ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 грудня 2013 року 10:52 № 826/17357/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., при секретарі судового засідання Абросімову Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області
про визнання незаконною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23.12.2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 26.12.2013 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.11.2013 р. відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1) до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області (далі також - відповідач, ІДАБК у Київській області), в якому позивач просить визнати незаконною та скасувати постанову № А-1410/9 від 14.10.2013 р. про накладення штрафу на ОСОБА_1 в сумі 1190,00 грн., зобов'язати в зазначені законом строки надати реєстраційний номер (дозвіл) повідомлення про початок будівельних робіт.
В судове засідання 23.12.2013 р. представники сторін прибули.
Представником позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримано в повному обсязі, в обґрунтування позовних вимог посилається на відсутність у ОСОБА_1 реєстраційного номеру повідомлення про початок виконання будівельних робіт на об'єкті - «Будівництво садового будинку в СТ «Бичаки» за будівельною адресою: АДРЕСА_1», направленого нею в липні 2013 року до ІДАБК у Київській області відповідно до частини першої статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". До отримання реєстраційного номеру будівельні роботи на об'єкті позивачем не починалися, а тому і не вчинялись дії щодо повідомлення органу місцевого самоврядування та органу у сфері пожежної та техногенної безпеки про направлення повідомлення інспекції про початок виконання будівельних робіт.
Відповідач проти позову заперечує (письмові заперечення від 23.12.2013 р.) та вважає свої дії законними, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Представник відповідача звертає увагу, що надаючи зауваження до акту перевірки, позивачем підтверджено факт неповідомлення орган місцевого самоврядування та орган у сфері протипожежної та техногенної безпеки про направлення до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, Окружним адміністративним судом міста Києва, встановлено, що 06 вересня 2013 року головним державним інспектором Інспекційного відділу №2 Інспекційного управління №2 Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області в присутності ОСОБА_1 на підставі направлення №3015.13/09/02 від 20.08.2013р. проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами перевірки встановлено, що на земельній ділянці, відведеній для садівництва (державний акт на право власності на земельну ділянку серії РІ №204941 від 17.12.2003р.) згідно будівельного паспорту №66 від 09.04.2013р., виданого відділом містобудування та архітектури Бориспільської райдержадміністрації, планується будівництво садового будинку розмірами згідно плану 18,13м х 21,00м.
Під час перевірки достовірності даних в повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 30.07.2013р. вх.№7/10-0-3007/44 та фактичних обставин справи недостовірних даних в повідомленні про початок виконання будівельних робіт не виявлено, проте за результатами позапланової перевірки встановлено порушення п. 7 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №466 від 13.04.2011р., а саме, позивачем в семиденний термін з моменту направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до Інспекції не повідомлено орган місцевого самоврядування та орган у сфері протипожежної та техногенної безпеки.
За результатами перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 06.09.2013р. При отриманні акту перевірки ОСОБА_1 на зворотній сторінці акту зазначено зауваження щодо здійснення перевірки наступного змісту: «повідомлення не були направлені, оскільки при поданні повідомлення про початок виконання будівельних робіт ніхто не попередив про їх направлення».
02.10.2013р. відповідачем видано припис №С-0210/2 від (отриманий позивачем 02.10.2013р.) про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил у строк до 30.12.2013р. та повідомлено відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання даного припису.
02.10.2013 р. відповідачем складено протокол про адміністративне правопорушення та постановою від 14.10.2013 р. застосовано до позивача штраф в розмірі 1190,00 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши учасників процесу, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до наступних висновків.
Частиною першою ст. 9 Закону України 20 травня 1999 року №687-XIV «Про архітектурну діяльність» (із змінами і доповненнями) (далі також - Закон №687-XIV) визначено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після: направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до п. 7 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт», замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня подання до Інспекції повідомлення про початок виконання будівельних робіт письмово поінформувати про це виконавчий орган сільської, селищної, міської ради або місцеву держадміністрацію за місцезнаходженням об'єкта будівництва, а також державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Таким чином, чинним законодавством інформування виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації за місцезнаходженням об'єкта будівництва, а також державних органів у сфері пожежної та техногенної безпеки не пов'язано з прийняттям/неприйняттям Інспекцією повідомлення про початок виконання будівельних робіт. А тому суд не бере до уваги твердження позивача, що ним не інформувались відповідні органи, оскілки йому не було повідомлено про прийняття його повідомлення.
