Постанова № 36554394, 23.10.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
23.10.2013
Номер справи
801/9282/13-а
Номер документу
36554394
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 жовтня 2013 р. (12:59) Справа №801/9282/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Суворової С.В., за участю секретаря судового засідання Жилич О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго»

до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні (Держенергонагляд)

про визнання протиправним та скасування припису,

за участю:

представника позивача - Ющенко Т.А., посвідчення НОМЕР_1 від 15.07.2013 року, довіреність №685-Д від 26.12.2012 року:

представника відповідача - Климашевська Г.С., посвідчення НОМЕР_2 від 16.04.2013 року. Довіреність №14/03-594 від 02.04.2013 року

Суть спору: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 25.09.2013 року надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні (Держенергонагляд), про визнання протиправним та скасування припису №04/01-04-005 від 20.08.2013 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що даний припис винесений з порушенням норм Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме в приписі не зазначено детальний опис виявленого порушення, припис не є конкретним та не вимагає вчинення конкретних дій щодо конкретної особи. Крім того, позаплановий захід , за результатами якого винесений припис №04/01-04-005 від 20.08.2013 року здійснено відповідачем без згоди Мінпаливенерно, у зв'язку з чим такий припис є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник відповідача проти позову заперечував, вважає, що винесений припис №04/01-04-005 від 20.08.2013 року є правомірним та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Старшими державними інспекторами Східного відділення Держенергонагляду у Кримському регіоні на підставі ст.19 ЗУ «Про звернення громадян» та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996 року за №929 у період з 15.08.2013 року до 16.08.2013 року проведено розгляд заяви ОСОБА_3 щодо порушення охоронної зони лінії електропостачання, за результатами якого складено акт №04/06-41-046 від 16.08.2013 року (а.с.13).

В ході проведення заходу встановлено, що поряд з будинком заявника - ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) знаходиться ділянка ОСОБА_4 (АДРЕСА_2), на якій відсутнє електропостачання.

На частині ділянки, що являє собою яр проходить ПЛ-6кВ ф.3 п/ст. Планерьска (пролет опор №№4-5), яка введена до експлуатації в 1977 році.

В акті №04/06-41-046 від 16.08.2013 року зазначено, що в охоронній зоні даної ПЛ-6 кВ гр. ОСОБА_4 встановлена огорожа у вигляді сітки «рабица» (рос.) (в т.ч. безпосередньо під ПЛ) та металеві ворота без письмової згоди енергопідприємства, у віданні якого знаходиться вказана повітряна лінія, що є порушенням ст.29 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів», пп.9,23 Правил охорони енергетичних мереж (а.с.14).

20.08.2013 року відповідачем винесено припис №04/01-04-005 на підставі акту від 16.08.2013 року №04/06-41-046, яким позивачу приписано в строк до 05.11.2013р. привести охоронну зону ПЛ-6кВ ф.3 п/ст. Планерська (пролет опор №№4-5) у відповідність до законодавства України у галузі електроенергетики та до 30.08.2013 року надати план заходів щодо виконання припису, а також повідомити до 05.11.2013 року про його виконання в цілому (а.с.10-11).

Акт підписаний посадовою особою позивача із запереченнями та складені зауваження до нього (а.с.16).

Не погодившись із винесеним Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні (Держенергонагляд) приписом №04/01-04-005 від 20.08.2013 року, позивач звернувся з позовом до суду.

Встановив фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, надав оцінку доказам у справі, суд вважає позов обґрунтованим, виходячи з наступного.

Відповідно до приписів статті 76 Земельного кодексу України землями енергетичної системи визнаються землі, надані під електрогенеруючі об'єкти, під об'єкти транспортування електроенергії до користувача; землі енергетичної системи можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності; уздовж повітряних і підземних кабельних ліній електропередачі встановлюються охоронні зони.

Підпункт «е» частини 1 статті 96 цього Кодексу передбачає серед інших обов'язків землекористувачів дотримання правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.

Згідно частини 1 статті 112 Земельного кодексу України охоронні зони створюються уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про електроенергетику»в охоронних зонах електричних мереж, а також інших особливо важливих об'єктів електроенергетики діють обмеження, передбачені законодавством України щодо використання земель.

З метою забезпечення і надійної роботи електричних мереж Кабінет Міністрів України постановою від 04.03.1997 № 209 затвердив Правила охорони електричних мереж (далі - Правила).

Відповідно до пункту 1 Правила запроваджуються з метою забезпечення збереження електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації та запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму і використовуються у разі проектування, будівництва та експлуатації електричних мереж, а також під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж.

Згідно цих Правил, електричними мережами, які підлягають охороні вважаються підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать. Для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки здійснюються такі заходи: відводяться земельні ділянки; встановлюються охоронні зони; визначаються мінімальні допустимі відстані.

Пунктом 4 Правил передбачено що у межах охоронних зон землі у їх власників та користувачів не вилучаються, а використовуються з обмеженням, передбаченими цими Правилами.

Згідно пункту 5 Правил, охоронні зони електромереж встановлюються уздовж повітряних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на відстань 10 метрів для повітряних ліній напругою до 20 кВ.

Згідно пункту 9 цих Правил у межах охоронних зон повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди електропідприємств, у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представників забороняється будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд.

