Ухвала суду № 36474576, 27.12.2013, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2013
Номер справи
817/4420/13-а
Номер документу
36474576
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

Справа № 817/4420/13-а

27 грудня 2013 р. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Вавелюк А.І та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Шептіліс О.І.,

відповідача: представник Чепиль М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення позову в справі за адміністративним позовом

Прокурор м.Рівне до Рівненська міська рада про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправним дій та зобов'язання вчинення певних дій В С Т А Н О В И В:

Прокурор м.Рівне звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Рівненська міська рада про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправним дій та зобов'язання вчинення певних дій.

Ухвалою судді Рівненського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року відкрито провадження у справі.

19 грудня 2013 року прокурором міста Рівне подано клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення Рівненської міської ради 32 сесії шостого скликання №3520 від 06.12.2013 "Про підняття у місті Рівному прапора Європи". На обґрунтування поданого клопотання вказав на очевидність протиправності спірного рішення, а також на ту обставину, що існує небезпека заподіяння шкоди інтересам держави, оскільки виконання вказаного розпорядження викликає суспільний резонанс.

У судовому засіданні представник позивача подане клопотання підтримала та просила його задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення клопотання про вжиття заходів забезпечення позову заперечив, вважаючи його необгрунтованим.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, приходить до висновку, що клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову не належить до задоволення, виходячи з наступного.

Інститут забезпечення адміністративного позову регламентовано статтями 117, 118 КАС України, які закріплюють підстави для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а також способи забезпечення позову в адміністративному процесі. Наявність такого інституту є однією з гарантій виконання постанови адміністративного суду і спрямовані на забезпечення принципу обов'язковості судових рішень.

Відповідно до частин першої, другої статті 117 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову. Підставою для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини:

1) існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;

2) неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів;

3) необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому;

4) очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

При розгляді та вирішенні даного клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову суд повинен надати оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення позову забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; імовірності виникнення утруднень для виконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; наявності зв'язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.

Згідно з п.17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

З огляду на викладене, суд зазначає, що позивач не обґрунтував та не надав достатніх доказів наявності обставин для забезпечення позову та існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам або інтересам державі до ухвалення рішення в адміністративній справі або неможливості захисту цих прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів.

Крім того, посилання заявника на очевидність протиправності спірного рішення як на підставу для забезпечення позову є безпідставними та необґрунтованими з огляду на таке.

Так, обставини щодо протиправності рішення відповідача можуть бути встановлені судом лише під час розгляду справи по суті і не можуть бути встановлені, в даному випадку, на стадії розгляду клопотання про забезпечення адміністративного позову, оскільки фактично відбудеться вирішення спору без його розгляду по суті.

За наведених обставин, у задоволенні клопотання прокурора міста Рівне про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення Рівненської міської ради 32 сесії шостого скликання №3520 від 06.12.2013 "Про підняття у місті Рівному прапора Європи" належить відмовити.

У відповідності до п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються органи прокуратури - при здійсненні своїх повноважень.

Керуючись статтями 117, 118 КАC України, суд, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання Прокурора м.Рівне про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення Рівненської міської ради 32 сесії шостого скликання №3520 від 06.12.2013 "Про підняття у місті Рівному прапора Європи",- відмовити повністю.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання нею законної сили за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Суддя Борискін С.А.