Рішення № 36471533, 17.12.2013, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
908/2500/13
Номер документу
36471533
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 24/110/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.12.2013 Справа № 908/2500/13

За позовом Державного підприємства «Придніпровська залізниця» (49600 , м. Дніпропетровськ , проспект Карла Маркса , 108 ; код ЄДРПОУ 01073828).

до відповідача -1 Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради (69035 , м. Запоріжжя , проспект Маяковського , 3 ; код ЄДРПОУ 37573438).

відповідача -2 Запорізька міська рада ( 69105 , м. Запоріжжя , проспект Леніна , 206).

про стягнення збитків .

Суддя Азізбекян Т.А.

Представники:

Від позивача - Барчунінов К.О. ( дов. № 827 від 17 червня 2013 р.);

Гуськова Я.В. ( дов. № 175 від 01.01.2013 р.).

Від відповідача -1 - Жукова О.В. ( дов. № 01-08/265/2 від 19.06.2013 р. );

Михайлівський А.С. ( дов. № 01-08/190 від 13.05.2013 р.).

Від відповідача -2 - Михайлівський А.С. ( дов. № 01/02 - 17/03319 від 24.10.2013 р.).

ВСТАНОВЛЕНО:

22 липня 2013 р. до Господарського суду Запорізької області від Державного підприємства «Придніпровська залізниця» ( код ЄДРПОУ 01073828) надійшла позовна заява № НЮ с -1/320 з позовними вимогами до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради ( код ЄДРПОУ 37573438) про стягнення збитків у розмірі 279 844 , 55 грн.

Ухвалою від 22.07.2013 р. порушено провадження по господарській справі № 908/2500/13 , слухання справи було призначено на 14.08.2013 р.

З метою об'єктивного та повного розгляду господарської справи , з власної ініціативи суду , відповідно до положень статті 24 Господарського процесуального кодексу України , іншим відповідачем у справі залучена Запорізька міська рада ( 69105 , м. Запоріжжя , проспект Леніна , 206).

За клопотанням сторін термін вирішення спору продовжувався , а слухання справи , з метою витребування від сторін додаткових документальних доказів неодноразово відкладалось.

В судових засіданнях представниками Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради , м. Запоріжжя та Запорізької міської ради , м. Запоріжжя заявлялись письмові клопотання про припинення провадження у справі , оскільки на думку відповідачів заявлені ДП «Придніпровська залізниця» вимоги є предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства .

Розглянувши подані заяви суд знайшов їх необґрунтованими , оскільки позовні вимоги щодо стягнення збитків є предметом розгляду в порядку господарського судочинства .

Представникам сторін роз'яснені права та обов'язки передбачені положеннями Господарського процесуального кодексу України .

Відводів складу суду не заявлено .

Представники сторін в судовому засіданні 17.12.2013 р. не наполягали на проведенні звукозапису судового процесу технічними засобами .

В судовому засіданні 17.12.2013 р. господарський суд відповідно до вимог статті 85 ГПК України оголосив вступну і резолютивну частини рішення .

