Постанова № 36353823, 23.12.2013, Чигиринський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
23.12.2013
Номер справи
708/1265/13-а
Номер документу
36353823
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 708/1265/13-а

Номер провадження № 2-а/708/30/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2013 р.

Чигиринський районний суд Черкаської області

в складі :

головуючого судді Совгири І.В.,

при секретарі Тендітній Л.В.

з участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі до ОСОБА_2 про відшкодування суми отриманої пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся досуду до відповідача із позовом про відшкодування суми отриманої пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_2 звернувся до Управління ПФУ в Чигиринському районі за призначенням пенсії, подавши необхідні для цього документи. 09.02.2008 року йому призначено пенсію за віком, із зниженням пенсійного віку, відповідно до п.1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

17.11.2011 року ОСОБА_2 звернувся до Управління ПФУ в Чигиринському районі із заявою про перехід на пенсію по інвалідності, інвалідність якого пов"язана з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, надавши відповідні документи.

06.07.2012 року до Управління ПФУ в Чигиринському районі надійшов витяг з протоколу № 1 від 15.03.2012 року комісії з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Черкаської обласної державної адміністрації, в якому постановили вилучити посвідчення 2-А категорії на підставі виявлених невідповідностей в особовому рахунку та довідці про завищену оплату праці ОСОБА_2 В зв"язку з цим, виплата пенсії відповідачу була призупинена.

Також, 06.12.2012 року до Управління ПФУ в Чигиринському районі надійшов експертний висновок обласної спеціалізованої ЛКК, відповідно до якого згідно витягу з протоколу № 1 від 15.03.2012 року засідання комісії з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Черкаської обласної державної адміністрації, експертний висновок обласної спеціалізованої ЛКК № 15465 від 16.08.2011 року відмінено та зазначено, що захворювання загальне, з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не пов"язане.

ОСОБА_2 за період з 09.02.2008 року по 31.07.2012 року отримав пенсію в сумі 54125,34 грн., з яких, з моменту вилучення посвідчення з 15.03.2012 року по 31.07.2012 року, отримав 9712,37 грн.

Поскільки державі в особі Управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі було завдано збитків на вищевказану суму, тому позивач просить стягнути з відповідача на свою користь 9712,37 грн. надмірно сплачених пенсійних виплат.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги в повному обсязі та прохав суд їх задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні позов не визнав повністю, оскільки вважає, що пенсію йому нарахували правомірно і відсутні правові підстави для стягнення з нього вказаної грошової суми.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснила, що факт перебування ОСОБА_2 в зоні Чорнобильської катастрофи дійсно мав місце, де він приймав участь у мотажних роботах по проведенню водогону села в зоні відчуження. Йому проводилося нарахування зарплати в подвійному обсязі саме за участь в роботах, пов"язаних з ліквідацією наслідків на ЧАЕС. Вона видавала ОСОБА_2 довідки на підставі наказів про відрядження. Але вказана документація не збереглася, а тому неможливо надати накази про перебування ОСОБА_2 у відрядженні в зоні Чорнобильської катастрофи.

Вислухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних обставин.

За змістом ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 09.02.2008 року призначено пенсію за віком, із зниженням пенсійного віку, відповідно до п.1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

17.11.2011 року відповідач звернувся до Управління ПФУ в Чигиринському районі із заявою про перехід на пенсію по інвалідності, інвалідність якого пов"язана з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, надавши відповідні документи, в тому числі виписку із акту огляду МСЕК серії 10 ААА № 064141, відповідно до якої ступінь втрати професійної працездатності встановлено у 70% з 27.09.2011 року в зв"язку із захворюванням, пов"язним з ліквідацією наслідків аваріх на ЧАЕС.

Згідно ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульоване спільним наказом Міністерства праці і соціальної політики та Пенсійного фонду України № 224/30 від 30.04.2002 року "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", де п. 7 вказаного порядку визначено, що орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку із акту огляду МСЕК.

