Постанова № 36278531, 20.12.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.12.2013
Номер справи
826/15980/13-а
Номер документу
36278531
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2013 року № 826/15980/13-а

В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у місті Києві

про скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про скасування висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві від 13 вересня 2013 року № 117 про внесення змін до актового запису цивільного стану та про зобов'язання відділ державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису про народження дитини № 6 від 15 липня 1997 року, складеного Карапишівською сільською радою Миронівського району Київської області, а саме: виправити місце народження дитини - "с. Карапиші, Миронівський район, Київська область" на "м. Київ, Україна".

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Кодекс України про шлюб та сім'ю України, Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011року №96/5, та зазначає, що в актовому записі про народження його доньки допущена помилка у зазначенні місця народження, проте відділом державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у місті Києві відмовлено у виправленні помилки в актовому записі.

Представник відповідача в судові засідання не з'явився, письмових пояснень чи заперечень по суті заявлених позовних вимог не надав, проте через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без участі представника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у місті Києві.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві із заявою, в якій просив внести зміни до актового запису про народження дитини № 6 від 15 липня 1997 року, складеного Карапишівською сільською радою Миронівського району Київської області та виправити місце народження дитини - "с. Карапиші, Миронівський район, Київська область" на "м. Київ, Україна".

13 вересня 2013 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві складений висновок № 117, в якому зазначено про неможливість виправити місце народження дитини - "с. Карпиші, Миронівський район, Київська область" на "м. Київ, Україна" в актовому запису про народження дитини заявника № 6 від 15 липня 1997 року, складеному Карапишівською сільською радою Миронівського району Київської області, оскільки реєстрація народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та визначення її місця народження проведена відповідно до діючого на той час законодавства.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану. регулюються Законом України від 01.07.2010 № 2398-VІ "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 2398-VІ).

Відповідно до статті 2 Закону № 2398-VІ актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають державній реєстрації народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Статтею 9 Закону № 2398 встановлено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).

Так, пунктом 2.1. Правил встановлено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Згідно пункту 2.5 Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема, одним із батьків неповнолітнього (малолітнього).

У відповідності до пункту 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються:

- свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;

- інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Згідно пункту 2.7 Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів (пункт 2.11. Правил).

Пунктом 2.12 Правил встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Отже, як встановлено під час розгляду справи, відділом державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві відмовлено позивачу у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_2 № 6 від 15 липня 1997 року, складеному Карапишівською сільською радою Миронівського району Київської області, а саме: змінити місце народження дитини - "с. Карпиші, Миронівський район, Київська область" на "м. Київ, Україна"

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованою в Україні Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, передбачено, що людина має право на повагу та недоторканність свого особистого життя та сім'ї, право на ефективний засіб юридичного захисту.

Як встановлено під час розгляду справи, в актовому записі про народження дитини заявника № 6 від 15 липня 1997 року, складеному Карапишівською сільською радою Миронівського району Київської області, місце народження дитини зазначено "с. Карапиші, Миронівський район, Київська область". Документ, який підтверджував факт народження дитини було медичне свідоцтво про народження від 4 червня 1997 року, видане ЦОЗКІД "Правобережжя", м. Київ.

Згідно пункту 8 розділу ІІ Порядку реєстрації актів громадянського стану в Україні, затвердженого наказом Міністерства юстиції Української РСР від 29 грудня 1984 року № 22/5 (який був чинним на момент реєстрації дитини), реєстрація народження провадиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них, а в разі хвороби, смерті батьків або неможливості для них з інших причин зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб або адміністрації лікувального закладу, в якому перебувала мати під час народження дитини.

Відповідно до пункту 10 розділу ІІ Порядку реєстрації актів громадянського стану в Україні, якщо реєстрація народження дитини провадиться за місцем проживання батьків чи одного з них, місцем народження дитини в запису акта вказується місце проживання батьків (чи одного з них), а при реєстрації народження дитини за місцем її народження - фактичне місце народження, що повинно бути роз'яснено особам, які прийшли реєструвати народження дитини.

Пунктом 12 розділу ІІ Порядку реєстрації актів громадянського стану в Україні встановлено, що реєстрація народження провадиться при пред'явленні:

а) довідки лікувального закладу про народження дитини. У виняткових випадках, при народженні дитини вдома без подання медичної допомоги, факт і час народження повинні бути підтверджені підписами двох свідків у графі "Документи, що підтверджують факт народження дитини" із зазначенням прізвища, імені, по батькові та місця проживання свідків;

б) документів, що посвідчують особу батьків (одного з батьків);

в) документа, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про одруження, заява матері, спільна заява матері та батька або рішення суду про встановлення батьківства).

В актовому записі про народження доньки позивача зазначено, що мати дитини (ОСОБА_3) на момент народження проживала в АДРЕСА_1, батько проживав у АДРЕСА_2.

Проте, у своїх письмових пояснення ОСОБА_3 зазначила, що на момент реєстрації народження своєї доньки ОСОБА_2 вона була зареєстрована в АДРЕСА_3. Разом з тим, ОСОБА_3 вказала на те, що не може надати доказів на підтвердження своєї позиції, оскільки будинок продано і домова книга знаходиться у нових власників будинку.

При цьому, згідно довідки виконавчого комітету Карапишівської сільської ради Миронівського району Київської області від 17 червня 2013 року № 1584, ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала АДРЕСА_1 до 18 липня 1995 року.

Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

З аналізу наведеного, суд приходить до висновку про помилковість зазначення в актовому записі про народження ОСОБА_2 № 6 від 15 липня 1997 року, складеного Карапишівською сільською радою Миронівського району Київської області місце народження дитини - "с. Карапиші, Миронівський район, Київська область" оскільки дитина народилася в пологовому будинку в м. Києві, а на момент реєстрації народження батьки дитини (ОСОБА_1 та ОСОБА_3) не були зареєстрованими в АДРЕСА_1.

Разом з тим суд зазначає, що позивачем під час звернення до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у місті Києві з метою внесення змін до актового запису про народження його доньки не надано доказів на підтвердження місця реєстрації ОСОБА_3 станом на 15 липня 1997 року.

Враховуючи, що позивачем не надано відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у місті Києві доказів на підтвердження допущення помилки в актовому записі про народження ОСОБА_2 в частині зазначення її місця народження, суд зазначає про відсутність вини відповідача та правомірність відмови щодо внесення змін до актового запису.

Разом з тим, враховуючи, що під час розгляду справи встановлено про помилковість зазначення в актовому записі про народження ОСОБА_2 № 6 від 15 липня 1997 року, складеного Карапишівською сільською радою Миронівського району Київської області місце народження дитини - "с. Карапиші, Миронівський район, Київська область", суд приходить до висновку про наявність правових підстав для скасування висновку № 117 від 13 вересня 2013 року про внесення змін до актового запису цивільного стану та для зобов'язання відділ державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису про народження дитини № 6 від 15 липня 1997 року, складеного Карапишівською сільською радою Миронівського району Київської області, а саме: виправити місце народження дитини - "с. Карапиші, Миронівський район, Київська область" на "м. Київ, Україна".

Згідно статті 22 Закону № 2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Відповідно до пункту 2.13. Правил, підставами для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.

Згідно частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

2. Скасувати висновок Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві № 117 від 13 вересня 2013 року про внесення змін до актового запису цивільного стану

3 Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 6 від 15 липня 1997 року, складеного Карапишівською сільською радою Миронівського району Київської області, а саме: виправити місце народження дитини - "с. Карапиші, Миронівський район, Київська область" на "м. Київ, Україна".

4. Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у місті Києві.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева