Постанова № 36303356, 02.12.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2013
Номер справи
808/6979/13-а
Номер документу
36303356
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2013 року , о 16-55 годині,

Справа № 808/6979/13-а

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,

за участю секретаря Передерій А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя

справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів»

до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів,

управління Державної казначейської служби України в м. Запоріжжі Запорізької області

про визнання протиправною бездіяльності та стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із вказаним позовом, зазначивши в заяві, що 19.12.2012 ПАТ «Запорізький завод феросплавів» (далі - ПАТ «ЗФЗ») подало відповідачу податкову декларацію за листопад 2012 року, якою визначено суму податку на додану вартість, що підлягала бюджетному відшкодуванню з державного бюджету України на рахунок платника у банку, в розмірі 7 037 596 гривень.

Порядок відшкодування податку на додану вартість з Державного бюджету України регламентований положеннями ст. 200 Податкового кодексу України, на виконання яких ПАТ «ЗФЗ» було додано до декларації з ПДВ за листопад 2012 року розрахунок суми бюджетного відшкодування та заява про повернення суми бюджетного відшкодування із зазначенням банківських реквізитів для перерахування грошових коштів.

20.02.2013 позивачем було отримано акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ПАТ «ЗФЗ» від'ємного значення різниці між сумами податкового зобов'язання та сумами податкового кредиту з ПДВ та суми бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника в банку за листопад 2012 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у жовтні 2012 року. Позивач подав свої заперечення до даного акту.

11.03.2013 ПАТ «ЗФЗ» було отримано податкове повідомлення-рішення №0000102600 від 11.03.2013, яким було зменшено розмір від'ємного значення з податку на додану вартість за листопад 2012 року на 2 621 617 гривень.

За результатами перевірки СДПІ було зменшено розмір від'ємного значення об'єкту оподаткування ПДВ позивача за листопад 2012 року. Сума заявленого ПАТ «ЗФЗ» бюджетного відшкодування з ПДВ за листопад 2012 року у розмірі 7 037 596 гривень не була зменшена за результатами перевірки, оформленої Актом перевірки № 83/26-2/00186542 від 20.02.2013, та, таким чином, вважається підтвердженою.

На час розгляду справи позивач не отримав грошових коштів в рахунок бюджетного відшкодування ПДВ по декларації за листопад 2012 року. СДПІ не повідомляла його про направлення чи ненаправлення на адресу органу казначейства висновку про відшкодування ПАТ «ЗФЗ» суми ПДВ по декларації за листопад 2012 року. Тому та обставина, що ПАТ «ЗФЗ» не отримав грошових коштів на свій рахунок, свідчить про порушення вимог законодавства щодо встановленого порядку відшкодування з держаного бюджету сум надмірно сплаченого ПДВ. У СДПІ були відсутні правові підстави для відмови у наданні висновку про відшкодування ПАТ «ЗФЗ» ПДВ за листопад 2012 року, оскільки сума бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 7 037 596 гривень не була зменшена за результатами проведеної перевірки і, таким чином, вважається підтвердженою.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність СДПІ, яка виразилася у ненаданні до органу казначейства висновку про відшкодування ПАТ «ЗФЗ» ПДВ по декларації за листопад 2012 року, та стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «ЗФЗ» суму ПДВ по зазначеній декларації у розмірі 7 037 596 гривень.

19.11.2013 позивачем подано заяву про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої він просить стягнути з Державного бюджету України суму ПДВ по декларації за листопад 2012 року у розмірі 7 034 170,94 гривень. Зменшення викликано тим, що 01.11.2013 ПАТ «ЗФЗ» звернулося до СДПІ з заявою № 12/272 від 01.11.2013, відповідно до якої просить провести залік невідшкодованого податку на додану вартість за листопад 2012 року у рахунок погашення пені, нарахованої на суму грошових зобов'язань по акту планової виїзної перевірки № 172/26-00/00186542 від 14.10.2013 (пеня на суму грошових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 3 425,06 гривень).

