Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2013 р. Справа №805/16209/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-50 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волгіної Н.П.,
при секретарі судового засідання - Алфьорової А.Ю., за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Паніматченка Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області
про скасування вимоги та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області, в якому просить суд скасувати вимоги відповідача № Ф-82 від 13 травня 2013 року та № Ф-82-У від 7 червня 2013 року та зобов'язати відповідача повернути незаконно отримані із пенсії позивача суми.
В обґрунтуванні позовних вимог у позові зазначено наступне.
Позивач є пенсіонером за віком з березня 2006 року і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області. Також позивач є приватним підприємцем з 4 жовтня 2012 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 2 278 000 0000 004707, перебуває на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок) згідно Свідоцтва платника єдиного податку серія НОМЕР_2, виданого 10 жовтня 2012 року.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області сформовано вимоги про сплату боргу: від 13 травня 2013 року № Ф-82, згідно якої позивачу підлягає сплатити заборгованість з єдиного внеску у розмірі 2 363,43 грн, та від 7 червня 2013 року № Ф-82-У, згідно якої позивачу підлягає сплатити заборгованість з єдиного внеску у розмірі 2 363,43 грн. Зазначені вимоги позивачем отримані не були, про їх існування він дізнався тільки після того, як з жовтня 2013 року почав отримувати пенсію не в повному обсязі.
30 жовтня 2013 року відповідач листом повідомив позивача про наявність боргу перед УПФУ, про прийняття відповідачем спірних вимог та відкриття виконавчого провадження на виконання вимоги УПФУ від 7 червня 2013 року № Ф-82-У. Зазначений лист був отриманий ОСОБА_1 2 листопада 2013 року.
Позивач зазначає, що він звертався до відповідача для отримання копій цих вимог, але не отримав їх.
Також він звертався до ВДВС Сніжнянського РУЮ для отримання копії постанови про відкриття виконавчого провадження на виконання вимоги відповідача № Ф-82-У. Копію зазначеної постанови він отримав від ВДВС Сніжнянського РУЮ 6 листопада 2013 року лише при особистому зверненні до начальника відділу.
Не погодившись із прийнятими вимогами УПФУ та з діями відповідача щодо утриманням на користь УПФУ коштів з його пенсії в рахунок оплати зазначених вище вимог, позивач звернувся до суду з даним позовом (а.с. 2-3).
У судовому засіданніпозивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, обґрунтувавши свої заперечення наступним.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм податкового кодексу України" від 7 липня 2011 року № 3609-V1, який набрав чинності з 6 серпня 2011 року, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. У відповідності до ч. 4 ст. 4 Закону Україні "Про збір та облік єдиною внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, в тому числі, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують у відповідності до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV пенсіонер - це особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 отримує в управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне пенсію за віком, яка призначена на пільгових умовах, умови призначення якої визначені ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На думку управління Пенсійного фонду, позивач не звільнений від сплати за себе єдиного внеску, на час виникнення спірних правовідносин повинен був нараховувати і сплачувати єдиний соціальний внесок в розмірі не менше мінімального єдиного внеску за кожен місяць незалежно від наявності (відсутності) доходу (прибутку), у зв'язку із чим відповідач просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог в повному обсязі (а.с. 36-38).
Заслухавши пояснення позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності, зареєстрований 4 жовтня 2012 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємці2 278 000 0000 004707, місце проживання: 86503, АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 (а.с. 5, 20, 42).
Позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області з 5 жовтня 2012 року (а.с. 33), перебуває на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок) згідно свідоцтва платника єдиного податку серія НОМЕР_2, виданого 10 жовтня 2012 року (а.с. 19, 43), та отримує пенсію за віком відповідно до пенсійного посвідчення НОМЕР_1 від 3 жовтня 2006 року та довідки № 5695 (а.с. 6, 54).
Відповідно до карти страхувальника, станом на 1 липня 2013 року за позивачем обліковується недоїмка перед УПФУ в м. Сніжне зі сплати єдиного внеску у розмірі 2 363,43 грн (а.с. 51-52), яка складається з: недоїмки за ІV квартал 2012 року в розмірі 1169,40 грн, та за І квартал 2013 року в розмірі 1194,03 грн (а.с. 51-52).
