Ухвала суду № 36332615, 03.12.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2013
Номер справи
638/193/13-а
Номер документу
36332615
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2013 р.Справа № 638/193/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Русанової В.Б.

Суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.

за участю секретаря судового засідання Крайник Т.О.

представників відповідачів Федоровської О.С., Король О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 08.08.2013р. по справі № 638/193/13-а

за позовом ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6

до Центру соціальних служб для сім'ї , дітей та молоді Дзержинського району м. Харкова , Директора Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Дзержинського району м. Харкова Петровський Олександр Миколайович , Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді "Довіра" треті особи Президент України Янукович Віктор Федорович , Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Лутковська Валерія Володимирівна , Уповноважений Президента України з прав дитини Павленко Юрій Олексійович , Міністерство праці та соціальної політики України , Служба у справах дітей Харківської обласної державної адміністрації , Харківський обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Головного управління у справах сім'ї та молоді та спорту Харківської обласної держаавної адміністрації , Харківський міський голова Кернес Геннадій Адольфович , Управління служб у справах дітей Департаменту праці та соціальної політики Виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області

про визнання бездіяльності незаконною,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

визнати незаконною бездіяльність Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Дзержинського району м. Харкова:

- у здійсненні соціального інспектування багатодітної, малозабезпеченої сім'ї незаконною;

-в ініціюванні засідання дорадчого органу, який діє при Головному управлінні у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації, шляхом подання відповідних матеріалів про багатодітну, малозабезпечену сім'ю, яка опинилася у складних життєвих обставинах незаконною;

- у підготовці матеріалів до особової справи багатодітної, малозабезпеченої сім'ї на засідання дорадчого органу незаконною;

- у координації здійснення соціального супроводу багатодітної, малозабезпеченої сім'ї, яка опинилася у складних життєвих обставинах ;

визнати бездіяльність директора Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Дзержинського району м. Харкова Петровського Олександра Миколайовича у здійсненні соціального інспектування багатодітної, малозабезпеченої сім'ї незаконною; в ініціюванні засідання дорадчого органу, який діє при Головному управлінні у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації; у підготовці матеріалів до особової справи багатодітної, малозабезпеченої сім'ї на засідання дорадчого органу незаконною; у координації здійснення соціального супроводу багатодітної, малозабезпеченої сім'ї, яка опинилася у складних життєвих обставинах незаконною;

визнати бездіяльність Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Дзержинського району м. Харкова у виконанні умов Договору № 18 про здійснення соціального супроводу від 24.11.2011 р. в частині здійснення представництва інтересів сім'ї ОСОБА_3 в судах, складанні скарг до державних органів влади та органів Харківського місцевого самоврядування щодо незаконної бездіяльності вирішення житлових умов сім'ї ОСОБА_3 незаконною;

визнати незаконною бездіяльність Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді "Довіра" у здійсненні соціального інспектування багатодітної, малозабезпеченої сім'ї незаконною;

- в ініціюванні засідання дорадчого органу, який діє при Головному управлінні у справах сім'ї, молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації, шляхом подання відповідних матеріалів про багатодітну, малозабезпечену сім'ю, яка опинилася у складних життєвих обставинах незаконною;

-у підготовці матеріалів до особової справи багатодітної, малозабезпеченої сім'ї на засідання дорадчого органу ;

- у координації здійснення соціального супроводу багатодітної, малозабезпеченої сім'ї, яка опинилася у складних життєвих обставинах незаконною.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкові від 08.08.2013 р. у задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дзержинського районного суду м. Харкові від 08.08.2013 р. з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права при неповному з'ясуванні обставин справи, та винести нову постанову, якою позов задовольнити.

Харківський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді "Довіра" (далі-відповідач) подав заперечення проти апеляційної скарги, вважає постанову суду першої інстанції законною та обґрунтованою, просить залишити її в силі, а вимоги апеляційної скарги без задоволення.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заперечень проти неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості.