Відповідно до пунктів 10, 11 Правил роботи в охоронних зонах виконуються відповідно до Умов проведення робіт у межах охоронних зон електричних мереж згідно з додатком до цих Правил. Пунктами 2, 3 Умов підприємства, установи, організації, окремі громадяни у разі відведення їм під забудову земельних ділянок, на території яких розташовані електромережі, зобов'язані завчасно погоджувати будівництво з енергопідприємствами, у віданні яких перебувають ці мережі та одержати дозвіл від них на виконання цих робіт.

З матеріалів справи вбачається, що зведення ОСОБА_4 воріт в охоронній зоні ЛЕП 6 кв. та виконання земляних робіт безпосередньо під повітряною лінією відбулося в порушення Правил охорони електричних мереж.

Пунктом 12 Правил передбачено, що енергопідприємства для забезпечення збереження електричних мереж видають дозвіл на виконання робіт в охоронних зонах за умови дотримання умов, зазначених в пункті 11 Правил.

Відповідно до пункту 23 Правил контроль за виконанням Правил здійснюється енергопідприємствами. Енергопідприємства мають право припиняти або обмежувати електропостачання споживачів, що порушили Правила. Відновлення електропостачання здійснюється після усунення порушень та відшкодування підприємствам, які експлуатують електричні мережі, заподіяних матеріальних втрат, а також вартості робіт з ввімкнення до електромережі згідно з укладеними договорами.

Аналізуючи наведені вище норми та враховуючи той факт, що встновлення металевих воріт та встановлення огородження, здійснено при відсутності відповідного дозволу енергопідприємства, суд приходить до висновку про порушення права позивача з боку ОСОБА_4, яке направлене на збереження електричних мереж, на створення нормальних умов їх експлуатації та дотримання вимог техніки безпеки.

Даючи оцінку оскарженому припису відповідача суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 (у редакції постанови від 13 лютого 2006 року № 131), державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

У своїй діяльності Держенергонагляд керується Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, цим Положенням та наказами Мінпаливенерго.

Державний енергетичний нагляд (контроль) здійснюється з дотриманням принципу: пріоритетності забезпечення безпеки життя і здоров'я людини перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; рівності прав і законних інтересів усіх суб'єктів господарювання в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання; об'єктивності та неупередженості; відкритості, прозорості та планування; невтручання органу державного енергетичного нагляду (контролю) у статутну діяльність суб'єкта господарювання у разі провадження такої діяльності відповідно до закону.

Відповідно до пункту 13 Положення державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій наділені правом здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти, а також видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.

Нормативним документом, що визначає процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії, є Інструкція з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, що затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 року № 817 (у редакції наказу Міністерства палива та енергетики України від 25 червня 2008 року № 345), та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 року за № 71/10351 (далі Інструкція).

Вимоги цієї Інструкції поширюються на суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та підприємства, установи і організації - споживачів енергії, незалежно від їх організаційно-правових форм та форм власності, які обстежуються (далі - суб'єкти господарювання). Дія цієї Інструкції спрямована на забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, галузі електроенергетики, сфери теплопостачання та належного функціонування електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.

Відповідно до підпункту 1.3. ця Інструкція встановлює: порядок організації, проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо) енергоустановок суб'єктів господарювання та оформлення їх результатів; види заходів та планові строки їх виконання; форми документів, які складаються при плануванні та організації проведення заходів з державного енергетичного нагляду, а також порядок їх оформлення; перелік та форми документів, що складаються за результатами проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо), контролю за їх результатами, а також порядок їх заповнення; порядок обліку та зберігання документів на робочих місцях державних інспекторів з енергетичного нагляду (далі - інспектори) та в підрозділах Держенергонагляду.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства є позаплановим заходом зі здійснення державного нагляду.

За зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства (позаплановий захід здійснюється тільки за наявності згоди Мінпаливенерго на його проведення) (п.3.4.5 Інструкції).

Згідно пункту 3.4. Інструкції позапланові заходи поділяються на перевірки, огляди, інспектування тощо.

Відповідно до пункту 5.1. Інструкції за результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор складає Акт.

Пункт 5.3. містить вимоги щодо констатуючої частини Акта, яка відповідно до затвердженого в установленому порядку переліку питань здійснення заходу державного енергетичного нагляду відображає дані щодо стану виконання вимог законодавства, а в разі невиконання - опис виявленого порушення з посиланням на відповідні вимоги законодавства, а також інші відомості, необхідні для здійснення заходів з державного енергетичного нагляду.

У відповідності до пункту 7.1. у разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі Акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання Припис.

У Приписі зазначається чітке формулювання заходів, необхідних для усунення виявлених порушень законодавства. При цьому робиться обов'язкове посилання на конкретний пункт нормативно-правового акта та/або нормативно-технічного документа із зазначенням конкретного строку виконання кожного заходу.

Суд вважає, що відповідач цих вимог закону не дотримав, оскільки припис №04/01-04-005 від 20.08.2013 року не є конкретним, а саме не містить відомостей яким саме чином привести охоронну зону ВЛ-6кВ ф.3 п/ст. Планерська у відповідність з вимогами законодавства України. Крім того, позаплановий захід здійснений відповідачем без наявності згоди Мінпаливенерго.

За таких обставин, суд вважає формулювання заходу як «привести охоронну лінію у відповідності з вимогами «Правил охорони електричних мереж» нечітким і неконкретним.

Керуючись ст. ст. 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати Припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні від 20.08.2013 року №04/01-04-005.

3.Стягнути з державного бюджету на користь позивача - ПАТ «ДТЕК Крименерго» (код ЄДРПОУ 00131400) суму сплаченого судового збору в розмірі 34,41 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частини постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів від дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.

Суддя Суворова С.В.