Справа № 752/12853/13-п
Провадження №: 3/752/4713/13
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
15.08.2013 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Калініченко Л.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшли від Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг щодо притягнення до амдміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Лісовичі Таращанського району Київської області, українки, громадянки України, відповідальну за фінансовий моніторинг Приватного акціонерного товариства «Страхове товариство «Іллічівське», проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 за ч. 1 ст. 166-9 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
25 червня 2013 року уповноваженою посадовою особою - Головним спеціалістом відділу фінансового Моніторингу департаменту розвитку ринків фінансових послуг та фінансового моніторингу Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено протокол про адміністративне правопорушення № 16/17-4/21 відносно ОСОБА_1.
Відповідно до даного протоколу, 25.06.2013 року за результатами проведеної працівниками Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, позапланової безвиїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «Страхове товариство «Іллічівське» встановлено порушення вимог частини другої статті 6 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму» громадянкою ОСОБА_1, відповідального за проведення фінансового моніторингу. Зокрема, складено акт з питань дотримання вимог чинного законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму від 23.05.2013 року №76/17- ФМ, в якому викладено зміст порушень та встановлені фінансові операції, що відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму» підлягають обов»язковому фінансовому моніторингу. Таким чином, відповідальним за проведення фінансового моніторингу в ПрАТ «СТ «Іллічівське» ОСОБА_1 порушено вимоги п.п. 3,5,22 ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму», п.7.5 розділу VI Положення про здійснення фінансового моніторингу України, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг №25 від 05.08.2003 року, п. 15 Порядку взяття на облік суб»єктів первинного фінансового моніторингу, реєстрації ними фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу і подання Державній службі фінансового моніторингу інформаціїі про зазначені та інші фінансові операції, що можуть бути пов»язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 747 від 25.08.2010 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала, звернулась до суду з письмовими запереченнями, просила закрити провадження по справі, посилаючись на відсутність в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 166-9 КУпАП, з огляду на наступне.
Положеннями п.п. 3,5,22 ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму» передбачено виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, до початку, у процесі, в день виникнення підозр, після їх проведення або при спробі їх проведення чи після відмови клієнта від їх проведення, забезпечення реєстрації фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, не пізніше наступного робочого дня з дати їх виявлення, обов»язок виявляти фінансові операції, що підлягають обов»язковому фінансовому моніторингу відповідно до ст. 15 цього Закону, виконання суб»єктом первинного фінансового моніторингу обов»язку реєструвати фінансову операцію в порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до п. 7.5 розділу VI Положення про здійснення фінансового моніторингу України, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг №25 від 05.08.2003 року на суб»єкта первинного фінансового моніторингу покладено обов»язок реєструвати фінансову операцію в порядку, встановленому законодавством.
Положеннями пункту 15 Порядку взяття на облік суб»єктів первинного фінансового моніторингу, реєстрації ними фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу і подання Державній службі фінансового моніторингу інформаціїі про зазначені та інші фінансові операції, що можуть бути пов»язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 747 від 25.08.2010 року передбачено обов»язок забезпечувати виявлення фінансових операцій, що підлягають обов»язковому фінансовому моніторингу до початку, в процесі, але не пізніше наступного робочого дня після їх проведення, або в день виникнення підозри, або під час спроби їх проведення чи після відмови клієнта від їх проведення.
