копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 2-а-1258/08/0470
категорія статобліку - 6.6.5
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турлакової Н.В.
при секретарі судового засідання: Бітенко Є.О.
за участю:
прокурора: Струкова Є.О.
представників позивача: Драгана О.І., Гирби М.М.
представника відповідача: ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська до приватної виробничо-комерційної фірми «Камелія - сервіс»
про стягнення штрафних (фінансових) санкцій , -
в с т а н о в и в :
Прокурор Індустріального району м. Дніпропетровська звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська до приватної виробничо-комерційної фірми «Камелія - сервіс», з позовними вимогами про стягнення санкцій з суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи приватної виробничо-комерційної фірми «Камелія-Сервіс» на користь держави суми штрафних (фінансових) в розмірі 10 025, 00грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач як суб'єкт підприємницької діяльності зареєстрований виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 16 листопада 1995 року.
В ході проведення співробітниками ДПА у Дніпропетровській області перевірки приватної виробничо-комерційної фірми «Камелія - сервіс», щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності були виявлені порушення законодавства. За результатами складений акт перевірки № 44/23930285/233 від 28.02.2007 року. На підставі вказаного акту Лівобережною МДПІ було прийнято рішення № 000091233/0 від 14.03.2007р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3 525,00грн. За результатами розгляду скарги ІНФОРМАЦІЯ_2 ПВКФ «Камелія - сервіс» від 27.03.2007року на рішення Лівобережної МДПІ м. Дніпропетровська від 14.03.2007 року №0000912330/0, рішенням ДПА у Дніпропетровській області від 08.05 2007 року №11728/10/25-008 збільшено суму штрафної (фінансової) санкції на 6 500,00грн. Таким чином, загальна сума штрафної санкції, застосованої до ПВКФ «Камелія-сервіс» складає 10 025,00грн.
Відповідач надав до суду заперечення, в яких зазначає, що працівниками податкової інспекції під час проведення перевірки були порушенні ст.1, ст.2 (абзац 2,3,25), ст.3 (п.2, 15); ст.6; ст.16 (абзац 2) Розділу IV Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та порушена ст.13, розділу III Закону України «Про державну податкову службу в України». Встановлені відповідні факти в акті перевірки №001673 від 28.02.2007 року суперечать законодавству України, а саме - відсутні правові підстави для застосування до підприємства відповідних штрафних санкцій.
В судовому засіданні прокурор та представники позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволені.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 16.11.1995 року, про що свідчить копія Витягу з Єдиного державного реєстру юридичний осіб та фізичних осіб-підприємців та свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії НОМЕР_1.
У відповідності до затвердженого головою ДПА у Дніпропетровській області ОСОБА_1 19.02.2007р. додатку до плану проведення перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій відділу оперативного контролю ДПА у Дніпропетровській області на лютий 2007 року, згідно направлень НОМЕР_2 від 22.02.2007р. та № 1142 від 22.02.2007 р. працівниками Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області ОСОБА_2, та ОСОБА_3 28 лютого 2007 року проведено перевірку господарської одиниці - кафе «Мікс», що розташоване у м. Підгороднє за адресою вул. Партизанська, 45, в якому здійснює діяльність ПВКФ «Камелія-сервіс», щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності. Перевірка здійснена в присутності ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_4.
За результатами вказаної перевірки був складений акт № 44/23930285/233 від 28.02.2007 року, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, від підпису та отримання другого екземпляру якого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 відмовилась, про що складено акт №001673 від 28.02.2007 року. З актом перевірки 12.03.2007 року було ознайомлено ІНФОРМАЦІЯ_2 ПВКФ «Камелія-сервіс» ОСОБА_5, яка підписала його без надання заперечень та зауважень.
Згідно акта перевірки встановлено : не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій на суму 2000,00 грн., незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті РРО в розмірі 5 грн.
Згідно з висновками акту перевірки виявлено порушення : п.п.1,2,13 ст.3 Закону України «Про застосування РРО в сфері торгівлі громадського харчування та послуг»; ст.ст.3, 7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності «; ст..15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами».
У відповідності з діючим законодавством, Лівобережною міжрайонною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська на підставі акту перевірки № 44/23930285/233 від 28.02.2007 року було винесено рішення № 0000912330/0 від 14.03.2007р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3 525,00грн. за порушення п.п.1,2,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Вказане рішення відповідач отримала особисто, що підтверджується підписом на корінці рішення.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ПВКФ «Камелія-сервіс» 27.03.2007 року подана скарга до ДПА у Дніпропетровській області на рішення Лівобережної МДПІ м. Дніпропетровська № 0000912330/0 від 14.03.2007р. За результатами розгляди зазначеної скарги, рішенням ДПА у Дніпропетровській області від 08.05.2007 року №11728/10/25-008 суму штрафної (фінансової) санкції, визначеної у рішенні Лівобережної МДПІ м. Дніпропетровська № 0000912330/0 від 14.03.2007р., збільшено на 6 500грн.