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області 13 травня 2013 року прийнято вимогу про сплату боргу № Ф-82, яка була направлена позивачу 17 травня 2013 року та згідно якої позивачу підлягало сплатити заборгованість з єдиного внеску у розмірі 2 363,43 грн (а.с. 38).
Як встановлено в судовому засіданні, зазначена вимога не була отримана позивачем.
Суд не приймає доводи представника відповідача про те, що зазначена вимога була вручена особисто позивачу співробітником пошти 18 травня 2013 року, тому що надане суду на підтвердження цього рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 9650036683213 (а.с. 39) не містить особистого підпису позивача чи когось з членів його родини на підтвердження отримання кореспонденції, а довідка «Укрпошти», також надана суду відповідачем (а.с. 40) не містить у собі а ні підпису, а ні печатки установи, яка її видала.
7 червня 2013 року відповідачем прийнята вимога № Ф-82-У (узгоджена) на зазначену раніше суму заборгованості позивача зі сплати єдиного внеску за період ІV квартал 2012 року - І квартал 2013 року, яка була направлена на адресу ВДВС Сніжнянського МУЮ для примусового виконання (а.с. 41).
12 червня 2013 року державним виконавцем відділу Державної виконавчої служби Сніжнянського міського управління юстиції Герасименко О.О. відрито виконавче провадження № 38434521 про примусове виконання вимоги № Ф-82-У від 7 червня 2013 року, виданої управлінням Пенсійого фонду України в м. Сніжне про стягнення з ОСОБА_1 недоїмки в розмірі 2 363,43 грн (а.с. 11, 55-56).
16 вересня 2013 року державним виконавцем відділу Державної виконавчої служби Сніжнянського міського управління юстиції Петуніною Г.С. винесено постанову про звернення стягнення на заробітну платну, пенсію, стипендію по виконавчому провадженню № 38434521. Відповідно до ч. 2 резолютивної частини цієї постанови з позивача підлягає стягненню на користь управління Пенсійного фонду України недоїмка у розмірі 2 363,43грн по 20% кожного місяця пропорційно пенсії (а.с. 56-57).
У жовтні 2013 року позивач звернувся із запитом до відповідача щодо недоотриманої пенсії, на який управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області 30 жовтня 2013 року надало відповідь № 85/Б-02-01-14 та повідомило, що у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 призначена пенсія за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, він не є особою, що звільнена від сплати за себе єдиного соціального внеску, а тому управлінням було прийнято вимогу № Ф-82 на суму 2 363,43 грн та 7 червня 2013 року сформовано та направлено до органу виконавчої служби узгоджене рішення про сплату боргу № Ф-82-У від 7 червня 2013 року. Як зазначено у листі УПФУ, 20 червня 2013 року управлінням отримано постанову про відкриття виконавчого провадження № 38434521. Також у листі зазначено, що відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії (а.с. 8-10).
4 листопада 2013 року заступником начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Ватуліним О.А. надано відповідь № 3572-Б-01 на звернення ОСОБА_1 відносно сплати внесків та правомірності відрахувань з пенсії. Зазначеною відповіддю позивача повідомлено про те, що сума боргу, яка виникла в тому числі за ІV квартал 2012 року в розмірі 1169,40 грн та за І квартал 2013 року в розмірі 1194,03 грн, узгоджена 23 травня 2013 року та передана для примусового стягнення до органів Державної виконавчої служби 7 червня 2013 року. 12 червня 2013 року відкрито виконавче провадження з примусового виконання цієї вимоги. З жовтня 2013 року з пенсії ОСОБА_1 провадяться відрахування в рахунок сплати недоїмки у розмірі 20 % від пенсії (а.с. 58). Цю відповідь направлено позивачу 4 листопада 2013 року (а.с. 59).
