ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 грудня 2013 року 11:14 № 826/18202/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., при секретарі судового засідання Паньківу В.В. розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у
м. Києві
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Євро-буд"
про застосування заходів реагування
за участю представників сторін:
від позивача: Нижник І.М.
від відповідача: Ночка І.П.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 24.12.2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Євро-буд" про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи ТОВ «Компанія Євро-буд» (код ЄДРПОУ 37848642) по реконструкції АТП з прибудовою по вул. Симиренка, 1, у Святошинському районі м. Києва; визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2004 р. за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері приміщень та будівель по вул. Симиренка. 1, у Святошинському районі м. Києва покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, які зазначені в акті від 31.10.2013 № 724 перевірки додержання (виконання) суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, у зв'язку з чим суб'єктом господарювання недотримані вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, керуючись ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, ГУ ДСНС України у м. Києві зобов'язане звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення подальшої роботи Товариства по реконструкції АТП з прибудовою по вул. Симиренка, 1, у Святошинському районі міста Києва.
В судовому засіданні представник Позивача просив Суд задовольнити позовні вимоги.
Представник Відповідача проти позовних вимог заперечував з підстав викладених у запереченнях на позовну заяву.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Наказом Святошинського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 20.10.2013р. №72 державному інспектору з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки Святошинського району міста Києва старшому лейтенанту служби цивільного захисту Глюзі Антону Сергійовичу в період з 21 жовтня по 31 жовтня 2013 року доручено здійснити планову перевірку реконструкції нежитлових приміщень ТОВ «Компанія Євро-буд» по вул. Симиренка, 1, в місті Києві
На підставі Наказу було видано посвідчення від 21.10.2013р. №426 на проведення планової перевірки реконструкції нежитлових приміщень ТОВ «Компанія Євробуд» по вул. Симиренка, 1 у Святошинському районі м. Києва.
До початку здійснення перевірки старший лейтенант служби цивільного захисту Глюза Антон Сергійович 02.10.2013р. вручив повідомлення про проведення планової перевірки №23/1560/1, яке отримала уповноважена особа Товариства Добринш І.В., що підтверджується його особистим підписом в повідомленні.
Перед початком здійснення перевірки Товариства, державним інспектором з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки Святошинського району міста Києва старшим лейтенантом служби цивільного захисту Глюзою В.В. було надано уповноваженій особі Товариства Добриніну І.В. службове посвідчення, що засвідчує особу перевіряючого, та посвідчення на проведення планової перевірки від 21.10.2013 р. №426.
На підставі наданих документів: посвідчення про проведення перевірки від 21.10.2013р. № 426 та наказу Святошинського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 20.09.2013р. №72 в період з 21.10.2013р. по 31.10.2013р. було здійснено планову перевірку Товариства.
Відповідно до ч. 10 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.
Під час здійснення перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки було встановлено, що Товариство під час проведення робіт з реконструкції АТП з прибудовою по вул. Симиренка, 1, в місті Києві здійснює господарську діяльність з порушеннями правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрожу життю та здоров'ю людей.
Позивач зазначає, що на підставі п.22 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України старшим лейтенантом служби цивільного захисту Глюзою В.В. було проведено фото- і відео зйомку, як допоміжний засіб документування порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки.
В матеріалах справи містяться докази проведення відео та фото фіксація під час перевірки.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).
За результатами перевірки державним інспектором з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки Святошинського району міста Києва старшим лейтенантом служби цивільного захисту Глюзою А.С. було складено акт від 31.10.2013р. №724 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право одержувати та знайомитися з актами державного нагляду (контролю); надавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта органу державного нагляду (контролю).
Акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 31.10.2013р. №724 було отримано уповноваженою особою Товариства Добриніним І.В. без зауважень, підпис і дата отримання відображені в акті.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 та ч. 5 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Позивач наголошує, що всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначені в акті перевірки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю, а саме: порушення щодо улаштування, утримання та експлуатації електромереж і електрообладнання створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії, що може призвести до загибелі людей; відсутність систем (установок) автоматичної пожежної сигналізації перешкоджає швидкому виявленню та гасінню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі; відсутність (недостатність) на об'єкті первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників, пожежного інвентарю та інструменту) та відсутність можливості для встановлення пожежних автомобілів і забирання води будь-якої пори року з природних та штучних вододжерел не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей, а також створюються перешкоди під час гасіння пожежі підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, утравмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Пунктом 12 частини 1 статі 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з ч. 2. ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пп. 1, 2, 4, 10 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушенням вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.
Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Згідно з вимогами ст.ст. 67, 68, 70 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.
Позивач наголошує, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення подальшої роботи Товариства по реконструкції АТП з прибудовою є заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю при реконструкції АТП з прибудовою порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
З аналізу вищезазначених норм законів, суд приходить до висновку про обґрунтованість частково позовних вимог.
Зважаючи на порушення Відповідачем норм чинного законодавства, враховуючи, що ним не вжито всіх достатніх заходів щодо прийняття рішення, Суд приходить до висновку щодо відсутності підстав для задоволення даного позову.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.
Відповідно до ч. 1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на вищенаведене, виходячи з наявних матеріалів справи, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частково задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 69, 70, 71, 99-102, 103, 158-163, 172, 177, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи ТОВ «Компанія Євро-буд» (код ЄДРПОУ 37848642) по реконструкції АТП з прибудовою по вул. Симиренка, 1, у Святошинському районі м. Києва.
3. Покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві встановлення порядку відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері приміщень та будівель по вул. Симиренка. 1, у Святошинському районі м. Києва.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Згідно ч. 11 ст. 1836 КАС України, апеляційні скарги на судові рішення суду першої інстанції подаються протягом трьох днів з дня їх ухвалення.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А.Б. Федорчук