Постанова № 3662589, 18.05.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2009
Номер справи
2-а-323/08
Номер документу
3662589
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2009р. Справа № 2-а-323/08

16 год. 00 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Новікової Т.В.,

суддів: Гараня С.М., Смілянця Е.С.

при секретарі - Комишній О.М.

за участю представників:

позивача - Іванова О. В.   (за дов. МПП «Вегас» ),

відповідача - Турика В. О. (за дов. ДПІ у Чигиринському районі),

розглянувши у відкритому судовому засіданні об'єднану адміністративну справу за позовом малого приватного підприємства «Вегас» до Державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області про скасування рішення,  

  

 

ВСТАНОВИВ:

Мале приватне підприємство «Вегас» звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративними позовами від 29.09.2008р., від 01.10.2008р., 02.10.2008р. до Державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області про скасування рішення:   

 від 08.07.2008р. № 0001482302  щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1 020 грн. 00коп.;

від 08.07.2008р. № 0001452302  щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2 720 грн. 00коп.;

 від 25.07.2008р. № 0001632302  щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2 720 грн. 00коп.

 від 14.08.2008р. № 0001842302   щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2 340 грн. 00коп.

Зазначені адміністративні справи знаходились у провадженні судді Черкаського окружного адміністративного суду Чайки В.М. Ухвалами суду від 10.10.2008р. відкрито провадження в адміністративних справах № 2-а-323/08, № 2-а-325/08, № 2-а-327/08, № 2-а-328/08 та ухвалою суду від 28.10.2008р. об'єднанні в одне провадження з присвоєнням № 2-а-323/08.   

Розпорядженням   Голови Черкаського окружного адміністративного суду від 23.01.2009р. № 6 об'єднану адміністративну справу № 2-а-323/08 передано для розгляду судді Новіковій Т.В.

Ухвалою суду від 24.01.2009р. відкрито провадження зі справи та призначено судовий розгляд на 16.02.2009р.

Крім того, на підставі клопотання представника позивача Іванова О.В. від 13.02.2009р., зазначену об'єднану адміністративну справу ухвалою суду від 16.02.2009р. призначено до колегіального розгляду на 24.02.2009р.

У зв'язку з неявкою представника позивача справа неодноразово відкладалася.

Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги і просив суд позов задовольнити та скасувати рішення податкового органу.

Представник відповідача з позовними вимогами не погодився та надав до суду заперечення від 10.03.2009р. проти адміністративного позову, в якому просив відмовити в позові, з посиланням на Закон України № 509-ХІІ від 04.12.1990р. «Про державну податкову службу в Україні», Закон України №1776-ІІІ від 01.06.2000р. «Про внесення змін до Закону України «Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995р., постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» № 199 від 18.02.02, «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі» від 07.02.2001р. № 121, вказав на допущенні відповідачем порушення пов'язані з відсутністю обладнання гральних автоматів фіскальною пам'яттю, що не відповідає вимогам реалізації фіскальних функцій гральних автоматів суб'єктів підприємницької діяльності передбачених чинним законодавством.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали адміністративного позову, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Мале приватне підприємство «Вегас» зареєстроване, як суб'єкт підприємницької діяльності 19.10.1998р. (ідентифікаційний код 30199999). Згідно довідки ЄДРПОУ № 60 здійснює господарську діяльність у сфері грального бізнесу.

  Співробітниками податкових органів проведені перевірки залів гральних автоматів господарських одиниць МПП «Вегас» (ідентифікаційний код 30199999, адреса: м. Чигирин вул. Щорса, 39, юридична особа зареєстрована Чигиринською районною державною адміністрацією 26.09.2007р. №10181070008000177, за первинною реєстрацією від 19.10.1998р.,серія А00 №258546, яка перебуває на обліку платників податків від 17.08.2007р.), господарської діяльності позивача у сфері грального бізнесу та винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення п.1 ст.3 Закону від 06.07.1995 р. № 265, а саме:

