ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" грудня 2013 р. Справа № 926/1041/13
За позовом Чернівецького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області До приватного підприємця ОСОБА_1 с.Іспас Вижницького району Чернівецької області Про відшкодування шкоди в сумі 26350 грн., заподіяної внаслідок засмічення земельної ділянки Суддя Гушилик С.М.За участю представників:Від позивача: Книговський В.О. - зав.юридичним сектором, (дов. №1 від 08.01.2013р.) Від відповідача: не з'явився В засіданні приймав участь прокурор - Шановська Ю.М. Рішення винесено 30.12.2013 року в зв'язку з оголошеною на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України перервою.
СУТЬ СПОРУ: Чернівецький міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері 14.10.2013 року звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області до приватного підприємця ОСОБА_1 с.Іспас Вижницького району Чернівецької області про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок засмічення земельної ділянки в сумі 26350 грн.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на те, що 23.05.2013 року спеціалістами Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо використання та охорони орендованої земельної ділянки, землекористувачем якої є приватний підприємець ОСОБА_1, якою встановлено, що на ділянці яка належить відповідачу розташований стрічкопильний верстат, та зазначена ділянка засмічена промисловими відходами. За результатами перевірки складено акт від 23.05.2013р., який підписаний відповідачем без заперечень. На підставі виявленого порушення винесено припис № 02/142 від 23.05.2013р. та протокол про адміністративне правопорушення від 30.05.2013р. № 003592, а також винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 003592 від30.05.2013р., якою приватного підприємця ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53 кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 грн.
Відповідно до «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 №171 (із змінами в редакції згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 №149 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 за №442/13689, (далі - Методика), загальна сума шкоди заподіяної засміченням земельної ділянки землекористувачем промисловими відходами становить 26350 грн.
Ухвалою суду від 14.10.2013 року порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 28.10.2013 року.
Ухвалою суду від 28.10.2013 року розгляд справи відкладено на 11.11.2013 року в зв'язку з відсутністю представника відповідача.
В судовому засіданні, яке відбулося 11.11.2013 року за усним клопотанням відповідача оголошено перерву.
В своєму відзиві на позов заперечує, посилаючись на те, що позивачем під час перевірки не встановлено, чи належить земельна ділянка приватному підприємцю ОСОБА_1, також не з'ясовано що саме приватним підприємцем ОСОБА_1 були нанесені зазначені збитки, крім того, при нарахуванні вказаної шкоди, позивачем невірно зроблено розрахунок шкоди, так як останнім невірно визначено цільове призначення земельної ділянки.
Ухвалою суду від 15.11.2013 року розгляд справи відкладено на 10.12.2013 року.
В своїх поясненнях на відзив позивач заперечує проти доводів відповідача, посилаючись на наступне.
Акт перевірки від 23.05.2013р. був підписаний відповідачем без будь-яких заперечень, згідно витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, діяльність відповідача пов'язана з утворенням відходів деревини, згідно офіційного витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку (довідка) відділу держземагенства у Вижницькому районі від 03.06.2013 №02/421 визначена нормативна грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки, яка становить 10,54 грн., та яка правомірно застосована державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища під час розрахунку розміру шкоди, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища із дотриманням приписів Методики, на місці в присутності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та інженера-землевпорядника Іспаської сільської ради Дениса О.Г. було визначено об'єм відходів деревини засмічених земельних ділянок, про що зазначено в акті перевірки від 23.05.2013р.
Ухвалою суд від 16.12.2013 року строк розгляду справи за письмовим клопотанням сторін продовжено на 15 днів, а розгляд справи призначено на 27.12.2013 року.
В судовому засіданні, яке відбулося 27.12.2013 року, відповідач підтирав свої заперечення на позов та частково визнав позовні вимоги. В цьому ж судовому засіданні оголошено перерву до 30.12.2013 року.
В судовому засіданні, яке відбулося 30.12.2013 року позивач та прокурор підтримали свої позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засіданні не з'явився, причини нез'явлення суду не повідомив, хоча і був повідомлений про час і місце судового засідання належним чином.
Розглянувши подані документи, з'ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області від 20.05.2013р. № 93 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Чернівецькій області Пантеро І.П. проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо використання та охорони земельної ділянки, яка знаходиться в с.Іспас Винницького району Чернівецької області, за результатами якої складено відповідний Акт перевірки.
В даному акті перевірки зазначено, встановлено, що землекористувач фізична особа-підприємець, ОСОБА_1 використовує земельну ділянку площею 0,30га в с. Іспас Вижницького району Чернівецької області для обслуговування стрічкопильного верстату в с. Іспас Вижницького району, при цьому документи, що посвідчують право на земельну ділянку відсутні, що є порушенням ст.ст.125,126 Земельного кодексу України.
