Ухвала суду № 36338691, 23.12.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2013
Номер справи
569/16519/13-а
Номер документу
36338691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Рудика Л.Д.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

УХВАЛА

іменем України

"23" грудня 2013 р. Справа № 569/16519/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "07" жовтня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2013 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, в якій просила:

- визнати протиправним дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо відмови в призначенні їй державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї;

- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради призначити та виплатити з 01.02.2013 року державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї в розмірах, встановлених законодавством України.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 07 жовтня 2013 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо відмови ОСОБА_3 у призначені державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради вирішити питання про призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї згідно її заяви від 01 лютого 2013 року.

Задоволені решти позивних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_3 в задоволенні позову.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги скаржник зауважує, що відповідно до ст.6 Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" N1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців .

Крім того, підставою для відмови позивачу у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї слугував той факт, що у володінні сім'ї перебуває два будинки, а також те ОСОБА_3 неодноразово перешкоджала проведенню обстеження матеріально - побутових умов сім'ї (підтверджується актами обстеження матеріально-побутових умов сім'ї), що в свою чергу суперечить методиці призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Розглянувши справу у межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, є матір'ю двох неповнолітніх дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.

ОСОБА_3 працює у відокремленому підрозділі "Санаторій - профілакторій "Полісся", який знаходився в стані простою (копія наказу від 23.09.2013 року ; копія наказу від 16.09.2013 року (а.с.23-24 ).

Відповідно до листа управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 08.05.2013 №01-Б-121 ОСОБА_3 було відмовлено у призначені державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї, оскільки вона відмовилася від обстеження умов проживання сім"ї.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що за відсутності обставин, передбачених ч.2 ст.7 Закону України "Про державну допомогу малозабезпеченим сім"ям" у відповідача не було підстав проводити обстеження матеріально-побутових умов проживання позивача.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, оскільки вони ґрунтуються на приписах чинного законодавства.

Приписами ст.1 Закону України "Про державну допомогу малозабезпеченим сім"ям" визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї;

сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Права члена сім'ї має одинока особа;

малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї;

прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення;

середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Згідно приписів ст. 4 цього Закону для призначення державної соціальної допомоги уповноваженим представником сім'ї подається заява. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:

документ, що посвідчує особу;

довідка про склад сім'ї. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;

декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти);

довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).

Відповідно до приписів ст.7 Закону України ""Про державну допомогу малозабезпеченим сім"ям" державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:

працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку);

з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму);

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I та II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід.

За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:

у складі сім'ї є інвалід;

у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Згідно п.4 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям , затвердженого Загальні положення постановою Кабінету Міністрів України, від 24.02.2003 № 250 соціальна допомога також може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім'ї за умови подання довідок про склад сім'ї і про неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

У разі коли повнолітні члени сім'ї, яка звернулася за призначенням соціальної допомоги, фактично проживають разом, але зареєстровані за різними адресами, уповноважений представник сім'ї додає до заяви довідки про склад сім'ї та про неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

У випадках, передбачених в абзацах першому і другому цього пункту, рішення про призначення соціальної допомоги приймається органами праці та соціального захисту населення на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яке проводиться соціальними інспекторами цих органів, із складенням акта за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Аналіз вищенаведених норм закону свідчить про те, що прийняття рішення про надання позивачці державної соціальної допомоги не потребувало обстеження матеріально-побутових умов сім"ї.

Згідно приписів вищенаведеного законодавства, відмова від обстеження матеріально-побутових умови не є підставою для відмови у наданні вказаної допомоги.

Окрім того, в матеріалах справи відсутні докази щодо належності позивачці або членам її сім"ї двох квартир (будинків), що згідно доводів відповідача потребувало обстеження матеріально-побутових умов сім"ї.

Як встановлено судом, ОСОБА_3 є власником 25/100 частини дерев'яного будинку в АДРЕСА_1 на підставі договору дарування від 29 грудня 2003 року. У виконані замовлення на виготовлення технічного паспорта на цегляний будинок ОСОБА_3 відмовлено, з тих підстав, що вона не набула права власності на незавершене будівництво цегляного житлового будинку .

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків щодо неправомірності дій відповідача в частині відмови позивачці у призначені державної соціальної допомоги саме з тих підстав, що не було обстежено її матеріально-побутові умови.

Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "07" жовтня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис) Н.М. Малахова

судді: (підпис) А.В. Жизневська

(підпис) Т.С. Котік

З оригіналом згідно: суддя _______ Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради вул.Соборна,12,м.Рівне,33000