згідно акту перевірки Шосткинською міжрайонною державною податковою інспекцію у Сумській області від 26.05.2008р. №181701062340 господарської одиниці МПП «Вегас» встановлено, що в залі гральних автоматів за адресою: Сумська обл. смт Ямпіль, вул. Боженка, 36, здійснюється діяльність організації та проведення азартних ігор на трьох гральних автоматах на суму 300грн.00коп.,шляхом введення ставок через комп'ютер без видачі розрахункового документа - касового чека, в зв'язку з чим податковим органом застосовано до позивача штрафні фінансові санкції у сумі 1 020грн. 00коп, що підтверджено поясненнями оператора;

згідно акту перевірки Охтирською міжрайонною державною податковою інспекцію у Сумській області від 09.06.2008р. № 181600272340 господарської одиниці МПП «Вегас» встановлено, що в залі гральних автоматів за адресою: Сумська обл., м. Тростянець, вул. Горького,6, здійснюється діяльність у сфері грального бізнесу за участю 6 гравців, які здійснювали гру на шести гральних автоматах з порушенням вимог законодавства, в зв'язку з чим до позивача застосована штрафна (фінансова) санкція на суму 2 720грн.00коп;

згідно акту перевірки Конотопською міжрайонною державною податковою інспекцію у Сумській області від 19.07.2008р. № 180501592341 господарської одиниці МПП «Вегас» встановлено, що в залі гральних автоматів за адресою: Сумська обл., м. Конотоп, вул. Фурманова, 1г, здійснюється діяльність у сфері грального бізнесу на 8 гральних автоматах, які не переведені у фіскальний режим роботи, не зареєстровані та не опломбовані, з яких один відключений від електромережі, у зв'язку з чим до позивача застосована штрафна (фінансова) санкція на суму 2 720грн.00коп;

згідно акту перевірки Державною податковою адміністрацію в Тернопільській області від 06.08.2008р. господарської одиниці МПП «Вегас» встановлено, що в залі гральних автоматів за адресою: Тернопільська обл., м. Теребовля, вул. Князя Василька, 75, здійснюється діяльність у сфері грального бізнесу на 6 діючих гральних автоматах, які не виконують фіскальних функцій,без застосування РРО на загальну суму 60 грн.00коп., у зв'язку з чим до позивача застосована штрафна (фінансова) санкція на суму 2 340грн.00коп.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач правомірно застосував до позивача штрафні (фінансові ) санкції, оскільки допущенні порушення ним не спростовані.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону № 265/95-ВР, розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видачу готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення (ст. 3 Закону № 265).

Відповідальність за порушення вимог Закону № 265/95-ВР встановлена ст. 17 даного Закону. Зокрема, пункту 2 ст. 17 до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, застосовуються фінансові санкції у розмірі 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

Виходячи із зазначених норм Закону № 265/95-ВР та на підставі даних актів перевірок від 26.05.2008р. №181701062340, від 09.06.2008р. №181600272340, від 19.07.2008р. № 180501592341, від 06.08.2008р. відповідачем прийняті рішення: від 08.07.2008р. № 0001482302  щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1 020 грн. 00коп.; від 08.07.2008р. № 0001452302  щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2 720 грн. 00коп.; від 25.07.2008р. № 0001632302  щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2 720 грн. 00коп.; від 14.08.2008р. № 0001842302  щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2 340 грн. 00коп.

Оцінюючи обґрунтованість доводів позивача суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано до МПП «Вегас» штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства.

Класифікатор видів економічної діяльності, затверджений наказом Держстандарту від 22.10.1996р. № 441, в якому азартні ігри та ігри на гроші віднесено до підкласу 92.71.0, який належить до секції «О» (колективні, громадські та особисті послуги).

У преамбулі Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996р. № 98/96-ВР зазначено, що цей Закон визначає порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності.