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на наступні обставини. Відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт» , для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях , у тому числі приміських , можуть передбачатися пільгові тарифи . Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того , яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг . Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено Законами України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» , «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» , «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців , членів їх сімей» , «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» , постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 р. № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» , Угодою про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни , а також осіб , прирівняних до них від 12 березня 1993 р. За поясненнями представників позивача , ДП «Придніпровська залізниця» в січні 2013 р. було здійснено перевезення пільгових категорій пасажирів приміським залізничним транспортом по станціям - Дніпробуд -2 , Запоріжжя -1 , Запоріжжя -2 , Запоріжжя - Ліве , імені А.Алімова , Запорізька Січ , Передатна . Згідно статті 174 Господарського кодексу України зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону та нормативно - правового акту , що регулює господарську діяльність. За висновком позивача господарські зобов'язання сторін виникають безпосередньо із Закону України «Про Державний бюджет на 2013 р.» та статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт».За поясненнями позивача , ДП «Придніпровська залізниця» здійснює перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами відповідно до чинних законів України , які передбачають такі пільги для конкретних категорій громадян , а не за окремими угодами , а збитки залізничного транспорту від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевого бюджетів .Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету». Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян , яким таке право надано законом , що здійснюється за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів , а також субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 р. № 1359 «Про затвердження порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян».Пунктом 3,4 Порядку , затвердженого Постановою КМ України № 256 встановлено , що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь , відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій , виконавчих органів рад , до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення . Згідно пункту 5 цього Порядку , головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами , які надають фактичні послуги і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій , виконкомам міських рад. Відповідно до пункту 8 Порядку , головні розпорядники коштів місцевих бюджетів після отримання на рахунок суми субвенції здійснюють у 5 - денний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік компенсаційних виплат за пільговий проїзд категорій громадян. Пунктом 2 Порядку , затвердженого Постановою КМУ № 1359 встановлено , що до пільгових перевезень залізничним транспортом належать безоплатні перевезення або перевезення окремих категорій громадян із знижкою , встановленою законодавством . Пунктами 3-5 , 7 Порядку , затвердженого Постановою КМ України № 1359 встановлено , що облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи ( квитки) ; - сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа ( квитка) як різниця між повною вартістю проїзду , що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг ; інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи ( квитки) включається до місячної станційної звітності. Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області , на території якої був придбаний пільговий проїзний документ ( квиток) , незалежно від місця проживання ( навчання ) пасажира. Згідно з пунктом 9 Порядку , на підставі місячної станційної звітності залізниці складають форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян , витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів , згідно з додатком . Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади , який є головним розпорядником бюджетних коштів , передбачених на цю мету державним бюджетом , та органом виконавчої влади , який є головним розпорядником коштів , виділених місцевим бюджетом .Відповідно до пунктів 10 , 11 Порядку залізниці не пізніше ніж 15 - го числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму , яка підлягає компенсації , та облікові форми ; головні розпорядники коштів , передбачених на компенсаційні виплати , після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці .Відповідно до підпункту «б» пункту 4 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків , які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст , республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу між бюджетних трансфертів , належать видатки на державні програми соціального захисту , в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.. Відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів , передбачені у підпункті «б» пункту 4 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу України , фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України і повинні забезпечувати своєчасність , рівномірність , гарантованість та повноту перерахування трансфертів . Видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд залізничним транспортом передбачені Законом України «Про Державний Бюджет України на 2013 р.». Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення Запорізької міської ради , затвердженого рішенням міської ради № 46 від 25.02.2013 р. , до функцій відповідача -1 віднесено реалізація заходів соціальної підтримки населення , здійснення координаційних функцій та моніторингу у сфері надання пільг в тому числі за пільговий проїзд окремими категоріями громадян , та здійснення компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян . За висновком позивача , у зв'язку з тим , що відповідач -1 є розпорядником бюджетних коштів , підприємством направлено за січень 2013 р. облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом в приміському сполученні окремих громадян та рахунок для сплати № 405 від 12.06.2013 р. , також розрахунок за січень 2013 р. На адресу відповідача -1 була направлена претензія № 13-01/1 від 01.04.2013 р. , яка залишена без задоволення відповіддю від 29.04.2013 р. № 01-08/156.Просить позовні вимоги задовольнити .

