КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА МАКІЇВКИ
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 2-а/268/92/13 Справа № 268/3892/13-аП о с т а н о в а
і м е н е м У к р а ї н и
18 грудня 2013 року м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївка Донецької області у складі:
головуюча суддя Шуляк Л.В.
при секретарі Вакоревій Л.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в м. Макіївка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради, третя особа - управління Державної казначейської служби України у місті Макіївці Донецької області, про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, стягнення сум недоотриманої державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відшкодування судових витрат,
у с т а н о в и в:
10 жовтня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради (далі -УПСЗН), третя особа - управління Державної казначейської служби України у місті Макіївці Донецької області, про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, стягнення сум недоотриманої державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відшкодування судових витрат, мотивуючи свої вимоги порушенням відповідачем її конституційного права на отримання соціальної виплати на дитину в гарантованому законом розмірі за період з 01 квітня по 10 жовтня 2013 року.
Позивачка ОСОБА_1 та представник відповідача - головний спеціаліст, юрисконсульт управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Братанов А.О., які належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи, у судове засідання не з*явились, надавши суду письмові заяви про можливість розгляду справи за їх відсутності.
У змісті позовної заяви ОСОБА_1 зазначено, що вона є матір'ю ОСОБА_3, 29 липня 2012 року, і перебуває на обліку в районному управлінні праці та соціального захисту населення. Розмір щомісячної державної допомоги на дитину посадовими особами відповідача повинен був визначений відповідно до норм Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», однак в порушення вимог закону соціальна допомога на дитину їй була нарахована і виплачена у значно меншому розмірі, передбаченому нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України.
Посилаючись на наведені обставини та їх правове обґрунтування позивачка вважає, що відповідачем суттєво порушені її конституційні права на гарантований державою рівень матеріальної підтримки сім'ї з дітьми, тому просить суд визнати неправомірними дії суб'єкта владних повноважень та стягнути з управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради на її користь недоотриману нею суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 квітня по 01 жовтня 2013 року з урахуванням здійснених виплат - в сумі 6102 грн. та стягнути з Державного бюджету України понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 114 грн. 70 коп.
Відповідач - управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради позов ОСОБА_1 не визнало, пославшись на його безпідставність. У письмових запереченнях відповідача стверджується, що соціальні виплати у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці УПСЗН визначені і виплачені в розмірі, передбаченому в Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, у межах бюджетного фінансування за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Видатки держави на загальносуспільні потреби, їх розмір і цільове спрямування відповідно до частини 2 статті 95 Конституції України визначаються виключно Законами про Державний бюджет України на відповідні роки. До нормативно - правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні, згідно до вимог частини 1 статті 4 Бюджетного кодексу України належать постанови Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання цього Кодексу.
За таких обставин Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради вважає, що службові особи районного управління праці та соціального захисту населення діяли у відповідності з чинним законодавством, законні права та інтереси позивачки при цьому порушені не були, тому просить суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Третя особа - управління Державної казначейської служби України у місті Макіївці Донецької області не використала наданого законом права на участь свого представника у судовому засіданні, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши докази в межах заявлених позовних вимог (ст. 11 КАС України), суд установив наступне.
Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Між сторонами виникли спірні правовідносини у сфері призначення і виплати соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які регулюються нормами Закону України від 21 листопада 1992 року № 28 II - ХІІI ( відповідними змінами та доповненями) «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон № 28 II - ХІІI).
Приписами статей 1,3 цього Закону передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими Законами України. Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника) ( ст. 5).
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». При цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, виданого 10 серпня 2012 року міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області.
Вона перебуває на обліку в управлінні праці на соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради і є застрахованою особою.
Управлінням праці на соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради ОСОБА_1 призначена і виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», розмір якої визначено відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 - у розмірі 130 грн. щомісячно.
Наведені факти та обставини підтверджені наявними в матеріалах справи документами.
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначені Законом України від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІI «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
На 05 жовтня 2012 року - день звернення ОСОБА_1 до управління праці на соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради із заявою про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, частина 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» діє в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років».
У пункті п*ятому постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України (254/к96-ВР), закону України, міжнародному договору, згода на обов*язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, виходячи із встановленого статтею 8 Конституції України принципу верховенства права, загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами - постановами Кабінету Міністрів України, суд дійшов висновку, що при вирішенні даного спору, підлягають застосуванню положення частини першої статті 15 Закону України № 28 II - ХІІI, який є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
З огляду на наведене наявність такого права за Законом у позивачки є визначальною для прийняття рішення про задоволення її позову, оскільки пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження підзаконним нормативним актом - постановою Кабінету Міністрів України змісту та обсягу права, наданого Законом, є безпідставними.
