12
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 грудня 2013 року Справа № 812/9613/13-а
Луганський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря - Северіної А.С.,
представника позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 08.01.2008),
представника відповідача - Стельмаха М.В. (довіреність від 27.12.2012 № ВДЗ/4795),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19 листопада 2013 року позивач ОСОБА_3 звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, в якому посилалася на наступне.
Позивач є колишньою дружиною загиблого працівника міліції - ОСОБА_4, який згідно пункту 14 висновку управління внутрішніх справ Ворошиловградського облвиконкому від 02.09.1981 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 при виконанні службових обов'язків.
15.01.2013 Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області було складено та затверджено висновок службового розслідування «Про результати розгляду листа керівництва ДФЗБО МВС України щодо проведення повторної кваліфікації факту смерті у 1981 році працівника міліції ОСОБА_4 та ОСОБА_5». Згідно висновку смерть ОСОБА_4 настала в період проходження служби при обставинах, не пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
Позивачем було оскаржено вказаний висновок відповідача від 15.01.2013 до суду. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09.09.2013 у справі № 812/7378/13-а позовні вимоги було задоволено, висновок відповідача від 15.01.2013 про повторну кваліфікацію факту смерті у 1981 році працівника міліції ОСОБА_4 та ОСОБА_5 скасовано. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013 постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Водночас, відповідач, незважаючи на рішення суду, що набрало законної сили, 24.10.2013 безпідставно, на думку позивача, видав доручення № 1431 про створення комісії для вилучення прізвища ОСОБА_4 з дошки, розташованої в холі першого адміністративного будинку ГУ МВС України в Луганській області, де розміщені прізвища співробітників ОВС, які загинули при виконанні службових обов'язків.
25.10.2013 вказаною комісією на підставі акту № ВДЗ/2797 прізвище ОСОБА_4 було вилучено з дошки, розташованої в холі першого адміністративного будинку ГУ МВС України в Луганській області.
На думку позивача такі дії відповідача є безпідставними, оскільки ОСОБА_4 вважається загиблим при виконанні службових обов'язків, відповідно до цього повинен бути увічненим на дошці пам'яті загиблих працівників міліції Луганської області на рівні інших співробітників міліції, що загинули при виконанні службових обов'язків.
Позивач просив суд визнати неправомірними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області щодо дискримінації відносно загиблого при виконанні службових обов'язків працівника міліції ОСОБА_4, який на підставі чинних документів вважається таким, а саме щодо вилучення його прізвища з дошки, розташованої у холі першого адміністративного будинку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, де розміщені прізвища співробітників ОВС, які загинули так як і він при виконанні службових обов'язків; зобов'язати начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області скасувати доручення тимчасово виконуючого обов'язки начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області від 24.10.2013 № 1431 про створення комісії для вилучення прізвища ОСОБА_4 з дошки, розташованої у холі першого адміністративного будинку Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Луганській області, де розміщені прізвища співробітників ОВС, які загинули при виконанні службових обов'язків; зобов'язати начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області визнати нечинним акт комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області № ВДЗ/2797 від 25.10.2013 про вилучення прізвища ОСОБА_4 з дошки, розташованої у холі першого адміністративного будинку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області; зобов'язати начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області принести письмові вибачення ОСОБА_3 щодо неправомірності дій комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, що 25.10.2013 здійснила вилучення прізвища ОСОБА_4 з дошки, розташованої у холі першого адміністративного будинку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позові, та наполягали на їх задоволенні. Додатково представник позивача пояснив, що зазначеними діями відповідачем було порушено Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 29.08.1996 № 617 «Про Книгу пам'яті загиблих працівників органів внутрішніх справ України».