Відповідач -1 заперечує проти заявленого позову з огляду на такі обставини . Законом України «Про Державний Бюджет України на 2103 р» лише передбачається розмір видатків за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку , інших передбачених законодавством пільг ( крім пільг на одержання ліків , зубопротезування , оплату електроенергії , природного і скрапленого газу на побутові потреби , твердого та рідкого пічного побутового палива , послуг тепло - , водопостачання і водовідведення , квартирної плати ( утримання будинків і споруд та при будинкових територій) , вивезення побутового сміття та рідких нечистот) , на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян , який виділено Запорізькій області на 2013 р. Вказаним Законом не визначається , яка саме сума розподіляється Управлінню соціального захисту населення Запорізької міської ради на компенсаційні виплати ДП «Придніпровська залізниця» . Статтею 9 Закону України «Про залізничний транспорт» передбачається , що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях , у тому числі приміських , можуть передбачатися пільгові тарифи . Відповідно до статті 7 Закону України «Про залізничний транспорт» відносини залізниць з місцевими органами виконавчої влади , органами місцевого самоврядування базуються на податковій і договірній основах відповідно до чинного законодавства України. Згідно із положеннями статті 18 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами , установами та організаціями , що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад , будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень , наданих органам місцевого самоврядування законом . Управління є органом місцевого самоврядування , що підтверджено довідкою АА № 710142 від 18.12.2012 р. Головного управління статистики у Запорізькій області.Постановою КМУ № 117 від 29.01.2003 р. затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб , які мають право на пільги. Єдиний державний автоматизований реєстр осіб , які мають право на пільги це автоматизований банк даних , створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб , які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законами України. Відповідно до пункту 10 Положення підприємства та організації , що надають послуги , щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг , наданих пільговикам у минулому місяці , згідно з формою « 2- пільга» . Підприємства та організації , що надають послуги з проїзду в міському та приміському транспорті , у разі неможливості подати розрахунки за формою « 2- пільга» надсилають уповноваженому органу розрахунки за формою , що встановлюється договором на перевезення пільгових категорій громадян. .За висновком відповідача -1 , спеціальне законодавство в галузі залізничних перевезень передбачає обов'язковість укладення договору про компенсацію витрат з пільгового проїзду окремим категоріям громадян у приміському сполученні на залізничному транспорті між ДП «Придніпровська залізниця» та Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради , як органом місцевого самоврядування . За поясненнями представників відповідача -1 , на виконання вимог статті 7 Закону України «Про залізничний транспорт» та статті 18 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» між сторонами ведеться робота по укладенню договору про надання послуг з пільгового проїзду окремим категоріям громадян у приміському сполученні на залізничному транспорті загального користування та компенсацію пільгового проїзду за рахунок субвенцій з Державного бюджету України . В провадженні господарського суду Дніпропетровської області знаходиться справа № 904/3442/13 за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради до Державного підприємства «Придніпровська залізниця» про врегулювання розбіжностей при укладенні договору № 02-24/25-1 від 25.03.2013 р. За поясненнями представників відповідача -1 , до 2013 р між позивачем та Управлінням щорічно укладалися відповідні договори про надання послуг з пільгового проїзду окремим категоріям громадян у приміському сполученні на залізничному транспорті загального користування та компенсацію пільгового проїзду , на підставі яких відбувалась компенсація залізниці витрат на пільгові перевезення окремих категорій громадян , що також вказує на обов'язковість укладення договору між сторонами . Також , відповідач -1 вказує , що компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок коштів субвенції з державного бюджету повинні здійснюватись безпосередньо через казначейський рахунок Відокремленого структурного підрозділу «Запорізька дирекція залізничних перевезень». Розрахунки коштами субвенції державного бюджету можуть здійснюватись тільки через казначейські рахунки розпорядника бюджетних коштів і одержувача бюджетних коштів . Частиною 2 статті 34 ГПК України встановлено , що обставини справи , які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування , не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування . В якості додатку до позовної заяви позивачем наданий розрахунок видатків на компенсацію за пільговий проїзд громадян у приміському сполученні по Запорізькій дирекції залізничних перевезень за січень 2013 р. по станціям , розташованим в межах міста Запоріжжя . На думку відповідача -1 , зазначений розрахунок видатків на компенсацію за пільговий проїзд не містить посилання на підставі яких первинних документів він здійснений , яким чином та на підставі яких норм права розраховано суми , які зазначені в графі «Пасажири» та «Гривні» . За висновком відповідача -1 , облікова форма про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом в приміському сполученні окремих категорій громадян , витрати на перевезення яких відшкодовується з державного та місцевого бюджетів за січень 2013 р. , яка є лише додатком до Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян , затвердженого постановою КМ України № 1359 від 16.12.2009 р. , не є за своїм змістом та суттю ані розрахунком відповідних компенсаційних виплат , ані розрахунком збитків заявлених позивачем до суду . Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідач -2 заперечує проти заявленого позову з огляду на таке . Відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань , встановлених кошторисами . Загальний обсяг виплат з місцевих бюджетів на державну програму соціального захисту , яка передбачає компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян , не може перевищувати розміру затверджених субвенцій . Запорізька міська рада вважає , що Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради є суб'єктом владних повноважень по відношенню до позивача , оскільки здійснює делеговані повноваження щодо розпорядження бюджетними коштами на його користь відповідно до бюджетної програми та бюджетних асигнувань. Запорізька міська рада вважає , що даний спір повинен розглядатись за нормами Кодексу адміністративного судочинства України. Просить провадження у справі припинити .

