Постанова № 36604409, 09.01.2014, Севастопольський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
09.01.2014
Номер справи
5002-18/3332-2012
Номер документу
36604409
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2014 року Справа № 5002-18/3332-2012

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Сікорської Н.І.,

суддів Заплава Л.М.,

Фенько Т.П.,

за участю представників сторін:

представник позивача, не з'явився, Маломаяцька сільська рада;

представник відповідача, не з'явився, товариство з обмеженою відповідальністю "Маглів";

представник третьої особи, не з'явився, Відділ Держкомзему у місті Алушта Автономної Республіки Крим

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Маглів" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Осоченко І.К. ) від 18 квітня 2013 року у справі №5002-18/3332-2012

за позовом Маломаяцької сільської ради (вул. Кооперативна, 8,Малий Маяк, м. Алушта,98540)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Маглів" (вул. Вергасова, 1-26,Ялта,98612)

третя особа Відділ Держземагенства у м. Алушта Автономної Республіки Крим (98500, Автономна Республіка Крим, м. Алушта, пл. Советська, будинок1)

про внесення змін до договору оренди землі

ВСТАНОВИВ:

01.12.2013р. Маломаяцька сільська рада (далі - Рада) з урахуванням уточнених позовних вимог звернулась до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Маглів" (далі -ТОВ «Маглів»), в якій просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 27.07.2005, укладеного між Радою та ТОВ "Маглів", виклавши п. п. 4 зазначеного договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 12 086 447,38 грн. (дванадцять мільйонів вісімдесят шість тисяч чотириста сорок сім грн. 38 коп.)"; пункт 7 договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендатором у грошовій формі у розмірі 1 208 644,74 грн. (один мільйон двісті вісім тисяч шістсот сорок чотири грн. 74 коп.) в рік; 100 720,39 грн. (сто тисяч сімсот двадцять грн. 39 коп.) в місяць." (а.с. 2-6, 47-48 т. 1)

Позовні вимоги обґрунтовані ст.ст. 15, 16, 509, 526 Цивільного кодексу України, ст. ст. 23, 173, 188, 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 13, 15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 288 Податкового кодексу України, та мотивовані тим, що на адресу відповідача був направлений проект договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки з розрахунком орендної плати, але відповідач на вказану пропозицію не відповів, що і стало підставою звернення позивача до суду з позовом про внесення змін до чинної редакції укладеного 27.07.2005р. (зареєстрованого 01.09.2005р. за № 040500200022).

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 18.04.2013р. позов задоволений.

Змінено умови договору оренди землі від 27.07.2005, укладеного між Маломаяцькою сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Маглів", виклавши пункти договору у наступній редакції:

п. 4: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 12 086 447,38 грн. (дванадцять мільйонів вісімдесят шість тисяч чотириста сорок сім грн. 38 коп.)";

п. 7: "орендна плата вноситься орендатором у грошовій формі у розмірі: 1 208 644,74 грн. (один мільйон двісті вісім тисяч шістсот сорок чотири грн. 74 коп.) за рік; 100 720,39 грн. (сто тисяч сімсот двадцять грн. 39 коп.) в місяць.".

Вказаний договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним судовим рішенням.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

ТОВ "Маглів" в апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати з підстав неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Зокрема, заявник апеляційної скарги вважає, що позивачем не було дотримано порядку направлення пропозиції про зміну умов договору оренди, як того вимагають положення ст. 188 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 21.06.2013р. ТОВ «Маглів» відновлений строк на апеляційне оскарження та апеляційна скарга прийнята до провадження апеляційного господарського суду у складі судової колегії: Сікорська Н.І., Градова О.Г., Євдокімов І.В. Розгляд справи призначений на 11.07.2013 р.

10.07.2013р. за розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду у зв'язку з відпусткою судді Євдокімова І.В., здійснено заміну у складі колегія суддів із розгляду апеляційної скарги у справі на суддю Антонову І.В.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 11.07.2013р. розгляд справи відкладений.

Зобов'язано відділ Держкомзему в м. Алушта АРК забезпечити явку уповноваженого представника для дачі пояснень по справі.

Зобов'язано ТОВ «Маглів» до 08.08.2013р. надати суду документи, які підтверджують право власності на майно, яке розташоване на орендованій земельній ділянці.

