ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" грудня 2013 р. Справа № 809/3194/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Черепія П.М.
при секретарі Данилюк І.М.
За участю представників сторін:
від позивача: Савчук В.Р., представник, довіреність від 14.10.2013 року
від відповідача: Баралецька М.В., представник, довіреність №1247/10/10-039/887 від 21.06.2013 року.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ТзОВ "Рошен-Прикарпаття"
до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області
про визнання неправомірними дій та скасування наказів,-
ВСТАНОВИВ:
17.10.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Рошен-Прикарпаття" (далі ТзОВ "Рошен-Прикарпаття") звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (далі ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області) про визнання неправомірними дій та скасування наказів №417 від 19.08.2013 року, №483 від 02.09.2013 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та пояснив, що на вимогу ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області ТзОВ "Рошен-Прикарпаття" 09.08.2013 року було надано відповідь та копії підтверджуючих документів щодо задекларованого податкового зобов'язання по контрагенту ТзОВ «555-ІФ» за грудень 2010 року.
Незважаючи на наявність відповіді, 19.08.2013 року в.о. начальника ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області Михайловською О.Б. видано наказ №417 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Рошен-Прикарпаття"».
Наказом ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області №483 від 02.09.2013 року продовжено термін проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ "Рошен-Прикарпаття"» на 5 робочих днів з 04.09.2013 року.
Вважає дії ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області щодо видачі оскаржуваних наказів неправомірними, а накази незаконними, оскільки позивачем в повній мірі виконані вимоги ДПІ у м. Івано-Франківську щодо надання інформації та її документального підтвердження.
Таким чином, підстав для проведення документальної позапланової виїзної перевірки, передбачених п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, у відповідача не було.
Окрім того, працівниками ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області було відмовлено у наданні копії направлення на проведення перевірки, чим порушено вимоги п.81.1 ст. 81 Податкового кодексу України.
Просить позов задовольнити, визнати неправомірними дії ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області та скасувати накази №417 від 19.08.2013 року, №483 від 02.09.2013 року.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила та пояснила, що наказ ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Рошен-Прикарпаття"» №417 від 19.08.2013 року з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства виданий у відповідності до п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, оскільки отримана інформація свідчила про порушення платником податків податкового законодавства щодо порядку правильності обчислення і повноти сплати податків.
У зв'язку з неможливістю вчасного завершення перевірки, 02.09.2013 наказом ДПІ у м. Івано-Франківську №483, на підставі п.82.2 ст. 82 Податкового кодексу України, продовжено термін проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ "Рошен-Прикарпаття"» на 5 робочих днів з 04.09.2013 року.
Вважає, що вищезазначені накази видані у повній відповідності до норм чинного законодавства, що також засвідчується діями самого позивача, оскільки в момент реалізації даних наказів будь-яких скарг не було, а причина їх теперішнього оскарження це прийняття податковим органом відповідних податкових повідомлень-рішень.
Щодо порушень ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області вимог п.81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, то вони є необґрунтованими, оскільки направлення на проведення перевірки та службове посвідчення тільки пред'являються, а вручається виключно копія наказу про проведення перевірки.
Просить в позові відмовити.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши письмові докази, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ "Рошен-Прикарпаття" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №619450 (а.с.77), довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.79), взяте на облік як платник податків у ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області, про що видано довідку №60564/29-032 від 21.09.2009 року (а.с.80).
19.08.2013 року в.о. начальника ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області Михайловською О.Б. на підставі п.п. 78.1.1 п. 78.1ст. 78, ст. 79, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України видано наказ №417 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Рошен-Прикарпаття"» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства тривалістю 10 робочих днів.(а.с.12)
На підставі даного наказу ДПІ у м. Івано-Франківську оформлено направлення на перевірку №00000322, №00000323, №00000324 від 19.08.2013 року за підписом в.о. начальника інспекції Михайловської О.Б. та пред'явлено 20.08.2013 року під розписку головному бухгалтеру ТзОВ "Рошен-Прикарпаття" Мельничук І.П. (а.с.126-128).
02.09.2013 року начальником ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області Романюком Д.І. на підставі п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України видано наказ №483 про продовження термінів проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ "Рошен-Прикарпаття" на 5 робочих днів з 04.09.2013 року (а.с.13), який 03.09.2013 року вручений під розписку головному бухгалтеру ТзОВ "Рошен-Прикарпаття" Мельничук І.П. (а.с.129).
Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з п. 75.1, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з обставин, визначених у п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
Так, згідно п.п.78.1.1. п. 78.1ст. 78 Податкового кодексу України така перевірка проводиться за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно п.п. 78.4, 78.5 ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, наказ «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Рошен-Прикарпаття"» №417 від 19.08.2013 року видано на підставі п.п. 78.1.1 п. 78.1ст. 78, ст. 79, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України.
Пунктом 82.2 статті 82 Податкового кодексу України визначено, що продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника контролюючого органу не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.
Оскільки ТзОВ "Рошен-Прикарпаття" не відноситься до великих платників податків та суб'єктів малого підприємництва, термін проведення позапланової виїзної документальної перевірки було продовжено на 5 робочих днів.
На цій підставі наказом ДПІ у м. Івано-Франківську №483 від 02.09.2013 року було продовжено термін проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ "Рошен-Прикарпаття"» на 5 робочих днів.
З вищенаведеного вбачається, що відповідачем було реалізоване надане йому право (продовження строків проведення перевірок) передбачене п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України, що саме по собі не може бути порушенням.
Як встановлено судом, ДПІ у м. Івано-Франківську були також дотримані строки проведення перевірки та строки продовження проведення перевірки, передбачені пунктом 82.2 Податкового кодексу України.
Системний аналіз вищезазначених правових норм та встановлених судом обставин, дає змогу дійти висновку про відсутність порушень з боку відповідача при прийнятті таких наказів.
Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
П. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Судом при розгляді справи не встановлено порушення відповідачем вимог п. 78.4 ст.78, п. 81.1 ст.81 Податкового кодексу України, оскільки головному бухгалтеру ТзОВ "Рошен-Прикарпаття" Мельничук І.П були пред'явлені під розписку належним чином оформлені направлення на проведення перевірки (а.с.128).
Одночасно суд зазначає, що вищезгадані норми не передбачають обов'язку вручення копії направлення, на що в позовній заяві посилається позивач.
Як вбачається зі змісту п.п. 78.4, 78.5 ст. 78 Податкового кодексу України врученню під розписку підлягає виключно копія наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Наказ №483 від 02.09.2013 року про продовження термінів проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ "Рошен-Прикарпаття" також під розписку був вручений головному бухгалтеру Мельничук І.П., про що свідчить листок надсилки (а.с.129).
Окрім того, суд при прийнятті рішення звертає увагу на те, що накази щодо проведення перевірки та продовження термінів перевірки в момент їх реалізації не оскаржувались, а оскаржуються лише після прийняття податковим органом відповідних податкових повідомлень-рішень.
В даний час оскаржувані накази повністю реалізовані та своїм логічним завершенням мають прийняття відповідних податкових повідомлень-рішень, що можуть бути предметом оскарження.
З урахуванням наведеного, позовні вимоги ТзОВ "Рошен-Прикарпаття" про визнання неправомірними дій та скасування наказів №417 від 19.08.2013 року, №483 від 02.09.2013 року до задоволення не підлягають.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
В адміністративному позові ТзОВ "Рошен-Прикарпаття" до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дій та скасування наказів №417 від 19.08.2013 року, №483 від 02.09.2013 року відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: /підпис/ Черепій П.М.
Постанова складена в повному обсязі 30.12.2013 року.