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників відповідача , суд -

В С Т А Н О В И В :

06 лютого 2013 р. Відокремленим структурним підрозділом «Запорізька дирекція залізничних перевезень» ДП «Придніпровська залізниця» на адресу начальника управління соціального захисту населення Запорізької міської ради направлений супровідний лист № ДН - 304/116-Л з розрахунком видатків за січень 2013 р. на компенсацію за пільговий проїзд громадян у приміському сполученні , згідно якого оформлено безкоштовний проїзд 30 356 пасажирам пільгових категорій , при цьому сума збитків від цих перевезень склала 279 844 , 55 грн.

Також , 11 березня 2013 р. Відокремленим структурним підрозділом «Запорізька дирекція залізничних перевезень» ДП «Придніпровська залізниця» на адресу начальника управління соціального захисту населення Запорізької міської ради направлений супровідний лист № ДН - 304 /243- Л з обліковою формою про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом в приміському сполученні окремих категорій громадян , витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів по місту Запоріжжя за січень 2013 р., за якою сума недоотриманих коштів з урахуванням податку на додану вартість становить 279 844 , 55 грн.

01.04.2013 р. Державним підприємством «Придніпровська залізниця» на адресу Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради , м. Запоріжжя направлена претензія № 13-01/1 , якою позивач вимагав сплатити збитки в розмірі 279 844 , 55 грн. за надання послуг з пільгового проїзду окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування в січні 2013 р.

Письмовою відповіддю № 01-08/156 від 29.04.2013 р. Управління соціального захисту населення відхилило претензію позивача посилаючись на відсутність договору між сторонами .

Супровідним листом № 13-04 / 310 від 13.07.2013 р. ДП «Придніпровська залізниця» направило на адресу Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради рахунок № 405 на оплату за недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом у приміському сполучення згідно облікової форми за січень 2013 р. в сумі 279 844 , 55 грн. та акт звіряння заборгованості для підписання .

Позивачем до матеріалів справи надані належним чином засвідчені копії зведеної відомості по типах квитків з 01.01.2013 р. по 31.01.2013 р. , позиційні звіти по безплатних дитячих проїзних документах , зведені відомості по типах квитків за період з 01.01.2013 р. по 31.01.2013 р. , позиційні звіти по безплатних проїзних документах за період з 01.01.2013 р. по 31.01.2013 р.

Крім того , в обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на рішення Запорізької міської ради № 9-2012 -12 -24 «Про бюджет міста на 2013 р.» та № 20 від 30.10.2013 р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 24.12.2012 р. № 9 «Про бюджет міста на 2013 р.» , яким заплановано видатки бюджету міста на 2013 р. за тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів по коду класифікації 170302 « компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті» , в тому числі за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг , в тому числі компенсації втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального для фізичних осіб ( крім пільг на одержання ліків , зубопротезування , оплату електроенергії , природного і скрапленого газу на побутові потреби , твердого та рідкого пічного побутового палива , послуг тепло - , водопостачання і водовідведення , квартирної плати ( утримання будинків і споруд та при будинкових територій) , вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян .

Позивач обґрунтовує заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача -1 суми збитків у розмірі 279 844 , 55 грн. положеннями статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт» , «Про Державний бюджет на 2013 р.» , Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 р. «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» , Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 р. № 1359 «Про затвердження порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян» , статтями 89 та 102 Бюджетного кодексу України.

Оцінивши надані сторонами документи суд не знаходить достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог .

Частиною 5 статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт» передбачено , що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях , у тому числі приміських , можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того , яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Компенсаційні виплати на державні програми соціального захисту , в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян , відповідно до пп.. «б» пункту 4 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України , віднесено до видатків , які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського значення Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу між бюджетних трансфертів .

Видатки місцевих бюджетів , передбачені у підпункті «б» пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу , проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку , визначеному Кабінетом Міністрів України ( частина 1 статті 102 Бюджетного кодексу України).

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян визначається Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 256 фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій , передбачених державним бюджетом на відповідний рік , у межах обсягів , затверджених у обласних бюджетах , бюджеті Автономної Республіки Крим , бюджетах міст Києва та Севастополя , міст республіканського значення Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.

Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення , згідно з пунктом 2 Порядку № 256 , є керівники головних управлінь , управлінь , відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій , виконавчих органів рад , до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення .

Згідно із пунктом 4 Порядку № 256 перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету , але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг , субсидій , допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

В постанові Вищого Господарського суду України від 11 листопада 2013 р. по аналогічній справі № 908/2145/13 колегією суддів зазначено , що для правильного вирішення спору у даній справі необхідним є встановлення того , чи передбачено у державному бюджеті на відповідний спірний період достатня кількість коштів на фінансування державних програм соціального захисту ( пп.. «б» п. 4 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України). Тобто , слід встановити , чи існувала реальна можливість отримання позивачем в повному обсязі компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян у разі дотримання відповідачем покладених на нього обов'язків щодо направлення бюджетних запитів ( замовлень) про надання бюджетної субвенції для погашення заборгованості за відповідною державною програмою . Також колегія суддів зазначила , що висновки про те , що відсутність укладеного між сторонами договору та бюджетного асигнування не є підставою для звільнення Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради від виконання грошового зобов'язання , взятого на себе державою не підкріплено нормами чинного законодавства .

Передбачені підпунктом «б» пункту 4 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України видатки належать до бюджетних зобов'язань , які у пункті 7 статті 2 Бюджетного кодексу України визначені як будь - яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення , укладення договору , придбання товару , послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду , згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому .

Розпорядники бюджетних коштів , згідно з приписами частини 1 статті 48 Бюджетного кодексу України , беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань , встановлених кошторисами , враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років , узятих на облік органами , що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Розміщення замовлення , укладення договору , придбання товару , послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду , за якими розпорядником бюджетних коштів взято зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень , встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України ( рішенням про місцевий бюджет) , є недійсними . За такими операціями не виникають бюджетні зобов'язання та не утворюється бюджетна заборгованість ( частина 3 статті 48 Бюджетного кодексу України).

Відповідно до пункту 7 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетне зобов'язання - будь - яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення , укладення договору , придбання товару , послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду , згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому .

Бюджетним кодексом України визначено , що рішення про місцевий бюджет - нормативно - правовий акт Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи відповідної місцевої ради , виданий в установленому порядку , що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно Ради міністрів Автономної Республіки Крим , місцевої державної адміністрації або виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду .

Статтею 49 Бюджетного кодексу України передбачено , що розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів , робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу , що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів , якщо інше не передбачено бюджетним законодавством , визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу.

Центральний орган виконавчої влади , що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів , здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі : 1) наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету ; 2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми ( у разі застосування програмно - цільового методу у бюджетному процесі ) ; 3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.

Статтею 102 Бюджетного кодексу України передбачені субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту , зокрема , здійснюються компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 « Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» передбачено , що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг , наданих особам , які мають право на відповідні пільги .

