Справа № 407/5261/13-а
2-а/407/149/13
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2013 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області у складі: судді Бабічевої Л.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Антрацит та Антрацитівському районі про визнання дій неправомірними щодо обмеження під час перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до про визнання дій неправомірними щодо обмеження під час перерахунку пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивачка послалась на те, що їй з 8 грудня 2004 року відповідно до ст.. 37 ЗУ «Про державну службу» ( в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) відповідачем призначена та виплачувалась пенсія держслужбовця у розмірі 82% заробітної плати.
На час оформлення пенсії вона не знала, що форма довідки про складові заробітної плати за формою, встановленою ПФУ, не містить інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення та повний розмір вислуги років, які вона отримувала регулярно та з яких утримувались страхові внески.
В червні 2012 року вона звернулась до відповідача про здійснення перерахунку з урахуванням вислуги років у розмірі 40%, а в лютому 2013 року про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення. Відповідач відмовив у перерахунку.
21.06.2012 року та 19.02.2013 року вона звернулась з адміністративним позовом до Антрацитівського міськрайсуду про визнання дій відповідача щодо відмови перерахунку пенсії з урахуванням вислуги років у розмірі 40% та матеріальної допомоги на оздоровлення неправомірними.
Постановами від 25.10.2012 року по справі 2а/1202/97/2012 та від 15.04.2013 року по справі 2а/407/30/13 Антрацитівський міськрайсуд зобовязав відповідача здійснити перерахунок.
Донецький апеляційний адміністративний суд своєю постановою від 17.12.2012 р. зобовязав УПФУ в м.Антрацит та Антрацитівського району здійснити перерахунок пенсії з урахуванням 40% винагороди за вислугу років з 01.05.2012 року, а постановою від 11.06.2013 року - здійснити перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги з 14.01.2013 року.
З 08.12.2004 року вона перебуває на обліку у відповідача, як отримувач пенсії держслужбовця в розмірі 82% заробітної плати, у звязку з тим, що мала 12 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад держслужбовців.
Однак, перерахунок пенсії відповідачем було здійснено у розмірі 80% заробітної плати на підставі ст.37 ЗУ «Про державну службу» в редакції із змінами, внесеними ЗУ від 08.07.2011 р. «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинність з 01.10.2011р.
10.07.2013 року та 20.09.2013 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у розмірі 82% зарплати, на яку сплачувались страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування, але їй було відмовлено.
Згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення їй пенсії), на одержання пенсії держслужбовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку ,за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад держслужбовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам ,які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% зарплати працюючого держслужбовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% зарплати.
Відповідно до ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» перерахунок пенсії держслужбовців здійснюється виходячи із сум зарплати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. У її випадку перерахунок пенсії держслужбовця здійснюється на виконання Постанови суду, якою відновлюється порушене відповідачем право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому вважає посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії в розмірі 80% зумовлено ЗУ №3668-/1 від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст.37 ЗУ «Про державну службу в Україні» - є обгрунтованими з огляду на наступне.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, повязані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України ,що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них ,зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і ЗУ»Про державну службу»).Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
Вважає, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу», не встановлюють.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 ЗУ«Про державну службу», відповідно до якого розмір її пенсії повинен становити 82% від заробітної плати.
Тому позивачка просить визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м.Антрацит та Антрацитівському районі щодо обмежень під час перерахунку її пенсії та зобовязати відповідача провести їй перерахунок пенсії з 01.05.2012 року та з 14.01.2013 року (згідно Постанов судів відповідно) на підставі виконавчих листів: №2-а/1202/97/2012 виданого 22.01.2013 р., №2-а/407/30/13 виданого 03.07.2013 р., відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу»(в редакції, що діяла станом на 08.12.2004 року), виходячи з розрахунку 82% від заробітної плати та здійснити відповідні виплати.
Відповідач - Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі подав письмові заперечення проти позову, де зазначив, що відповідно до ст. 37 «Про Державну службу» із змінами пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 37-1 цього Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого держслужбовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
На виконання постанов Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 25.10.2012 р. № 2а/2012/97/2012 та Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.12.2012 р. № 2а/2012/97/2012 р. позивачці було здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2012 р. згідно наданої адміністрацією Антрацитівської ОДПІ довідки про заробітну плату № 36 від 03.05.2012 р..
Відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 08.07.2013 р. ВП № 38867855 щодо виконання рішення Антрацитівського міськрайонного суду від 15.04.2013 р. № 407/912/13-а та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2013 р. № 407/912/13-а позивачці проведено перерахунок її пенсії з 14.01.2013 р. згідно наданої адміністрацією Антрацитівської ОДПІ довідки про заробітну плату № 1 від 14.01.2013 р..
Оскільки звернення позивачки за перерахунком пенсії відбулася після набранні чинності Закону України від 08.07.2011 р. № 368-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи» - перерахунок пенсії було здійснене відповідно до цього закону в розмірі 80% від заробітної плати держслужбовця відповідної посади та рангу, про що було позивачку повідомлено листом № 106/Н-2 від 17.07.2013 р.
Перерахунок пенсії позивачці було здійснено у відповідності до її позовних вимог згідно наданих нею довідок про заробітну плату на момент набрання чинності вищевказаним законом.
Виплачувати 82% пенсії на теперішній час відповідач не має права тому, що не має на це законодавчого підґрунтя.
Перерахунок пенсії позивачці здійснено відповідно до її позовних вимог та згідно з Законом України від 08.07.2011 р. № 368-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи».
Просить відмовити позивачці у задоволенні позову.
У судове засідання позивачка не зявилась, у позовній заяві зазначила про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, відповідач у поданому суду письмовому запереченні просить розглянути справу за відсутності представника ( а.с. 38).
Оскільки до початку судового засіданні від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі, то 29.11.2013 року було постановлено ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивачка ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит та Антрацитівському районі, де отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно з протоколом №328 від 02.02.2005 року відповідач з 08.12.2004 року призначив позивачці ОСОБА_1 пенсію державного службовця у розмірі 82 відсотків від заробітної плати ( а.с.49 ).
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.12.2012 року було зобовязано УПФУ в м.Антрацит та Антрацитівському районі здійснити позивачці ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання на підставі довідки Антрацитівської ОДПІ №36 від 03.05.2012 року з 01 травня 2012 року ( а.с. 36-37).
30.01.2013 року постановою державного виконавця було відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа, виданого 22.01.2013 року Антрацитівськитм міськрайонним судом щодо виконання вищевказаної постанови суду ( а.с. 8).
Постановою Антрацтівського міськрайонного суду від 15.04.2013 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2013 року, було зобовязано УПФУ в м.Антрацит та Антрацитівському районі перерахувати пенсію позивачці ОСОБА_1 як державному службовцю з 14 січня 2013 року на підставі довідки Антрацитівської ОДПІ №1 від 14.01.2013 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення ( а.с. 26-32).
08.07.2013 року постановою державного виконавця було відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа, виданого 03.07.2013 року Антрацитівськитм міськрайонним судом щодо виконання вищевказаної постанови суду ( а.с. 9).
На заяву позивачки до відповідача щодо правильності обчислення розміру пенсії останній листами від 17.07.13 року та від 25.09.2013 року повідомив, що на виконання постанов Антрацитівського міськрайонного суду від 25.10.12 р. та Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.12.2012 року позивачці проведено перерахунок пенсії з 01.05.2012 року згідно наданих довідок Антрацитівської ОДПІ про зарплату №36 від 03.05.2012 року, а також на виконання постанови Антрацитівського міськрайонного суду від 15.04.13 р. та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2013 року позивачці проведено перерахунок пенсії з 14.01.2013 року згідно наданої довідки Антрацитівської ОДПІ про зарплату №1 від 14.01.2013 року. Перерахунок пенсії проведено в розмірі 80 % від заробітної плати, оскільки звернення за перерахунком пенсії відбулось після набрання чинності ЗУ від 08.07.2011 року №3668-V1 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» ( а.с. 10-11).
З листа відповідача від 08.11.2013 року №11682/02-01-11 вбачається, що згідно постанови про відкриття виконавчого провадження від 30.01.2013 року по примусовому виконанню виконавчого листа Антрацитівського місткрайонного суду від 22.01.2013 року позивачці було проведено перерахунок пенсії з 01.05.12 року згідно розпорядження від 16.04.2013 року. Сума доплати за період з 01.05.12 року по 30.04.13 року нарахована у виплатні відомості травня 2013 року ( а.с. 43). Згідно розпорядження відповідача № 165250 від 16.04.2013 року перерахунок пенсії позивачки було здійснено виходячи із 80% заробітної плати ( а.с.44 ).