Тобто, в судовому засіданні встановлено, що підставою для призначення ОСОБА_2 пенсії по інвалідності у відповідності до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були його заява та додані до неї документи, в тому числі, виписка із акту огляду МСЕК серії 10 ААА № 064141 від 27.09.2011 року.

Згідно вказаної виписки із акту огляду МСЕК серії 10 ААА № 064141 від 27.09.2011 року ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_2 встановлено у 70% з 27.09.2011 року в зв"язку із захворюванням, пов"язним з ліквідацією наслідків аваріх на ЧАЕС.

Як вбачається з довідки Управління ПФУ в Чигиринському районі від 19.10.2012 року ОСОБА_2 за період з 09.02.2008 року по 31.07.2012 року отримав пенсію в сумі 54125,34 грн.

Також, судом встановлено, що 06.07.2012 року до Управління ПФУ в Чигиринському районі надійшов витяг з протоколу № 1 від 15.03.2012 року комісії з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Черкаської обласної державної адміністрації.

Згідно даного витягу, комісія Черкаської облдержадміністрації з питань видачі посвідчень постановила вилучити посвідчення 2-А категорії у ОСОБА_2 на підставі виявлених невідповідностей в особовому рахунку та довідці про завищену оплату праці.

Також, 06.12.2012 року до Управління ПФУ в Чигиринському районі надійшов експертний висновок обласної спеціалізованої лікарсько-консультативної комісії № 44 від 26.11.2012 року, відповідно до якого згідно витягу з протоколу № 1 від 15.03.2012 року засідання комісії з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Черкаської обласної державної адміністрації, експертний висновок обласної спеціалізованої ЛКК № 15465 від 16.08.2011 року відмінено та зазначено, що захворювання ОСОБА_2 загальне, з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не пов"язане.

В зв"язку з цим, виплата пенсії відповідачу була призупинена.

Згідно ст. 64 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особи, винні в порушенні вимог цього Закону, утаюванні або навмисному перекрученні відомостей про стан радіаційної обстановки або про захворюваність людей, у видачі документів, посвідчень, вчиненні будь-яких інших діянь, що призводять до незаконного одержання громадянами прав і пільг, передбачених цим Законом, несуть матеріальну, адміністративну або кримінальну відповідальність, встановлену законодавством України.

А відповідно до змісту ст. 50 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Як вбачається з довідки Управління ПФУ в Чигиринському районі розмір виплаченої ОСОБА_2 суми пенсії за період з 15.03.2012 року по 31.07.2012 року становив 9712,37 грн.

Згідно ч. 2 ст. 31 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Однак, відповідач будучи ознайомлений з експертним висновком обласної спеціалізованої лікарсько-консультативної комісії № 44 від 26.11.2012 року про відміну експертного висновку обласної спеціалізованої ЛКК № 15465 від 16.08.2011 року та з витягом з протоколу № 1 від 15.03.2012 року комісії з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Черкаської обласної державної адміністрації про вилучення у нього посвідчення 2-А категорії, не скористався таким правом та не вжив належних заходів щодо оскарження цих рішень, як і не надав в судовому засіданні жодних доказів на підтвердження своїх заперечень.

І хоча в матеріалах справи міститься ухвала Черкаського окружного адміністративного суду від 26.06.2012 року про відкриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування протоколу № 1 від 15.03.2012 року комісії Черкаської ОДА в частині вилучення у нього посвідчення особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, однак ОСОБА_2 26.09.2012 року подав заяву про залишення вказаного позову без розгляду.

Так само, ухвалою Чигиринського районного суду від 20.11.2012 року залишено без розгляду заяву ОСОБА_2 про встановлення юридичного факту.

Ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позов Управління ПФУ в Чигиринському районі підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись п.7 Наказу Міністерства праці і соціальної політики та Пенсійного фонду України № 224/30 від 30.04.2002 року "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 31,50 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 49,55,64 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 2,17,71,159,161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі (вул. П. Дорошенка, 18, м. Чигирин, код 21366805) отримані в період перебування на пенсії грошові кошти в сумі дев"ять тисяч сімсот дванадцять гривень 37 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя І.В. Совгира