Постанова № 36565419, 13.01.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2014
Номер справи
820/11688/13-а
Номер документу
36565419
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"13" січня 2014 р. № 820/11688/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про визнання дій незаконними,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати незаконними дії особи з назвою "УПФУ в м. Лозова " щодо складання Вимоги - №Ф1091 від 29.07.2013р. та зобов'язати особу з назвою "УПФУ в м. Лозова " утриматись від складення щодо позивача таких вимог.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідач не мав правових підстав для прийняття спірної вимоги, оскільки особа з назвою УПФУ в м.Лозова не є уповноваженим органом Пенсійного фонду України. Також позивач зазначив, що зазначена вимога складена приватною особою без відповідних повноважень. За таких обставин, вважаючи спірну вимогу незаконною та необґрунтованою, винесеною без правових підстав та неналежним суб'єктом, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

На судове засідання позивач не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення.

В своїй позовній заяві позивач просив суд про розгляд справи без його участі .

Представник відповідача в судове засідання прибув та через канцелярію суду подав заперечення проти позову , в якому зазначив, що він є уповноваженою особою на складання вимог про сплату боргу, спірна вимога винесена за наявності підстав та відповідає нормам чинного законодавства.

Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі , хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Враховуючи те, що позивач повідомлений належним чином про дату , час та місце судового розгляду, прибули не всі особи, які беруть участь у справі та те, що відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Згідно положень ч.1 статті 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи - підприємця Виконавчим комітетом Лозівської міської ради Харківської області 11.05.2006р. , що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця НОМЕР_1 .

Позивача, як фізичну особу - підприємця, відповідно до його заяви взято на облік до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області.

Управлінням Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області складено вимогу про сплату недоїмки №Ф-1091 від 29.07.2013р. , якою вимагається сплатити суму недоїмки у розмірі 4765 грн. Зазначена вимога отримана позивачем, що підтверджується копією поштового повідомлення, яке міститься в матеріалах справи.

Позивач, не погодившись із вказаною вимогою, звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області із заявою про скасування вимоги. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області від 19.08.2013 року №8619/19-03 скаргу позивача було залишено без задоволення.

Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся зі скаргою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області, яка рішенням від 20.09.2013 року № 12570-07/20 залишена без задоволення, а рішення відповідача про результати розгляду заяви - без змін.

Позивач, не погоджуючись із вказаними рішеннями, звернувся із відповідною скаргою до Управління Пенсійного фонду України, яка рішенням від 16.10.2013 року №27492/09-10 залишило скаргу без задоволення, а зазначені вище рішення Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області та Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області - без змін.

Порядок нарахування, обчислення та строки сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.10 №2464 - VI (надалі Закон України № 2464- VI ).

Відповідно до п. 4 ч.1 ст.4 Закону України №2464 - VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Так п.1 ч. 2. ст. 6 Закону України №2464 - VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464 платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Згідно ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Суд зазначає, що зазначена редакція ч. 4 ст. 25 Закону України № 2464 набрала чинності 07.08.2013 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" № 406-VII.

Згідно Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 4 липня 2013 року № 406-VII процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом. Заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи".

Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.

Договори про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, укладені з органами Пенсійного фонду України до дня набрання чинності цим Законом, діють до закінчення строку дії таких договорів.

Пенсійний фонд України протягом десяти днів з дня набрання чинності цим Законом передає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, реєстр страхувальників станом на дату набрання чинності цим Законом. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, формує новий реєстр страхувальників на підставі даних, отриманих із Пенсійного фонду України, відомостей, отриманих із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також інформаційного фонду єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.

Зазначеним Законом України № 406-VII передбачено , що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.

Суд зазначає, що Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" № 406-VII, набрав чинності 07.08.2013.

Спірна вимога прийнята 29.07.13 р., у зв"язку з чим , суд вважає за необхідне у спірних правовідносинах керуватись наступною редакцією ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно якої територіальний орган пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені пенсійним фондом з погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про сплату боргу. Також цією нормою закріплено, що платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Таким чином, до 07.08.13 року саме територіальний орган пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені пенсійним фондом з погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про сплату боргу.

Згідно п. 6.4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5, вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, інформації органів державної податкової служби, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

З картки особового рахунку по позивачу вбачається, що у підприємця існує недоїмка зі сплати єдиного внеску у розмірі 4765 грн.