Натурною перевіркою земельної ділянки встановлено, що на ній розташований стрічкопильний верстат. У результаті господарської діяльності гр. ОСОБА_1 допущено засмічення землі промисловими відходами (відходами деревини), що є порушенням ст. 96 Земельного кодексу України та ст.35 Закону України «Про охорону земель». Засмічена земельна ділянка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови. При обстеженні землі виявлено 2 (дві) ділянки несанкціонованого складування промислових відходів:
- 1 ділянка засмічена промисловими відходами, а саме стружкою деревини, довжина-5,0 м, ширина-5,0 м, висота-1,0м, площа засмічення-25 м кв.,
- 2 ділянка засмічена промисловими відходами, а саме стружкою деревини, довжина -10 м, ширина - 10 м, висота засмічення - 2,0 м куб., площа засмічення - 100 м. кв.
За фактом засмічення земельної ділянки винесено припис № 02/142 від 23.05.2013р., яким зобов'язано ОСОБА_1 ліквідувати засмічення земельної ділянки прилеглої території до стрічкопильного верстату в с.Іспас Вижницького району до 23.06.2013 року та складено протокол про адміністративне правопорушення від 30.05.13р. № 003592 і винесено постанову від 30.05.13р. № 003592 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. за правопорушення, передбачене ст.53 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вказаний штраф був сплачений відповідачем.
Згідно розрахунку проведеного на підставі «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства» №171 (далі - Методика) загальна сума шкоди становить 26350 грн., яка розрахована за формулою (Ршз= А х Б х Гоз хПдзхК33хКнвхКег) де
Ршз - розмір шкоди від засмічення земель (у гривнях);
А - питомі витрати на ліквідацію наслідків засмічення земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5 (постійна величина);
Б - коефіцієнт перерахунку, що при засмічені земельної ділянки побутовими, промисловими та іншими відходами дорівнює 10, а небезпечними (токсичними відходами -100 (перемінна величина 10);
Гоз- нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала засміченні грн.м.кв.;
Пдз - площа засмічено земельної ділянки м.кв. (за актом перевірки 125,0м.кв.);
К33- коефіцієнт, засмічення земельної ділянки, що характеризує ступінь засмічення її відходами, який визначається за додатком 6 (значення коефіцієнта 4);
Кнв- коефіцієнт, небезпеки відходів, який визначається за додатком 5 (значення коефіцієнта 1);
Кег- коефіцієнт, еколого-господарського значення земель визначається за додатком 2 (значення коефіцієнта 1).
Статтею 1 Закону України «Про відходи» визначено, що відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до ч. 1 ст.33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
Згідно з частинами 4 та 5 наведеної статті, зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини (ч. 7 ст.33 Закону України «Про відходи»).
Недопущення зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах віднесено п. з) ч. 1 ст.17 Закону України «Про відходи» до обов'язків суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами.
Пунктом «а» ч. 1 ст.42 Закону України «Про відходи» передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть цивільну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків.
Стаття 43 Закону України «Про відходи» закріплює, що підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно з ч. 1 ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Для відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення природно-ресурсного, природоохоронного законодавства про забезпечення екологічної безпеки необхідна наявність таких умов відповідальності, як безпосередній причинний зв'язок між відповідними діями (бездіяльністю), шкодою та виною відповідача.
Судом встановлено, що заподіяна відповідачем навколишньому природному середовищу шкода підтверджується належними доказами, наявними в справі, а саме: актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України, протоколом про адміністративне правопорушення, постановою про накладення адміністративного стягнення.
Як визначено п. 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. № 464, акт перевірки - це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання. Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України від 23.05.2013 року ніким не оскаржувався та є чинним.
У спірних правовідносинах для визначення розміру заподіяної шкоди підлягає застосуванню Методика № 171, пункт 2 якої визначає засмічення земель як наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.
Відповідно до підпункту 1.2 п. 1 Методики № 171 визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, за якою позивачем обчислено розрахунок заявленої до стягнення шкоди, визначено, що ця Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності.
Згідно з п.п. 3.1.-3.3 Методики № 171, землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності чи впливу інших чинників. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових шкодочинних речовин, яких раніше не було, а і збільшенням вмісту речовин, що перевищує їх граничнодопустиму концентрацію, які характерні для складу незабрудненого ґрунту або у порівнянні з даними агрохімічного паспорта (для земель сільськогосподарського призначення). Землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.
Згідно пп. 5.1 п. 5 Методики № 171, розміри шкоди обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення.
Розмір шкоди внаслідок засмічення земель визначається за формулою № 6, наведеній в п. 5.5. п. 5 цієї Методики. При цьому, основою розрахунків розміру шкоди від засмічення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала засмічення, коефіцієнт небезпеки відходів, коефіцієнт еколого - господарського значення земель.
Довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що зазнала засмічення, надають територіальні органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (пункти 5.2., 5.6 Методики).
Для розрахунку розміру шкоди внаслідок засмічення земель показник нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала засмічення Гоз був взятий з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку відділу Держкомзему у Вижницькому районі Чернівецької області Головного управління Держкомзему у Чернівецькій області від 03.06.2013р. № 02/421. згідно цього витягу нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки дорівнює 10,54грн. за кв.м. У цьому ж витягу цільове призначення земельної ділянки вказано інші відкриті землі.
Грошова оцінка земель, по яких не проведено їх визначення, здійснюється за підпунктом 4.7.1 цієї Методики.
Розрахована за підпунктом 4.7.1 цієї Методики грошова оцінка використовується в формулі 6 замість нормативної грошової оцінки земельної ділянки Гоз (нормативно грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала засмічення).
Грошова оцінка земель, по яких не проведено її визначення, здійснюється із застосуванням відповідних понижуючих коефіцієнтів до нормативної грошової оцінки угідь, зазначених нижче по відповідному адміністративному району:
є) для відкритих земель - до нормативної грошової оцінки пасовищ: 0,5.
Довідку про віднесення земельної ділянки що зазнала засмічення до категорії за цільовим призначенням надають територіальні органи спеціально уповноважені органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Проте, як вбачається зі справи довідки такої немає, а Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку 1 м.кв., що наданий відділом Держземагенства у Вижницькому районі за №02/421 від 03.06.2013 року, не містить даних про те, що це є землі громадської та житлової забудови, як вказано в акті перевірки екологічної інспекції від 23.05.2013 року, а зазначено що цільове призначення земельної ділянки - інші відкриті землі. Також у цьому Витягу не зазначено та зазначено неправильно місце знаходження земельної ділянки та власника (користувача), а також не вказано площа засміченої земельної ділянки.
Порівнюючи Розрахунок відшкодування шкоди та Витяг про нормативну грошову оцінку неможливо встановити яка застосована при розрахунку нормативно грошова оцінка 1 м.кв. земельної ділянки цільовим призначенням - для громадської та житлової забудови чи цільовим призначенням - інші відкриті землі, фактично це є земельна ділянка сільськогосподарського призначення.
У відповідності з додатком 1 до пунктів 3,5, 3.1., 3.9., 3.10. «Порядку нормативно грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затв.Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України та Академії аграрних наук 27.01.2006 №18/15/21/11, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 05.04.2006р. №388/12262 - коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф) на земельні ділянки - інші відкриті землі в межах населеного пункту мають коефіцієнт 0,1, а у Витягу від 03.06.2013 року в графі 13 цей коефіцієнт дорівнює 0,5, таким чином, нормативна оцінка землі дорівнює 2,11 грн.м.кв., яка розраховується за формулою:
Цн = Цнм х' Км2 х Кф х Км3 х Кі, де
Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
Цнм - середня вартість одного квадратного метра земель населеного пункту в залежності від регіональних факторів місця розташування (згідно витягу ця розрахункова величина дорівнює 12,24 грн.);
Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (згідно витягу коефіцієнт дорівнює 1,04);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо) (згідно витягу коефіцієнт дорівнює 0,5);
Км3 - локальний коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони (згідно витягу коефіцієнт дорівнює 1,32).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки підлягає індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року N 783 (783-2000-п) «Про проведення індексації грошової оцінки земель» (згідно витягу коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки дорівнює 1,254).
Цн= 12,24 х 1,04 х 0,1 х 1,32 х 1,254 = 2,11 грн./м2.
Таким чином судом встановлено, що позивачем помилково було застосовано коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) 0,5 тоді як мало бути застосовано коефіцієнт 0,1.
Отже, загальна сума відшкодування шкоди (Ршз) від засмічення земельної ділянки користувачем ОСОБА_1 промисловими відходами, з врахуванням зміни нормативної грошової оцінки квадратного метра земельної ділянки, складає 5275 грн. (Ршз= 0,5 х 10 х 2,11 х125х4х1х1 = 5 275,00 грн.).
За таких обставин позов підлягає задоволенню частково.
Судові витрати віднести на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом, пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 с.Іспас Вижницького району Чернівецької області (код НОМЕР_1) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області м.Чернівці, вул. Шевченка, 71-А, код 37978189 на р/р 33118331700016, МФО 856135 УДКСУ у Винницькому районі, ОКПО 37984590, код платежу 24062100) шкоду в сумі 5275 грн.
3. Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 с.Іспас Вижницького району Чернівецької області (код НОМЕР_1) в дохід державного бюджету 344,10 грн. судового збору.
4. В решті позову відмовити за безпідставністю.
Повний текст рішення складено 30.12.2013 року
Суддя С.М. Гушилик