Пунктом 2 Порядку передбачено , що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій , передбачених державним бюджетом на відповідний рік , у межах обсягів , затверджених у обласних бюджетах , бюджеті Автономної Республіки Крим , бюджетах міст Києва та Севастополя , міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі .

Відповідно до пункту 4 Порядку перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету , але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг , субсидій , допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян .

Пунктом 5 Порядку передбачено , що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію по фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам районних державних адміністрацій , виконкомів міських рад: - до 22 числа місяця , що настає за звітним , - щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян …

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 р. № 1359 «Про затвердження порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян» передбачено , що цей Порядок визначає механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян , яким таке право надане законом , що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів , а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі.

Пунктами 9-11 Порядку передбачено , що на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян , витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів , згідно з додатком .

Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади , який є головним розпорядником бюджетних коштів , передбачених на цю мету державним бюджетом , та органу виконавчої влади , який є головним розпорядником коштів , виділених місцевим бюджетом.

Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму , яка підлягає компенсації , та облікові форми.

Головні розпорядники коштів , передбачених на компенсаційні виплати , після їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці .

Здійснивши системний аналіз викладених правових норм суд дійшов висновку , що відшкодування Запорізькій дирекції залізничних перевезень Придніпровської залізниці суми недоотриманих коштів за перевезення залізничним транспортом в приміському сполученні окремих категорій громадян , витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів за січень 2013 р. ( за обліковою формою ) , можливо при умові дотримання всіх вимог , які передбачені Законами України «Про Державний Бюджет України на 2013 р.» , «Про залізничний транспорт» , Постановами КМ України № 256 від 04.03.2002 р. та № 1359 від 16.12.2009 р.

Відсутність хоча б однієї з складових передбаченого діючим законодавством механізму унеможливлює таке відшкодування недоотриманих сум та відтерміновує вказані виплати на більш пізніший термін .

Так , однією з головних підстав для розпорядника бюджетних коштів здійснити виплати залізницям недоотриманих грошових сум є наявність відповідного фінансування з державного бюджету .

Як було встановлено судом , рішенням міської ради № 9 від 24 грудня 2012 р. передбачено одним з видатків бюджету міста на 2013 р. за тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів за кодом 170302 компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті , в тому числі за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - 2 936 756 грн.

Станом на день розгляду господарської справи № 908/2500/13 сторонами не надані документальні докази , які підтверджують факт надання субвенції з державного бюджету в сумі 279 844 , 55 грн. на відшкодування Запорізькій дирекції залізничних перевезень Придніпровської залізниці недоотриманих коштів за січень 2013 р. за перевезення залізничним транспортом в приміському сполученні окремих категорій громадян .

Посилання позивача , що достатньою підставою для такого фінансування є закладення відповідної суми у місцевому бюджеті на відповідний звітний період до уваги судом не може бути прийнято .

По - перше , з матеріалів справи та пояснень відповідача -1 по справі слідує , що Управлінням не направлялись бюджетні запити ( замовлення) про надання бюджетної субвенції для погашення заборгованості за відповідною державною програмою.

У відповіді на претензію Придніпровської залізниці № 13-01 /1 від 01.04.2013 р. Управління соціального захисту населення повідомило , що оскільки на теперішній час договір , укладання якого є обов'язковим в силу закону , не укладений , відсутні підстави для здійснення компенсаційних виплат за надані послуги ДП «Придніпровська залізниця».

Отже , судом встановлено , що оскільки відповідачем -1 не направлялись відповідні бюджетні запити ( замовлення) про надання відповідної субвенції на перевезення залізничним транспортом пільгових категорій громадян за січень 2013 р. , станом на день вирішення справи по суті така субвенція з державного бюджету не надходила , тобто відсутнє відповідне фінансування .

По - друге , зміст статей 2 , 48 , 89 Бюджетного кодексу України свідчить про обов'язковість укладення договору між транспортними організаціями та розпорядниками бюджетних коштів .

