Ухвала суду № 36278231, 23.12.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2013
Номер справи
817/3076/13-а
Номер документу
36278231
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кравчук Т.О.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"23" грудня 2013 р. Справа № 817/3076/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Одемчука Є.В.

Шевчук С.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства "Рівнеінвестпроект" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "07" жовтня 2013 р. у справі за позовом приватного акціонерного товариства "Рівнеінвестпроект" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області про визнання незаконною та скасування постанови ,

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Рівнеінвестпроект» звернулось до суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області про визнання незаконною та скасування постанови від 16.08.2013 року №502-10 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 103230,00 грн.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ПАТ «Рівнеінвестпроект» просить скасувати вказану постанову через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження, за правилами встановленими ст. 197 КАС України.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час будівництва багатоквартирного житлового будинку по вул. Соборній, 5 у м. Рівному, про що складено акт від 31.05.2013 року, де зазначено про виявлені порушення:

- розроблений Національним університетом водного господарства та природокористування проект виконання будівельних робіт (ПВР) розроблений не в повному обсязі, а саме відсутні календарний графік виконання робіт, графіки надходження на об'єкт будівельних конструкцій, виробів, матеріалів і устаткування, графіку руху робочих кадрів на об'єкті, що є порушенням п. 3.3.1 ДБН А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва»;

- відсутній акт про закінчення поза майданчикових і внутрішньо майданчикових підготовчих робіт і готовність об'єкта до будівництва, що є порушенням п.2.2.1 ДБН А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва»;

- проект виконання будівельних робіт розроблений Національним університетом водного господарства та природокористування не затверджений генеральною підрядною організацією ТзОВ «Будівельна компанія «Капіталінвест», що є порушенням п.3.3.1 та п.3.3.4 ДБН А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва»;

- виконання будівельних робіт з відхиленням від затвердженої проектної документації, а саме відсутній навіс над тимчасовою огорожею будівельного майданчика з західної частини (РП, ПОБ, будгенплан), що є порушенням ч.1 ст.9 ЗУ «Про архітектурну діяльність» та п.4.14 ДБН А.3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві»;

- проект організації будівництва розроблений не в повному обсязі, а саме відсутній календарний план будівництва з виділенням робіт підготовчого періоду, дані про обсяги будівельно-монтажних робіт і потребу будівництва в основних матеріалах, конструкціях, виробах й устаткуванні, графіки потреби в будівельних машинах і транспортних засобах, що є порушенням п. 3.2.1 ДБН А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва»;

- відповідно до п 6.47 ДБН B.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів» в підземних гаражах потрібно передбачати не менш двох розосереджених виїздів і евакуаційних виходів, фактично робочим проектом передбачено один в'їзд/виїзд з підземного паркінгу (РП, арк.6, АБ);

- робочим проектом передбачено проведення земляних робіт за межами відведеної для будівництва земельної ділянки (РП, ГП, арк.4 (картограма земляних мас)), щo є п.4.3 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» та містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №01-м/41 від 22.03.2013 року виданих управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради;

- робочий проект розроблений з порушенням п.4.3 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», а саме технічні умови (ТУ): РОВКПВКГ «Рівнеоблводоканал» №1178/01-11 від 05.04.2013 року та ПАТ «Рівнегаз» №24 від 04.04.2013 року, видані після затвердження замовником будівництва ТзОВ «Люкс-Хаус Груп» наказом №2-К від 25.03.2013 року робочого проекту «Житловий багатоквартирний будинок на вул.Соборній, 5 у м.Рівне» ;

- робочий проект розроблений з порушенням п.4.3 ДБН А. 2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» та з відхиленням від містобудівних умов та обмежень забудови земельної №01-м/41 від 22.03.2013 року виданих управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, а саме проектом передбачено розміщення споруди (підземного паркінгу) за межами відведеної для будівництва земельної ділянки (копії листів креслень шифр 71.1998.12 -ГП, 71.1998.12-АБ до акту додаються);

- під час перевірки не надані геодезичні та геологічні вишукування, що є порушенням п.4.1 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;

- в складі робочого проекту «Житловий багатоквартирний будинок на вул. Соборній, 5 у м.Рівне» відсутні розділи: «Енергоефективність», чим порушено п.4.1, п.4.4 ДСТУ Б А.2.2-8:2010 «Розділ «Енергоефективність» у складі проектної документації об'єктів»; п.8.1 та 8.2 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;

- в складі робочого проекту «Житловий багатоквартирний будинок на вул. Соборній, 5 у м.Рівне» відсутній розділ «Газопостачання», «Зовнішні мережі водопостачання», «Зовнішні мережі каналізації». «Газопостачання зовнішнє», чим порушено п.8.1 та 8.2 ДБНА.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;

- робочим проектом не передбачено на прибудинковій території майданчики (дитячі, спортивні, відпочинку, розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів, гостьових автостоянок, майданчики для вигулу собак) озеленення території, що є порушенням п.6.1 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій території»;

- замовником будівництва ТзОВ «Люкс-Хаус Груп» несвоєчасно (повідомлення від 28.05.2013 року №7, №8) повідомлено виконавчий комітет Рівненської міської ради, а також державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки про початок виконання будівельних робіт, що є порушенням п.15 «Порядку виконання будівельних робіт» затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року №466.