В додаткових поясненнях позивач зазначив, що ПАТ «ЗФЗ» бажає отримати бюджетне відшкодування з ПДВ за листопад 2012 року на свій розрахунковий рахунок в сумі 7 034170,94 гривень та не має наміру подавати заяву до СДПІ про обрання способу відшкодування шляхом отримання фінансових казначейських векселів.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримує, просить позов задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник СДПІ позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні, зазначивши в запереченнях, що до 01.01.2014 органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», на підставі отриманого від відповідного контролюючого органу висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету, видають платнику податку, який подав до такого контролюючого органу заяву про обрання способу відшкодування з бюджету суми ПДВ шляхом отримання фінансового казначейського векселя на суму, зазначену у висновку про бюджетне відшкодування.

Видача фінансового казначейського векселя прирівнюється до видачі платнику податку суми бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на рахунок платника податку.

Порядок видачі, обігу, обліку та сплати за фінансовими казначейськими векселями, виданими відповідно до цього пункту, затверджується Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.P>

При впровадженні механізму видачі та обігу фінансових казначейських векселів ПАТ «ЗФЗ» має можливість надати заяву до контролюючого органу про обрання способу відшкодування з бюджету суми ПДВ шляхом отримання фінансового казначейського векселя. 24.10.2013 на адресу керівника ПАТ «ЗФЗ» було направлено листа щодо можливості відшкодування сум ПДВ шляхом видачі фінансових казначейських векселів.

На час розгляду справи існує можливість прийняття рішення про видачу фінансових казначейських векселів, в тому числі на суму бюджетного відшкодування за листопад 2012 року, в процесі діалогу між податковим органом та керівництвом підприємства.

Таким чином, звернення позивача до суду із даним позовом є передчасним, тому СДПІ просить відмовити у позові.

У судовому засіданні представник відповідача надав пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях, позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні.

У судове засідання представник УДКС у м. Запоріжжі Запорізької області не з'явився, надав письмові пояснення, зазначивши, що у п'ятиденний строк після закінчення перевірки орган державної податкової служби не подавав органу казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, тому і підстав для відшкодування ПДВ у сумі 7 037596 гривень на користь ПАТ «ЗФЗ» немає. Просить розглянути справу за відсутності представника УДКС.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази та надавши їм оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке:

судом встановлено, що 20.12.2012 ПАТ «ЗФЗ» подало до СДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2012 року, якою визначено суму податку на додану вартість, що підлягала бюджетному відшкодуванню, в розмірі 7 037 596 гривень.

Відповідно до п.п. 200.7, 200.8 ст. 207 Податкового кодексу України (в редакції від 16.12.2012), «платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається митним органом органу державної податкової служби в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону».

На виконання наведених норм ПАТ «ЗФЗ» було додано до декларації з ПДВ за листопад 2012 року розрахунок суми бюджетного відшкодування та заява про повернення суми бюджетного відшкодування із зазначенням банківських реквізитів для перерахування грошових коштів (а.с.58, 59 т. 1).

Згідно з п. 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України, «за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника ПДВ для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України».

Судом встановлено, що СДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ПАТ «ЗФЗ» від’ємного значення ПДВ за листопад 2012 року та суми його бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за листопад 2012 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалось у жовтні 2012 року, про що складено акт №83/26-2/00186542 від 20.02.2013 ( а.с.23 т.1).

11.03.2013, на підставі даного акту, СДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення №0000102600, яким ПАТ «ЗФЗ» було зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за листопад 2012 року на суму 2 621 617 гривень. Таким чином, СДПІ за результатами перевірки ПАТ «ЗФЗ» було зменшено розмір від'ємного значення об'єкту оподаткування ПДВ позивача за листопад 2012 року. Сума заявленого ПАТ «ЗФЗ» бюджетного відшкодування з ПДВ за листопад 2012 року у розмірі 7 037 596 гривень не була зменшена за результатами перевірки, а тому вважається підтвердженою.

