Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2013 р. Справа № 805/17729/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області до Шахти "Жовтневої" Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства "Укрвуглереструктуризація" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
ВСТАНОВИВ:
1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шахти "Жовтневої" Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства "Укрвуглереструктуризація" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що відповідно до посвідчення на проведення перевірки № 755 від 13.11.2013р. посадовими особами позивача було проведено планову перевірку додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту Шахти "Жовтнева" Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт ДП "Укрвуглереструктуризація".
Під час проведення перевірки позивачем виявлено 90 порушень вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України, 10 з яких створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Вважає, що у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для повної заборони експлуатації та припинення роботи приміщень гаражів Шахти "Жовтнева" Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт "Укрвуглереструктуризація", розташованих за адресою: 83071, м. Донецьк, пр. Маршала Жукова, 1.
Представники сторін, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явились.
Представником позивача до суду надано письмове клопотання про розгляд справи без його участі.
Представником відповідача 27.12.2013р. до суду надано клопотання, про перенесення розгляду справи у зв'язку з участю представника в іншому судовому засіданні в Пролетарському районному суді м. Донецька. Проте суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні зазначеного клопотання, адже відповідно до змісту позовних вимог декілька виявлених під час проведеної перевірки порушень створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому зволікання у розгляді справи по суті може призвести до негативних наслідків.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки, всі особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, не прибули у судове засідання і у суду відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Так, п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Позивач - 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області діє на підставі Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року №20/2013 (далі-Положення).
Згідно до п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року №20/2013 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також через підрозділи, які здійснюють пожежно-технічне обслуговування підприємств, установ, організацій, інших об'єктів на підставі договорів.
Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 04.02.2013 року № 3 затверджено Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі - ГУ ДСНС України у Донецькій області).
Згідно п. 1 та пп. 63 ч. 4 Положення, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області - є територіальним органом ДСНС України у Донецькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 22.05.2013 року №279 затверджено Положення про 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області (далі - ДПРЗ-1).
Згідно з п.1.3 цього Положення, 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області підпорядковується ГУ ДСНС України у Донецькій області. Одним із основних завдань ДПРЗ-1 є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на території відповідної адміністративної одиниці, проведення інших заходів, спрямованих на попередження виникнення надзвичайних ситуацій та пожеж, мінімізації їх наслідків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем видано наказ № 113 від 18.10.2013р., яким передбачено організування і проведення планової перевірки Шахти "Жовтневої" Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства "Укрвуглереструктуризація".
У відповідності до зазначеного наказу позивачем видано посвідчення на проведення перевірки № 755 від 13.11.2013р. (а.с. 18) для проведення планової перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту відповідачем у період з 07.11.2013р. по 23.11.2013р.
В ході проведення перевірки посадовими особами позивача було виявлено 90 порушень вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України, 10 з яких створюють загрозу життю і здоров'ю людей, які викладені в акті перевірки № 539 від 27.11.2013р., (п. 1, 2, 11, 13, 14, 16, 20, 21, 84, 85) а саме:
- не виконано замір опору ізоляції електромережі, що є порушенням п. 5.1.34 НПАБ А. 01.001-2004;
- відсутній акт щодо способу з'єднання відгалуження та окінцювання жил електричних проводів і кабелів, що є порушенням п. 5.1.7 НАПБ А. 01.001-2004;
- відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, що є порушенням п. 2 ст. 57 ПКМУ № 440 від 05.06.2014р.; Кодексу Цивільного захисту України (далі - КЦЗУ);
- не проводиться перевірка пожежних кранів не рідше одного разу на 6 місяців шляхом пуск води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування, що є порушенням п. 6.3.2.6 НАПБ А. 01.001-2004;
- пожежні крани не розміщені у вбудованих або навісних шафках, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання, що є порушенням п. 6.3.2.4 НАПБ А. 01.001-2004;
- допускається експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості ізоляцією, що є порушенням п. 5.1.29 НПАБ А. 01.001-2004;
- приміщення гаражу не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією з виводом сигналу від контрольно-приймального приладу на пульт централізованого спостереження пожежної охорони, що є порушенням пп. 6.1.2, 6.1.28 НАПБ А. 01.001-2004, дод. В ДБН В 2.5-56-2010;
- пожежні щити недоукомплектовані згідно норм належності, що є порушенням п. 6.4.1.11 дод. 2 НАПБ А. 01.001-2004;
- не організовано проведення ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки об'єкта, не складено повідомлення про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки об'єкта та не узгоджено згідно чинних вимог, що є порушенням ч. 2 ст. 69 КЦЗУ, п. 3.1.1 ч. 1 "Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів", затвердженої наказом МНС № 98 від 23.02.2006р., п. 7 Положення про паспортизацію потенційно-небезпечних об'єктів, затвердженого наказом МНС України від 18.12.2000р. № 338;
- не забезпечено працюючий персонал підприємства засобами індивідуального захисту органів дихання згідно діючих нормативних актів, що є порушенням п. 2 ч. 1 ст. 20 КЦЗУ, літ. "є" п. 1 ч. 2 ст. 69 ПТБ, пп. 4.3.1, 4.3.2, 4.3.3, 4.8.3 Порядку забезпечення населення і особового складу невоєнізованих формувань засобами та хімічного захисту, затвердженого Постановою КМУ від 19.08.2002р. № 1200, НПАОП 0.00-1.04-07 Правил вибору та застосування засобів індивідуального захисту органів дихання, Стандарту МНС України СОУ МНС 75.2-00013528-002::2010 Безпеки у надзвичайних ситуаціях.
Відповідно до статті 1 Кодексу Цивільного захисту України встановлено, що Кодекс регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Згідно ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" держаний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Статтею 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року № 126, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4 листопада 2004 р. за № 1410/10009, затверджено Правила пожежної безпеки в Україні.
Пунктом 1 Правил, визначено, що Правила пожежної безпеки в Україні (далі - Правила) є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами.
Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки, чинність яких поширюється на підприємства, установи, організації та інші об'єкти (будівлі, споруди, технологічні лінії тощо), а також житлові будинки, що експлуатуються, будуються, реконструюються, технічно переоснащуються і розширюються, за винятком підземних споруд та транспортних засобів, вимоги до яких визначаються у спеціальних нормативних документах.
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", у редакції, яка діє з 01.07.2013, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
При цьому суду зазначає, що позивач у позовній заяві просить суд застосувати два похідних один з одного заходи реагування до відповідача шляхом повної заборони експлуатації, а також припинення роботи приміщень гаражів Шахти "Жовтнева" Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт "Укрвуглереструктуризація", розташованих за адресою: 83071, м. Донецьк, пр. Маршала Жукова, 1.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 121, 122, 158-163, 167, 183-2, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області до Шахти "Жовтневої" Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства "Укрвуглереструктуризація" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування в сфері державного нагляду до Шахти "Жовтневої" Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства "Укрвуглереструктуризація" шляхом повної заборони експлуатації приміщень гаражів Шахти "Жовтнева" Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт "Укрвуглереструктуризація", розташованих за адресою: 83071, м. Донецьк, пр. Маршала Жукова, 1.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області на користь Державного бюджету судовий збір у розмірі 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп., який перерахувати за наступними платіжними реквізитами: Отримувач коштів - Держбюджет Калінінського району міста Донецька; р/р отримувача - 31217206784005; банк отримувача - ГУДКCУ у Донецькій області; МФО банку - 834016; ЄДРПОУ отримувача 38034015; Призначення платежу: "Судовий збір, Код 35099148, п.3.1".
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Ушенко С. В.