ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3021/13-a
24 грудня 2013 року
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі
головуючої судді Ходачкевич Н.І.
При секретарі судового засідання Кульчицькому Н.О.
за участю представника позивача Мазур Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Публічного акціонерного товариства "Чортківський хлібзавод" про зобов"язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулась до суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства "Чортківський хлібзавод" про зобов'язання публічне акціонерне товариство "Чортківський хлібзавод" допустити працівників Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі позов просить задоволити з підстав, викладених у позовній заяві та зазначив, що 08.11.2013 року публічному акціонерному товаристві "Чортківський хлібзвод" направлено рекеомендованим листом повідомлення про проведення перевірки. На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області №402 від 25.11.2013 року видано направлення №1631 від 25.11.2013р. про проведення планової перевірки №3-2/5823. На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області №402 від 25.11.2013 року видано направлення №1631 від 25.11.2013 року про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства публічного акціонерного товариства "Чортківський хлібзавод" у термін з 27.11.2013 року по 28.11.2013 року.
27.11.2013 року державнии інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області здійснено виїзд для проведення планової перевірки за адресою публічного акціонерного товариства "Чортківський хлібзавод", однак відповідачем не було допущено до проведення перевірки посадових осіб позивача, про що складено акт про недопущення до проведення перевірки дотримання вимог природохоронного законодавства № 3-2/6135 від 27.11.2013 року.
Відтак, позивач вважає дії відповідача щодо недопущення працівників Державної екологічної інспекції у Тернопільській області по проведенню перевірки незаконними та просить суд зобов"язати допустити працівників позивача до перевірки.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився , про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв чи клопотань про розгляд справи за його відсутності заперечень проти позову суду не надав. За таких обставин, на підставі ч.4 ст.128 КАСУ, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю, з наступних підстав:
Як вбачається з матеріалів справи, згідно плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області завдань на ІV квартал 2013 року, затвердженого 19.09.2013 Головою Держекоінспекції України, заплановано проведення перевірки публічного акціонерного товариства "Чортківський хлібзавод".
Згідно повідомлення про проведення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 08.11.2013 року №3-2/5823 позича повідомлено, що буде проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в ПАТ "Чортківський хлібзавод".
25 листопада 2013 року позивачем було прийнято наказ № 402 «Про проведення планових перевірок» , відповідно до якого зобов'язано головному спеціалісту відділу екологічного контролю земельних ресурсів, за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами - державному інспектору з охорони навколишнього природнього середовища Тернопільської області Голінському Ю.В., старшому державному інспектору з охорони навколишнього природнього середовища Тернопільської області Павлишин Р.П. та державному інспектору з хорони навколишнього природнього середовища Тернопільської області Вітко Л.Я. провести перевірку публічного акціонерного товариства "Чортківський хлібзавод". в термі з 27 по 28.11.2013 року.
27 листопада 2013 року державними інспекторами Державної екологічної інспекції у Тернопільській області складено акт про недопущення до проведення перевірки ПАТ "Чортківський хлібзавод" № 3-2/6135, у якому зазначено, що згідно направлення №1631 від 25.11.2013 року державний інспектор з охорони навколишнього природнього середовища Тернопільської області Голінському Ю.В., старший державнавний інспектор з охорони навколишнього природнього середовища Тернопільської області Павлишин Р.П. та державний інспектор з хорони навколишнього природнього середовища Тернопільської області Вітко Л.Я. прибувши на публічне акціонерне товариство "Чортківський хлібзавод" 27.11.2013 року о 9 год. 30 хв не були допущені до проведення планової перевірки даного підприємства.
У відповідності до Постанови КМУ від 14.09.2011 року №995 "Про утоворення територільних органів Державної екологічної інспекції" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної екологічної інспекції України, в тому числі Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області (код ЄДРПОУ 37977693), запис про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено 19.12.2011р.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській облсті, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України №136 від 12.12.2011року Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно частини 4 статті 5 вищевказаного Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності", органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Відповідно до ч.1-5 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності" для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються:
найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід;
найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище,
ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;
місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід;
номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід;
перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові;
дата початку та дата закінчення заходу;
тип заходу (плановий або позаплановий);
вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо);
підстави для здійснення заходу;
предмет здійснення заходу;
інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
При цьому, за приписами пункту 4.10 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, у разі, якщо державний інспектор не допускається до проведення перевірки, ним складається акт про відмову в проведенні перевірки. В цьому акті зазначаються посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи, яку ознайомлено з актом та якій вручено акт під розписку, або робиться відмітка щодо відмови від ознайомлення з актом та його отримання. У разі, якщо керівник або уповноважена ним особа суб'єкта господарювання відмовляється від отримання акта про відмову особисто, такий акт із зазначенням в ньому реєстраційного номера передається через канцелярію суб'єкта господарювання або відправляється рекомендованим листом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже на підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що у позивача були законні підстави для проведення планової перевірки публічного акціонерного товариства "Чортківський хлібзавод" , відтак позов підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 2, 11, 71, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2.Зобов'язати публічне акціонерне товариство "Чортківський хлібзавод" допустити працівників Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 26.12.2013р.
Суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.