Отже, гральний бізнес належить до сфери послуг і на нього розповсюджується дія Закону №265/95, зі змісту якого вбачається, що ст. 2 Закону № 265 визначено реєстратор розрахункових операцій як пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реалізації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Статтею 11 Закону № 265/95-ВР встановлено, що терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Терміни визначені постановою Кабінетом Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 07.02.2001р. № 121. Зокрема, переведення суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують гральні автомати, на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій мало бути здійснене до 31.12.2006р .(п. 6 Додатка до Постанови КМУ №121), про що не заперечував позивач. Цей факт підтверджується і даними актів перевірки.

На думку позивача, гральний автомат не може в повній мірі виконувати функції реєстратора, зокрема, роздруковувати розрахункові документи.

Виходячи з системного аналізу законодавчих актів, основним питанням постає питання використання грального автомату, в якому мають бути реалізовані фіскальні функції, як реєстратора розрахункових операцій на гральний зал в цілому при використанні одного реєстратора, що реєструє операції з продажу послуг на всіх автоматах розміщених в залі.

Відповідно до Ліцензійних умов (пп.1.2 п.1) провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства фінансів України від 18.04.2006р. № 40/374, ставки гральних автоматів обліковуються автоматом і ним же визначається розмір виграшу, тому дана послуга надається саме гральним автоматом, а не залом гральних автоматів.

Законом № 265/95-ВР надано визначення фіскальних функцій, під яким розуміється, здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення та довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або безготівковій формі.

Згідно Додатку 4 протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27.06.2002р. № 13 встановлені вимоги щодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами. Зокрема, п. 1 визначено, що дія цих вимог поширюється на гральні автомати в частині використання ними фіскальних функцій і обліку кількості жетонів або їх замінників - кредитів, які використовуються у грі на цьому автоматі.

Зокрема, починаючи з 01.07.2008р. Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій (розділ ІІІ) містить модель реєстратора під назвою «Фіскал» сфера застосування якого поширюється на казино, зали гральних автоматів, фіскалізація гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів.

Крім того, оцінюючи обґрунтованість доводів позивача щодо незаконності дій податкової служби та правомірності проведення планової перевірки (господарської одиниці МПП «Вегас» розташованої за адресою: Сумська область, м. Тростянець, вул. Горького 6), суд враховує норми Закону України №509-ХІІ(ч.1 ст. 11-1), якими встановлено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків і зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог ст. 15 Закону, здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових та позапланових перевірок згідно із Законом України № 265, Закону України 509-ХІІ.

Статтею 11 Закону № 265 передбачено терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, які встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Зокрема, за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимог Закону передбачена відповідальність, яка за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, застосовується у вигляді фінансових санкцій у встановленому Законом розмірі.

В ході проведених перевірок господарських одиниць МПП «Вегас» встановлено порушення порядку проведення готівкових розрахунків, про що зазначено у складених за результатами перевірок актах. Зокрема, порушення полягають у не проведенні розрахункової операції через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій (РРО), без видачі розрахункового документа - касового чека та не забезпечуючи при цьому відповідність сум готівкових коштів на місті.

Отже, відсутність на гральних автоматах позивача фіскальних пристроїв не може бути підставою для незастосування РРО при проведенні розрахункової операції, коли таке застосування передбачено законом, та відповідно в даному випадку не є підставою для звільнення від встановленої законом відповідальності за незастосування РРО, невидачу розрахункового документу.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували оспорюванні рішення відповідача, позивач суду не надав, оскільки, під час проведення перевірки було виявлено порушення ним законодавства, які полягають у здійсненні розрахункових операцій без застосування РРО та невидачі відповідного розрахункового документу,

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

 На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 17.04.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 22.04.2009р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 133, ст.ст. 158-160, ч.1 ст.162, ст.163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову малого приватного підприємства «Вегас» до державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області, відмовити повністю.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий - суддя Т.В. Новікова

  Судді С.М. Гарань

Е.С. Смілянець

Повний текст постанови виготовлений 29.04.2009р.