05.08.2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області у відношенні Приватного акціонерного товариства "Рівнеінвестпроект" складено протокол, яким зафіксовано:

- проект організації будівництва розроблений не в повному обсязі, а саме відсутній календарний план будівництва з виділенням робіт підготовчого періоду, дані про обсяги будівельно-монтажних робіт і потребу будівництва в основних матеріалах, конструкціях, виробах й устаткуванні, графіки потреби в будівельних машинах і транспортних засобах, що є порушенням п. 3.2.1 ДБН А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва»;

- відповідно до п 6.47 ДБН B.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів» в підземних гаражах потрібно передбачати не менш двох розосереджених виїздів і евакуаційних виходів, фактично робочим проектом передбачено один в'їзд/виїзд з підземного паркінгу (РП, арк.6, АБ);

- робочим проектом передбачено проведення земляних робіт за межами відведеної для будівництва земельної ділянки (РП, ГП, арк.4 (картограма земляних мас)), щo є п.4.3 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» та містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №01-м/41 від 22.03.2013 року виданих управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради;

- робочий проект розроблений з порушенням п.4.3 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», а саме технічні умови (ТУ): РОВКПВКГ «Рівнеоблводоканал» №1178/01-11 від 05.04.2013 року та ПАТ «Рівнегаз» №24 від 04.04.2013 року, видані після затвердження замовником будівництва ТзОВ «Люкс-Хаус Груп» наказом №2-К від 25.03.2013 року робочого проекту «Житловий багатоквартирний будинок на вул.Соборній, 5 у м.Рівне» ;

- робочий проект розроблений з порушенням п.4.3 ДБН А. 2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» та з відхиленням від містобудівних умов та обмежень забудови земельної №01-м/41 від 22.03.2013 року виданих управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, а саме проектом передбачено розміщення споруди (підземного паркінгу) за межами відведеної для будівництва земельної ділянки (копії листів креслень шифр 71.1998.12 -ГП, 71.1998.12-АБ до акту додаються);

- під час перевірки не надані геодезичні та геологічні вишукування, що є порушенням п.4.1 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;

- в складі робочого проекту «Житловий багатоквартирний будинок на вул. Соборній, 5 у м.Рівне» відсутні розділи: «Енергоефективність», чим порушено п.4.1, п.4.4 ДСТУ Б А.2.2-8:2010 «Розділ «Енергоефективність» у складі проектної документації об'єктів»; п.8.1 та 8.2 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;

- в складі робочого проекту «Житловий багатоквартирний будинок на вул. Соборній, 5 у м.Рівне» відсутній розділ «Газопостачання», «Зовнішні мережі водопостачання», «Зовнішні мережі каналізації». «Газопостачання зовнішнє», чим порушено п.8.1 та 8.2 ДБНА.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;

- робочим проектом не передбачено на прибудинковій території майданчики (дитячі, спортивні, відпочинку, розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів, гостьових автостоянок, майданчики для вигулу собак) озеленення території, що є порушенням п.6.1 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій території».

05.08.2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області також складено припис про усунення Приватним акціонерним товариством «Рівнеінвестпроект» зазначених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Постановою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області №502-10 від 16.08.2013 року ПАТ "Рівнеінвестпроект" визнано винним у вчиненні правопорушення у сфері містобудівної діяльності, передбаченого частиною першою статті 2 Закону України від 14.10.1994 року №208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», що виявилось у передачі замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил та накладено штраф в розмірі 103230 грн.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.05.1999 року №687-XIV «Про архітектурну діяльність» (надалі - Закон України №687-XIV), під будівництвом розуміється нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об'єкта архітектури, яке здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

В силу частини другої статті 26 Закону України від 17.02.2011 року 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (надалі - Закон України 3038-VI) суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

Частиною 5 цієї ж статті Закону України 3038-VI проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Згідно з частиною першою статті 31 Закону України від 17.02.2011 року 3038-VI проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Пунктом 11.2 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, який затверджено Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 року №45, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.06.2011 року 651/19389, передбачено, що для об'єктів III категорії складності проектування здійснюється в дві стадії: стадія проект; стадія робоча документація.