Колегія суддів годжується з висновками суду першої інстанції, виходячи з такого.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 12 Закону України "Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю" завдання суб'єктів соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю завданнями суб'єктів соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю є, зокрема, надання різноманітних соціальних послуг, соціально-медичної, психолого-педагогічної, правової, інформаційної, матеріальної та інших видів соціальної допомоги, консультування дітей та молоді.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю" соціальне інспектування здійснюється центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді з метою виявлення, обліку, здійснення аналізу та оцінки потреб сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, контролю за умовами життєдіяльності, моральним, психічним і фізичним станом дітей та молоді, забезпеченням захисту їх прав, свобод і законних інтересів, дотриманням державних стандартів і нормативів у сфері соціальної роботи. Порядок та умови здійснення соціального інспектування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань сім'ї та дітей.

Відповідно до Порядку здійснення центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді соціального інспектування, затвердженого наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 1480 від 27.05.2010 р. соціальне інспектування здійснюється у разі особистого звернення громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах. За результатами соціального інспектування складається акт та може бути винесено на розгляд дорадчого органу питання про взяття сім'ї під соціальний супровід.

Здійснення центром соціального інспектування сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих умовах передбачає вжиття ним під час проведення соціального інспектування, заходів пов'язаних з відвідуванням сім'ї за місцем проживання та збором додаткових відомостей про неї, а більш ефективно, всебічно та об'єктивно зазначені заходи можуть бути проведені тільки спеціалістами, які здійснюють діяльність на певній території.

Відповідно п. 3. п. 4. Порядку взаємодії суб'єктів соціальної роботи із сім'ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, затвердженого наказом № 1983/388/452/221/556/596/106 від 14.06.2006 р., для здійснення координації між суб'єктами соціальної роботи із сім'ями, які опинилися в складних життєвих обставинах, та комплексного вирішення питань сім'ї, яка опинилася в складних життєвих обставинах, при управлінні у справах сім'ї, молоді та спорту створюється дорадчий орган.

На засіданні дорадчого органу в присутності суб'єктів соціальної роботи розглядаються матеріали про стан сім'ї, яка опинилася у складних життєвих обставинах (заява, акт обстеження житлово-побутових умов), можлива присутність сім'ї. Більшістю голосів приймається рішення про взяття сім'ї під соціальний супровід або відсутність такої необхідності та розподіляються функції кожного суб'єкта стосовно вирішення складних життєвих обставин цієї сім'ї, після чого центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді заводиться облікова картка встановленого зразка.

Судом встановлено, що починаючи з 2009 р. на обліку в Центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Дзержинського району м. Харкова (далі - центр) перебуває багатодітна малозабезпечена сім'я ОСОБА_3, що проживає за адресою АДРЕСА_1

На підставі Договору № 18 від 24.11.2011 р. ЦСССДМ Дзержинського району м. Харкова надаються соціальні послуги сім'ї позивача.

Позивач зазначає про невиконання відповідачем умов договору № 18 від 24.11.2011 р. в частині здійснення представництва інтересів, складання скарг до державних органів влади та органів Харківського місцевого самоврядування щодо незаконної бездіяльності вирішення житлових умов сім'ї ОСОБА_3.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю" соціальне обслуговування сімей, дітей та молоді здійснюється в порядку, визначеному законодавством, шляхом надання комплексу соціальних послуг сім'ям, дітям та молоді, що передбачає, зокрема, задоволення матеріальних потреб сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах, згідно із законодавством; захист прав та інтересів осіб, посередництво у представництві інтересів сімей, дітей та молоді.

З метою надання посередницьких послуг, сприяння позивачу у здійсненні права на отримання житла, поліпшення житлових, отримання земельної ділянки для будівництва будинку, відповідачами направлялися листи до Депаратаменту житлового господарства, Департаменту містобудування Виконкому Харківської міської ради, надавалося сприяння в отримання довідок про наявність або відсутність зареєстрованого а позивачем та членами його родини нерухомого майна та земельних ділянок (т.1, а.с. 151-152).

Однак, реалізація власне права позивача та його сімї на отримання нового житла не належить до повноважень відповідачів, стосується компетенції органів місцевого самоврядування територіальної громади м. Харкова, та не віднесено ст. 8 Закону України "Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю" до соціальних послуг.

Подання скарг на дії органів та установ не є соціальною послугою так само, крім того оскарження дій чи рішень органів місцевого самоврядування, зокрема до суду, не віднесено законом до повноважень центру Дзержинського району м. Харкова, або Центру "Довіра".

Соціальна послуга має на меті забезпечення реалізації посередництва у відносинах з організаціями та установами за умови, що отримувач соціальної послуги не в стані здійснити зазначене самостійно.