Згідно із п.п. 200.12, 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України, «орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби».

СДПІ не надано суду доказів на підтвердження факту направлення чи ненаправлення на адресу органу казначейства висновку про відшкодування ПАТ «ЗФЗ» суми податку на додану вартість по декларації за листопад 2012 року, що свідчить про порушення вимог законодавства щодо встановленого порядку відшкодування з держаного бюджету сум надмірно сплаченого ПДВ.

Таким чином, СДПІ як орган владних повноважень, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податку на додану вартість, повинен діяти у спосіб, передбачений законом, а саме за наслідками перевірки або надати висновок із зазначенням суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету, або відмовити у наданні бюджетного відшкодування. В свою чергу, орган державного казначейства на підставі висновку підтвердження сум ПДВ, що підлягають відшкодуванню з бюджету, здійснює фактичне перерахування грошових сум (надмірно сплаченого ПДВ) на рахунок підприємства.

Судом встановлено, що у СДПІ були відсутні правові підстави для відмови у наданні висновку про відшкодування ПДВ позивачу за листопад 2012 року, оскільки сума бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 7 037 596 гривень не була зменшена за результатами проведеної перевірки і, таким чином, вважається підтвердженою.

Судом встановлено, що СДПІ повідомляла позивача про можливість відшкодування сум податку на додану вартість шляхом видачі фінансових казначейських векселів (лист №1975/10/26-10 від 07.10.2013, а.с. 89-90 т. 5).

Згідно з п. 16 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (у редакції від 01.10.2013), «до 1 січня 2014 року органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" на підставі отриманого від відповідного контролюючого органу висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету, видають платнику податку, який подав до такого контролюючого органу заяву про обрання способу відшкодування з бюджету суми податку на додану вартість шляхом отримання фінансового казначейського векселя, зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування шляхом видачі у строки, визначені пунктом 200.13 статті 200 цього Кодексу, фінансових казначейських векселів строком обігу до п’яти років з дохідністю на рівні 5 відсотків річних».

Таким чином, бюджетне відшкодування податку на додану вартість шляхом видачі фінансових казначейських векселів здійснюється на добровільних засадах за заявою платника податків, який виявив бажання отримати цінні папери.

Згідно з заявою ПАТ «ЗФЗ» до декларації з ПДВ за листопад 2012 року, позивачем визначено напрямок бюджетного відшкодування - на рахунок платника у банку.

У зв’язку зі зверненням позивача до СДПІ з проханням провести залік невідшкодованого податку на додану вартість за листопад 2012 року у рахунок погашення пені, нарахованої на суму грошових зобов'язань по акту планової виїзної перевірки № 172/26-00/00186542 від 14.10.2013 (пеня на суму грошових зобов'язань з ПДВ у розмірі 3 425,06 гривень), бюджетному відшкодуванню підлягає сума ПДВ в розмірі 7 034 170,94 гривень.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України, «в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову».

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що ненадання СДПІ органу казначейства передбаченого законодавством висновку свідчить про протиправну бездіяльність з боку СДПІ. Тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, присудженню на користь позивача підлягають здійснені ним документально підтверджені судові витрати.

Керуючись ст.ст.17,158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, яка виразилася у ненаданні до органу казначейства висновку про відшкодування публічному акціонерному товариству «Запорізький завод феросплавів» податку на додану вартість по декларації за листопад 2012 року;

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» (код ЄДРПОУ 00186542, адреса: 69035, м.Запоріжжя, вул. Діагональна, буд. 11) суму податку на додану вартість по декларації за листопад 2012 року у розмірі 7 034 170 (семи мільйонів тридцяти чотирьох тисяч ста сімдесяти) гривень 94 копійок.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «Запорізький завод феросплавів» судові витрати у розмірі 2328 (двох тисяч трьохста двадцяти восьми) гривень 41 копійки.

Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови у повному обсязі шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Матяш