У відповідності до приписів ст. 1 Закону України № 2464-VI мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Згідно з п.3 ч.1 ст.7 Закону України № 2464-VI єдиний внесок для платників - фізичних осіб - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Відповідно до ч. 11 ст. 8 вказаного Закону визначено, що єдиний внесок для платників - фізичних осіб - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності встановлюється у розмірі 34,7 % визначеної бази нарахування.

З розрахунків Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області вбачається, що зазначена недоїмка складається з недоїмки за 2012 рік та за І квартал 2013 року.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Частиною 12 ст. 9 Закону України № 2464 передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Таким чином, під час складання вимоги у територіального орган пенсійного фонду були наявні підстави для надіслання вимоги позивачу .

Що стосується посилання позивача на відсутність у відповідача встановлених законом повноважень на формування та направлення позивачу спірної вимоги, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що спірну вимогу №Ф1091 від 29.07.2013р. складено саме Управлінням Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області, а не УПФУ в м.Лозова, як зазначає позивач. Спірну вимогу підписано Першим заступником начальника Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області- Іванюк О.В. з вимогою перерахувати недоїмку на рахунок Державної казначейської служби України №37194104002019 в ГУДКСУ у Харківській області , МФО 851011, код ЄДРПОУ отримувача платежу 22681992.

Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011 визначено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно із абз. 2, 4-6 п.п 5 п. 4 1 Положення Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь у містах та районах (далі - територіальні органи) щодо забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення надходжень від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення обліку цих надходжень, інших коштів відповідно до законодавства, забезпечення ведення реєстру застрахованих осіб; здійснення контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, за достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.

Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 1 Положення).

На виконання ухвали суду від 17.12.13 р. про витребування доказів у справі через канцелярію суду від державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області надійшли правовстановлюючі документи , а саме: реєстраційна картка, розпорядження Лозівської міської ради Харківської області №124 від 28.02.2001 року, наказ Харківського обласного управління Пенсійного фонду України №3 від 03.01.01 р., розпорядження Лозівської міської ради Харківської області № 407 від 15.10.02р., Наказ Харківського обласного управління Пенсійного фонду України №132 від 25.06.02 р., положення про управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області, довідка про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №1694 , опис документів, що надаються Державному реєстратору для включення відомостей про юридичну особу до ЄДР по Управлінню Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області, та довіреність від 12.01.07р. № 281-05/19. Таким чином, судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області має необхідні документи , які підтверджують його правосуб"єктність.

Згідно із наявною в матеріалах справи Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 499925 визначено, що організаційно-правовою формою Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області за КОПФГ є 410 - Орган державної влади.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області, будучи територіальним органом Пенсійного фонду України, мав встановлені законом повноваження щодо формування та направлення позивачу спірної вимоги про сплату недоїмки.

Також, судом встановлено, що згідно Додатку №3 до наказу Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області від 21.11.12р. № 293 закріплено повноваження О.В. Іванюк, як першого заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області , на підписання документів в разі виконання ним повноважень начальника Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області.

Згідно ч. 6 ст. 9 Закону України № 2464 для зарахування єдиного внеску в центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Розрахункове обслуговування територіального органу Пенсійного фонду здійснюється відповідно до умов договорів між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, і власниками рахунків.

Між Лозівським управлінням Державної казначейської служби України Харківської області та управлінням Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області укладено договір про здійснення розрахунково - касового обслуговування №1/64 від 29.12.211 року і додатковий договір до договору №1 від 29 грудня 2011 року про здійснення розрахунково - касового обслуговування від 28.12.2012 року. Про відкриття розрахунку № 37194104002019 управлінням Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області отримано копію електронного повідомлення-відповіді щодо взяття на облік /закриття рахунка платника податків в органі державної лопаткової служби.

З огляду на наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд не приймає до уваги твердження позивача про незаконність та необґрунтованість спірної вимоги про сплату недоїмки.

Враховуючи вищевикладене, суд , прийшов до висновку, про те, що відсутні підстави для скасування спірної вимоги, через що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч. 4 с т. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94 ,128 , 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про визнання дій незаконними -відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова виготовлена 13 січня 2014 року.

Суддя Шляхова О.М.