26.12.2013 Суддя: Марченко Н. Ю.
Справа № 253/13197/13-а
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
26 грудня 2013 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області в складі головуючого-судді Марченко Н.Ю. при секретарі Востріковій О.М., розглянувши у письмовому провадженні в місті Горлівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В:
14 жовтня 2013 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, в якому просить визнати неправомірними дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 1 лютого 2013 року по день ухвалення рішення суду з урахуванням фактично виплачених сум, а також присудити на її користь за рахунок державного бюджету понесені судові витрати. Посилається на те, що вона є матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в Центрально-Міському управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради як особа, що застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Їй призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі 130 грн. Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" розмір допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідач протягом спірного періоду часу неправомірно виплачував їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в неналежному розмірі, чим порушив її права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист. Тому вимушена звернутися до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Центрально-Міського районного суду міста Горлівки від 26 грудня 2013 року даний адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 1 лютого 2013 року по 13 квітня 2013 року залишений без розгляду.
Позивач у судове засідання не з'явилася, у своїй заяві просила справу розглянути у її відсутність.
Представник відповідача - Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, а також письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що управління діяло виключно в межах бюджетних асигнувань, тому просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області у судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.02.2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з наказом № 1/13 від 13.01.2013 року.
З наявної в матеріалах справи довідки вбачається, що позивач перебуває на обліку в Центрально-Міському управлінні праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради та її призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 130 грн. щомісячно як особі, застрахованій у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Позивач звернулася до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради з заявою про перерахунок та виплату недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
24.09.2013 року на звернення позивача відповідачем була надана відповідь № 6197/27.07, якою відмовлено в проведенні перерахунку та виплаті допомоги.
До 01 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення деяких змін до деяких законодавчих актів України" (далі Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-ІІІ було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 108- VI були внесені зміни до Закону № 2811-ХІІ, зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу ІІ Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13,15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 року № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений Постановою Кабінету Міністрів 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розмір і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
В подальшому Законами України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", "Про Державний бюджет України на 2012 рік", "Про Державний бюджет України на 2013 рік" та будь-якими іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах № 2811-ХІІ, № 2240-ІІІ.
У даному випадку виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у спірний період часу поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Така правова позиція також підтверджена Верховним Судом України у його постановах від 11 грудня 2012 року у справі за позовом фізичної особи до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Золотонінської міської ради Черкаської області (номер ЄДРСР 28332586) та від 25 грудня 2012 року у справі за позовом фізичної особи до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної ради у місті Донецьку (номер ЄДРСР 28332590), які відповідно до приписів статті 244-2 КАСУ є обов'язковими для всіх судів України.
Згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972 грн.
Таким чином, з огляду на аналіз наведених норм законів, з урахуванням судової практики, суд вважає, що позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 14.04.2013 року по вересень 2013 року включно, за який підтверджено отримання позивачем допомоги в меншому розмірі.
За таких обставин, Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради слід зобов'язати здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 14.04.2013 року по вересень 2013 року включно з урахуванням фактично виплачених сум.
За таких обставин, позов підлягає частковому задоволенню.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 94 КАСУ на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 34,41 грн. з місцевого бюджету Центрально-Міського району м. Горлівки.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАСУ, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, в період з 14.04.2013 року по вересень 2013 року включно.
Зобов'язати Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 14.04.2013 року по вересень 2013 року включно з урахуванням фактично виплачених сум.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету Центрально-Міського району м. Горлівки на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 34 (тридцять чотири) 41 коп.
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд м. Горлівки може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Н. Ю. Марченко