З листа відповідача від 08.11.2013 року №11681/02-01-11 вбачається, що згідно постанови про відкриття виконавчого провадження від 08.07.2013 року по примусовому виконанню виконавчого листа Антрацитівського місткрайонного суду від 03.07.2013 року позивачці було проведено перерахунок пенсії з 14.01.13 року згідно розпорядження від 09.08.2013 року. Сума доплати за період з 14.01.13 року по 31.08.13 року нарахована у виплатні відомості вересня 2013 року ( а.с. 45). Згідно розпорядження відповідача № 165750 від 09.08.2013 року перерахунок пенсії позивачки було здійснено виходячи із 80% заробітної плати ( а.с.46).
Зазначене свідчить, що між сторонами виник спір саме щодо правильності здійсненого відповідачем перерахунку пенсії позивачки.
Таким чином, відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивачки згідно вищевказаних судових рішень та на підставі постанов про відкриття виконавчих проваджень, провів перерахунок пенсії, виходячи із 80 % заробітної плати, а не 82 % зарплати, як було встановлено позивачці при призначенні пенсії з 08.12.2004 року.
Так, пенсія позивачці призначена з 08.12.2004 року на підставі ЗУ «Про державну службу».
Згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії), на одержання пенсії держслужбовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад держслужбовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообовязкове державне пенсійне страхування ,а особам ,які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% зарплати працюючого держслужбовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% зарплати.
Відповідно до ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» перерахунок пенсії держслужбовців здійснюється виходячи із сум зарплати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України від 08.07.2011 року № 3668-УІ « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» було внесено зміни до ЗУ «Про державну службу», зокрема, внесено зміни до ст. 37 Закону і положення цієї частин викладено в іншій редакції.
Згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» в редакції ЗУ від 08.07.2011 року № 3668-УІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В даному випадку наявний спір саме щодо правомірності дій відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивачки згідно вищевказаних постанов суду, при якому відповідачем перерахунок проведено із 80 % заробітної плати.
Оскільки перерахунок пенсії позивачки здійснювався саме на підставі постанов суду, а пенсія позивачці була призначені у розмірі 82% від зарплати відповідно до ст.. 37 ЗУ Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії), тому в даному випадку при проведенні вказаного перерахунку пенсії позивачки розмір такого відсотку, який вже було призначено, зміні не підлягає.
Суд вважає безпідставним посилання відповідача на положення ст.. 37 ЗУ «Про державну службу» в редакції ЗУ від 08.07.2011 року № 3668-УІ, оскільки дана стаття визначає підстави для призначення пенсії, і не поширюється на вищевказані правовідносини між сторонами щодо проведеного перерахунку пенсії згідно постанов суду. Також є необґрунтованим посилання на ст.. 37-1 цього Закону.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивачки на підставі постанов суду, виходячи із 80 % заробітної плати, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
При цьому позивачка не пропустила передбачений ст.. 99 КАС України строк звернення до суду, оскільки про порушення свої прав відповідачем могла дізнатись лише після нарахування та виплати їй сум перерахованої пенсії, виплата яких була здійснена відповідачем у травні 2013 року та у вересні 2013 року.
Суд відповідно до вимог ст. 94 КАСУ стягує повністю повернення судових витрат з Державного Бюджету України на користь позивачки.
На підставі викладеного, керуючись ст.22 Конституції України,
ст. 37 Закону України « Про державну службу»,
ст.ст. 8, 9, 11, 69-72, 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Антрацит та Антрацитівському районі про визнання дій неправомірними щодо обмеження під час перерахунку пенсії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області щодо застосування обмеження під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2012 року на підставі виконавчого листа № 2а/1202/97/2012 року, виданого 22.01.2013 року Антрацитівським міськрайонноим судом згідно постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.12.2012 року, та з 14 січня 2013 року на підставі виконавчого листа № 2-а/407/30/13 року, виданого 03.07.2013 року Антрацитівським міськрайонним судом згідно постанови Антрацтівського міськрайонного суду від 15.04.2013 року та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2013 року, відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» ( в редакції, що діяла станом на 08.12.2004 року), виходячи з 82% від заробітної плати та виплатити недоплачену суму пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 34 грн. 41 коп. ( тридцять чотири грн. 41 коп.).
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови і в той же строк.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Антрацитівского
міськрайонного суду ОСОБА_2