Відповідно до положень статті 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення згідно Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету, зокрема, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють відповідні територіальні управління праці та соціального захисту населення.
За таких обставин вказані дії посадових осіб управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради з невиконання вимог закону визнається судом протиправними.
За змістом частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Разом з цим, відповідно до частини 2 статті 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
До суду ОСОБА_1 звернулась 10 жовтня 2013 року, тому за період 01 квітня по 09 квітня 2013 року позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду. Жодних поважних причин пропущення цього строку звернення до суду за вказаний період позивачем не наведено, тому суд знаходить законних підстав для поновлення пропущеного ОСОБА_1 строку для звернення до адміністративного суду.
За наведених обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню - з 10 квітня по 01 жовтня 2013 року.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2013 рік відповідно до статті 7 Закону України від 06 грудня 2012 року № 5508 -VI «Про Державний бюджет України на 2013 рік» ( із змінами і доповненнями) затверджено: з 1 січня - 972 грн., з 1 грудня - 1032 грн.
З урахуванням викладених обставин суми недоплаченої позивачці у 2013 році грошової допомоги становлять: квітень - 589,41 грн. (972:30) х 21 - (130 : 30) х 21); травень - 842 грн. ( 972-130) ; червень - 842 грн. ( 972-130) ; липень - 842 грн. ( 972-130); серпень - 842 грн. ( 972-130); вересень - 842 грн. ( 972-130), а всього в загальній сумі - 4799 грн. 41 коп.
Таким чином, суд визнає, що унаслідок неправомірних дій суб*єкта владних повноважень позивачкою недоотримано суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 квітня по 01 жовтня 2013 року з урахуванням здійснених виплат - суму 4799 грн. 41 коп.
У відповідності до приписів частини 4 статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про стягнення з відповідача - суб*єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконними рішеннями, дією або бездіяльністю. Повноваження суду при вирішенні справи визначені в статті 162 КАС України, зокрема пунктом 4 частини 2 цієї статті Кодексу визначено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.
Статтею 3 Закону України від 03 червня 2012 року № 4901-VІ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який набрав чинності з 1 січня 2013 року, передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані сторонами в силу положень частини першої статті 71 КАС України докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивачки недоотриманої нею суми грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку за період з 10 квітня по 01 жовтня 2013 року у розмірі 4799 грн. 41 коп.
Доводи Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради про здійснення виплат у межах фінансування, передбаченого державним бюджетом та відсутність у бюджеті спеціального фінансування на виплату за 2013 рік державної допомоги на дитину у розмірах, визначених статті 15 Закону № 2811-Х11 та статті 43 Закону № 2240-III , суд визнає безпідставними з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм чинного законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату соціальної допомоги, оскільки згідно приписів частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, тому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх публічних зобов'язань (рішення Європейського суду з прав людини - справа «Кечко проти України»).
Наведені відповідачем аргументи не є підставою для звуження існуючого у позивачки права на отримання соціальної пільги - державної грошової допомоги на дитину і для звільнення відповідача від виплати такої допомоги у передбаченому Законом розмірі.
Позивачкою заявлені вимоги про стягнення на її користь з Державного бюджету України понесені судові витрати зі сплати судового збору - 114 грн. 70 коп.
Разом з тим, з матеріалів справи убачається, що позивачкою при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 34 грн. 41 коп.
За правилами статті частини 3 статті 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
За наведених обставин на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України підлягають стягненню судові витрати пропорційно розміру задоволених позовних вимог - у сумі 27 грн. 06 коп.
На підставі вищевикладеного і керуючись статтями 3, 8, 19, 22, 75, 83, 87, 90, 92 Конституції України, статтями 9, 11, 71, 88, 99, 100, 105, 158, 159, 160, 162, 163, Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 42 і 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», статями 4, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради, третя особа - управління Державної казначейської служби України у місті Макіївці Донецької області, про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, стягнення сум недоотриманої державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відшкодування судових витрат, задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради з виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 10 квітня по 01 жовтня 2013 року на підставі нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України протиправними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 недоотриману нею у період з 10 квітня по 01 жовтня 2013 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 4799 (чотирі тисячі сімсот дев*яносто дев*ять) грн. 41 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати - 27 грн. 06 коп.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано Донецькому апеляційному адміністративному суду через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Л.В. Шуляк