Рішення № 36556661, 08.01.2014, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
08.01.2014
Номер справи
914/3935/13
Номер документу
36556661
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.01.2014 р. Справа № 914/3935/13

За позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (79017, вул. Зелена, 64, м. Львів; ідент.код 03348471)

до Відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар» (79070, вул. Хуторівка, 4б, м. Львів; ідент.код 33711331),

Третя особа ( на стороні Позивача), що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Львівська міська рада (79008, пл. Ринок, 1, м. Львів; ідент. код 04055896),

про стягнення додаткової плати у сумі 73 773,58грн. за скид стічних вод у міську каналізацію з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин

Суддя: О.Шпакович

Секретар: І.Столяр

Представники:

Позивача: Коваль Р.П. - Довіреність від 07.10.2013 ;

Відповідача: Прохоренко О.І. - Довіреність від 21.01.2013.

Третьої особи : не з'явився.

Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» заявлено позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар» з вимогою про стягнення додаткової плати (у сумі 73 773,58грн.) за скид стічних вод у міську каналізацію (міста Львова) з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин (заліза та завислих речовин).

Представник Позивача повідомив про підтримання Підприємством «Львівводоканал» заявлених вимог та надав (усно) пояснення по суті спору, зазначаючи, що відбір проб стічних вод взято з контрольного колодязя №1, який було визначено Відповідачем у Проекті Ліміту, за повноту і об'єктивність якого відповідає Споживач (п.4.4.2 місцевих Правил). Також, зазначено, що Проект ліміту, згідно з п.4.4.5 місцевих Правил, діє до його зміни, а на час відбору проб стічних вод зміни у Проекті ліміту були відсутніми.

11.11.2013 Третьою особою (залученою судом до участі у справі Ухвалою від 21.10.2013) надано Письмові пояснення по суті спору з обґрунтуванням наявності підстав для задоволення позову.

Представник Третьої особи, у судовому засіданні 16.12.2013, зазначив про відповідальність Товариства «Шувар» за достовірність даних, вказаних ним у Проекті Ліміту, та, відповідно, - про наявність підстав для задоволення позову.

16.12.2013 Відповідачем надано Відзив на позов, у якому зазначено про безпідставність заявленої Позивачем вимоги, оскільки у Проекті Ліміту Товариством «Шувар» неправильно визначено розташування його контрольного колодязя №1 (КК-1), що зумовило внесення 07.08.2013 змін до Проекту. При цьому, зазначено про наявну ймовірність потрапляння у КК-1 стічних вод інших суб'єктів.

Оскільки, за ствердженням Відповідача, у КК-1 потрапляли стоки не тільки Товариства «Шувар», а й інших осіб, ним заявлено (письмово) Клопотання про призначення судової експертизи для встановлення технічної можливості потрапляння додаткових стоків у каналізаційний колодязь КК-1, з якого здійснено відбір проб стічних вод 10.10.2012. Судом (Ухвалою) відмовлено у задоволенні Клопотання, оскільки на даний час вже відсутня можливість (технічна чи інша) у встановленні експертом факту скидання 10.10.2012 стічних вод у КК-1 іншими суб'єктами, а сама лише ймовірність потрапляння у колодязь сторонніх стоків не має жодного юридичного значення при вирішенні спору у даній справі.

Представник Відповідача зазначив про необхідність призначення судової експертизи, оскільки, на час відбору проб стічних вод із КК-1, можливим було скидання у колодязь вод іншими суб'єктами, тому, - міг бути сторонній вплив на якісний склад стічних вод Товариства «Шувар». Крім цього, зазначено про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки визначення Товариством «Шувар» у Проекті Ліміту місцязнаходження контрольного колодязя №1 (з якого відібрано пробу стічних вод) було помилковим, так як його функція як контрольного колодязя передбачалась на майбутнє: з часу побудови очисних споруд.

