Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2013 р. Справа №805/13444/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год 50 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Бойка М.І.,
при секретарі Кусти Ю.Ф.,
за участі
представника позивача Коріняко О.В., Теплякова І.О.,
представника відповідача Мартиненко Н.Л..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Донецького обласного військового комісаріату до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про скасування рішення від 18.04.2013 р. № 354/07 про застосування фінансових санкцій в розмірі 170,00 грн.,
В С Т А Н О В И В:
Донецький обласний військовий комісаріат (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька (далі - відповідач) про скасування рішення від 18.04.2013 р. № 354/07 про застосування фінансових санкцій в розмірі 170,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька від 18.04.2013 р. № 354/07 про застосування штрафних санкцій за ухилення від взяття на облік, несвоєчасне подання заяви про взяття на облік, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на позивача було накладено штраф в розмірі 170 грн.
Позивач з даним рішенням не погоджується, оскільки Донецький ОВК до моменту взяття на облік в УПФУ Київського району м. Донецька знаходився на обліку в УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька, куди щомісячно сплачував внески відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та дотримувався вимог ст. 6 зазначеного Закону, що підтверджується відповідними документами та актами звірок з УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька. Донецький обласний військовий комісаріат не зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, оскільки ст. 4 Закону України «Про господарську діяльність у Збройних Силах України» встановлено, що порядок реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах України визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» проведення державної реєстрації військових частин та їх перереєстрація проводиться Міністерством оборони України відповідно до Порядку реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 р. № 749. Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 р. № 118 (зі змінами) присвоєння ідентифікаційних кодів ЄДРПОУ суб'єктам, відомості про яких становлять державну таємницю, здійснюється відповідними центральними органами виконавчої влади, яким Держкомстат передає ці коди для ведення відомчого обліку.
Зазначили, що у зв'язку із специфікою установи позивача та тривалим процесом перереєстрації Міністерством оборони України юридичної адреси Донецького ОВК, останнім одразу після отримання від Міністерства оборони України відповідних документів (директиви Міністра оборони України від 20.03.2009 р. та довідки ЄДРПОУ від 31.08.2012 р. № 424/12), що підтверджують перереєстрацію юридичної адреси Донецького ОВК, позивачем на адресу відповідача було направлено заяву від 04.03.2013 р. № ФЗ/157 про взяття на облік позивача в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька. В заяві зазначено, що на підставі директиви Міністра оборони України від 20.03.2009 р. № 6/3/071 Донецький обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08301764), який знаходився за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Кобозєва, 64 (Ворошиловський район м. Донецька), змінив своє місцезнаходження за юридичною адресою: 83007, м. Донецьк, вул. Буслаєва, 26а (Київський район м. Донецька).
Зазначили, що в довідці ЄДРПОУ від 31.08.2012 р. № 424/12 позивача не вказано юридичної адреси Донецького ОВК та для підтвердження даного факту необхідно було отримати директиву Міністра оборони України, в якій чітко зазначена нова юридична адреса Донецького ОВК. Оскільки позивач діяв в межах чинного законодавства, не припускав порушень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо сплати єдиного внеску та прострочення строків подання заяви про взяття на облік, просили скасувати рішення відповідача від 18.04.2013 р. № 354/07 про застосування фінансових санкцій в розмірі 170,00 грн.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, та просили скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька від 18.04.2013 р. № 354/07 про застосування фінансових санкцій в розмірі 170,00 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідно до п. 1 ч.1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) платниками єдиного внеску є підприємства організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, для осіб, зазначених в пунктах 14 цієї частини.
Взяття на облік осіб, зазначених в абзаці 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», здійснюється не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них відповідної заяви.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2464 розроблено порядок взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який затверджено постановою правління ПФУ України 27.09.2010 р. № 21-6, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 р. за № 995/18290 (далі - Порядок № 21-6)
Так, для взяття на облік в органах ПФУ платники єдиного внеску разом із заявою подають копію свідоцтва про реєстрацію військової частини (п. п.4.3 п. 4 Порядку № 21-6). За матеріалами справи встановлено, що актом від 18.04.2013 р. зафіксовано несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платником єдиного внеску - Донецьким обласним військовим комісаріатом. Згідно довідки від 31.08.2012 р. № 424/12, виданої Головним управлінням оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних сил України дата та номер останньої реєстраційної дії - 31.08.2012 р. Проте заява позивача про взяття на облік до відповідача надійшла 17.04.2013 р., тобто після закінчення 10-денного строку. За таких обставин відповідачем правомірно та обґрунтовано винесено рішення від 18.04.2013 р про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 170 грн. Просили відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи та оцінивши їх наявними доказами в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників єдиного внеску на на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Тобто, позивач, в розумінні зазначених норм Закону, є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 9 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.
Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» проведення державної реєстрації військових частин та їх перереєстрація проводиться Міністерством оборони України відповідно до Порядку реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 р. № 749.
Так відповідно до Порядку реєстрація військових частин як суб'єктів господарської діяльності проводиться Міноборони відповідно до цього Порядку та Положення про порядок ведення реєстру військових частин як суб'єктів господарської діяльності, що затверджується Міноборони. Рішення про включення військової частини до реєстру або про відмову у реєстрації приймається на підставі подання про реєстрацію військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 р. № 118 (зі змінами) присвоєння ідентифікаційних кодів ЄДРПОУ суб'єктам, відомості про яких становлять державну таємницю, здійснюється відповідними центральними органами виконавчої влади, яким Держкомстат передає ці коди для ведення відомчого обліку.