З матеріалів справи вбачається, що після проведеної працівниками Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, позапланової безвиїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «Страхове товариство «Іллічівське» виявлено ряд порушень та встановлені фінансові операції, які відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму» підлягають обов»язковому фінансовому моніторингу, зокрема:
- 28.12.2012 року на поточний рахунок в АТ «Злотобанк» №16507300001327 від ТВД «СК «Авангард» (код за ЄРДПОУ 36319252) зараховано кошти в сумі 2600000,00 грн. Призначення платежу - Перестрахувальна премія за Договором облігаторного непропорційного перестрахування на базі ексценденту збитковості №25/12-01 від 25.12.2012 року. Реєстрацію зазначеної фінансової операції за формою обліку №2-ФМ в реєстрі фінансових операцій здійснено 03.01.2013 року №988;
- 03.12.2012 року в Київській філії ПАТ «КБ «Південкомбанк» на поточний рахунок №26503025042001 від ТДВ „СК„АВАНГАРД" (код за ЄДРПОУ 36319252), зараховано кошти у сумі 7 000 000,00 грн. Призначенням платежу - перерахування иерестрахувальної премії за Договором облігаторного непропорційного перестрахування на базі ексценденту збитковості №25/12-01 від 25.12.2012 року. Реєстрацію зазначеної фінансової операції за формою обліку № 2-ФМ в Реєстрі фінансових операцій здійснено 08.01.2013 року № 992;
- 07.07.2012 року в Філії Центрального РУ AT Банку „Фінанси та Кредит" в м. Києві з поточного рахунку № 26501003395201, здійснено переказ на TOB „Екоіллічпродукт" (код ЄДРПОУ 37121709) коштів у сумі 590 903,33 грн. Призначенням платежу - страхова виплата, відповідно до страхового акту від 30.06.2012 року № ЦО0000438 від 30.06.2012 року. Реєстрацію зазначеної фінансової операції за формою обліку № 2-ФМ в Реєстрі фінансових операцій здійснено 12.04.2013 року № 1075;
- 26.07.2012 року з поточного рахунку № 26506300060246 в AT «Укрсімбанк» здійснено переказ грошовими коштами у сумі 31 647,93 долар США (еквівалент 252 961,90 грн.), Призначенням платежу - страховий платіж, ОСАО «Ингосстрах», відповідно до RESNSURANCE PREMSUM ACCORDSNG ТО CO NTRACT 3/RE DT.03.07.12. Реєстрацію зазначеної фінансової операції за формою обліку № 2-ФМ в Реєстрі фінансових операцій здійснено 12.04.2013 року № 1076;
- 22.08.2012 року на поточний рахунок № 26507300001327 в AT «Златобанк» здійснено зарахування коштів у сумі 239 570,45 грн. Призначенням платежу - страховий платіж, сплачений ПП «АМАРАНТ-АГРО» (код ЄДРПОУ 36454236), відповідно до договору від 10.08.2012 № ЦО-10-011071. Реєстрацію зазначеної фінансової операції за формою обліку № 2-ФМ в Реєстрі фінансових операцій здійснено 12.04.2013 року № 1077;
- 27.09.2012 року на поточний рахунок № 26509010041784 в ВАТ «Укрексімбанк» іМФО 322313) здійснено зарахування коштів у безготівковій формі, у розмірі -154 215,00 грн. Призначення платежу - отримання страхової премії (згідно дог. 4720 зід 30.06.2006). Реєстрацію зазначеної фінансової операції за формою обліку № 2-ФМ в Реєстрі фінансових операцій здійснено 15.04.2013 року № 1079;
- 01.10.2012 року з поточного рахунку № 26501003395201 в ФЦ РАУ AT «Фінанси та кредит» (МФО 300937) здійснено переказ коштів у безготівковій формі, у сумі 3 000 000,00 грн. Призначення платежу - сплата перестрахової премії(згідно дод. Угоди БД-270912-2Ю/БВ-1 від 27.09.2012 року). Реєстрацію зазначеної фінансової операції за формою обліку № 2-ФМ в Реєстрі фінансових операцій не здійснено;
- 08.10.2012 року на поточний рахунок № 26509010041784 в ВАТ «Укрексімбанк» (МФО 322313) здійснено зарахування коштів у безготівковій формі, у розмірі 18 646,32 долар США (еквівалент 193 781,86 грн.) Призначення платежу - сплата перестрахового платежу (згідно дог. №001/11/11DD від 05.10.2012року). Реєстрацію зазначеної фінансової операції за формою обліку № 2-ФМ в Реєстрі фінансових операцій здійснено 18.10.2012 року № 954;
- 09.10.2012 року з поточного рахунку № 26501003395201 в ФЦ РАУ AT «Фінанси та кредит» (МФО 300937) здійснено переказ коштів у безготівковій формі, у сумі 546 400,27 грн. Призначення платежу - сплата страхової виплати (згідно дог. Мед/2010/2/333 від 03.08.2010 року). Реєстрацію зазначеної фінансової операції за формою обліку № 2-ФМ в Реєстрі фінансових операцій здійснено 12.04.2013 року № 1078;
- 12.12.2012 року на рахунок № 26509010041784 в AT «Укрсімбанк» здійснено арахування коштів у сумі 154 845,00 грн. Призначення платежу - страховий платіж від ПАТ «ММК ім.Ілліча» (код ЄДРПОУ 00191129), відповідно до договору від 30.06.2006 року № 4720. Реєстрацію зазначеної фінансової операції за формою обліку № 2-ФМ в Реєстрі фінансових операцій здійснено 12.04.2013 року № 1074.