У ході ознайомлення з обставинами спору та дослідження поданих доказів, а також - заслухання пояснень Представників Учасників процесу, - судом встановлено:

07.02.2012 Підприємством «Львівводоканал» та Товариством «Шувар» укладено Договір №309520, згідно з умовами якого (п.п.1, 2) Позивач здійснює постачання Відповідачу питної води та приймає його стічні води.

Згідно з умовами п.2.2.7 Договору, Відповідач зобов'язався «не перевищувати допустимі концентрації забруднюючих речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках».

Відповідно до умов п.1.1. Договору, Сторонами передбачено поширення на їх відносини (щодо скиду вод Відповідачем та приймання їх Позивачем) дії Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (затверджених Рішенням Виконкому Львівської міської ради №292 від 18.09.2002).

Згідно з вимогами п.4.4.7 Правил, Відповідачем розроблено Проект ліміту на скид забруднюючих речовин в систему міської каналізації, погодження якого здійснено Підприємством «Львівводоканал» (23.08.12) та Комунальним підприємством «Адміністративно-технічне управління» (13.07.12).

Відповідно до норми п.4.4.5 Правил, Проект ліміту набирає чинності у день погодження і діє до зміни. Нормою п.4.4.2 Правил встановлено, що відповідальність за повноту та об'єктивність Проекту ліміту несе Підприємство (що розробило Проект).

29.08.2012, на підставі Проекту ліміту, Позивачем затверджено Ліміт №1758 на скид Відповідачем забруднюючих речовин в систему міської каналізації (що набрав чинності з 01.09.2012), яким визначено величини допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Товариства «Шувар».

Відповідно до вимог п.6.2. Правил, дотримання Абонентом у стічних водах встановлених допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин визначається в контрольному колодязі на випуску стічних вод.

Згідно з вимогами п.п.7.1.1, 7.2 Правил, Позивачем 10.10.2012 здійснено відбір проби стічних вод Відповідача з контрольного колодязя №1, який визначено Товариством «Шувар» у Проекті ліміту. При цьому, на контрольному колодязі №1 наявною була ідентифікаційна табличка Відповідача, про що зазначено в Акті відбору контрольної відбіркової проби стічних вод (№4914 від 10.10.12).

Відбір проби стічних вод здійснено представниками Позивача у присутності представника Відповідача (інженера з експлуатації), яким не надано жодних заперечень стосовно порядку чи місця проведення відбору з контрольного колодязя №1 (навпаки, - підтверджено наявність підстав для здійснення відбору саме з КК-1).

Хіміко-бактеріологічною лабораторією Позивача (якій видано Свідоцтво про атестацію №34 від 16.06.2009) проведено аналіз якісних показників стічних вод (відібраних у Відповідача), за результатами якого виявлено перевищення допустимих концентрацій завислих речовин та заліза (порівняно із величинами, визначеними Лімітом на скид).

Згідно з вимогами п.8.4 Правил, Позивачем нараховано Відповідачу додаткову плату (у сумі 73 773,58грн.) за скид стічних вод у міську каналізацію, якісні показники яких не відповідають встановленим вимогам.

Розрахунок додаткової плати надіслано Позивачем разом із Претензією №4603 (№36-6096) від 14.11.2012, у якій Відповідачу заявлено вимогу про сплату грошових коштів у сумі 73 773,58грн. з розподілом їх відповідно до вимог п.8.4.9 Правил:

-20% - до місцевого Фонду охорони навколишнього природного середовища (у складі міського бюджету м. Львова);

-80% - Підприємству «Львівводоканал».

Заперечення Відповідача стосовно правомірності відбору Позивачем проби стічних вод із КК-1 (визначеного у Проекті ліміту) та нарахування додаткової плати - безпідставні, оскільки:

1)На час здійснення відбору проби (10.10.2012) чинним був Проект ліміту (розроблений Товариством «Шувар»), яким визначено місцезнаходження контрольного колодязя №1, і, відповідно, відбір правомірно проведено із вказаного КК-1 (згідно з п.4.4.5 Правил, - Проект ліміту діє до зміни).