З матеріалів справи слідує , що в провадження Господарського суду Дніпропетровської області знаходиться справа № 904/3442/13 , за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради , м. Запоріжжя до Державного підприємства «Придніпровська залізниця» про врегулювання розбіжностей при укладенні договору № 02-24/25 -1 від 25.03.2013 р.

Відповідно до предмету вказаного проекту договору , відповідно до статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт» , статей 89 , 102 Бюджетного кодексу України залізниця надає послуги з пільгового проїзду окремим категоріям громадян , які мають пільги на проїзд , а управління , відповідно до Постанови КМ України від 04.03.2002 р. № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» , проводить компенсацію пільгового проїзду за перевезення у приміському сполученні окремих пільгових категорій громадян на залізничному транспорті загального користування за рахунок субвенцій з Державного бюджету України .

Розділом 8 проекту договору передбачено , що відповідно до пункту 3 статті 631 Цивільного Кодексу України сторони встановили , що умови договору застосовуються до відносин між ними , які виникли до його укладення , а саме : даний договір набирає чинності з 01 січня 2013 р. і діє до 31 грудня 2013 р.

Проект договору підписаний сторонами , ДП «Придніпровська залізниця» ВСП «Запорізька дирекція залізничних перевезень» ( з протоколом розбіжностей).

Вказані обставини свідчать про те , що відносини сторін з питання виплати компенсації пільгового проїзду за перевезення у приміському сполученні окремих пільгових категорій громадян унормовані в межах діючого законодавства договором № 02-24/25-1 від 25.03.2013 р. , який підписаний позивачем з протоколом розбіжностей та спір про врегулювання яких знаходиться в Господарському суді Дніпропетровської області .

Посилаючись на статтю 9 Закону України «Про залізничний транспорт» позивач просить суд стягнути на користь ДП «Придніпровська залізниця» суму збитків у розмірі 279 844 , 55 грн.

За приписами вказаної статті для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях , у тому числі приміських , можуть передбачатися пільгові тарифи . Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того , яким органом прийняте рішення щодо введення відповідних пільг .

Відповідно до статті 22 Цивільного кодексу України , збитками є : 1) втрати , яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі , а також витрати , які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права ( реальні збитки) ; 2) доходи , які особа могла реально одержати за звичайних обставин , якби її право не було порушене ( упущена вигода).

Розмір збитків , завданих порушенням зобов'язання , доказується кредитором .

Підставою господарсько - правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання . Як і будь - яка інша юридична відповідальність , господарсько - правова відповідальність ґрунтується на певних правових підставах .

Це нормативні підстави , тобто сукупність норм права про відповідальність суб'єкта господарських відносин . По - друге , це правосуб'єктність правопорушника . Третя підстава - протиправні дії або бездіяльність особи ( осіб) , що порушують права та законні інтереси потерпілої особи . Зазначена підстава складається з чотирьох елементів , які називаються умовами господарсько - правової відповідальності . До них відносяться : - наявність факту порушення , тобто порушення норми закону , внаслідок чого завдаються збитки або інша майнова шкода правам та інтересам потерпілого ; - протиправність поведінки правопорушника ; - причинний зв'язок між протиправною поведінкою порушника і завданими потерпілому збитками ; - вина правопорушника.

Станом на день вирішення спору по суті позивачем не доведена протиправна поведінка ( вина) позивача та причинний зв'язок між протиправними діями відповідача -1 та завданими позивачу збитками.

Відповідно до статті 19 Конституції України , органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.

Законами України «Про залізничний транспорт» , «Про місцеве самоврядування» , Господарським кодексом України передбачено обов'язковість укладення між сторонами договору . За відсутності між сторонами укладеного договору , Управління не вправі розпоряджатися бюджетними коштами .

Таким чином , відсутня вина Управління у завданні збитків позивачу .

З огляду на викладені обставини у їх сукупності у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 84 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ :

У задоволенні позовних вимог відмовити .

Суддя Т.А. Азізбекян

Рішення виготовлено у повному обсязі та підписано 30.12.2013 р.