ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Тимощук О.Я.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"25" грудня 2013 р. Справа № 569/15894/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Шидловського В.Б.,
при секретарі Волянській О.В. ,
за участю позивача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "30" жовтня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненської міської ради Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 30.08.2013 звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області з позовом до Рівненської міської ради Рівненської області про визнання протиправними дій відповідача щодо порушення порядку розгляду клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації орієнтованою площею 0,10 га в межах м.Рівне, зобов"язання винести на засідання найближчої сесії та розглянути клопотання про виділення земельної ділянки.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 30 жовтня 2013 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Рівненської міської ради про визнання протиправними дій суб"єкта владних повноважень та зобов"язання вчинити дії, стягнення судових витрат - відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог. В своїй апеляційній скарзі посилається на те, що відповідач розглянув клопотання із порушенням порядку розгляду клопотань про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що передбачений чинним законодавством України та вийшов за межі своїх повноважень, чим порушив вимоги Конституції України та Земельного кодексу України. Вважає, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення позивача, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Встановлено, що в травні 2013 року ОСОБА_3 звернувся до Рівненської міської ради із клопотанням про виділення безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовним розміром до 0,10 га в межах міста Рівне. Просив розглянути це питання на сесії ради у встановлений законодавством місячний термін з прийняттям об'єктивного і обґрунтованого рішення. До клопотання позивачем додану копію паспорту та ідентифікаційного коду, графічні матеріали, копію договору доручення.
Відповідно до листа Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради №01-11/1089 від 30.05.2013 позивачу роз'яснено, що у відповідності до рішень Рівненської міської ради, виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво у м. Рівному проводиться згідно черговості громадянам України, що проживають у м. Рівному та громадянам, направленим Рівненською обласною державною адміністрацією на переселення із радіоактивно забрудненої зони. На даний час у Книзі реєстрації заяв від громадян міста Рівне для виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво зареєстровано 2804 чоловіка. Позивач проживає у с. Ставки Рівненського району, а тому розглянути питання про виділення безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, поза чергою неможливо.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції прийшов до висновку, що Рівненською міською радою правомірно було направлено клопотання позивача до управління земельних відносин, про що посадовою особою управління надано обґрунтовані та законні відповіді згідно вимог Закону України «Про звернення громадян».
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
За приписами ч.6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
Як убачається з матеріалів справи, позивач, відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України, звернувся до Рівненської міської ради із клопотанням про виділення йому у власність вільної земельної ділянки в межах м. Рівне із зазначенням бажаного розміру земельної ділянки, її цільового призначення та надав необхідні документи.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачені ст. 12 та ст.122 ЗК України.
У відповідності до ст. 12 ЗК України до повноважень міської ради відноситься розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб або надання земельних ділянок комунальної власності у користування.
За змістом ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
В свою чергу, пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях відповідної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.7 ст.118 ЗК України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проте, Рівненською міською радою в порушення вищезазначених норм матеріального права, клопотання ОСОБА_3 про виділення безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в установленому законом порядку, розглянуто не було.
Доводи відповідача про те, що клопотання позивача розглянуто в порядку та у спосіб, що визначений Регламентом надання адміністративних послуг, який затверджено розпорядженнями міського голови від 27 квітня 2012 року №427-р на виконання рішення Рівненської міської Ради від 26 квітня 2012 року №1899 та відповідно до Положення про управління земельних відносин, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 28 лютого 2013 року № 2871 є безпідставними, оскільки ні Земельним кодексом України, ані Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено делегування повноважень щодо вирішення питання по регулюванню земельних відносин іншим дорадчим органам.
Так само не передбачено чинним законодавством і розгляд клопотань про передачу земельних ділянок у власність відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
На вказані обставини суд першої інстанції не звернув уваги, що призвело до прийняття постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до положень ст.202 КАС України постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової - про задоволення позовних вимог ОСОБА_3 в частині визнання протиправними дій Рівненської міської ради Рівненської області та управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо порушення процедури розгляду клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку.
З метою захисту порушеного права позивача, суд зобов"язує Рівненську міську раду Рівненської області розглянути клопотання ОСОБА_3 про надання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку у розмірі 0,10 га в межах м. Рівне відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що на користь позивача підлягає відшкодуванню з Рівненської міської ради 68 грн.82 коп. судового збору, сплаченого позивачем при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "30" жовтня 2013 р. скасувати та прийняти нову постанову.
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Рівненської міської ради щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_3 про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації орієнтованою площею 0,10 га в межах м.Рівне.
Зобов"язати Рівненську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_3 про виділення земельної ділянки та передачу у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації орієнтованою площею 0,10 га в межах м.Рівне відповідно до ст. 118 ЗК України.
Стягнути з Рівненської міської ради на користь ОСОБА_3 понесені ним судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 68 грн. 82 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" грудня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Рівненська міська рада Рівненської області вул. Соборна, 12-А,м.Рівне,Рівненська область,33000