ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2013 року м. Київ К/9991/66850/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Степашка О.І.
суддів: Островича С.Е.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області
на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13.04.2011
та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2011
у справі № 0670/402/11
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Факторіал»доКоростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської областіпроскасування податкових повідомлень-рішеньВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Факторіал» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Факторіал») звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області (далі по тексту - відповідач, Коростенська ОДПІ) про скасування податкових повідомлень-рішень від 03.09.2008 №0000352301/2 та №0000362301/2.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.04.2011, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2011, позов задоволено.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позову і прийняти нове рішення, яким в позові відмовити, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 15.02.2008 по 20.03.2008 Коростенською ОДПІ проведено виїзну планову перевірку ТОВ «Факторіал» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 по 31.12.2007, за результатами якої складено акт №26/23-01/32680198 від 27.03.2008, яким встановлено порушення вимог пп. 4.1.1 та пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, пп. 8.3.1 п. 8.3 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»; пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, п. 4.1 ст. 4, пп. 7.2.4 п. 7.2, пп. 7.3.1 п. 7.3, пп. 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
На підставі акту перевірки відповідачем 08.04.2008 були прийняті податкові повідомлення-рішення про визначення позивачу сум грошових зобов'язань: №0000352301/0 - по податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 69830,00 грн., у тому числі: 46553,00 грн. за основним платежем, 23277,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, №0000362301/0 - по податку на додану вартість в розмірі 24261,00 грн., у тому числі: 16174,00 грн. за основним платежем, 8087,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погодившись із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями, ТОВ «Факторіал» 18.04.2008 звернулося до Коростенської ОДПІ із скаргою про їх перегляд.
07.05.2008 першим заступником начальника Коростенської ОДПІ було прийняте рішення №25/32680198/18 про продовження терміну розгляду первинної скарги позивача до 15.06.2008.
Згідно рішення №25/32680198/21 від 17.06.2008 скаргу позивача було залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення Коростенської ОДПІ від 08.04.2008 №0000352301/0 та №0000362301/0 - без змін, а також прийняті податкові повідомлення-рішення №0000352301/1 та №0000362301/1.
В подальшому, ДПА у Житомирській області було прийняте рішення №15527/С-С/25-009 від 28.08.2008 про часткове задоволення скарги товариства №158 від 27.06.2008 на зазначені вище повідомлення-рішення Коростенської ОДПІ з прийняттям податкових повідомлень-рішень від 03.09.2008 про визначення позивачеві сум податкових зобов'язань: №0000352301/2 - по податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 60471,00 грн., у тому числі: 40314,00 грн. за основним платежем, 20157,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, №0000362301/2 - по податку на додану вартість в розмірі 24261,00 грн., у тому числі: 16174,00 грн. за основним платежем, 8087,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Як зазначає позивач в позові, відповідачем при прийнятті і направленні рішення №25/32680198/21 від 17.06.2008 за результатами розгляду його первинної скарги на податкові повідомлення-рішення від 08.04.2008 №0000352301/0 і №0000362301/0 було порушено строки, визначені пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до абз. 1 пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
З урахуванням положень п. 16.2 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» керівник відповідного контролюючого органу (або його заступник) може прийняти рішення про продовження строків розгляду скарги платника податків понад строки, визначені в абзаці першому цього підпункту, але не більше шістдесяти календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці першому цього підпункту (абз. 2 пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону).
Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом двадцятиденного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника контролюючого органу (або його заступника), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) про продовження строків її розгляду не було надіслано платнику податків до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці першому цього підпункту (абз. 3 пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону).
Згідно з абз. 6 пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли останній день строків, зазначених у абзаці першому цього підпункту або встановлених за рішенням керівника контролюючого органу (або його заступника) у випадках, визначених у абзаці другому цього підпункту, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків вважається перший наступний робочий день.
Судами попередніх інстанцій правильно встановлено, що позивач з дотриманням законодавчо встановлених строків, 18.04.2008 за вх. №11/Ф-С подав відповідачу скаргу на податкові повідомлення-рішення від 08.04.2008 №0000352301/0, №0000362301/0, розгляд якої відповідачем було продовжено до 15.06.2008, а тому, з врахуванням вище наведених правових норм та тієї обставини, що останній день для надіслання вмотивованого рішення за цією скаргою припав на вихідний день (14.06.2008, субота), рішення за результатами розгляду первинної скарги мало було бути прийняте та направлене Коростенською ОДПІ не пізніше 16.06.2008 - першого робочого дня, проте, останньою рішення №25/32680198/21 було прийняте та направлене, як свідчить саме рішення та поштовий штемпель на конверті, в якому його було надіслано, у день його прийняття, аж 17.06.2008, тобто, з порушенням встановленого законом строку.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області відхилити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13.04.2011 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2011 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. СтепашкоСудді(підпис)С.Е.Острович (підпис)М.О. Федоров