08.08.2013р. на адресу Севастопольського апеляційного господарського суду від ТОВ «Маглів» надійшло клопотання про зупинення провадження по вказаній справі до вирішення Окружним адміністративним судом АРК пов'язаної з нею іншої справи № 801/7595/13-а за позовом ТОВ «Маглів» до відділу Держземагенства у м. Алушта Автономної Республіки Крим про визнання протиправними дії та спонукання до виконання певних дій. Також, 08.08.2013р. на виконання ухвали Севастопольського апеляційного господарського суду від 11.07.2013р. ТОВ «Маглів» на адресу апеляційного суду надані копія дублікату свідоцтва про право власності на нерухоме майно №18 від 21.06.2013р., витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 05.07.2013.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 08.08.2013р. розгляд справи продовжений на 15 днів. Залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача відділ Держземагенства у м. Алушта Автономної Республіки Крим, у зв'язку з чим, розгляд справи відкладений на 19.09.2013р.

19.09.2013р. за розпорядженням в.о. секретаря судової палати у зв'язку з хворобою судді Градової О.Г. та відпусткою судді Антонової І.В., здійснено заміну у складі колегія суддів із розгляду апеляційної скарги у справі на суддю Фенько Т.П. та суддю Воронцову Н.В. , та у зв'язку зі зміною складу колегії суддів, відповідно до пункту 3.8. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" розгляд справи почався заново, а отже, спочатку почався й перебіг строку вирішення спору.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 19.09.2013р. розгляд справи відкладений на 14.11.2013р.

13.11.2013р. за розпорядженням в.о. секретаря судової палати у зв'язку з відрядженням судді Сікорської Н.І. здійснено заміну у складі колегія суддів із розгляду апеляційної скарги у справі на суддю Котлярову О.Л.. Головуючим суддею у справі № 5002-18/3332-2012 призначено суддю Котлярову О.Л., та у зв'язку зі зміною складу колегії суддів спочатку почався перебіг строку вирішення спору.

14.11.2013р. на адресу Севастопольського апеляційного господарського суду від ТОВ «Маглів» надійшло клопотання про відкладення розгляду справи та долучення до матеріалів справи копії постанови Окружного адміністративного суду АРК від 03.09.2013р.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 14.11.2013р. розгляд справи відкладений на 02.12.2013р.

29.11.2013р. на адресу Севастопольського апеляційного господарського суду від ТОВ «Маглів» надійшло клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили постанови Окружного адміністративного суду АРК від 03.09.2013р.

02.12.2013р. за розпорядженням в.о. секретаря судової палати у зв'язку з відпусткою судді Котлярової О.Л. здійснено заміну у складі колегія суддів із розгляду апеляційної скарги у справі на суддю Євдокімова І.В. Головуючим суддею у справі № 5002-18/3332-2012 призначено суддю Євдокімова І.В. та у зв'язку зі зміною складу колегії суддів спочатку почався перебіг строку вирішення спору.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 02.12.2013р. розгляд справи відкладений на 23.12.2013р.

23.12.2013р. за розпорядженням в.о. секретаря судової палати у зв'язку з відпусткою судді Євдокімова І.В. та хворобою судді Воронцової Н.В. здійснено заміну у складі колегія суддів із розгляду апеляційної скарги у справі на суддю Сікорську Н.І. та суддю Градову О.Г.. Головуючим суддею у справі № 5002-18/3332-2012 призначено суддю Сікорську Н.І.

23.12.2013р. на адресу Севастопольського апеляційного господарського суду від Маломаяцької селищної ради надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи апеляційної скарги відділу Держземагенства у м. Алушта Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду АРК від 03.09.2013р.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 23.12.2013р. розгляд справи відкладений на 09.01.2014р., витребувана інформація щодо розгляду апеляційної скарги.

09.01.2013р. за розпорядженням в.о. секретаря судової палати у зв'язку з відпусткою судді Градової О.Г. здійснено заміну у складі колегія суддів із розгляду апеляційної скарги у справі на суддю Заплава Л.М.

08.01.2014р. на адресу Севастопольського апеляційного господарського суду від Маломаяцької сільської ради АРК надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності представника, у зв'язку з чим просить апеляційну скаргу ТОВ «Маглів» залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Розглянувши заявлене клопотання про зупинення провадження по справі, колегія суддів вважає необхідним зазначити наступне.

Статтею 79 ГПК встановлено вичерпний перелік підстав зупинення провадження у справі. Зупинення провадження у справі з інших підстав є неправомірним.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове й повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.

Відповідно до ч. 1 ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.