Так, судом встановлено, що 30 липня 2013 р. ІДАБК у Київській області зареєстровано під № 7/10-0-3007/44 Повідомлення про початок виконання будівельних робіт, подане замовником ОСОБА_1 щодо будівництва садового будинку в СТ «Бичаки» першої категорії складності. Та лише 24.10.2013 р. позивачем письмово повідомлено голову Бориспільської державної адміністрації, начальника Бориспільського РВ ГУ ДСНС у Київській області та голову Вишеньківської сільської ради про подання нею повідомлення про початок виконання будівельних робіт до ІДАБК у Київській області у липні 2013 р.
Відповідно до ст. 10 Закону №687-XIV для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль.
Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю).
Нормами ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право:
1) безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню;
2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону;
3) видавати обов'язкові для виконання приписи щодо:
а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;
б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт;
4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;
41) проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам державних стандартів, норм і правил згідно із законодавством;
5) здійснювати контроль за додержанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів містобудування та архітектури;
6) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій, які пройшли у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, державну атестацію в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архітектури;
7) одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Забороняється витребовувати інформацію та документи податкової, фінансової звітності, щодо оплати праці, руху коштів та інші, не пов'язані із здійсненням державного архітектурно-будівельного контролю;
8) вимагати у випадках, визначених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій;
9) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію;
10) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням аудіо- та відеотехніки.
Суб'єкт господарювання має право звернутися до суду щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно ст. 1 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.
Як зазначено вище, приписами п. 7 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №466 від 13.04.2011р. «Про деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» визначено, що замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня подання до Інспекції повідомлення про початок виконання будівельних робіт письмово поінформувати про це виконавчий орган сільської, селищної, міської ради або місцеву держадміністрацію за місцезнаходженням об'єкта будівництва, а також державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Частиною 18 ст. 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що неподання чи несвоєчасне подання замовником інформації про передачу права на будівництво об'єкта іншому замовнику, зміну генерального підрядника чи підрядника, осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, відповідальних виконавців робіт, а також інформації про початок виконання підготовчих чи будівельних робіт та про введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта у випадках, коли подання такої інформації є обов'язковим, - тягне за собою накладення штрафу від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно, в межах наданих повноважень на підставі встановлених обставин було застосовано до позивача штраф в розмірі 1190,00 грн., а тому не підлягає задоволенню позовна вимога про визнання незаконною та скасування постанови № А-1410/9 від 14.10.2013 р. про накладення штрафу на ОСОБА_1 в сумі 1190,00 грн.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача в зазначені законом строки надати реєстраційний номер (дозвіл) повідомлення про початок будівельних робіт, суд виходив з такого.
Як було зазначено вище, відповідно до відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник направляє повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до п. 6 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт», повідомлення про початок виконання будівельних робіт надсилається замовником до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта будівництва. Не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання будівельних робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, внесених до переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт (про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт), замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції повідомлення (про початок виконання будівельних робіт про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт) за формою згідно з додатком 1.
З аналізу норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку виконання будівельних робіт не вбачається обов'язку відповідача повідомляти замовника про реєстраційний номер (дозвіл) повідомлення про початок будівельних робіт та встановлено, відповідно, для цього будь-якого строку.
В свою чергу, позивачем не надано доказів, що відповідач відмовив їй повідомити вхідний номер реєстрації її повідомлення про початок виконання будівельних робіт в порядку звернення позивача чи її представника.
Одночасно суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
В розумінні Кодексу адміністративного судочинства України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Отже, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.
Відтак, при розгляді цієї позовної вимоги судом не встановлено наявності порушеного права позивача у публічно-правових відносинах, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Таким чином, в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання ІДАБК у Київській області в зазначені законом строки надати реєстраційний номер (дозвіл) повідомлення про початок будівельних робіт слід відмовити.
Згідно з вимогами Кодексу адміністративного судочинства України відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
«На підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльності.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевказане, суд звертає увагу на те, що у спірних правовідносинах відповідачем доведено правомірність винесеної постанови.
Таким чином, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову повністю.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили. Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Маруліна Л.О.