Постанова № 36335756, 10.12.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2013
Номер справи
821/4448/13-а
Номер документу
36335756
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2013 р. Справа № 821/4448/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Гомельчука С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Цюрупинське лісомисливське господарство" про стягнення пені,

встановив:

Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач, Фонд) звернулось до суду з позовом до Державного підприємства "Цюрупинське лісомисливське господарство" (далі - відповідач, ДП "Цюрупинське ЛГ", господарство) про стягнення пені в розмірі 42251 грн. 81 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ДП "Цюрупинське ЛГ" у період з 22 листопада 2011 року по 30 жовтня 2013 року на підставі рішення суду у справі №2а-9871/09/2170 перераховано кошти на погашення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 116087 грн. 53 коп. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. На дату фактичної сплати боргу відповідачу донараховано пеню в сумі 42251 грн. 81 коп., про що його повідомлено листом від 06 листопада 2013 року №03-08/736. Станом на 26 листопада 2013 року заборгованість зі сплати пені боржником не сплачена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.

Від представника позивача надійшло до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. На позовних вимогах наполягає.

Представник відповідача надав до суду заяву про розгляд справи в письмовому провадженні. У відзиві на позовну заяву зауважив про неправомірність дій позивача щодо нарахування пені у період з 2009 року по 2011 рік, який включає процес оскарження судового рішення від 14 вересня 2009 року та набрання законної сили ухвалою апеляційної інстанції від 20 квітня 2011 року. Крім того, зазначив, що виконання рішення суду було розстрочено ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2011 року. Виконавчою службою було накладено арешт на рахунки та майно ДП "Цюрупинське ЛГ", стягнуто кошти на депозитний рахунок ВДВС Цюрупинського РУЮ та розподілено для погашення заборгованості, що призвело до затягування часу. З вказаних підстав позовні вимоги щодо стягнення пені в розмірі 42251,81 грн. не визнає та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Згідно з ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

За приписами розділу 1 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 р. № 223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2007 р. за № 552/13819 (далі-Порядок) визначено, що цей Порядок встановлює механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Тобто вказаний Порядок регулює правовідносини щодо нарахування та сплати пені за весь період прострочення термінів погашення адміністративно-господарських санкцій.

Відповідно до п.п. 2.2. п.2 Порядку пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

Згідно з п.п.3.4., 3.5.,3.6. п.3 Порядку нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно.

У випадку, коли строк сплати збігається з вихідним (святковим) днем, то останнім днем граничного строку сплати вважається перший робочий день після вихідного (святкового) дня, а пеня нараховується, починаючи з другого робочого дня після вихідного (святкового) дня.

font-size:12pt;">Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

Судом встановлено, що постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2009 року у справі № 2а-9871/09/2170 позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Цюрупинське лісомисливське господарство" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2008 рік в розмірі 115671 грн. 10 коп. та пені, нарахованої станом на 24 квітня 2009 року , в розмірі 416 грн. 43 коп. задоволено.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2011 року постанова суду першої інстанції залишена без змін. Ухвала набрала законної сили.

Виконавчий лист у вказаній справі видано 23 вересня 2011 року. Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2011 року виконання рішення суду апеляційної інстанції розстрочено з огляду на матеріальне становище господарства.

Отже, правовідносини, що стали предметом розгляду даної справи виникли 25 квітня 2009 року, тобто на наступний день граничного строку сплати заборгованості на загальну суму 116087 грн. 53 коп. до звернення позивача з позовом до суду у справі № 2а-9871/09/2170.

Як вбачається з копії виписки ГУДКСУ у Херсонській області відповідачем повністю погашено суму заборгованості з адміністративно-господарських санкцій та пені у справі № 2а-9871/09/2170, починаючи сплату з 22 листопада 2011 року. Останній платіж на погашення заборгованості здійснено 30 жовтня 2013 року.

nd-color:#FFFFFF;font-family:Times New Roman CYR;font-size:12pt;">Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року № 875-ХІІ встановлено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

span style="background-color:#FFFFFF;font-family:Times New Roman CYR;font-size:12pt;">Згідно з п.1, п.4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 цей Порядок визначає процедуру сплати підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.

Таким чином, за період з 25 квітня 2009 року до дати фактичного погашення суми боргу - 30 жовтня 2013 року позивачем відповідно до положень п.п.3.4., 3.5.,3.6. п.3 Порядку з урахуванням відсотків від ставки НБУ, встановлених для розрахунку суми пені, донараховано відповідачу пеню на загальну суму 42251,81 грн.

Листом від 06 листопада 2013 року № 03-08/736, до якого було додано розрахунок суми пені, відповідача повідомлено Фондом про наявні суми пені до сплати та про необхідність їх погашення у строк до 25 листопада 2013 року. У визначений строк ДП "Цюрупинське ЛГ" жодних дій по сплаті пені не вчинило, а тому стягнення пені здійснюється в судовому порядку.

Оцінюючи вищевикладене, суд вважає, що позивач при здійсненні нарахування пені діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством.

Розмір пені у сумі 42251 грн. 81коп. підтверджується розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно - господарських санкцій, який міститься серед матеріалів справи. В результаті несплати пені у відповідача утворилася заборгованість у розмірі 42251 грн.81коп.

Аналіз вищенаведених норм закону дає підстави зробити висновок про те, що скрутне матеріальне становище господарства, порядок виконання ВДВС судового рішення, розстрочення сплати боргу ухвалою суду не є підставами для звільнення Державного підприємства "Цюрупинське лісомисливське господарство" від сплати пені.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно зі ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.При цьому, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 КАС України).

Відповідач належними доказами не підтвердив правомірність своєї позиції, натомість наявні в матеріалах справи докази не дають суду підстав для висновку про протиправність дій позивача.

Оскільки відповідачем перераховано кошти на погашення заборгованості на загальну суму 116087 грн. 53 коп. з явним простроченням термінів сплати та враховуючи обов'язок ДП "Цюрупинське ЛГ" щодо сплати пені, розмір якої відповідає чинному законодавству, суд вважає, що позовні вимоги Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ч.4 ст.94, ч.4 ст.122, ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства "Цюрупинське лісомисливське господарство", код ЄДРПОУ 00993194, на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 42251 (сорок дві тисячі двісті п'ятдесят одна) грн. 81 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 10.3.4