Враховуючи вимоги закону, для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, як пов'язана справа, яка розглядається даним судом із справою, що розглядається іншим судом, а також чим обумовлюється неможливість розгляду даної справи. При цьому, пов'язаність справ полягає в тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на зібрання та оцінку доказів у даній справі, і ці обставини повинні бути такими, що мають значення для даної справи. Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Як вбачається з матеріалів справи предметом спору у справі № 801/7595/13-а за позовом ТОВ «Маглів» до відділу Держземагенства у м. Алушта Автономної Республіки Крим є визнання протиправними дії відділу Держземагенства у м. Алушта Автономної Республіки Крим щодо відмови у застосуванні коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки при розрахунку нормативної грошової оцінки, видачі витягу із технічної документації по нормативній грошовій оцінці та зобов'язання вчинити вказані дії.

На думку судової колегії підстав для зупинення провадження у справі не має, оскільки факти, які будуть встановлені адміністративним судом при розгляді справи №801/7595/13-а відповідно до ст.. 35 ГПК України не мають преюдиціального значення для даного спору, а обставини щодо правильного застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки входять до предмету доказування по даній справі, тому господарський суд має можливість самостійно встановити зазначені обставини.

Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що клопотання про зупинення провадження у справі необґрунтоване, а тому не підлягає задоволенню.

В судове засідання призначене на 09.01.2013р. відповідач та третя особа не з'явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином, явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили.

Відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України явка у судове засідання - це право, а не обов'язок сторін, справа може розглядатися без їх участі, якщо явка цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи, що наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи, судова колегія визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу у відсутності представників не з'явившихся сторін.

Розглянувши справу повторно у порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступні обставини.

Як убачається з матеріалів справи на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 12.05.2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Маглів" є власником 83/100 частки нежитлових будівель та споруд винзаводу, які розташовані в Автономній Республіці Крим, м. Алушта, сщ. Лазурне, вул. Головкинського, буд.. 5, про що зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. ( а.с. 50-51 том 3)

Судом встановлено, що 27.07.2005р. між Радою (на підставі рішення 1-ої сесії 24 скликання Маломаяцької сільської ради №1-1 від 12.04.2002р.) та ТОВ "Маглів" був укладений договір оренди земельної ділянки. ( а.с. 11-12 т. 1)

Предметом вказаного договору є строкове платне користування земельною ділянкою несільськогосподарського призначення (господарські будівлі та двори), яка розташована у с. Лазурне, вул. Головкінського, 5. ( пункт 1 Договору)

Відповідно до п. 2 Договору об'єктом оренди є земельна ділянка (кадастровий номер ділянки - 01 103 918 00:06:001:0025) площею 0,9422 га, в тому числі: господарські будови та двори - 0,96422 га.

Пунктом 4 Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 354 649 (триста п'ятдесят чотири тисячі шістсот сорок дев'ять) грн. 26 коп.

Договір укладений строком на 10 років. (п. 6 Договору)

Відповідно до пункту 7 Договору орендна плата вноситься в грошовій формі у розмірі:

- в рік 35 465 (тридцять п'ять тисяч чотириста шістдесят п'ять) грн.;

- в місяць 2 955 (дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят п'ять) грн.. 42 коп.;

Пункт 10 Договору передбачає, що розмір орендної плати переглядається у випадку: - змін умов господарювання, передбачених договором;

- зміни грошової оцінки, збільшення розмірів ставки земельного податку, зміни ставок орендної плати, індексації, в тому числі внаслідок інфляційних процесів.

Перерахунок сум орендної плати проводиться орендарем;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки, що сталося не з вини орендаря, що підтверджується відповідною документацією;

- в інших випадках, передбачених законодавством.

Пунктом 31 укладеного Договору сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди стосовно змін умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням 5-ої сесії 5-го скликання Маломаяцької сільської ради №5-2 від 29.09.2006р. затверджено технічну документацію з нормативної оцінки земель с. Виноградне, Лазурне, Кипарисне, Пушкіно Маломаяцької сільської ради, м. Алушта, Автономної Республіки Крим. ( а.с. 26 т. 1)

24.11.2006р. з метою забезпечення ефективного використання земельного фонду сільської ради Маломаяцькою сільською радою прийнято рішення №5-161 «Про орендну плату за землю на території Маломаяцької сільської ради», яким була встановлена ставка плати за оренду землі відповідно до Додатку 1 до договору у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земель ( а.с. 23-24 т. 1)

Пунктом 2 вищевказаного рішення затверджено Методику розрахунку орендної плати за передану земельну ділянку згідно з додатком №2.