Суб'єктами Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (далі - Реєстр) є юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, що знаходяться на території України та провадять свою діяльність на підставі її законодавства (далі - суб'єкти). Присвоєння ідентифікаційних кодів з Реєстру здійснюється: державними реєстраторами - суб'єктам, на яких поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»; органами державної статистики - суб'єктам, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» і відомості про які не становлять державну таємницю; відповідними центральними органами виконавчої влади - суб'єктам, відомості про які становлять державну таємницю. Таким органам Держстат передає ідентифікаційні коди для ведення відомчого обліку. Порядок передачі ідентифікаційних кодів для присвоєння їх суб'єктам затверджується Держстатом разом з відповідними центральними органами виконавчої влади. Ідентифікаційний код зберігається за суб'єктом, якому він присвоєний, протягом усього періоду його існування і є єдиним.
Судом встановлено, що відповідно з повідомленням про взяття на облік платника єдиного внеску від 25.06.2012 р. № 10334/07 Донецький обласний військовий комісаріат взятий на облік в управлінні Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька з 03.03.1992 р.
Відповідно до довідки ЄДРПОУ від 31.08.2012 р. № 424/12, виданої Головним управлінням оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України, позивачу присвоєно ідентифікаційний код 08301764, зазначено місцезнаходження м. Донецьк, дата первинної реєстрації 05.06.2001 р, дата та номер останньої реєстраційної дії - 31.08.2012 р. Вид діяльності позивача за КВЕД - діяльність у сфері оборони.
Відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю. До державної таємниці у порядку, встановленому ч.1 ст. 8 Закону України «Про державну таємницю» відноситься інформація у сфері оборони: про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань.
Відповідно до журналу обліку вхідних документів позивача за записом № 1406 від 25.09.2012 р. вищезазначена довідка отримана останнім саме 25.09.2012 р., проте в довідці від 31.08.2012 р. № 424/12 не вказано юридичної адреси Донецького ОВК.
Згідно з довідкою позивача від 16.10.2013 р.№ 522 встановлено, що директива Міністра Оборони України від 20.03.2009 р. № 6/3/071 щодо визначення нової юридичної адреси надійшла на адресу Донецького обласного військового комісаріату 25.02.2013 р. за вхідним № 118.
Позивачем на адресу відповідача було направлено заяву від 04.03.2013 р. № ФЗ/157 (отримана відповідачем 06.03.2013 р.) про взяття на облік позивача в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька. В заяві зазначено, що на підставі директиви Міністра оборони України від 20.03.2009 р. № 6/3/071 Донецький обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08301764), який знаходився за адресою: 83000, м. Донецьк, вул. Кобозєва, 64 (Ворошиловський район м. Донецька), змінив своє місцезнаходження за юридичною адресою: 83007, м. Донецьк, вул. Буслаєва, 26а (Київський район м. Донецька). Позивачем заява про взяття на облік подана в межах 10-денного строку з дня виникнення змін щодо юридичної адреси позивача.
Відповідач листом від 20.03.2013 р. № 5457/07 повідомив позивача про необхідність надання заяви встановленого зразка та свідоцтва про реєстрацію військової частини для подальшої реєстрації позивача.
Позивач листом від 11.04.2013 р. № ФЗ/316 направив відповідачу заяву та довідку з ЄДР № 424/12 від 31.08.2012 р. для взяття на облік платника єдиного внеску.
Відповідачем 18.04.2013 р. прийнято рішення № 354/07 про застосування штрафних санкцій за ухилення від взяття на облік, несвоєчасне подання заяви про взяття на облік, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким до позивача було застосовано штрафні санкції в розмірі 170 грн.
Крім того, відповідачем 19.04.2013 р. прийнято повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску - Донецького обласного військового комісаріату з 17.04.2013 р.
Також суд вважає зазначити, що позивач - Донецький ОВК до взяття на облік в УПФУ Київського району м. Донецька знаходився на обліку в УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька по квітень 2013 р. включно, куди щомісячно сплачував внески відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», що підтверджується актом УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька від 13.05.2013 р. № 03-18/158, розписками про одержання звітів за березень та квітень 2013 р., карткою особового рахунку платника єдиного внеску про відсутність недоїмки зі сплати єдиного внеску.
Беручи до уваги викладене, здійснивши аналіз матеріалів справи та пояснень представників позивача, представника відповідача у їх сукупності, суд дійшов висновку, що докази, надані до справи позивачем містять вичерпну інформацію, яка об'єктивно спростовує правомірність спірного рішення.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що відповідач під час прийняття спірного рішення діяв на підставі, у межах повноважень проте не у спосіб що передбачені законами України, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно із вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 181, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Донецького обласного військового комісаріату до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про скасування рішення від 18.04.2013 р. № 354/07 про застосування фінансових санкцій в розмірі 170,00 грн. - задовольнити.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька від 18.04.2013 р. № 354/07 про застосування фінансових санкцій в розмірі 170,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Донецького обласного військового комісаріату (8307, м. Донецька, вул. Буслаєва, 26А, ЄДРПОУ 08301764) судовий збір в розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 15 листопада 2013 року в присутності представників позивача та представника відповідача.
Постанова виготовлена в повному обсязі 20 листопада 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Бойко М.І.