання незаконним та скасування акта індивідуальної дії, відмовити повністю.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті та її вступну та резолютивну частину проголошено в судовому засіданні в присутності представників відповідача 09 січня 2014 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 14 січня 2013 року.
Суддя Хохленков О.В.