Постанова № 36322253, 17.12.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
820/10523/13-а
Номер документу
36322253
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

17 грудня 2013 р. № 820/10523/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лук'яненко М.О.,

за участю секретаря судового засідання Гайворонського В.С.,

представника позивача: Карамишевої Л.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просив суд: стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1), вартість матеріального забезпечення у сумі 10985,19 грн. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що громадянка ОСОБА_2 19.07.2011 року була зареєстрована в Харківському міському центрі зайнятості з відкриттям персональної картки НОМЕР_2. Згідно наказу від 26.07.2011 року №НТ110726 Відповідачу наданий статус безробітної з призначенням допомоги по безробіттю.

Відповідно до п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, Харківським міським центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2, якою встановлено, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості, Відповідач була зареєстрована як фізична особа - підприємець, а отже відносилась до категорії зайнятого населення, в результаті чого комісією зроблено висновок про те, що кошти, виплачені службою зайнятості Відповідачеві у період з 26.07.2011 року по 04.04.2013 року у сумі 10985,19 грн. підлягають поверненню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд ухвалити рішення, яким стягнути суму незаконної допомоги по безробіттю у розмірі 10985,19 грн..

Відповідач, в судове засідання свого представника не направив з невідомих суду причин, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, про причини своєї неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутністю не надавав.

Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 6 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02.03.2000 року (в редакції Закону від 01.01.2013 року) функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та цього Закону. Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, входить до складу правління Фонду.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону, фінансування заходів, передбачених статтею 7 1 цього Закону.

Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи (п. 2 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 року №5067-VI).

Відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, цим Законом, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства (ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 року №5067-VI).

Зі змісту п.18 ч. 2 ст. 22 Закону України №5067-VI випливає, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань щодо проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Згідно до приписів п.2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_2 26.07.2011 року подала до Харківського міського центру зайнятості, заяву з проханням надати їй статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, де вказала, що пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, не є найманим працівником, не укладала договір цивільно-правового характеру, не зареєстрована як фізична особа - підприємець, не є членом особистого селянського господарства (а.с. 8).

Згідно з наказом Позивача від 26.07.2011 року №НТ110726 ОСОБА_2 була зареєстрована як така, що шукає роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2, їй було надано статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю з 26.07.2011 року по 10.12.2012 року відповідно до п.п.2, 4 ст. 22, п.2 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п.2.7, 2.9 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" (а.с. 6-7).

Так, згідно з довідкою Харківського міського центру зайнятості ОСОБА_2 в період з 26.07.2011 року по 10.12.2012 року отримала допомогу по безробіттю у розмірі 10985,19 грн. (а.с. 12).

Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості. Харківським міським центром зайнятості було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Як встановлено з матеріалів справи, Позивач звернувся з листом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова щодо надання інформації стосовно Відповідача.

Листом від 24.07.2013 року №4913-02/29 управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова повідомило Позивача, що в період з 19.10.2000 року по 15.07.2013 року ОСОБА_2 (ОСОБА_2, згідно свідоцтва про одруження (а.с. 31)) була зареєстрована, як фізична особа - підприємець (а.с. 32).

На підставі отриманої інформації від Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова, Позивачем було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатами якого складено акт №89-ФОП від 31.07.2013 року (а.с. 9), яким встановлено, що в період перебування на обліку в Харківському міському центрі зайнятості як така, що шукає роботу, ОСОБА_2 була зареєстрована як фізична особа - підприємець (а.с. 9).

Пунктом 6 Порядку №60/62 від 13.02.2009 року передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (п. 7 Порядку №60/62).

Так, керуючись приписами п. 6, 7 "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним", затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України то Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62 та на підставі акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 31.07.2013 року №89-ФОП, Харківським міським центром зайнятості від 01.08.2013 року видано наказ №690 про повернення коштів виплачених ОСОБА_2 як матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 26.07.2011 року по 04.04.2013 року у сумі 10985,19 грн. (а.с. 13). Вказаний наказ разом з листом-претензією №13975-22/13 від 02.08.2013 року про повернення коштів виплачених, як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 10985,19 грн. (а.с. 10) було направлено Відповідачу.

Наказ про повернення незаконно отриманих коштів №690 від 01.08.2013 року ОСОБА_2 у судовому порядку не оскаржувала, а тому, він є чинним.

Пунктом 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Поряд з цим, суд вважає за доцільне вказати, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2011 року у справі №2а-10639/11/2070 позовні вимоги Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Харкова до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, третя особа: Державний реєстратор виконавчого комітету Харківської міської ради в особі Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради про припинення підприємницької діяльності задоволено. Припинено підприємницьку діяльність Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (61139, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1), зареєстрованої виконавчим комітетом Харківської міської ради 04.10.2000 року (а.с. 55-57).

Положеннями ч. 2 ст. 104 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, встановлено, що 15.07.2013 року у графу "Дата державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, а також підстава для її внесення" внесено запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця в зв'язку з неподанням протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону (а.с. 52).

Тобто, підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_2 було припинено з моменту внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а саме 15.07.2013 року.

Отже, на момент звернення до Позивача із заявою від 26.07.2011 року про надання статусу безробітного та виплати коштів по безробіттю, Відповідач була зареєстрована як фізична особа - підприємець, а, тому ФОП ОСОБА_2 можна віднести до категорії зайнятого населення, що в свою чергу, виключає право Відповідача на звернення до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості з проханням надати статус безробітного.

Приймаючи до уваги викладене вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог Позивача щодо стягнення в примусовому порядку з ОСОБА_2 незаконно отриманої допомоги по безробіттю в період з 26.07.2011 року по 04.04.2013 року у розмірі 10985,19 грн., а отже позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові збір віднести за рахунок державного бюджету.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) вартість матеріального забезпечення у сумі 10985 грн. 19 коп. (десять тисяч дев'ятсот вісімдесят п'ять грн. 19 коп.) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків вул. Шевченка, 137 А р/р 37177300802007 в ГУ ДКСУ у Харківській обл., МФО 851011, ОКПО 36224721, код ЄДРПОУ 36224721).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 23 грудня 2013 року.

Суддя М.О. Лук`яненко