Відповідно до пункту 8 вказаного рішення встановлено, що воно вступає в силу з моменту його опублікування.

Вказане рішення разом із додатком №1 було опубліковано у газеті "Южний берег" із зазначенням розміру річної ставки орендної плати за земельні ділянки розташовані на території Маломаяцької сільської ради (а. с. 25, 1т.).

З витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель № 1701 від 07.07.2012р., виданого відділом Держземагенства у м. Алушта Автономної Республіки Крим вбачається, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки під забудовою станом на 07.07.2012р. складає 12 086 447,38 грн. ( а.с. 30).

Згідно з проведеним Радою розрахунком розміру орендної плати нормативно грошова оцінка орендованої ТОВ «Маглів» земельної ділянки станом на 12.07.2012р. становить 12086 44, 74 грн. на рік, розмір орендної плати на місяць становить 100 720,39 грн. (а.с.22 т. 1)

З матеріалів справи вбачається, що позивач неодноразово 13.09.2007р., 02.06.2009р., 20.07.2012р. звертався до ТОВ «Маглів» з листами про необхідність внести зміни до договору оренди щодо розміру орендної плати шляхом укладення додаткової угоди (а. с. 19-21, т.1).

Листом №02-21/1119 від 14.08.2012 позивач, з посиланням на рішення Маломаяцької сільської ради №5-161 від 24.11.2006р. «Про оренду плату за землю на території Маломаяцької сільської ради», рішення №5-2 від 29.09.2009 р. «Про затвердження технічної документації з нормативної оцінки земель с. Виноградне, Лазурне, Кипарисне, Пушкіно звернувся до ТОВ «Маглів» з пропозицією укласти договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 27.07.2005р. ( а.с.16-18 т. 1)

Вказаним проектом договору передбачалося внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 27.07.2005, виклавши п.п. 4,7 зазначеного договору у наступній редакції:

" П.4 нормативна грошова оцінка земельної ділянки на серпень 2012 року з урахуванням індексу інфляції складає 12 086 447,38 грн. (дванадцять мільйонів вісімдесят шість тисяч чотириста сорок сім грн. 38 коп.)";

П. 7 Орендна плата. Орендна плата вноситься орендатором у грошовій формі у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки землі та складає:

1 208 644,74 грн. (один мільйон двісті вісім тисяч шістсот сорок чотири грн. 74 коп.) на рік;

100 720,39 грн. (сто тисяч сімсот двадцять грн. 39 коп.) в місяць."

В місцевий бюджет Маломаяцької сільської ради, р/р 33213812700011, код платежу -13050200, банк ГУ ДКСУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО -37890361.

Інші пункти залишити без змін.»

Однак відповідь на наведену пропозицію укласти договір позивач не одержав.

У зв'язку з недосягненням домовленості між сторонами у вказаному питанні позивач звернувся до суду з позовом про внесення змін до договору оренди землі.

Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з недосягненням згоди між сторонами щодо зміни умов договору оренди землі від 27.05.2005р., зареєстрованого 01.09.2005 р. за № 040500200022.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі статтею 189 Господарського кодексу України, статтею 632 Цивільного кодексу України ціна є істотною умовою договору, у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Ці приписи цілком узгоджуються з положеннями статті 15 Закону України "Про оренду землі", відповідно до якої орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.

Пунктом 7 договору оренди від 27.07.2005 р. (зареєстрованого 08.09.2005р. за № 040500200022) його сторонами узгоджено, що орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі:

- в рік 35 465 (тридцять п'ять тисяч чотириста шістдесят п'ять) грн.;

- в місяць 2 955 (дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят п'ять) грн.. 42 коп.;

Поряд із тим, пунктом 10 Договору розмір орендної плати переглядається у випадку: - змін умов господарювання, передбачених договором;

- зміни грошової оцінки, збільшення розмірів ставки земельного податку, зміни ставок орендної плати, індексації, в тому числі внаслідок інфляційних процесів.

Отже, сторони домовилися про те, що договір може бути змінений при певних обставинах, перелік яких є вичерпним.

Відповідно до положень статті 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

На час укладення спірного договору статтею 21 Закону України «Про оренду землі» було зумовлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №309-VI від 03.06.2008 року в Закон України "Про оренду землі" були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині". Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування - з 04.06.2008 року.

В зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI) Закон України "Про плату за землю" втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Статтею 288 Кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

Пунктами 34,35 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Згідно з частинами першою та третьою статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням 5-го скликання Маломаяцької сільської ради №5-2 від 29.09.2006р. „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Виноградне, Лазурне, Кіпарісне, Пушкіно" затверджена технічна документація грошової оцінки земель, зокрема, с. Виноградне, Лазурне, Кіпарісне, Пушкіно, яка розроблена за замовленням Маломаяцької сільської ради"

Пунктом 2 рішення 5-ої сесії 5-го скликання Маломаяцької сільської ради №5-161 від 24.11.2006р. „ Про орендну плату за землю на території Маломаяцької сільської ради затверджено Методику розрахунку орендної плати за передану земельну ділянку згідно з додатком №2.

Вказаною Методикою визначений розмір орендної плати за землю, який розраховується відповідно до Закону України „ Про внесення змін до Закону України „ Про оренду землі"

Пунктом 2 цієї Методики визначено, що підставою для розрахунку річної ставки орендної плати є нормативна грошова оцінка окремо визначеної земельної ділянки.

Відділом Держземагенства у м. Алушта Автономної Республіки Крим 07.07.2012р. №1701 видано витяг з технічної документації по нормативній оцінці земельної ділянки, яка перебуває в оренді ТОВ «Маглів», відповідно до якого, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,9422 га складає 12 086 447,38 грн.

Отже, у зв'язку зі зміною грошової оцінки землі змінилась орендна плата, у зв'язку з чим виникли підстави для перегляду останньої та внесення необхідних змін до договору оренди.

Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Листом №02-21/1119 від 14.08.2012 позивач, звернувся до ТОВ «Маглів» з пропозицією укласти договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 27.07.2005р., однак відповідь на наведену пропозицію укласти договір позивач не одержав.

Таким чином, оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (Постанови Верховного суду України від 27.12.2010 у справі №27/15-10, від 23.05.2011 у справі №7/105-10(30/234-09), від 04.07.2011 у справі №41/81пд).

Застосовуючи до спірних правовідносин приписи 288 Податкового кодексу України, ст.ст. 632,652 Цивільного кодексу України, ст.ст.15,21,30 ЗУ "Про оренду землі", суд першої інстанції дійшов висновку про наявність передбачених законом підстав для внесення змін до договору оренди в редакції позивача.

Разом з тим, погоджуючись з висновком суду щодо можливості перегляду та внесення змін до договору оренди землі щодо орендної плати за землю, колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції про наявність підстав внесення змін до спірного договору в частині орендної плати, саме виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,9422 га, яка на думку позивача складає 12 086 447,38 грн.

Так, відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.5 ст.5, п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки землі урегульований "Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженим спільним наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Українською академією аграрних наук від 27.01.2006р. за №18/15/21/11.( далі - Порядок)

Як вбачається з матеріалів справи, орендована земельна ділянка, розташована у с. Лазурне по вул. Головкінського,5, знаходиться у межах населеного пункту, тобто при визначенні її нормативної грошової оцінки застосовується Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.

Відповідно до пункту 3.3. Порядку нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою:

В х НП

Цн = Нк х Кф х Км

де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);

В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);

Нп - норма прибутку (6 %);

Нк - норма капіталізації (3 %);

Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);

Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.

В основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевих системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природнокліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель. Населенні пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах.

За п. 3.3 Порядку в цій формулі використовується коефіцієнт, який враховує функціональне використання земельної ділянки (Кф), табл. 1.1 (додаток 1 до Порядку).

Таблиця 1.1 визначає коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки, за якою категорією земель за функцією використання розподілено на 10 видів, одним з яких є землі промисловості, при цьому критерієм поділу визначено склад категорії земель.

Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" унормовано, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

З витягу, виданого відділом Держземагенства у м. Алушта Автономної Республіки Крим 07.07.2012р. №1701, вбачається, що при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка перебуває в оренді ТОВ «Маглів» було застосовано Коефіцієнт функціонального використання землі -2,5, як для земель комерційного використання, та визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудовою складає 12 086 447,38 грн.

Як вбачається з рішення Маломаяцької сільської ради №35-9 від 06.05.2005р. та договору оренди землі від 27.07.2005р. земельна ділянка була передана ТОВ «Маглів» в оренду для обслуговування будівель і споруд винзаводу. З довідки ЄПРПОУ, ліцензія на виробництво алкогольних напоїв № 594 від 11.04.2012р., та ліцензія на виробництво спирту коньячного № 383 від 20.05.2008р.вбачається, що ТОВ «Маглів» є підприємством - виробником алкогольної продукції.