Судом не встановлено не можливості самостійного звернення позивачем до відповідних органів .

Отже, колегія суддів вважає безпідставними вимоги в частині визнання незаконною бездіяльності Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Дзержинського району м. Харкова у виконанні умов Договору № 18 про здійснення соціального супроводу від 24.11.2011 р. в частині здійснення представництва інтересів сім'ї ОСОБА_3 в судах, складанні скарг до державних органів влади та органів Харківського місцевого самоврядування щодо незаконної бездіяльності вирішення житлових умов сім'ї ОСОБА_3.

Судом також встановлено, що 28.05.2012 р. ОСОБА_3 подав заяву до Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді "Довіра", в якій позивач просив здійснити соціальне інспектування його родини, ініціювати засідання дорадчого органу, який діє при Головному управлінні у справах сім'ї, молоді і спорті ХОДА шляхом подання відповідних матеріалів про сім'ю ОСОБА_3, підготувати матеріали до особової справи сім'ї ОСОБА_3, координувати здійснення соціального супроводу сім'ї ОСОБА_3 (т.1, а.с. 61зворот)

08.06.2012 р. на звернення позивача надана відповідь, в якій повідомлено заявника про можливість вирішення поставлених в заяві питань за фактичним місцем проживання сім'ї заявника, а саме до Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Дзержинського району м. Харкова (т.1 а.с.65).

Згідно п. 2 Методичних рекомендацій щодо організації роботи фахівця із соціальної роботи центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, затверджених наказом Мінсоцполітики № 613 від 01.10.2012 р., фахівець із соціальної роботи - працівник районного, міського чи районного у місті центру соціальних служб, що має необхідну фахову підготовку та кваліфікацію, спеціалізується на здійсненні соціальної роботи з сім'ями, дітьми та особами, які опинилися у складних життєвих обставинах, у закріпленій за ним території села, селища або дільниці чи мікрорайоні у місті.

Згідно п. 2.3 Положення про Харківський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді "Довіра" міський центр здійснює координацію діяльності районних центрів.

На підставі статті 11 Закону України "Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю" та Порядку, затвердженого наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 1480 від 27.05.2010 р., соціальне інспектування, як і соціальний супровід, здійснюється центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, до якого територіально (за місцем проживання) віднесено особу або осіб, що потребують соціальних послуг.

Колегія суддів вважає, що Харківським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді "Довіра" не допущено бездіяльності по координації вирішення питання соціального супроводу сім'ї позивача.

Зокрема, позивачу роз'яснено до повноважень якого органу належить вирішення звернення позивача, зазначено про центр територіально найбільш наближений до місця проживання родини позивача.

Отже, позовні вимоги щодо визнання бездіяльності Харківського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді "Довіра" є безпідставним.

29.08.2012 р. ОСОБА_3 подав заяву до центру Дзержинського району м. Харкова, в якій позивач просив здійснити соціальне інспектування його родини, ініціювати засідання дорадчого органу, який діє при Головному управлінні у справах сім'ї, молоді і спорті ХОДА шляхом подання відповідних матеріалів про сім'ю ОСОБА_3, підготувати матеріали до особової справи сім'ї ОСОБА_3, координувати здійснення соціального супроводу сім'ї ОСОБА_3 (т.1, а.с. 73зворот).

Судом встановлено, що на виконання звернення позивача відповідачем здійснено вихід за адресою фактичного проживання позивача, однак інспектування не проведено у зв'язку з відсутністю позивача та його родини за вказаною адресою, та направлено звернення до комітету у справах сім'ї, молоді та спорту по Дзержинському району з ініціативою призначити засідання дорадчого органу для вирішення питання взяття сім'ї ОСОБА_3 під соціальний супровід, а отже судом не встановлено бездіяльності відповідача.

Отже, позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності центру Дзержинського району м. Харкова за заявою ОСОБА_3 від 29.08.2012р. правомірно залишені без задоволення судом першої інстанції.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів приходить вважає, що суд першої інстанції повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази, вирішив справу з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.

Частиною ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, як прийняту з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 08.08.2013р. по справі № 638/193/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Русанова В.Б.Судді(підпис) (підпис) Присяжнюк О.В. Курило Л.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Русанова В.Б.

Повний текст ухвали виготовлений 09.12.2013 р.