ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
Головуючий у 1-й інстанції: Махаринець Д.Є.
Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.
УХВАЛА
іменем України
"10" грудня 2013 р. Справа № 817/1088/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бондарчука І.Ф.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" жовтня 2013 р. у справі за позовом Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради до Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2013 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Рівне форми «Ш» від 16.08.2011р. №0004571543.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що всупереч Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 29.03.2004р. за №377/89/76, податковий орган самостійно змінив призначення платежів, що визначалися позивачем в платіжних дорученнях в результаті чого, штучно виникала заборгованість по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, і як наслідок безпідставно застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2013 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення №0004571543 від 16.08.2011 Державної податкова інспекція у м. Рівне.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
Встановлено, що ДПІ у м. Рівне було проведено документальну невиїзну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності Управлінням капітального будівництва ВК РМР.
За наслідками проведення перевірки ДПІ у м. Рівне складено акт документальної невиїзної перевірки про своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності від 05.08.2011р. №428 .
Як вбачається з акта перевірки від 05.08.2011р. №428 ДПІ у м. Рівне стверджує про факт затримки узгодженої суми податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на 177 днів по строку сплати 30.11.2010р., фактично сплачено 26.05.2011р. на суму 15000,00 грн.; на 181 день по строку сплати 30.11.2010р., фактично сплачено 30.05.2011р. на суму 16332,03 грн.; на 204 днів по строку сплати 30.11.2010р., фактично сплачено 22.06.2011р. на суму 27109,30 грн.; на 211 днів по строку сплати 30.11.2010р., фактично сплачено 29.06.2011р. на суму 20405,94 грн.; на 202 дня по строку сплати 30.12.2010р., фактично сплачено 20.07.2011р. на суму 12500,00 грн.; на 197 днів по строку сплати 30.12.2010р., фактично сплачено 15.07.2011р. на суму 2614,38 грн..
На підставі акту перевірки ДПІ у м. Рівне прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.08.2011р. №0004571543, яким встановлено порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати визначеного п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI(із змінами та доповненнями) та на підставі ст.126 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), п.1 ст.17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. №2535-ХІІ (із змінами та доповненнями), пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями), пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) за затримку на 211 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 93961,65 грн. Управління капітального будівництва ВК РМР зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 18792,33 грн.
Крім того встановлено, що у відповідності до поданих декларацій за 2010 р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у наступних розмірах:
У відповідності до поданої 28.01.2010 р. основної звітної декларації за 2010 р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 138015,01 грн., листопад у розмірі 138015,02 грн..
У відповідності до поданої 27.04.2010 р. уточнюючої декларації за 2010 р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 133849,52 грн., листопад у розмірі 133849,53 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 1881,14 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 40614,60 грн. (в т.ч. за жовтень у розмірі 4165,49 грн., за листопад у розмірі 4165,49 грн.).
У відповідності до поданої 10.06.2010 р. уточнюючої декларації за 2010 р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 130377,91 грн., листопад у розмірі 130377,90 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 13886,44 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 27772,90 грн. (в т.ч. за жовтень у розмірі 3471,61 грн., за листопад у розмірі 3471,63 грн.).
У відповідності до поданої 03.11.2010 р. уточнюючої декларації за 2010р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 127649,95 грн., за листопад у розмірі 127649,94 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 18215,85 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 8183,88 грн. (в т.ч. за жовтень у розмірі 2727,96 грн., за листопад у розмірі 2727,96 грн.).
У відповідності до поданої 24.11.2010 р. уточнюючої декларації за 2010 р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 124819,79 грн., за листопад у розмірі 124819,78 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 93,33 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 8490,48 грн. (в т.ч. за жовтень у розмірі 2830,16 грн., за листопад у розмірі 2830,16 грн.).
У відповідності до поданої 28.12.2010 р. уточнюючої декларації за 2010 р. Управлінням капітального будівництва ВКРМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 75833,91 грн., за листопад у розмірі 75833,91 грн., сплачено у розмірі 135466,22 грн. у відповідності до платіжного доручення від 11.11.2010 р. № 904 у розмірі 5000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.11.2010 р.), від 21.11.2010 р. №923 у розмірі 14600,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.11.2010 р.), від 23.11.2010 р. № 936 у розмірі 1783,11 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.11.2010 р.), від 23.11.2010 р. №937 у розмірі 12400,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.11.2010 р.), від 30.11.2010р. № 943 у розмірі 1783,11 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.11.2010 р.), від 30.11.2010 р. №944 у розмірі 13600,00 (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.11.2010 р.), від 30.11.2010р. № 949 у розмірі 6300,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.11.2010 р.), від 23.12.2010 р. № 1007 у розмірі 30000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.12.2010 р.), від 28.12.2010 р. № 1022 у розмірі 30000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.12.2010 р.), від 30.12.2010 р. № 1037 у розмірі 21000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.12.2010 р.).
Відповідно до пп. 7.1.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку.
Відповідно до п. 6 ст. 7 Закону України "Про Національний банк України" Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Відповідно до п. 1.7 Інструкції "Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті", затвердженої Постановою Правління Національного банку України № 22 від 21.01.2004 кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому, згідно з п. 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що чинним законодавством України право визначати призначення платежу належить виключно платнику податків. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу, з урахуванням пп. 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Судом вірно зазначено, що нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу та серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків. При недотриманні платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п. 7.7 ст. 7 вищевказаного Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним, а податкове повідомлення-рішення №0004571543 від 16.08.2011 Державної податкова інспекція у м. Рівне є протиправним.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" жовтня 2013 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) І.Ф.Бондарчук
судді: (підпис) Б.С. Моніч
(підпис) І.Г. Охрімчук
З оригіналом згідно: суддя _______ І.Ф.Бондарчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради вул. Лермонтова, 6,м.Рівне,33000
3- відповідачу/відповідачам: Державна податкова інспекція у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби вул.Відінська , 8,м.Рівне,33023