Лівобережною МДПІ м. Дніпропетровська було винесено рішення № 0001682330 від 10.05.2007р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 6 500,00грн., яке отримано відповідачем, що підтверджується підписом на поштовому повідомленні про вручення 13.08.2007р. Таким чином, загальна сума штрафної санкції, застосованої до ПВКФ «Камелія-сервіс» складає 10 025,00грн., що залишається не сплаченою.
Відповідно до додатку до акту № 4 від 28.02.2007р. ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 кафе «Мікс» ЧПКФ «Камелія-Сервіс» пояснила наступне 28.02.2007р. при проведенні перевірки працівниками ДПА в Дніпропетровській області проведена розрахункова операція на суму 2000 грн. за придбані продукти в т.ч. алкогольні напої. Розрахункова операція проведена без застосування касового апарату так як я недійшла віддати кошти ІНФОРМАЦІЯ_1у. Розрахунковий документ не був виданий.
Згідно з описом наявної готівки на місці проведення розрахунків додаток № 3 до акта №001673 від 28.02.2007р. кафе ПВКФ «Камелія-Сервіс», дані про РРО: МІНІ 500.02МЕ зав №ПБ57101926 фіск. № 0464001554 наявна сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає 2148,17 грн. Вказаний опис підписаний від податкової служби ОСОБА_2, ОСОБА_3 та матеріально-відповідальна особа від СПД - ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7.Сума готівкових коштів, яка зазначена в поточному «Х-звіті» РРО НОМЕР_4, фіск.НОМЕР_3 склала 153,17грн.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі,громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Частиною 1 статті 16 наведеного Закону встановлено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Відповідно до ч.1. ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.2 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до п.1,2,13 ст.3 Закону України «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
П.4.6 розділу 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом ДПА України №614 від 01.12.2000р. та зареєстрованого в Мінюсті України 05.02.2001р. за №107/5298, передбачає, що суб'єкт підприємницької діяльності повинен забезпечити друкування Х-звітів, Z-звітів та інших документів (крім розрахункових), що передбачено експлуатаційною документацією на РРО, провести підрахунок готівки на місці проведення розрахунків під час здійснення перевірки господарської одиниці на вимогу представника контролюючого органу.
Відповідно до абзацу 4 статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Передбачена законодавцем можливість повернення грошових коштів у разі відмови покупця від товару чи послуги означає, що здійснення розрахункової операції при реалізації товарів (послуг) не вимагає збігу в часі цієї операції, зокрема, з фактичним наданням послуг. Необхідною умовою здійснення такої операції є реалізація товарів (послуг), тобто їх продаж у результаті вчиненого продавцем і покупцем правочину.
Згідно з наведеним в абзаці 15 статті 2 названого Закону (N 265/95-ВР) визначенням розрахунковим документом є документ установлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку РРО або заповнений вручну
Згідно п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;
Статею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
В силу п.4.4. розділу 4 вказаного Порядку реєстрації продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватись покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, і видавати такий розрахунковий документ на повну суму проведеної операції особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї (пункти 1, 2 статті 3 Закону N 265/95-ВР).
Посилання позивача на порушення порядку проведення планової перевірки, встановленого Законом України "Про державну податкову службу в Україні" суд не приймає до уваги, оскільки, у даному випадку, проводилася планова перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій згідно до затвердженого додатку до плану, а відповідний порядок стосується виключно перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків.
Враховуючи викладене, докази наявні в матеріалах справи, вимоги чинного законодавства, а також те що рішення про застосування штрафних фінансових санкцій відповідачем отримано 13.08.2007р., що підтверджується поштовим повідомленням про вручення та заперечується відповідачем, доказів оскарження чи скасування якого відповідачем до суду не надано, відповідно воно набрало законної сили, суд вважає, що факт порушення відповідачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» позивачем доведений, дії позивача виходять із дій передбачених компетенцією суб'єкта владних повноважень, встановленої чинним законодавством, здійснені в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами у з зв'язку з чим застосування податковим органом фінансових санкцій є правомірним.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню.
У зв'язку з вищевикладеним та керуючись ст.ст. 162, 163 КАС України суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська задовольнити повністю.
Стягнути з приватної виробничо-комерційної фірми «Камелія - сервіс» суму штрафних (фінансових) санкцій на користь держави в розмірі 10 025,00грн. (десять тисяч двадцять п'ять гривень) (одержувач УДК Індустріального району, код ЄДРПОУ 24232376, банк одержувача-ГУДКУ в Дніпропетровській області МФО 805012, порушення законодавства про патентування - р/р 31116104700006 код платежу 210809).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова виготовлена у повному обсязі 27.04.2009р.
Суддя Н.В.Турлакова
З оригіналом згідно
Суддя
Постанова не набрала законної сили 27.04.2009р.
Суддя