Представник позивача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, посилаючись на наступне. Відповідно до висновку службового розслідування від 02.09.1981, проведеного за фактом загибелі ІНФОРМАЦІЯ_1 працівників міліції ОСОБА_4 та ОСОБА_5, було встановлено, що вказані співробітники загинули при виконанні службових обов'язків. При цьому, як у висновку службового розслідування від 02.09.1981, так і у вироку суду від 02.04.1982 у справі № 2-36 за обвинуваченням ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у скоєнні вбивства ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зазначено, що останні перебували в стані алкогольного сп'яніння. Прізвище ОСОБА_4 було розміщено на дошці, розташованій у холі першого адміністративного будинку ГУМВС України у Луганській області в 1999 році. Представник відповідача посилається, що встановити підстави прийняття на той час посадовими особами УМВС України в Луганській області рішення про розміщення прізвища ОСОБА_4 на дошці пам'яті не виявилося можливим. З метою недопущення дискредитації пам'яті загиблих співробітників міліції та, враховуючи вищезазначені обставини, було створено комісію для вилучення прізвища ОСОБА_4 з дошки пам'яті та здійснено таке вилучення. Представник відповідача пояснив, що вказаними дійми відповідач не порушив жодного нормативно-правового акту, тому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі у зв'язку з необґрунтованістю.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_3 є колишньою дружиною загиблого працівника міліції - ОСОБА_4, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.
Згідно з пунктом 14 висновку управління внутрішніх справ Ворошиловградського облвиконкому від 02.09.1981 ОСОБА_4 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 при виконанні службових обов'язків (арк. справи 18-24).
Відповідно до пункту 3 висновку ГУ МВС України у Луганській області від 15.01.2013 «Про результати розгляду листа керівництва ДФЗБО МВС України щодо проведення повторної кваліфікації факту смерті у 1981 році працівників міліції ОСОБА_4 та ОСОБА_5» смерть інспектора інспекції виправних робіт та працевлаштування засуджених Свердловського МРВВС лейтенанта міліції ОСОБА_4 настала ІНФОРМАЦІЯ_1 в період проходження служби при обставинах, не пов'язаних з виконанням службових обов'язків (арк. справи 25-31).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09.09.2013 у справі № 812/7378/13-а висновок службового розслідування ГУ МВС України в Луганській області від 15.01.2013 «Про результати розгляду листа керівництва ДФЗБО МВС України щодо проведення повторної кваліфікації факту смерті у 1981 році працівників міліції ОСОБА_4 та ОСОБА_5» скасовано (арк. справи 62-67). Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013 рішення суду першої інстанції у вказаній справі залишено без змін (арк. справи 68-72).
Дорученням відповідача від 24.10.2013 № 1431 створено комісію для вилучення прізвища ОСОБА_4 з дошки, розташованої у холі першого адміністративного будинку ГУМВС України у Луганській області, де розміщені прізвища співробітників ОВС, які загинули при виконанні службових обов'язків (арк. справи 5).
25.10.2013 комісією відповідача було вилучено прізвище ОСОБА_4 з дошки, розташованої у холі першого адміністративного будинку ГУМВС України у Луганській області, де розміщені прізвища співробітників ОВС, які загинули при виконанні службових обов'язків, про що було складено акт від 25.10.2013 № ВДЗ/2797 (арк. справи 6).
Вирішуючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-XII визначено основні завдання міліції, серед яких: забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів; запобігання правопорушенням та їх припинення; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення кримінальних правопорушень; участь у розкритті кримінальних правопорушень та розшуку осіб, які їх вчинили, у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством; забезпечення безпеки дорожнього руху; захист власності від злочинних та кримінально протиправних посягань; виконання адміністративних стягнень; участь у поданні соціальної та правової допомоги громадянам, сприяння у межах своєї компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків.
Указом Президента України від 06.04.2011 № 383/2011 затверджено Положення «Про Міністерство внутрішніх справ України». Відповідно до пункту 3 вказаного Положення основним завданням МВС України є формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод людини і громадянина, власності, інтересів суспільства і держави від злочинних посягань, боротьби зі злочинністю, розкриття та розслідування злочинів, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеки дорожнього руху, а також формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Предметом даного позову є питання правомірності дій та рішень відповідача щодо вилучення прізвища ОСОБА_4 з дошки, розташованої у холі першого адміністративного будинку ГУМВС України у Луганській області, де розміщені прізвища співробітників ОВС, які загинули при виконанні службових обов'язків (далі - дошка пам'яті).