2)Внесення будь-яких змін до Проекту ліміту після проведення відбору проби стічних вод не впливає на відносини Сторін, що виникли у час дії Проекту ліміту (до внесення змін).

3)Оскільки Проект ліміту підлягає обов'язковому погодженню з Підприємством «Львівводоканал» та Комунальним підприємством «Адміністративно-технічне управління», тому, усі зміни до Проекту ліміту також підлягають погодженню із зазначеними Підприємствами (від імені яких діють їх керівники чи особи, повноваження яких підтверджуються довіреностями відповідних Підприємств). Тому, факт погодження Відповідачем 07.08.2013 питання про зміну місцязнаходження КК-1 лише із Інженером структурного підрозділу Підприємства «Львівводоканал» (Служби Контролю за водоспоживанням та водовідведенням) не є належним погодженням змін до Проекту ліміту, оскільки відсутній доказ прийняття відповідного рішення (про погодження) керівниками Підприємства «Львівводоканал» та Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління».

Оскільки усі дії Позивача, які здійснені 10.10.2012 стосовно відбору проби стічних вод з контрольного колодязя №1, визначеного Проектом ліміту (розробленим Відповідачем), відповідають вимогам Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, тому, позовні вимоги про стягнення з Відповідача додаткової плати (у сумі 73 773,58грн.) за скид у міську каналізацію стічних вод неналежної якості - повністю обґрунтовані та підтверджені належними і допустимими доказами.

При цьому, важливо, що, згідно з нормами п.8.4.9 Правил та п.4.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, 20% додаткової плати підлягає стягненню на спеціальний рахунок Фонду охорони навколишнього природного середовища, утвореного у складі бюджету міста Львова (у дохід Державного бюджету, місцевого бюджету Львівської області та місцевого бюджету міста Львова). Тому, належним стягувачем у даній частині вимог є Львівська міська рада.

Згідно з нормою ч.1 ст.49 ГПКУ, наявні підстави для покладення на Відповідача судових витрат у справі, понесених Позивачем (судового збору у сумі 1 720,50грн.).

Виходячи з наведеного та керуючись нормами ст.ст. 173, 193 ГК України; ст.ст. 11, 509, 526, 610, 629 ЦК України; п.п. 4.4.2, 4.4.5, 4.4.7, 6.2, 7.1.1, 7.2, 8.4, 8.4.9 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (затверджених Рішенням Виконкому Львівської міської ради №292 від 18.09.2002); ст.ст. 4-3, 4-7, 32, 33, 34, 36, 43, 49, 69, 82 ГПК України, - суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар» (79070, вул. Хуторівка, 4б, м. Львів; ідент.код 33711331) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (79017, вул. Зелена, 64, м. Львів; ідент.код 03348471) додаткову плату у сумі 61 054,00грн. за скид стічних вод (у каналізацію міста Львова) з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар» (79070, вул. Хуторівка, 4б, м. Львів; ідент.код 33711331) у дохід Державного бюджету України, місцевого бюджету Львівської області та місцевого бюджету міста Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища міста Львова, рахунок: 33110331700002, код бюджетної класифікації: 24062100, банк отримувача: ГУДКСУ у Львівській області, код ЄДРПОУ: 38008294, код МФО 825014) додаткову плату у сумі 12 719,58грн. за скид стічних вод (у міську каналізацію міста Львова) з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Визнати Львівську міську раду особою, уповноваженою на пред'явлення до виконання Наказу суду, виданого на виконання даного Рішення.

4.Накази на виконання даного Рішення видати відповідно до вимог ст. 116 ГПКУ.

Повне Рішення складено 10.01.2014р. (відповідно до норм ч. 4 ст. 85 ГПКУ).

Рішення (при відсутності своєчасного оскарження), згідно з нормами ч. 5 ст. 85, ч. 1 ст. 93 ГПКУ, набирає законної сили після спливу 10-денного строку з дня його прийняття (складення повного тексту).

Суддя Шпакович О.Ф.