Головуючий у 1 інстанції – Шальєва В.А.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
м. Донецьк 07 квітня 2009року справа № 2-а-19470 /08/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддіНікуліна О.А.суддів:
при секретарі
за участі
представника позивача
представника відповідача Сіваченка І.В., Дяченко С.П.
Стєблєві О.Л.
Доканової Н.І.
не з`явивсярозглянувши у відкритому
апеляційну скаргусудовому засіданні
Красноармійської об`єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від17 грудня 2008 рокупо справі№ 2-а-19470/08/за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Донбасвуглепереробка»доКрасноармійської об`єднаної державної податкової інспекціїпровизнання недійсним податкового повідомлення-рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2008 року позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення та зобов`язання відповідача вчинити певні дії.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року позовні вимоги ТОВ «Донбасвуглепереробка» задоволені у повному обсязі.
Зазначеною постановою судом визнано протиправним податкове повідомлення-рішення № 0000301640/0, прийняте Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією 26.08.2008 р., про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасвуглепереробка" штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 100852,51 гр.
Зобов'язано Красноармійську об'єднану державну податкову інспекцію внести зміни до особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю „Донбасвуглепереробка" з податку на додану вартість та зарахувати: сплачену суму за платіжним дорученням № 370 від 02.03.2007 р. та за актом вилучення готівки № 36 від 02.03.2007 р. у сплату податкового зобов'язання за січень 2007 р. згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 1601 від 20.02.2007 р.; сплачену суму за платіжним дорученням № 520 від 30.03.2007 р. та за актом вилучення готівки № 44 від 13.03.2007 р., № 71 від 30.03.2007 р. у сплату податкового зобов'язання за лютий 2007 р. згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 2197 від 20.03.2007 р.; сплачену суму за актом вилучення готівки № 106 від 28.04.2007 р. у сплату податкового зобов'язання за березень 2007 р. згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 3909 від 20.04.2007 р.; сплачену суму за платіжним дорученням № 905 від 30.05.2007 р. та за актом вилучення готівки № 151 від 30.05.2007 р. у сплату податкового зобов'язання за квітень 2007 р. згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 5862 від 21.05.2007 р.; сплачену суму за платіжним дорученням № 1203 від 30.05.2008 р. у сплату податкового зобов'язання за квітень 2008 р. згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 6859 від 20.05.2008 р.; сплачену суму за платіжним дорученням № 1512 від 27.06.2008 р. у сплату податкового зобов'язання за травень 2008 р. згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 7747 від 20.06.2008 р.; сплачену суму за платіжним дорученням № 1833 від 30.07.2008 р. у сплату податкового зобов'язання за червень 2008 р. згідно податкової декларації з податку на додану вартість № 10114 від 21.07.2008 р.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач по справі - податковий орган та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступною відмовою у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
ТОВ „Донбасвуглепереробка" зареєстровано в якості суб'єкта господарювання рішенням виконавчого комітету Селидівської міської ради, державна реєстрація проведена 12.06.2002 р., включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 32011542, перебуває на податковому обліку в Красноармійській ОДПІ.
Відповідач - Красноармійська ОДПІ є суб'єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні" повноваження.
Красноармійською ОДПІ була проведена невиїзна документальна перевірка ТОВ „Донбасвуглепереробка" з питань своєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань, за результатами якої був складений акт № 445/35-32011542 від 22.08.2008 р. Вказаним актом відповідачем були встановлені порушення, а саме: несвоєчасна сплата узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
На підставі зазначеного акту було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000301640/0 від 26.08.2008 р. про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 50% в сумі 100852,51 гр.
Підстави для застосування до платника податків штрафних санкцій передбачені ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 якої, у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Таким чином, умовою застосування штрафної санкції у відповідності до приведеної норми Закону є наявність несвоєчасно оплаченого узгодженого податкового зобов'язання.
Пунктом 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників
податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Підпунктом 5.2.1 п. 5.2 ст.5 вказаного Закону передбачає узгодження податкового зобов'язання платника податку, нараховане контролюючим органом. При цьому законодавець зазначає, що податкове зобов'язання
платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього ж Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1,4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Позивачем у відповідності до вимог цього Закону самостійно сплачувались суми узгоджених податкових зобов'язань за наданими податковому органу податковими деклараціями, про що свідчать платіжні доручення, в яких платник податків зазначав призначення платежу, та періоди, за які погашав зобов'язання з податку на додану вартість.
Законом України „Про податок на додану вартість" встановлений місячний звітний податковий період.
Отже, позивач сплачував зазначеними платіжними документами поточні платежі, а не податковий борг.
Сума податкових зобов'язань, яка виникла згідно поданих позивачем декларацій, була сплачена без порушень строків сплати.
Відповідач в порушення вимог чинного податкового законодавства використав зазначені кошти як джерело погашення податкового боргу та нарахував позивачу штрафні санкції.
Згідно пп. 7.1.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Оскільки платник податків не сплачував податковий борг, а самостійно сплачував узгоджену суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість за поточні податкові періоди, тому у податкового органу не було передбачених пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" правових підстав для застосування штрафних санкцій.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Красноармійської об`єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року по справі за позовом ТОВ «Донбасвуглепереробка» до Красноармійської об`єднаної державної податкової інспекції «про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року залишити без змін. .
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 1 місяця з дня складення у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 10 квітня 2009 року.
Головуючий О.А.Нікулін
Судді І.В.Сіваченко
С.П.Дяченко