13 листопада 2013 року заступником начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Барановою Т.А. надано відповідь ОСОБА_1 на його звернення щодо примусового стягнення з пенсії коштів, в якій містяться аналогічні пояснення та повідомлено, що за жовтень місяць з позивача на користь УПФУ стягнуто 452,19 грн, залишок станом на 13 листопада 203 року - 1 911,24 грн. Крім цього, з позивача підлягає стягненню виконавчий збір у розмірі 236,34 грн на користь держави (утримання розпочато з 1 жовтня 2013 року, за жовтень місяць стягнуто 45,34 грн, залишок - 191,00 грн); також підлягають стягненню витрати на проведення виконавчих дій в сумі 17,72 грн на користь виконавчої служби (утримання розпочато з 1 жовтня 2013 року, за жовтень місяць стягнуто 3,51 грн, залишок - 14,20 грн). Зазначена відповідь направлена позивачу 13 листопада 2013 року (а.с. 34-35).
Як встановлено в судовому засіданні, станом на час розгляду справи із пенсії позивача на користь відповідача на виконання вимоги № Ф-82-У від 7 червня 2013 року утримано 1356,57 грн. Зазначене не оспорюється сторонами по справі та підтверджується довідкою УПФУ № 5695 від б/д про нарахування ОСОБА_1 пенсії за період липень - грудень 2013 року (а.с. 54), виписками з ПриватБанку (а.с. 60-63) та відомостями з особового рахунку позивача №:166578 про відрахування, наданими суду представником відповідача (а.с. 10, 53).
Не погодившись із зазначеними вимогами та діями відповідача щодо стягнення суми єдиного внеску за період ІV квартал 2012 року - І квартал 2013 року, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Приймаючи рішення по справі, суд керується наступним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, до яких також належить й суд, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на Пенсійний фонд України покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом ПФУ.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п. 7 ч. 1 ст. 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Тобто, відповідач у справі - управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області - є суб'єктом владних повноважень, органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 9 липня 2003 року, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 2464-VI від 8 липня 2010 року та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими для реалізації норм вказаних Законів.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно із ч. 4 ст. 4 цього Закону, особи, зазначені у п. 4 ч. 1 цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску за загальнообов'язкове державне соціальне страхування", положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначене поняття "пенсія" як щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу в 2006 році була призначена пенсія за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням Серії НОМЕР_3, виданим 3 жовтня 2006 року та довідкою управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне від 13 грудня 2013 року № 5695 (а.с. 6, 54).
Проаналізувавши зазначене вище, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 є "пенсіонером за віком" та на нього розповсюджується дія п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Суд критично оцінює посилання відповідача на визначення поняття "пенсійний вік" виключно за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так як законодавством (зокрема, Законом України "Про пенсійне забезпечення") встановлено чітке посилання на зменшення встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку певної категорії громадян.
Оскільки за висновком суду ОСОБА_1 станом на час виникнення спірним відносин є пенсіонером за віком та фізичною особою-підприємцем, який обрав спрощену систему оподаткування та сплачує єдиний податок, суд приходить до висновку про те, що він не зобов'язаний сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, передбачений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску за загальнообов'язкове державне соціальне страхування", тому вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області № Ф-82 від 13 травня 2013 року та № Ф-82-У від 7 червня 2013 року - є протиправними та підлягають скасуванню. Відповідно, позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області повернути незаконно отримані із пенсії позивача суму, суд зазначає наступне.
Як встановлено в судовому засіданні, відділом Державної виконавчої служби Сніжнянсько міського управління юстиції на виконання вимови відповідача № Ф-82-У від 7 червня 2013 року стягнуто з ОСОБА_1 на користь відповідача 1356,57 грн.
Враховуючи висновок суду про незаконність вимог управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області № Ф-82 від 13 травня 2013 року та № Ф-82-У від 7 червня 2013 року, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про зобов'язання відповідача повернути незаконно утримані із пенсії позивача суми у розмірі 1356,57 грн. Відповідно, позовні вимоги позивача і в цій частині також підлягають задоволенню.
Згідно ч. ч. 1 та 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 98, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про скасування вимоги та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області № Ф-82 від 13 травня 2013 року та № Ф-82-У від 7 червня 2013 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області повернути незаконно отримані із пенсії позивача суми у розмірі 1356,57 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 172,05 грн.
Копію постанови направити до ВДВС Сніжнянського міського управління юстиції в Донецькій області - до відома.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 19 грудня 2013 року в присутності позивача та представника відповідача.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений 20 грудня 2013 року.
Суддя Волгіна Н.П.