Відповідно до листа ГУМВС України у Луганській області від 19.12.2013 № ВДЗ/3849 у холі першого адміністративного будинку ГУМВС України у Луганській області у серпні 1999 року були розміщені прізвища співробітників ОВС Луганської області, які загинули з 1924 по 1999 роки, у тому числі ім'я ОСОБА_4 Нормативно-правових актів, якими встановлений порядок та умови розміщення прізвищ загиблих при виконанні службових обов'язків працівників органів внутрішніх справ на дошці пам'яті ГУМВС України у Луганській області, на теперішній час не існує (арк. справи 79).
Судом проаналізовано чинні нормативно-правові акти, які регулюють діяльність та визначають повноваження Міністерства внутрішніх справ України та управлінь Міністерства внутрішніх справ України в областях, та встановлено, що Законом України «Про міліцію», Положенням «Про Міністерство внутрішніх справ України» та іншими чинними нормативно-правовими актами не врегульовано питання щодо створення дощок пам'яті загиблих працівників ОВС та порядку розміщення інформації на таких дошках. За таких обставин, суд вважає, що вилучаючи прізвище загиблого при виконанні службових обов'язків ОСОБА_4 з дошки пам'яті, відповідач не порушив жодного нормативно-правового акта.
Суд зауважує, що діяльність органів внутрішніх справ з розміщення дощок пам'яті відноситься до роботи цих органів у соціально-гуманітарній та психологічній сферах, а не до управлінської чи адміністративно-розпорядчої сфер. Однак, беручи до уваги, що позивач вважає дії відповідача щодо вилучення прізвища загиблого при виконанні службових обов'язків ОСОБА_4 з дошки пам'яті та складені у зв'язку з цим документи (доручення та акт) такими, що вчинені відповідачем як суб'єктом владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій, справу розглянуто судом по суті.
Суд не бере до уваги посилання представника позивача на порушення відповідачем Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 29.08.1996 № 617 «Про Книгу пам'яті загиблих працівників органів внутрішніх справ України», оскільки предметом даного позову є дії та рішення відповідача, пов'язані з вилученням прізвища загиблого ОСОБА_4 з дошки пам'яті. Питання щодо ведення Книги пам'яті загиблих працівників органів внутрішніх справ України не є предметом даної справи.
Доводи позивача про дискримінацію відносно загиблого при виконання службових обов'язків працівника міліції ОСОБА_4 суд також до уваги не бере з огляду на таке.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 06.09.2012 № 5207-VI (далі - Закон № 5207) дискримінація - рішення, дії або бездіяльність, спрямовані на обмеження або привілеї стосовно особи та/або групи осіб за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, сімейного та майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (далі - певні ознаки), якщо вони унеможливлюють визнання і реалізацію на рівних підставах прав і свобод людини та громадянина. Законом № 5207 також визначено форми дискримінації.
Судом не встановлено будь-яких ознак, які б свідчили про допущену діями чи рішеннями відповідача дискримінацію відносно загиблого при виконанні службових обов'язків працівника міліції ОСОБА_4
Як установлено судом, на дошці пам'яті в першому адміністративному будинку ГУМВС України у Луганській області були розміщені прізвища не всіх працівників, які загинули під час виконання службових обов'язків. Так, зокрема, не було розміщено прізвище ОСОБА_5, який загинув разом із ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1. Вказані обставини підтверджуються поясненнями представника відповідача та не заперечуються позивачем.
Отже, суд робить висновок, що за відсутності будь-яких нормативно-правових актів, які б врегульовували питання створення дощок пам'яті працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов'язків, та розміщення на вказаних дошках інформації, ці питання віднесено на розсуд керівництва органів внутрішніх справ.
Крім того, згідно з поясненнями представника відповідача при вирішенні питання про вилучення прізвища ОСОБА_4 з дошки пам'яті не брався до уваги висновок ГУМВС України у Луганській області від 15.01.2013, який було скасовано судовим рішенням.
Таким чином, зважаючи, що судом не встановлено порушення відповідачем будь-яких нормативно-правових актів при вирішенні питання щодо вилучення прізвища ОСОБА_4 з дошки пам'яті та вчиненні відповідних дій, судом не встановлено будь-яких ознак, які б свідчили про дискримінацію відносно загиблого ОСОБА_4, суд вважає позовні вимоги безпідставними й такими, що не підлягають задоволенню.
У відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, понесені позивачем, йому не відшкодовуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 11, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову складено в повному обсязі 25 грудня 2013 року.
Суддя І.О. Свергун