Постанова № 36588182, 11.01.2014, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
11.01.2014
Номер справи
233/9186/13-а
Номер документу
36588182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/9186/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2014 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мартишева Т. О.

при секретарі Круговій Ю.С.,

за участю:

позивача -

представника відповідача -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення сум недоотриманої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

23 грудня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача УСЗН Костянтинівської міської ради, про визнання дій неправомірними, стягнення сум недоотриманої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зазначивши, що є матірю малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УСЗН Костянтинівської міської ради та отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми». Позивачка є особою, застрахованою у системі соціального загальнообовязкового державного соціального страхування, тому на її думку має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в більшому розмірі ніж призначено та виплачується відповідачем, так як на виплату їй допомоги поширюються норми спеціального закону - Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Просила визнати неправомірними дії відповідача по невиплаті не у повному обсязі щомісячної допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку за період з 1 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року та стягнути на її користь з відповідача суму недоотриманої допомоги за вказаний період часу у розмірі 5052 грн.

Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не зявилася, звернулася до суду з заявою про розгляд справи за її відсутності, позов просила задольнити (а.с. 6).

Представник відповідача ОСОБА_3 у судове засідання не зявилася, надала письмові заперечення проти позову, позов заперечує та просить розглянути справу за відсутності представника (а.с. 23-24).

З*ясувавши позицію сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_4 копії свідоцтва про народження (а.с. 13) позивачка ОСОБА_1 (а.с. 7-11) має на утриманні малолітню дитину доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивачка є особою, застрахованою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджується свідоцтвом № НОМЕР_1 (а.с. 12), відповідно до наказу №422-6 від 16 січня 2012 року (а.с. 22) знаходиться за місцем роботи - у Костянтинівській дистанції колії «Державного підприємства «Донецька залізниця» (а.с. 21), у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею до трьох років з 15 січня 2012 року по 18 листопада 2014 року, та перебуває на обліку в УСЗН Костянтинівської міської ради як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

ОСОБА_4 довідки відповідача №2087 від 23 грудня 2013 року про виплату допомоги ОСОБА_1 (а.с. 14), у період часу з липня по грудень 2013 року включно розмір щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складав 130 грн.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 21 листопада 1992 року "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22 березня 2001 року) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

З 1 серпня 2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28 грудня 2007 року №107-VI).

Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

ОСОБА_4 п. 17-24 вказаного Порядку, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 01 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 01 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, з 01 січня 2011 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, з 01 січня 2012 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130,00 гривень. Для призначення допомоги в розмірі, який перевищує мінімальний, заявник надає в установленому порядку довідку про склад сім'ї і декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи всіх членів сім'ї). Форма заяви затверджена Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 8 червня 2006р. №215. Сукупний дохід розраховується згідно ОСОБА_4 обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 7 лютого 2002р. за № 112/6400. ОСОБА_4, в дохід входять нарахована заробітна платня, інші грошові виплати, які мають систематичний характер у тому числі і доходи від підприємницької діяльності. В сукупний дохід не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.

Як вбачається із наданих представником відповідача заперечень (а.с. 24) Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради наполягає на правильності обгрунтування нарахувань згідно чинного законодавства відповідачем щодо виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці ОСОБА_1

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Оскільки судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, застрахованою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, так як до народження дитини працювала на посаді інженера ІІ категорії виробничо-технічного відділу Костянтинівської дистанції колії «Державного підприємства «Донецька залізниця», перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 16 січня 2012 року по 18 листопада 2014 року згідно наказу №422-6 від 16 січня 2012 року, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, а саме: дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років у період часу з 1 липня по 31 грудня 2013 року є неправомірними та такими, що суперечать діючому законодавству.

ОСОБА_4 із Законом України Про державний бюджет на 2013 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня 972 грн., з 1 грудня - 1032 грн.

Таким чином недоплата з 1 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року становить, виходячи із розрахунку : з 1 липня 2013 року по 30 листопада 2013 року - (972 грн. х 5 міс.) - (130 грн. х 5 міс.) = 4210 грн.; з 1 грудня по 31 грудня 2013 року - 1032 грн. - 130 грн. = 902 грн.; 4210 грн. + 902 грн. = 5112 грн. В той же час, позивачкою заявлено у даному адміністративному позові вимогу про стягнення сум недоотриманої допомоги за вказаний період часу в розмірі 5052 грн. 00 коп.

Таким чином, з врахуванням викладеного, суд вважає, що з УСЗН Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 слід стягнути у межах заявлених позовних вимог суму недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 1 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року в сумі 5052 грн. 00 коп.

В силу ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивачки слід стягнути суму судового збору у розмірі 172, 05 грн. (а.с. 1).

Керуючись ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зі змінами та доповненнями № 2240-ІІІ, ст.ст. 11, 94, 100, 155, 183-2 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.

Визнати неправомірним дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 з 1 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року в сумі 5052 (пять тисяч пятдесят дві) гривень.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 суму витрат, повязаних зі сплатою судового збору в розмірі 172 (сто сімдесят дві) гривні 05 копіок.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя