ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 грудня 2013 р. (14:55) Справа №801/10397/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегії суддів: головуючого судді Дудіна С.О., суддів Алексєєвої Т.В. та Євдокімової О.О., за участю секретаря судового засідання Асєєвої Л. О., позивача ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про стягнення 80724,00 грн.
Суть спору:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Міністерства оборони України про стягнення 80724,00 грн. одноразової грошової допомоги при звільненні.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що при звільненні з військової служби, в порушення вимог ч.2 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII, йому не було виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, у зв'язку з чим, зазначена сума підлягає стягненню в судовому порядку з Міністерства оборони України.
Відповідач письмових заперечень на позовну заяву не надав, у судове засіданні не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, рекомендованою кореспонденцією, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
ВСТАНОВИВ:
Наказом Міністра оборони України №704 від 08 грудня 1999 року позивач був відряджений для проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» із залишенням на військовій службі.
Наказом Міністра оборони України № 1113 від 15 жовтня 2012 року майор ОСОБА_1, відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», був звільнений у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я).
Наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 589\0 від 25 жовтня 2010 року, на підставі наказу Міністра оборони України № 1113 від 15.19.2010 року ОСОБА_1 був звільнений з військової служби, з посади інженера електрозв'язку РСП «Кримаерорух» відповідно до ст.. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за пунктом «б» частини шостої (за станом здоров'я). Зазначеним наказом була визначена вислуга років ОСОБА_1 в Збройних силах, яка склала 31 рік 04 місяця.
Згідно довідки ДП обслуговування повітряного руху України від 26.10.2010 року, на момент звільнення загальна сума грошового забезпечення ОСОБА_1 складала 5208 гривень.
25 січня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України з листом щодо виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, на якій 24.02.2011 року йому була направлена відповідь, з якої слідує, що це питання на сьогодні опрацьовується в Міністерстві оборони України та Міністерстві інфраструктури України, тобто зазначена виплата на вимогу ОСОБА_1 здійснена не була.
ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України із зверненням стосовно виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, на яке 14.02.2011 року йому була направлена відповідь, що з 1 січня 2007 року не має законних підстав для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям, які звільнені з посад, займаних у ДП «Украерорух» Міністерством оборони України.
З метою захисту своїх прав ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до РСП «Кримаерорух» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про стягнення 80724,00 грн. одноразової грошової допомоги при звільненні та зобов'язання виплатити на його користь середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.11.2011 року по справі № 2а-7803/11/0170/25, залишеною без змін Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим від 14.03.2012 року, позов задоволено частково: стягнуто з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України на користь ОСОБА_1 суму одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 80724,00 грн.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 13.02.2013 р. по справі № К/9991/25954/12 постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.11.2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим від 14.03.2012 року скасовано, в задоволенні позову відмовлено.
Скасовуючи зазначені судові рішення, Вищий адміністративний суд України в постанові від 13.02.2013 р. зазначив, що виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям за рахунок коштів органів, у яких вони працювали, здійснюється у разі звільнення зі служби безпосередньо з посад, займаних в цих органах, але із залишенням на військовій службі. Судом встановлено, що в даній справі позивача звільнено з військової служби за станом здоров'я, а вже потім з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, а отже у останнього відсутні зобов'язання з відшкодування спірних сум грошового забезпечення.
Після цього позивач звернувся із заявою про виплату грошової допомоги до Міністерства оборони України, за результатом розгляду якої Департаментом фінансів Міністерства оборони України, вимоги позивача залишені без задоволення, оскільки таку виплату повинно проводити Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, що знайшло своє відображення в листах від 29.04.2013 р. № 248/3/9/1/370 та від 28.05.2013 р. № 248/3/9/1/441.
Враховуючи викладене, а також відмову відповідача відшкодовувати суму одноразової грошової допомоги при звільненні, позивач звернувся до суду про стягнення з МО України 80724,00 грн. грошової допомоги в примусовому порядку.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача з наступних підстав.
Законом, що визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
Відповідно до частин першої та другої ст. 9 Закону №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів; до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно із частиною другою ст. 15 Закону №2011-ХІІ, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Відповідно до п. 1.10 розділу І «Загальні положення» Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 р. N 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 р. за N 638/15329, виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років із дня виникнення права на їх отримання.
З наявної в матеріалах справи довідки від 26.10.2010 р. № 10.1-929 вбачається, що місячне грошове забезпечення позивача станом на 26.10.2010 року становить 5208,00 грн. До складу грошового забезпечення входять: оклад за військовим званням у сумі 125 грн., посадовий оклад - 3595,00 грн., надбавка за вислугу років у сумі 1488,00 грн. У зв'язку з цим, одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби підлягає виплаті в сумі 80724 грн. ((5208 грн. : 2) х 31, де 31 - визначена вислуга років).
Згідно з частинами четвертою, п'ятою та сьомою ст. 9 Закону №2011-ХІІ виплата допомоги за рахунок коштів органів, у яких працювали особи начальницького складу органів внутрішніх справ, можлива лише за умови їх звільнення із залишенням на службі в органах внутрішніх справ; виплата одноразової грошової допомоги здійснюється Міністерством внутрішніх справ України, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання; за військовослужбовцями, відрядженими до державних органів, установ, організацій, а також Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, зберігаються всі види забезпечення, передбачені статтями 9 і 91 цього Закону, гарантії та пільги, що надаються за рахунок коштів, призначених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, Державної спеціальної служби транспорту. Перелік посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями у цих державних органах, установах, організаціях, а також Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, затверджується Президентом України.
Відповідно до абз. 5 частини другої ст. 15 Закону №2011-ХІІ, військовослужбовцям, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених цим пунктом, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону № 2011-XII фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.
У зв'язку з тим, що позивач працював в Міністерстві оборони України, за Наказом якого його було звільнено, та враховуючи, що до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України його було відряджено, суд дійшов висновку, що нарахування та виплата одноразової грошової допомоги позивачу при звільненні його з військової служби має здійснюватися саме за рахунок коштів Міністерства оборони України.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 07.08.2013 р. у справі №К/800/20119/13 (номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень 32899151).
За таких обставин, враховуючи невиплату відповідачем суми одноразової грошової допомоги позивачу при звільненні за станом здоров'я, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки відповідають чинному законодавству та підтверджуються матеріалами справи.
В судовому засіданні 23.12.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 26.12.2013 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Міністерства оборони України (03049, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) одноразову грошову допомогу при звільнені в сумі 80724,00 грн. (вісімдесят тисяч сімсот двадцять чотири гривні).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Судді Дудін С.О.
Алексєєва Т.В.
Євдокімова О.О.