УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/3463/13-a
26 грудня 2013 року м. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Міністерства доходів і зборів України, держави в особі Державної казначейської служби України про визнання дій (бездіяльності) незаконними та стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України, Міністерства доходів і зборів України, держави в особі Державної казначейської служби України, в якому просив:
- визнати незаконними, такими, що завдали моральної шкоди, дії (бездіяльність) Пенсійного фонду України щодо не розгляду по суті звернення позивача стосовно реєстрації в органах Пенсійного фонду України як платників єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування таких юридичних осіб як Апарат Верховної Ради України та Управління справами Верховної Ради України і справляння з них єдиного соціального внеску, безпідставну передачу такого звернення Міністерству доходів і зборів України, а також дії Міністерства доходів і зборів України щодо не розгляду по суті порушених у зверненні питань;
- стягнути з Державної казначейської служби України моральну шкоду у розмірі 43848 грн. 00 коп.
Одночасно позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до завершення розгляду справи по суті. Клопотання обґрунтоване тим, що позивач не має жодних доходів та майна, разом з тим не може надати суду докази своєї неплатоспроможності через ухилення відповідних органів від розгляду його запитів стосовно видачі довідок про його неплатоспроможність.
Відповідно до частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Статтею 8 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Із системного аналізу наведених положень чинного законодавства слідує, що процесуальний закон зобов'язує суд з'ясувати майновий стан позивача при вирішенні питання про відстрочення сплати судового збору. При цьому законодавцем на сторону покладено обов'язок наведення обставин, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище (майновий стан) та подання суду відповідних доказів.
Таким чином, особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду, крім відповідного клопотання, документи, які свідчили б про незадовільний майновий стан.
Однак, позивач не обгрунтував належним чином підстав для відстрочення сплати судового збору, оскільки не надав доказів, які б свідчили про незадовільний майновий стан особи чи будь-яких доказів, які б підтверджували, що майновий стан сторони не дозволяє сплатити судовий збір в повному обсязі на момент подання позову до суду. Відтак, підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору немає.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, та містить такі недоліки.
Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру - 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат; немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06 грудня 2012 року № 5515-VI з 01 січня 2013 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1147 грн. 00 коп.
З 23 жовтня 2013 року ставки судового збору за подання до адміністративного суду позовних заяв немайнового характеру становлять 68 грн. 82 коп., за подання позовних заяв майнового характеру - 2 відсотки розміру позовних вимог, але не менше 1720 грн. 50 коп. та не більше 4588 грн. 00 коп.
Як слідує з позовної заяви, позивачем заявлені одночасно вимоги майнового і немайнового характеру. При цьому судовий збір не сплачено.
Згідно з положеннями частини другої статті 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Пунктом 13 частини другої статті 3 цього ж Закону передбачено, що судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою особою або службовою особою.
Відтак, позивач звільнений від сплати судового збору лише за вимогу про відшкодування (стягнення) шкоди, а тому позивачу слід сплатити судовий збір за позовну вимогу немайнового характеру про визнання дій (бездіяльності) незаконними.
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу «Судовий збір, за позовом _____(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35157712».
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків. Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом сплати судового збору за вимогу немайнового характеру та подання суду належних доказів такої сплати.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Міністерства доходів і зборів України, держави в особі Державної казначейської служби України про визнання дій (бездіяльності) незаконними та стягнення моральної шкоди залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 09 січня 2014 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Чепенюк О.В.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.