Постанова № 36524035, 31.12.2013, Путивльський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
31.12.2013
Номер справи
584/1219/13-а
Номер документу
36524035
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 584/1219/13-а

Провадження № 2-а/584/35/13

ПОСТАНОВА Іменем України

31.12.2013 року Путивльський районний суд Сумської області

у складі: головуючого - судді - Гриценко П.П.

при секретарі - Соповій В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Путивль адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду і свої вимоги мотивує тим, що вона з 29.10.1993 року по 30.11.2009 року працювала державним службовцем в Глухівській міжрайонній податковій інспекції у Путивльському відділенні та була звільнена за ч.1 п.2 ст. 40 Кодексу Законів про працю України за станом здоров'я. Її трудовий стаж як державного службовця складає 17 років 7 місяців і 3 дні.

Для призначення пенсії вона подала до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області довідки від 02.12.2009 року № 60 та № 61 про складові заробітної плати, які затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 р. № 19-11.

В розрахунок її пенсії було взято заробітну плату, яка складалася з посадового окладу, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці, або за виконання особливо важливої роботи, премії до державних ювілейних дат.

Всі ці виплати відповідачем включені до розрахунку її пенсії правильно і вона претензій до цього не має, але відповідач безпідставно не включив в розрахунок при призначенні її пенсії інші виплати, які вона отримала під час перебування на державній службі, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань в сумі 16 832 грн. 25 коп. та індексацію заробітної плати 847 грн. 79 коп., а всього на загальну суму 17 680 грн. 03 коп., про що вона дізналася в листопаді 2013 року.

21.11.2013 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням інших виплат, які були не включені в розрахунок при призначенні пенсії, а саме: суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

29.11.2013 року Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області їй повідомило про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати є разовими виплатами та не входять до складу заробітної плати, тому не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії.

Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними, оскільки відповідно до Закону України "Про оплату праці" ст.2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, та заохочувальні компенсаційні виплати, крім того, невключено в розрахунок її пенсії інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати), що суперечить Постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання удосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій». Крім того такі дії відповідача суперечать вимогам ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", де врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пансійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку) сукупного оподаткованого доходу з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку.

Із вказаних сум інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати) нараховані страхові снески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому ці виплати слід враховувати при розрахунку її пенсії. Просить суд визнати такі дії Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат з 21 листопада 2013 року.

Представник відповідача подав письмові заперечення на дану позовну заяву та підтримав їх в судовому засіданні, посилаючись на те, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 33 згаданого Закону України визначено структуру заробітної плати державних службовців, а саме: заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 р. №19-11, які відповідають вимогам Закону України «Про державну службу». Щодо матеріальної допомоги на оздоровлення, то відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» ця виплата не входить в структуру заробітної плати державного службовця, підстав для урахування її з заробіток для обчислення пенсії як державному службовцю немає.

Загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії встановлений ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (у редакції на час призначення та перерахунку пенсії заявника).

Частиною 1 статті 66 цього Закону встановлено, що у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці на які за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці. Таким чином вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати є разовими виплатами, не входять до складу заробітної плати, тому не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Правовідносини, що склались між сторонами врегульовано Законом України «Про державну службу», Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про оплату праці", постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2-а-4753/09/2670».

Судом встановлено, що позивач з 29.10.1993 року по 30.11.2009 року працювала державним службовцем в Глухівській міжрайонній податковій інспекції у Путивльському відділенні на різних посадах та була звільнена 30.11.2009 року за ч.1 п.2 ст.40 Кодексу Законів про працю України за станом здоров'я. Її стаж державного службовця складає 17 років 7 місяців і 3 дні.

Після її звільнення їй була призначена пенсія державного службовця і вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області і вже чотири роки отримує таку пенсію, що стосується правильності включення в розрахунок при призначенні пенсії заробітної плати та інших надбавок, то їх вона не оспорює.

В листопаді 2013 року їй стало відомо, що при розрахунку її пенсії, крім всіх виплат, які відповідач врахував при призначенні пенсії, не було включено такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань та індексація заробітної плати.

В цьому ж місяці вона звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумській області щодо здійснення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням інших виплат, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань та індексація заробітної плати та надала довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, в якій передбачена колонка "інші виплати", які з 2005 року по серпень 2009 року склали 17 680 грн. 03 коп. та індексація заробітної плати. Крім того, на всі вказані виплати, які включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.25,26).

29.11.2013 року за № 4403/03-13 позивачка отримала відповідь на свою заяву, згідно якої відповідач відмовив їй у задоволенні її заяви мотивуючи тим, що підстав для включення до складових заробітної плати інших виплат немає, оскільки зміни до Закону України "Про державну службу" не вносились.

Суд не може погодитися з твердженням Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плат на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2010 року по справі № 2-а-4753/09/2670, залишеної в силі ухвалою Київського адміністративного апеляційного суду від 9 листопада 2010 року, по справі за адміністративним позовом ряду осіб до Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду України, Міністерства праці та соціальної політики України, Кабінету Міністрів України про визнання дій та бездіяльності протиправними, постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2010 року № 19-11 незаконною та такою, що не відповідає постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, якою суд першої інстанції визнав постанову № 19-11 такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобовязав Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачені іншими нормативно-правовими актами.

На виконання вказаного рішення суду, 14 лютого 2011 року правлінням Пенсійного фонду України була винесена постанова № 5-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2-а-4753/09/2670», що набрала чинності 4 березня 2011 року, якою була затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у якій передбачена колонка «інші виплати».

21.11.2013 року позивач отримала довідку з останнього місця своєї роботи, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, де передбачена колонка "інші виплати", і в ній вказані певні суми, які відповідно розшифровані як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.

У довідці вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.37 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, аналізуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що дійсно матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і оскільки на даний вид виплат нараховуються стахові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вказані виплати повинні бути включені в складові заробітної плати при розрахунку пенсії, а тому слід визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області про відмову в перерахунку пенсії позивача протиправними зобовязавши провести перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» із урахуванням всіх сум виплат, які були нею одержані, та на які було фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомога на вирішення соціально-побутових питань, з застосуванням індексації сум з 21.11.2013 р., коли позивач дізнався про свої порушені права.

На підставі ст.94 КАС України за рахунок Державного бюджету України належить стягнути витрати в сумі 68,82 грн., сплачених позивачем при подачі позову до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.37, 37-1 Законом України "Про державну службу", ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст. 9, 11, 69-1, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у її довідці про складові заробітної плати інших виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою про складові заробітної плати від 21.11.2013 р. № 95 з урахуванням інших виплат з 21 листопада 2013 року.

За рахунок Державного бюджету України повернути ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в сумі 68 грн. 82 коп.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Путивльський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:підпис

Копія вірна

Голова

Путивльського районного суду ОСОБА_2