Постанова № 36449438, 03.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2013
Номер справи
805/16184/13-а
Номер документу
36449438
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2013 р. Справа №805/16184/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 20 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Козаченка А.В.,

при секретарі Широбокові І.В.

з участю:

представника позивача: Піднибесного А.П.

представника відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Родинського комунального багатопрофільного підприємства комунального господарства про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Родинського комунального багатопрофільного підприємства комунального господарства про стягнення штрафних санкцій.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14.11.2012р. відносно відповідача було складено припис № 02/18-04-113-П/2, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики до 20.06.2013р. Припис було отримано та підписано представником відповідача без заперечень і скріплено відповідною печаткою.

06.08.2013р. актом перевірки № 02/11-22-64-А представник позивача встановив факт невиконання відповідачем вищевказаного припису, строк виконання якого скінчився. Акт перевірки було складено в присутності представника відповідача.

09.08.2013р. на підставі акту перевірки № 02/11-22-64-А від 06.08.2013р. за невиконання вимог припису на відповідача було накладено штрафні санкції в розмірі 5100, 00грн.

Так як відповідач в добровільному порядку штраф, позивач просив стягнути з відповідача відповідну суму штрафних санкцій на користь Державного бюджету.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення, аналогічні позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Родинське комунальне багатопрофільне підприємство комунального господарства є юридичною особою, код ЄДРПОУ 37803038 (а.с. 12).

Приписом від 14.11.2012р. № 02/18-04-113-П/2 (а.с. 7) було зобов'язано відповідача усунути до 20.06.2013р. виявлені під час проведення перевірки недоліки.

Суд звертає увагу, що доказів щодо оскарження вищевказаного припису сторонами не надано.

Під час проведення перевірки виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: виконання припису від 14.11.2012р. № 02/18-04-113-П/2 було виявлено ухилення від виконання вимог припису з боку відповідача, про що було складено відповідний акт № 02/11-22-64-А (а.с. 8). Відповідач з актом ознайомлений, про що свідчить відповідний підпис уповноваженої особи та печатка підприємства.

Постановою № 02/10-02-136 від 09.08.2013р. (а.с.10) про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання за ухилення від виконання вимог припису Держенергонагляду №02/18-04-113-П/2 від 14.11.2012р. на відповідача було накладено штраф в у розмірі 5100, 00 грн., та зазначено, що сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України протягом 15 днів з дня прийняття постанови. Вказану постанову відповідач отримав 20.08.2013р. про що свідчить відповідний підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 11).

Суд зазначає, що доказів оскарження вищевказаної постанови сторонами не надано.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007р. N 877-V (далі - Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" ). Дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до пункту 4 статті 4 цього закону виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначені Законом України "Про теплопостачання" від 02.06.2005р. N 2633-IV (далі - Закон України "Про теплопостачання" ) та Законом України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. N 575/97-ВР (далі - Закон України "Про електроенергетику" ).

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про теплопостачання", цей закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом (контролем) у сфері теплопостачання, експлуатацією теплоенергетичного обладнання та виконанням робіт на об'єктах у сфері теплопостачання суб'єктами господарської діяльності незалежно від форми власності.

Відповідач, є споживачем електричної енергії у розумінні статті 1 Закону України "Про електроенергетику", права та обов'язки якого визначені статтями 25, 26 Закону України "Про електроенергетику". Відповідно до приписів статті 26 Закону України "Про електроенергетику", споживач електроенергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; забезпечити безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан.

Законом України "Про електроенергетику" (стаття 9) встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Відповідно до п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року (далі-Положення № 929), державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до пункту 4 Положення № 929, завданнями та функціями державного енергетичного нагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії; дотриманням споживачами електричної енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової); вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання; проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії.

До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи: головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях); державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Держенергонагляд очолює Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду. Керівники Держенергонагляду у відповідних регіонах є заступниками головного державного інспектора України з енергетичного нагляду у відповідному регіоні. Керівники структурних підрозділів інспекції, їх заступники, начальники секторів, керівники територіально відокремлених підрозділів інспекцій є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду. Інші спеціалісти, що виконують функції державного енергетичного нагляду, є державними інспекторами (старшими державними інспекторами) з енергетичного нагляду.

Підпунктом 4 пункту 13 Положення № 929 передбачено, що Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.

Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (пункт 15 Положення).

Відповідно до пункту 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Приписом є обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Як вбачається з наведеного вище, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є органом, якому положеннями Закону України "Про електроенергетику" надані повноваження здійснення державного нагляду у сфері електроенергетиці. В порядку здійснення планових заходів з державного нагляду посадовою особою державної інспекції з енергетичного нагляду було виявлено порушення відповідачем Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007р. N 71, внаслідок чого посадовою особою інспекції Держенергонагляду був складений припис № 02/18-04-113-П/2 від 14.11.2012р. із приписанням відповідачу вчинити заходи, направлені на усунення виявлених порушень.

Зазначений припис є актом реагування органом здійснення державного нагляду на виявлені порушення та є обов'язковим до виконання. В матеріалах справи відсутні такі документи, які підтверджували би оскарження відповідачем припису № 02/18-04-113-П/2 від 14.11.2012р., яким відповідачу було приписано усунути виявлені порушення в строк до 20.06.2013р. Будь-які заяви чи клопотання щодо продовження строків виконання припису відповідачем не заявлялися.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

Зазначене вище свідчить про наявність правових підстав для здійснення органом державного нагляду заходу у вигляді здійснення перевірки виконання відповідачем винесеного припису.

Щодо прийняття постанови про застосування штрафних санкцій суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Частиною 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, у тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Норма аналогічного змісту міститься у пункті 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року. Пунктом 3 цього положення державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії уповноважені накладати штрафи.

Пунктами 7-11 цього положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформлюється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою Держенергонагляду.

Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення (пункт 10 Положення, затвердженого постановою кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року).

Частиною 2 пункту 10 Положення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року передбачено, що у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Згідно із п. 2 ст. 31 Закону України "Про теплопостачання", за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку по те, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 02/10-02-136 від 09.08.2013 р. є обов'язковою до виконання. Зазначена постанова була отримана відповідачем та не оскаржувалася в судовому порядку, сума застосованого штрафу не була сплачена в строки, передбачені чинним законодавством України, з огляду на що, нарахована сума штрафу в сумі 5100,00 грн. підлягає стягненню в судовому порядку за прямою вказівкою пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року.

Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачем вимог про стягнення суми штрафної санкції за постановою Держенергонагляду № 02/10-02-136 від 09.08.2013р.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 9, 27 Закону України "Про електроенергетику", статтями 4, 5, 6, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 929 від 07 серпня 1996 року, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року, статтями 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Родинського комунального багатопрофільного підприємства комунального господарства про стягнення штрафних санкцій, - задовольнити.

Стягнути з Родинського комунального багатопрофільного підприємства комунального господарства (85310, Донецька обл., м.Красноармійськ, м. Родинське, вул. Маяковського, б. 17, ЄДРПОУ 37803038) суму штрафу у розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, 00 (нуль) копійок на користь Державного бюджету України (п/р 31110106700060 ДКУ у м. Красноармійськ ГУДКСУ В Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 37803022).

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті та її вступну та резолютивну частину проголошено в судовому засіданні 03.12.2013р.

Повний текст постанови складено 09.12.2013р.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Козаченко А.В.