Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/7464/13-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2013 року
Овруцький районний суд Житомирської області у складі головуючого судді Вачко В.І., з секретарем судового засідання Першко А.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити дії -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача шодо не постановлення його на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння № 62 по вул.1-го Травня в с.Раківщина Овруцького району Житомирської області та на підставі п.6 ч.1 ст.35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зобовязати відповідача поставити позивача на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння № 62 по в вул.1-го Травня в с.Раківщина Овруцького району Житомирської області в сумі 119495 грн., мотивуючи тим, що позивачу відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 19.11.2012 року належало домоволодіння № 62 вул.1-го Травня в с.Раківщина Овруцького району Житомирської області; постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 06.08.2013 року у справі № 286/3211/13-а, яка набрала законної сили, Раківщинську сільську раду Овруцького району Житомирської області зобовязано прийняти на баланс домоволодіння ОСОБА_1; однак, у відповідь на звернення позивача відповідач листом № 07-05/6053 від 30.10.2013 року відмовив йому у постановці на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння, посилаючись на те, що постановою КМ України № 1243 від 18.11.2009 року виплата компенсації за втрачене майно спадкоємцям не передбачена.
Позивач в судове засідання не зявився, в позовній заяві просить справу розглядати без його участі.
Відповідач представника в судове засідання не скерував, подав заяву, в якій просить справу розглядати без участі його представника, при цьому проти позову заперечує, просить у його задоволенні відмовити.
Дослідивши докази в справі, суд дійшов наступних висновків.
Позивачу ОСОБА_1 на праві власності в порядку спадкування за померлою 04.03.2012 року ОСОБА_2 належить житловий будинок, який знаходиться в селі Раківщина Овруцького району Житомирської області по вул.1-го Травня, 62, що стверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 19.11.2012 року, зареєстрованому в реєстрі за № 2633, та витягом про державну реєстрацію прав Коростенського МБТІ від 07.12.2012 року.
Вищевказане домоволодіння, на підставі рішення Овруцького районного суду Житомирської області від 06.08.2013 року, здано на баланс Раківщинської сільської ради Овруцького району Житомирської області, що стверджується копією акту прийняття житлового будинку у гр.ОСОБА_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, від 15.10.2013 року.
Відповідно до звіту про розрахунок грошової компенсації за житловий будинок з господарськими будівлями громадянина ОСОБА_1, що за адресою: с.Раківщина, вул.1 Травня, 62, Овруцького району Житомирської області, загальна вартість об'єкту оцінки складає 119495 грн.
Із копії паспорта позивача вбачається, що проживання позивача зареєстровано в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 09.03.2006 року.
Повідомленням № 07-05/6053 від 30.10.2013 року відповідач відмовив позивачу у постановці на чергу щодо виплати грошової компенсації за втрачене нерухоме майно внаслідок Чорнобильської катастрофи, так як відповідно до постанови КМ України № 1243 від 18.11.2009р. «Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» виплата компенсації за втрачене майно спадкоємцям не передбачена.
У відповідності до п.6 ч.1 ст.35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає грошову компенсацію у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, громадянам, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно (жилі, дачні, садові будинки, гаражі, господарські будівлі та споруди), яке не може бути перевезено із зазначених територій (пункт 6 частини 1 статті 35 у редакції Закону України від 06.06.1996 року № 230/96-ВР був виключений згідно з Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI, однак зміни, внесені підпунктом 6 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008).
Статтею 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами, іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Саме для розяснення застосування норм ст.35 зазначеного Закону було прийнято постанову КМ України № 755 від 15.07.1997 року «Про затвердження Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій», у якій пункт 5 Положення передбачав, що спадкоємець, нерухоме майно якого знаходиться на території зони радіоактивного забруднення, на підставі оцінки вартості втраченого майна має право отримати за нього грошову компенсацію, сума якої перераховується відділеннями Державного казначейства за місцем знаходження майна на рахунок, відкритий спадкоємцем у будь-якому банку України.
Проте 28.11.2009 року набрала чиннності постанова КМ України № 1243 від 18.11.2009 року «Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території», якою постанову КМ України № 755 від 15.07.1997 року «Про затвердження Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій» визнано такою, що втратила чинність.
Відтак, саме зазначений Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затверджений постановою КМ України № 1243 від 18.11.2009 року, який прийнято відповідно до ст.62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначає правові підстави та умови виплати компенсації за втрачене нерухоме майно.
Зокрема, статтею 1 Порядку передбачено, що дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Пунктом 5 Порядку визначено, що спадкоємці громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на грошову компенсацію за втрачене спадкодавцем нерухоме майно, якщо така компенсація була нарахована, але не отримана переселенцем, відповідно до норм Цивільного кодексу України.
Відтак, висновок відповідача про те, що постановою КМ України № 1243 від 18.11.2009р. «Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» виплата компенсації за втрачене майно спадкоємцям не передбачена є безпідставним.
Однак, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач набув право власності на спадкове майно після смерті спадкодавця лише 19.11.2012 року, тобто під час дії Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою КМ України № 1243 від 18.11.2009 року. Зокрема з наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про право на спадщину вбачається, що позивач, який є спадкоємцем, спадкував майно - житловий будинок, який знаходиться в селі Раківщина Овруцького району Житомирської області по вул.1-го Травня, 62, а не право на отримання нарахованої спадкодавцю грошової компенсації за втрачений житловий будинок в селі Раківщина Овруцького району Житомирської області по вул.1-го Травня, 62. З наведеного суд дійшов висновку, що спадкодавець нерухомого майна не втрачав та компенсація йому не нараховувалась. Доказів протилежного, зокрема того, що спадкодавець до набуття чинності вищевказаним Порядком, затвердженим постановою КМ України № 1243 від 18.11.2009 року, перебував на черзі та не отримав компенсацію позивачем не надано та судом не здобуто. Отже, відповідачем правомірно відмовлено позивачу у постановці на чергу. З огляду на викладене, правові підстави для задовлення позову відсутні.
Відтак, керуючись ст.ст.7, 9, 10, 11, 71, 128 ч.6, 159-163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
ОСОБА_3