Відповідно до наказу директора ПрАТ «СК «Іллічівське» Гришан Ю.П. №54-ОС від 07.05.2012 року ОСОБА_1 прийнято до Контрольно-ревізійного управління Приватного акціонерного товариства «Страхове товариство «Іллічівське» на посаду Відповідального за здійснення фінансового моніторингу (а.с. 39).
Згідно з посадовою інструкцією працівника відповідального за проведення фінансового моніторингу затвердженою директором ПрАТ «СТ «Іллічівське» Гришан Ю.П. від 07.05.2012 року, яку надано для ознайомлення та виконання ОСОБА_1 07.05.2012 року, що підтверджується особистим підписом останньої, відповідальний працівник очолює та координує здійснення (реалізацію) системи заходів щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму Товариства. Крім того, з вищевказаної посадової інструкції вбачається, що відповідальний працівник зобов»язаний виконувати певні функції та завдання, зокрема, в межах своїх повноважень забезпечити аналіз фінансових операцій, які виявлені працівниками Товариства відповідно до Правил та Програми, що згідно Закону підлягають фінансовому моніторингу, які на його думку здійснюються з метою легалізації відмивання доходів, стосовно яких він підозрює або повинен підозрюванти, що такі фінансові операції повязані, мають відношення або призначені для фінансування терористичної діяльності, терористичних актів чи терористичних організацій; приймати відповідно до Правил, Програми та чинного законодавства рішення стосовно необхідності реєстрації інформації про фінансові операції у реєстрі фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та здійснювати їх реєстрацію.
Судом достовірно встановлено, що в порушення вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму», а також нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом вищезазначені фінансові операції працівником відповідальним за проведення фінансового моніторингу ОСОБА_1 не було виявлено, та як наслідок несвоєчасно виявлено операції, що підлягають обов»язковому фінансовому моніторингу, що призвело до не реєстрації (несвоєчасної реєстрації) в реєстрі фінансових операцій та неповідомлення, несвоєчасного повідомлення про фінансову операцію до Держфінмоніторингу України.
За таких обставин, суд вбачає в діях ОСОБА_1 ознаки вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 166-9 КУпАП.
Диспозицією ч. 1 ст. 166-9 КУпАП передбачено порушення вимог щодо ідентифікації та вивчення фінансової діяльності особи, яка здійснює фінансову операцію; неподання, несвоєчасне подання або подання недостовірної інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади із спеціальним статусом з питань фінансового моніторингу; ненадання, несвоєчасне надання додаткової інформації з приводу фінансових операцій, що стали об»єктом фінансового моніторингу, на запит спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом з питань фінансового моніторингу; порушення вимог щодо зберігання документів, що стосуються ідентифікації та вивчення фінансової діяльності осіб, які здійснюють фінансові операції, та проведених ними фінансових операцій; неповідомлення спецально уповноваженого центрального органу виконавчої влади із спецальним статусом з питань фінансового монітоингу про зупинення проведення фінансової операції, якщо її учасником або вигодоодержувачем є особа, яку включено до переліку осіб, пов»язаних із здійсненням терористичної діяльності або стосовно яких застосовані міжнародні санкції.
Крім вищезазначеного, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 166-9 КУпАП підтверджується даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення №16/17-4/21 від 25.06.2013 року, актом Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг позапланової безвиїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «Страхове товариство «Іллічівське» №76/17-4ФМ від 23.05.2013 року.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд вважає, що ОСОБА_1 необхідно притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 166-9 КУпАП.
Відповідно до ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративне правопорушення підвідомчі суду, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
З матеріалів справи вбачається, що на момент розгляду адміністративного матеріалу, з дня вчинення адміністративних правопорушень, минуло понад три місяці.
Отже, провадження по справі підлягає закриттю у зв'язку із закінченням, на момент розгляду справи, строків накладення адміністративного стягнення.
Беручи до уваги вищевикладене, керуючись ст. ст. 38, 283, 284 КУпАП, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 166-9 КУпАП.
Провадження у справі закрити у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Л.С. Калініченко