Таким чином, ТОВ «Маглів» є промисловим підприємством, якому у встановленому законом порядку була надана вищевказана земельна ділянка для обслуговування будівель і споруд винзаводу, тобто для здійснення відповідної діяльності.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції посилався на висновок №2522 судової економічної експертизи від 07.03.2013р. та висновок №2523 судової оціночно - земельної експертизи від 18.03.2013р., з яких вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, переданої за договором оренди землі від 27.07.2005р. ТОВ „Маглів" загальною площею 0,9422, яка знаходиться за адресою: с. Лазурне вул. Головкинського,5, станом на серпень 2012 та на дату проведення експертизи становить 12 087 685,79 грн. на рік., із застосуванням при цьому Кф-2,5, на підставі якого в подальшому експертом перевірявся розрахунок суми орендної плати за вересень 2011р. та серпень 2012р.

Однак, приймаючи до уваги вказані висновки експертизи, суд першої інстанції лише перевірив правильність проведення математичного розрахунку позивачем суми орендної плати, але при цьому не перевірив правомірність та правильність застосування при визначенні грошової нормативної оцінки того чи іншого коефіцієнту функціонального використання земель, що входить до предмету доказування по вказаній справі.

Під час розроблення землевпорядної документації та передачі земельної ділянки в оренду позивачу, орган місцевого самоврядування - Маломаяцька сільська рада, на підставі погоджень відповідних контролюючих органів встановила цільове призначення вищевказаної земельної ділянки, розташованої за адресою: с. Лазурне, вул.. Головкинського 5, та віднесла її до земель промисловості, що підтверджується даними вихідної земельно-кадастрової інформації, де зазначений код згідно УКЦВЗ - 1.10.5 -підприємства іншої промисловості.

Приймаючи судове рішення, суд першої інстанції не врахував, що земельна ділянка, яка є предметом оренди, підпадає під склад категорії земель - "землі промисловості", що в свою чергу передбачає застосування коефіцієнту 1,2, у зв'язку з чим при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки за договором оренди, Відділ Держкомзему у м. Алушта АР Крим мав застосовувати саме цей коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.

Отже, при розрахунку нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки має бути застосовано коефіцієнт 1.2, що згідно даним таблиці 1.1. додатку 1 до Порядку визначено, як землі промисловості.

Крім того, до аналогічного висновку прийшов й адміністративний суд, а саме, постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.09.2013 року визнані протиправними дії Відділу Держкомзему у м. Алушта щодо відмови у застосуванні коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки 1,2 при розрахунку нормативної грошової оцінки та видачі витягу із технічної документації по нормативній грошовій оцінці на земельну ділянку площею 0,9422 га кадастровий номер 0110391800:06:001:0025, яка розташована за адресою: АР Крим, м. Алушта, с. Лазурне, вул. Головкінського, 5, зобов'язано відділ Держземагенства у м. Алушті Автономної Республіки Крим розрахувати нормативну грошову оцінку та видати витяг із технічної документації по нормативній грошовій оцінці на земельну ділянку площею 0,9422 га кадастровий номер 0110391800:06:001:0025, яка розташована за адресою: АР Крим, м. Алушта, с. Лазурне, вул. Головкінського, 5, із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки 1,2.

Стосовно доводів заявника про недотримання судом ст. 188 ГК України, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 2, 3, 4 ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

У постанові Верховного суду України від 20.11.2012 у справі №28/5005/640/2012 з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) зазначено, що надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Судом встановлено, що вносити будь-які зміни до договору оренди відповідач не бажає. Відтак, недотримання чи дотримання позивачем порядку досудового врегулювання спору не може впливати на вирішення спору по суті, а тому вказані доводи апеляційної скарги є необґрунтованими.

Разом з тим, переглядаючи рішення господарського суду першої інстанції у повному обсязі, та враховуючи встановлені судом апеляційної інстанції обставини, колегія суддів вважає, що місцевим господарським судом при вирішенні даного спору було неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, що є підставою для скасування оскаржуваного судового акту із прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову, а тому апеляційна скарга ТОВ „Маглів", в якій останній просив скасувати рішення господарського суду АРК від 18.04.2013р. підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 101, п. 2 ч. 1 ст. 103, п. 1 ч. 1 ст. 104, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Маглів" задовольнити.

2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 18 квітня 2013 року у справі № 5002-18/3332-2012 скасувати.

3. Прийняти нове рішення.

4. У позові відмовити.

Головуючий суддя Н.І. Сікорська

Судді Л.М. Заплава

Т.П. Фенько