Пунктом 10 вказаного Порядку встановлено, що склад та зміст проектної документації об'єктів будівництва на всіх стадіях проектування визначаються згідно з будівельними нормами і мають бути достатніми для оцінки проектних рішень та їх реалізації.

Склад та зміст проектної документації на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури встановлено Держаними будівельними нормами А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», що затверджені Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.03.2012 року №98, чинні з 01.07.2012 року (надалі - ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»).

Відповідно до пункту 3.17 розділу 3 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», проектною документацією є затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення, а також кошториси об'єктів будівництва.

Розділом 4 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», передбачено, що за відповідного обґрунтування замовник та проектувальник можуть прийняти узгоджене рішення щодо зміни кількості стадій проектування (Примітки).

Проектантом ПАТ «Рівнеінвестпроект» для замовника ТОВ «Люкс-Хаус Груп» розроблений робочий проект «Житловий багатоквартирний будинок на вул. Соборній, 5 у м. Рівне». Об'єкт будівництва замовником віднесено до ІІІ категорії складності.

Наказом №03 від 15.03.2013 року ПАТ «Рівнеінвестпроект» Чабака М.С. призначено головним архітектором проекту та відповідальним за ведення авторського нагляду по вказаному об'єкту будівництва.

Проектна документація затверджена наказом ТОВ «Люкс-Хаус Груп» №2-К від 25.03.2013 року.

Замовником подано до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області декларацію про початок виконання будівельних робіт (нове будівництво) житлового багатоквартирного будинку за адресою: м. Рівне, вул. Соборна, 5, яку зареєстровано Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області 05.04.2013 року за №РВ 083130950344, за відомостями якої проектна документація об'єкта будівництва розроблена ПАТ «Рівнеінвестпроект» під керівництвом Чабака М.С. (наказ від 15.03.2013 року №3, кваліфікаційний сертифікат №000073) та затверджена замовником наказом від 25.03.2013 року №2-К.

Згідно з пунктом другим частини першої статті 34 Закону України від 17.02.2011 року 3038-VI замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності, що кореспондується з приписами статті 36 цього ж Закону.

Вказане в сукупності свідчить про передачу проектної документації та призначення відповідальної особи за здійснення контролю за будівництвом у відповідності до вимог проектних рішень.

Наданий позивачем акт здачі-прийому виконаної роботи по виконанню робочого проекту будівництва від 26.07.2013 року не спростовує факт розробки та передання замовнику проектної документації по об'єкту «Житловий багатоквартирний будинок на вул. Соборній, 5 у м. Рівне» до початку виконання будівельних робіт, що передбачено частиною 5 статті 26 Закону України 3038-VI та на момент проведення перевірки позивача.

Щодо винесення постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у відношенні позивача колегія суддів зазначає наступне.

Відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій всіх форм власності за правопорушення у сфері містобудування встановлено Законом України від 14.10.1994 № 208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» (надалі - Закон України №208/94-ВР).

За правилами абзацу 2 частини 1 статті 2 Закону України №208/94-ВР суб'єкти містобудування, які здійснюють проектування об'єктів, несуть відповідальність у вигляді штрафу за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі за нестворення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, незабезпечення приладами обліку води і теплової енергії, а також за заниження категорії складності об'єкта будівництва - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат.

Приватне акціонерне товариство «Рівнеінвестпроект» на підставі угоди від 25.12.2012 року №71.1998.12, укладеної із замовником Товариством з обмеженою відповідальністю «Люкс-Хаус Груп», виступило проектантом об'єкта будівництва - «Житловий багатоквартирний будинок на вул. Соборній, 5 у м. Рівне та несе відповідальність за розробку та передання проектної документації замовнику об'єкта будівництва. ТОВ "Будівельна компанія "Капіталінвест", як зазначено в протоколі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, здійснює будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул.Соборній,5 в м.Рівне.

Процедуру накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що передбачені Законом України від 14.10.1994 року № 208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», визначає Порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 року №244.

За правилами частини одинадцятої статті 2 Закону України від 14.10.1994 року № 208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» штраф може бути накладено на суб'єктів містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніш як через три роки з дня його вчинення.

З матеріалів справи вбачається дотримання відповідачем - суб'єктом владних повноважень вказаних правових приписів.

Відтак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відмову в позові.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства "Рівнеінвестпроект" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "07" жовтня 2013 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик

судді: (підпис) Є.В.Одемчук

(підпис) С.М. Шевчук

З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик

Роздруковано та надіслано:

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Приватне акціонерне товариство "Рівнеінвестпроект" вул.Буковинська,7,м.Рівне,33000

3- відповідачу/відповідачам: Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області вул. 16-Липня,38,м.Рівне,33028