Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2013 р. Справа №2а/0570/11677/2012
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: о 13 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С. при секретарі судового засідання Швидуновій Х.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Шахтарську Донецької області до Державного підприємства "Дирекція з реструктуризації шахтного фонду" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Постніківська-2" про стягнення пені за порушення строків сплати обов'язкових внесків у сумі 38177,78 грн., -
за участю представників сторін:
від позивача Жукова С.О., за дов. № від 24.10.2013 р.
від відповідача не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Шахтарську Донецької області звернулися до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного підприємства "Дирекція з реструктуризації шахтного фонду" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Постніківська-2" про стягнення пені за порушення строків сплати обов'язкових внесків у сумі 38177,78 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зареєстрований у Фонді як страхувальник і повинен дотримуватися вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Відповідно до Акту перевірки правильності нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 90 від 15.06.2012 року на несплачену відповідачем суму недоїмки донараховано пеню в сумі 38177,78 грн. У добровільному порядку відповідач нараховану пеню не сплатив, тому позивач просив стягнути вказану суму у судовому порядку. В якості правового обґрунтування позову позивач посилався на положення пункт 7 розділу 8 Прикінцевих положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п. 2.1. Порядку стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, яка затверджена постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 30.11.2010 року № 31, та п.5.1 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12.07.2007 року № 36, згідно якої не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються з нарахуванням пені.
У зв'язку з викладеним, позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Шахтарську Донецької області пеню за порушення строків сплати обов'язкових внесків у сумі 38177,78 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позов у повному обсязі та просила про його задоволення з підстав, викладених у позовній заяві.
У судове засідання сторони не з'явились.
Проте, від відповідача до суду повернувся поштовий конверт з відміткою про причину повернення поштового відправлення «За зазначеною адресою не проживає».
Оскільки судові повістки по справі, направлені відповідачу рекомендованими листами за адресою його місцезнаходження, а саме: 83102, м. Донецьк, вул. Стадіонна, 1, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про судовий розгляд справи виходячи з того, що частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Представник позивача в судовому засіданні не заперечувала проти розгляду справи у відсутності представника відповідача.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.09.2012 р., яку було залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.11.2012 р., у задоволенні позову Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Шахтарську Донецької області про стягнення пені за порушення строків сплати обов'язкових внесків у розмірі 38177,78 грн. - відмовлено повністю.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.09.2013 року касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Шахтарську Донецької області задоволено частково. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.09.2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.11.2012 року у справі № 2а/0570/11677/2012 скасовано. Справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Судом встановлено, що Державне підприємство "Дирекція з реструктуризації шахтного фонду", ідентифікаційний код 36061246 є юридичної особою, ідентифікаційний код 36381006 (Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Серії АВ № 782115).
Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шахтарську Донецької області проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Відокремленого підрозділу "Шахта "Постніківська - 2" за період з 26.05.2011 року по 15.06.2012 року.
За результатами перевірки складений акт № 90 від 15.06.2012 року, яким виявлені порушення строків сплати страхових внесків, встановлено недоїмку по сплаті страхових внесків в сумі 391040,72 грн. та донараховано пеню за несвоєчасне перерахування внесків в сумі 38177,78 грн. за період з 25.05.2011 року по 04.04.2012 року.
Страхувальник, що перевірявся,- відокремлений підрозділ "Шахта "Постніківська-2" ДП "Дирекція з реструктуризації шахтного фонду" з вказаним актом перевірки та нарахованою пенею не погодився, подав заперечення до акту перевірки, в яких зазначив, що жодним Законом не передбачено відповідальність за несвоєчасну сплату страхових внесків, вказана відповідальність не може бути встановлена підзаконним нормативно-правовим актом, а тому нарахування пені є безпідставною.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" страхування від нещасного випадку та професійного захворювання здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105-XIV від 23.09.1999 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Частиною 2 статті 52 Закону № 1105 (у редакції, чинній до 01 січня 2011 року) встановлювалося, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (№ 2464-VI), згідно з вимогами Прикінцевих та перехідних положень якого ч. 2 ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" виключено.
Проте, вказана обставина не скасовує відповідальність страхувальника за вчинення відповідних порушень.
Абзацом 5 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Відповідно до абз. 6 п. 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування збережено повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій.
Таким чином, вказана норма передбачає вчинення органами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.
На реалізацію наведених положень Закону № 2464 правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України прийняло постанову від 30 листопада 2010 року № 31 "Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України".
Пунктом 2 цієї постанови визнано такою, що втратила чинність постанова правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року № 36 "Про затвердження Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України".
При цьому встановлено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 01 січня 2011 року, здійснюється відповідно до цієї ж Постанови №36, яка втратила чинність.
Відповідно до п. 4.12 Інструкції страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.
Згідно з п. 5.1 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Пунктами 8.6 та 8.7 Інструкції встановлено, що суми донарахованих страхових внесків, пені та штрафів сплачуються до Фонду страхувальниками в десятиденний термін з дня складання акта перевірки окремим платіжним дорученням, у рядку призначення платежу вказуються дата перевірки, номер акта і період. Сума додатково нарахованих страхових внесків за матеріалами перевірки у разі їх несплати в установлений строк стягується у судовому порядку, якщо інше не передбачено законодавством.
Відповідно до ч. 5 ст. 227 Кодексу адміністративного судочинства України висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.
Так, в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 19.09.2013 року зазначено, що судами попередніх інстанцій не було встановлено, за який саме період у відповідача виникла перед позивачем заборгованість зі сплати страхових внесків, на яку нарахована спірна сума пені, оскільки, хоча в Акті перевірки правильності нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 90 від 15.06.2012р. вказано, що перевірка повноти та своєчасності сплати відповідачем страхових внесків до Фонду та їх витрачання здійснювалась за період з 26.05.2011р. по 15.06.2012р., проте, при цьому, в ньому зазначено, що станом на 01.06.2012р. заборгованість зі сплати страхових внесків складає 95502,05 грн., в тому числі: за травень 2010 року - 41792,52 грн., липень 2010 року - 24384,31 грн., жовтень 2010 року - 7721,23 грн., грудень 2010 року - 21603,99 грн.; при цьому, попередні акти перевірок, з яких можливо було б встановити період, за який нарахована заборгованість, в матеріалах справи відсутні.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, розшифровки періоду виникнення недоїмки зі сплати страхових внесків Відокремленого підрозділу "Шахта "Постніківська-2" ДП "Дирекція з реструктуризації шахтного фонду", заборгованість зі сплати страхових внесків у відповідача виникла саме до 01 січня 2011 року.
У судовому засіданні встановлено, що відповідачем станом на момент розгляду справи заборгованість не погашено.
В контексті викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення з Державного підприємства "Дирекція з реструктуризації шахтного фонду" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Постніківська-2" пені за порушення строків сплати обов'язкових внесків у сумі 38177,78 грн. є обґрунтованими та документально підтвердженими, а отже такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2-15, 69-71, 94, 98, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Шахтарську Донецької області до Державного підприємства "Дирекція з реструктуризації шахтного фонду" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Постніківська-2" про стягнення пені за порушення строків сплати обов'язкових внесків у сумі 38177,78 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Дирекція з реструктуризації шахтного фонду" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Постніківська-2" (код ЄДРПОУ 36061246) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Шахтарську Донецької області пеню у розмірі 38177 (тридцять вісім тисяч сто сімдесят сім) грн. 78 коп.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 26 листопада 2013 року у присутності сторін, що з'явились.
Повний текст постанови складено та підписано 02 грудня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ткаченко Т.С.